[Indoor] Red cherry - laughing buddha
#1
Καλησπερα στην παρεα , ανοιγω αυτο το ποστ προς συζητηση και συμβουλες προς εμενα Tongue

να σας πω δυο λογια για τα παιδια που θα σας  δειξω.

αλλα πρωτα θα ηθελα να επισημάνω πως δεν προτρέπω κανενα να το δοκιμάσει , απλα πειραματίζομαι σε αυτο το γρκου.

Αρχικα να σας πω πως δεν εχω φτιαξει ποτε το πεχα, ποτιζω με εμφιαλομενα νερα , αυτη την φορα ειπα να δοκιμασω να μην ρυθμισω το πεχα και να τα ποτιζω οπως εχει.

Μιας και το μιξ απο το χωμα *κοινο φυτοχωμα*  ηταν βαρυ αργησα να ξεκινησω το φαγητο , οπως θα δειτε παρακατω στο σημειωματάριο μου.

Αριστερα  μερια ειναι τα laughing buddha και δεξια τα Red Cherry Που εχουν αρχισει και πεινανε υπερβοληκα , εδω θελω την βοηθεια σας μιας και εχω κολλησει.

Φταει το πεχα ? θελει περισσοτερο Grow η Bloom ? να δωσω αλλη μια καλ μαγκ ? Το εχω και καιρο αυτο μηπως ξεθύμανε???



Εχουν καποιες μικρες διαφορες  τα σημειωματαρια , πχ το μικρο μπροστα πινει λιγοτερο νερο 1λιτρο την φορα. και τα αριστερα τα εχω κανει μονο δυο φορες αποφύλλωση.


10/3/21 Tα εβαλα στο χαρτι
12/3 Εβγαλεριζα.
13/3 (02:40) Το εβαλα στο χωμα.
15/3 Βγηκαν από το χωμα
16/3 Εβγαλα τον σπορο , και τον φλοιο.
19/3 (02:16) 2μλ rootjuice500 μλνεροεριξα το μισο
21/3 (22:10) 3μλ RootJuice . 500mlΝεροεριξα το μισο.
24/3 (06:10) 4μλ Rootjuice ,800μλ νερο , 200μλ στο κάθε ένα. Τα εβαλα σε 18.6 από 20.4 που ηταν.
27/3  (00:50) 800μλ Nερο , 4μλ Rootjuice, 200μλ στο κάθε ένα.
31/3 (07:30) 800μλ Nερο , 4μλ Rootjuice, 200μλ στο κάθε ένα.
4/4 (00:10) 200μλ σκετονερο στο κάθε ένα.
6/4 (17:00) Εκαναμεταφυτευση σε μπελαφλορι, Ποτισα με 1λιτρο σκετονερο. Δεν εχωφτιαξειακομα το πεχα σε κανεναποτισμα.
10/4 (22:00) Το ποτισα με 1λιτρο νερο , 4μλ Rootjuice, Εκανα το πρωτοτοπινκειχανφτασειμεχρι το 6ογονατο , εκοψα στο τριτογονατο , εβγαλα 2κ1.
13/4 (22:00) Το ποτισα με 1.5 λιτροσκετονερο.
17/4 (23:00) 1σκετο νεροχωριςπεχα. Δευτεροτοπινκ για 4ης
22/4 (22:10) Το ποτισα με 1 λιτροσκετονερο, εκανα τα πρωταδεσιματα και τα τραβηξα προς τα κατω
26/4 (01:30) Εκανα το τριτοτοπινκ για 8 κορυφες, Το ποτισα με 1 λιτροσκετονεροχωριςπεχα.
28/4 (22:00) Το ποτισα με 1,5 λιτροσκετονεροχωριςπεχα.
30/4 (23:00 Το ποτισα με 1,5 λιτροσκετοχωριςπεχα, εκανα τα δεσιματανουμερο δυο.
5/5 (00:20) Το Ποτισα με 1,5 λιτροσκετονερο.
7/5 (22:20) Το ποτισα με 1,5 λιτροσκετονεροχωριςπεχα.Τουςεκανα την πρωτηκαληαποφυλλωση
9/5 (23:00) ΕΒΑΛΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗ ΣΕ 12/12 ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΣΤΗΣ 10/5/21  08:00 ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΣΤΗΣ 20:00
10/5 (20:00) Τα ποτισα με 1,5 λιτρονερο ,  εκανα τα δεσιματα και τα ξαπλωσα.
13/5 (02:00) Τα ποτισα με 1,5 λιτροσκετονεροχωριςπεχα. Εφτιαξαλιγο τα δεσιματα και εκοψα τα κατωκλαδια και φυλλα.
15/05 (20:30) Τα ποτισα με 1,5 λιτροσκετονεροχωριςπεχα. Εφτιαξαλιγο τα δεσιματα και εκοψα τα κατωκλαδια και φυλλα.
17/5 (07:00) Το ποτισα με 1,5 λιτροσκετο νερο χωρις πεχα.
19/5 (23:00) Το ποτισα με 1,5 λιτροσκετο νερο χωρις πεχα.
21/5 (01:45) Το ποτισα με 1,5 λιτρο σκετο νερο χωρις πεχα.
23/5 (07:00) Το ποτισα με 1,5 λιτρο σκετο νερο χωρις πεχα.
24/5 (02:00) Εκανα αποφυλλωση παρτ1
25/5 (03:00) Το ποτισα με 1,5 λιτρο σκετο νερο , χωρις πεχα.
27/5 (03:30) Το ποτισα με 1,5 λιτρο σκετο νερο , χωρις πεχα.
29/5 (02:00) Το ποτισα με 1.5 λιτρο  σκετο νερο χωρις πεχα.
30/5  (23:30) Το ποτισα με 1,5 λιτρο σκετο νερο χωρις πεχα. 1μλ Bio Grow , 1ml Bio-Bloom.
3/6 (05:10) Το ποτισα με 1,5 λιτρο σκετο νερο χωρις πεχα.
4/6 (21:40) Το ποτισα με 1,5 λιτρο νερο χωρις πεχα  , με 1μλ Bio Grow , 1ml Bio-Bloom, 1ml Bio-Heaven , 1ml cal-mag.
7/6 (02:20) Το ποτισα με 1,5 λιτρο σκετο νερο χωρις πεχα.
8/6 (23:00) Το ποτισα με 1,5 λιτρο σκετο νερο χωρις πεχα.
11/6 (02:40) Το ποτισα με 1,5 λιτρο νερο χωρις πεχα  , με 1μλ Bio Grow , 2ml Bio-Bloom, 1ml Bio-Heaven , 1ml Acti-vera.
13/6 (06:00) Το ποτισα με 1,5  λιτρο σκετο νερο χωρις πεχα.
15/6 (22:00) Το ποτισα 1,5 λιτρο σκετο νερο χωρις πεχα.
18/6 (02:38) Το ποτισα με 1,5 λιτρο σκετο νερο χωρις πεχα , εκανα αποφυλλωση
 
   
   
   
Απάντηση
#2
Γεια χαρα Νέρωνα, με βαση τα Logs που εχεις δωσει διακρινω μεγαλα κενα μεταξυ φαγητου, και με μια οψη φαινεται οτι οντως η δεξια μερια σου δειχνει να ειναι πιο πεινασμενη, θελεις λιγη αυξηση στη συχνοτητα λιπανσης, οσο περνανε οι πρωτες 4 βδομαδες στην ανθοφορια ανεβαζουμε σταδιακα το φωσφορο ντεφακτο

Το μαξιμουμ που εδινες απο bloom ηταν τα 2ml ; Δειχνουν αυτα τα red cherry να ζητανε τη διπλασια λιπανση απο τα αριστερα που εχεις, τρομερες διαφορες στη πεινα. Αφου τα δινεις τις ιδιες ποσοτητες, εχουνε τα ιδια πραματα, αλλα αλλαζουν τα strains κανει μπαμ οτι απλως τα δεξια, σου ζητησανε πιο πλουσιο "διαιτολόγιο"
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#3
@trompetas αυτο που εχω πεει πολλες φορες , τι θελω και βαζω δυο διαφορετικα, θα το παω φουλ bloom & bio heaven , και θα αρχισω να δινω στα δεξια δυο φορες την εβοδομαδα φαγητο οπως ξεκινησα, σημερα ειναι μερα για μαμ.
Σε ευχαριστω αφεντικο!
Απάντηση
#4
Τιποτα αφεντικο Tongue Ολα να σου πανε περιφημα
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#5
Καλησπέρα @Νέρωνας , αντίθετα με τον Τρομπέτα, εγώ νομίζω πως είναι το πεχά στο υπόστρωμα.
Αν και σε γενικές γραμμές είσαι σε προχωρημένη ανθοφορία και λίγο πολύ τα πράγματα έχουν πάρει τον δρόμο τους, μπορείς ακόμα να βελτιώσεις τον μεταβολισμό τους και να έχεις ένα καλό τελείωμα.

Καθαρά από προσωπική εμπειρία και σε πρακτικό επίπεδο με δύο τρόπους έχω καταφέρει να μειώσω το στρες από τις διακυμάνσεις του πεχα σε παρόμοια μοντέλα καλλιέργειας σαν το δικό σου.

Ο πρώτος τρόπος είναι να βρεις ένα προϊόν που να περιέχει μόνο ασβέστιο, είτε σε συμβατική μορφή είτε σε βιολογική, ανάλογα τις προτιμήσεις.

Ο δεύτερος τρόπος έχει να κάνει με την ρύθμιση του πεχά. Αν δεχτούμε πως το περιβάλλον στις ρίζες έχει αρχίσει να γίνεται όξινο, τότε θα πρέπει να γίνει λίγο πιο ακράια ρύθμιση του διαλύματος ποτίσματος για να υπάρξει ισορροπία οξέων-βάσεων. Σε τέτοια περίπτωση αυτό που κάνω και προτέινω σαν λύση ανάγκης, είναι να ρυθμίσεις το πεχά στο νερό γύρω στο 8-8,5. Περίπου 2ml Ph up στο λίτρο είναι...

Ίσως ακούγεται ελαφρώς ανορθόδοξο αλλά για μένα λειτούργησε μια χαρά, βέβαια η ορθολογική χρήση σκευασμάτων και η βιολογική δραστηριότητα πάνε περίπατο, δεν είναι βιώσιμη λύση παρά έκτακτη.
Απάντηση
#6
Ναι αλλα γιατι του το εμφανησε μονο στη δεξια μερια @Luke Shapiro ;

Αν υποθεσουμε οτι ειναι το Ph δεν θα επρεπε να εχει θεματα και στην αριστερη μερια; Ειναι αψεγαδιαστη.
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#7
Για τον ίδιο λόγο που θα εμφάνιζε τις ελλείψεις αν ήταν το λίπασμα.
Επειδή, έχουν άλλες αναγκες και άλλη έκταση ριζικού συστήματος.
Δε λέω ότι ίσως δεν θέλουν και λίγο φαγητό αλλά αν ήταν άζωτο θα ξεκινούσε από τα κάτω φύλλα.
Το ότι οι ελλείψεις βγήκαν ψηλά κοντά στα φώτα και γύρω από τα άνθη φαίνεται πιο πολύ σαν θέμα μεταβολισμού.

Ίσως γίνει πιο ξεκάθαρο αυτό που λέω στην πορεία, γιατί ακόμα και αν γίνει καλό τάισμα τα προβλήματα θα συνεχίσουν να εντείνονται. Τα biobizz ενδέχεται να επιδεινώσουν το πρόβλημα γιατί είναι όξινα...
Απάντηση
#8
@Νέρωνας Μια μετρηση PH απο τα απονερα σου θα ξεδιαλυνει και αλλο το τοπιο και ισως βγει ενα πιο ασφαλες συμπερασμα
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#9
@trompetas @Luke Shapiro καλημερα, ξεκινησε απο κατω απλα δεν φαίνεται στης φωτογραφιες,
θα μετρησω τα απονερα καποια στιγμη και θα εχω καθαρη εικονα.
Σας ευχαριστω για την αναταποκριση.
Απάντηση
#10
Όπως και να έχει, καλή συνέχεια να έχουν τα κορίτισια.
Ανέβασε καμιά φώτο να δούμε πως πανε σε κάποια φαση...
Απάντηση
#11
Nαι θα ξανα ενημερωσω να παρουμε ματι Smile
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)