τετρανυχος ??
#1
Γεια σας το φυτο μου γεμισε με κατι μικρα κιτρινα ζουζουνια λιγο που τσεκαρα στο ιντερνετ νομιζω οτι ειναι Τετρανυχίδες
μεσα σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα γεμησε ολο το φυτο τι μου προτεινετε να κανω?
Απάντηση
#2
σου προτεινουμε να ανεβασεις μια φωτο... Rolleyes Smile
καλησπερα..
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#3
   

Απάντηση
#4
νομιζω πως ειναι αφιδες κι οχι τετρανυχος αλλα μπορει να κανω και λαθος..
περιμενε και καμια αλλη γνωμη μολις ξημερωσει..

παντως μεγαλη προσβολη εντομου,κριμα.. Undecided
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#5
(12-07-2021, 00:31 )CatAek Έγραψε: νομιζω πως ειναι αφιδες κι οχι τετρανυχος αλλα μπορει να κανω και λαθος..
περιμενε και καμια αλλη γνωμη μολις ξημερωσει..

παντως μεγαλη προσβολη εντομου,κριμα.. Undecided

Δεν σώζεται λες;
Απάντηση
#6
Δοκίμασε αυτά που λέει εδώ
https://www.supereverything.gr/2012/05/b..._29-2.html
Απάντηση
#7
συγνωμη αν δεν λαθος κανω ο τετρανυχοσ ειναι κιτρινα ξερα φυλλα μπορει και μαυρισμα το φυλλον κ αν το πιασεις ακομπισεις εχεις φαγουρα ειναι αρρωστια τον φυλλον και οχι εντομα αυτα σαν πορφιρες μιαζοθν αν δεν κανω λαθος

βρεικα αυτο αν βοηθαει

https://www.antemisaris.gr/kipos-fyta/sy...tranychou/
Απάντηση
#8
Καλημέρες, αυτό το παθαίνουμε όταν έχουμε τα φυτά μας έξω, η έχουμε πολύ ζέστη μέσα στο grow και δεν τα ψεκάζουμε προληπτικα με πραματακια. Ειναι νόμος αυτό, αλλιώς η προσβολή απο έντομα γίνεται για πλάκα.

Αφίδες έχεις και είναι και σε προχωρημένη φάση αναπτύχθηκαν χωρίς φρένο.

Καλό είναι να ψεκάσεις κάτι πριν ανθίσεις

Θα έβαζα χημεία : Spinosad για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο μετά απο 1 εφαρμογή. Φάρμακο γεοπωνίας είναι. Αλλιώς πας σε πιο βιολογικές λύσεις , neem oil κλπ.

Καλή μάχη Big Grin
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#9
(12-07-2021, 08:22 )trompetas Έγραψε: Καλημέρες, αυτό το παθαίνουμε όταν έχουμε τα φυτά μας έξω, η έχουμε πολύ ζέστη μέσα στο grow και δεν τα ψεκάζουμε προληπτικα με πραματακια. Ειναι νόμος αυτό, αλλιώς η προσβολή απο έντομα γίνεται για πλάκα.

Αφίδες έχεις και είναι και σε προχωρημένη φάση αναπτύχθηκαν χωρίς φρένο.

Καλό είναι να ψεκάσεις κάτι πριν ανθίσεις

Θα έβαζα χημεία : Spinosad για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο μετά απο 1 εφαρμογή. Φάρμακο γεοπωνίας είναι. Αλλιώς πας σε πιο βιολογικές λύσεις , neem oil κλπ.

Καλή μάχη Big Grin

Καλημερα συγνωμη μια ερωτηση ακομα. Εχει  ανθηση το φυτο μου αλλα θελω ακομα περιπου 40 μερες  για να κοπει  αν χρησιμοποιήσω καποιο χημικο θα εχει διαληθει μεχρι τοτε η θα καπνιζω τα χημικα?
Απάντηση
#10
Οχι δεν ψεκαζουμε ποτε μεσα στην ανθοφορια, νομιζα οτι εισαι στην αναπτυξη ετσι οπως φαινοταν το φυλλο γι αυτο επισημαίνεις απο πριν αυτη τη "λεπτομερια", μη πας να ψεκασεις τωρα θα παει στο ανθος και θα γινει μλκια Big Grin

Τώρα τι να σε πω έτσι όπως είναι η κατάσταση θελει υπομονή δεν έχω να προτείνω κάτι άλλο. Την επόμενη φορά έχε δεδομένο το ψέκασμα πριν μπεις ανθοφορία, ειδικά τέτοια εποχή, και δε θα το πάθεις αυτό
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#11
(12-07-2021, 12:43 )trompetas Έγραψε: Οχι δεν ψεκαζουμε ποτε μεσα στην ανθοφορια, νομιζα οτι εισαι στην αναπτυξη ετσι οπως φαινοταν το φυλλο γι αυτο επισημαίνεις απο πριν αυτη τη "λεπτομερια", μη πας να ψεκασεις τωρα θα παει στο ανθος και θα γινει μλκια Big Grin

Τώρα τι να σε πω έτσι όπως είναι η κατάσταση θελει υπομονή δεν έχω να προτείνω κάτι άλλο. Την επόμενη φορά έχε δεδομένο το ψέκασμα πριν μπεις ανθοφορία, ειδικά τέτοια εποχή, και δε θα το πάθεις αυτό
Οκ ευχαριστώ άρχισα να το ψεκάζω με πράσινο σαπούνι και βλέπουμε
Απάντηση
#12
οχι ψεκασματα στην ανθιση μαν,
θα μουχλιασεις τις φουντες...

τωρα μονο με κανα βαμβακι και πρασινο σαπουνι διαλυμενο σε νερο με λιγο οινοπνευμα αν θυμαμαι..
σκουπιζεις τα φυλλα με υπομονη..ενα ενα.
και πριν το επομενο γκροου οπως και δηποτε απολυμανση-απεντομωση φουλ!

αλλιως βρες μια πασχαλιτσα.
θα τα σκισει ολα εκει μεσα.δοκιμασμενο..

(12-07-2021, 01:31 )stroumfita Έγραψε: συγνωμη αν δεν λαθος κανω ο τετρανυχοσ ειναι κιτρινα ξερα φυλλα μπορει και μαυρισμα το φυλλον κ αν το πιασεις ακομπισεις εχεις φαγουρα ειναι αρρωστια τον φυλλον και οχι εντομα αυτα σαν πορφιρες μιαζοθν αν δεν κανω λαθος

βρεικα αυτο αν βοηθαει

https://www.antemisaris.gr/kipos-fyta/sy...tranychou/

καλε αν δεν ξερουμε δεν μιλαμε....................... Confused
ο τετρανυχος ειναι εντομο............
ακαρεο για την ακριβεια..
παντως οχι κιτρινα ξερα φυλλα..κλπ....
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#13
οχι και καλε φιλε μου το στρουμφιτα ετσι μου ηρθε ισος αλλα εμεις στην γενικη γεωργια πχ ροδακινιες ντοματες δεν εχουμε μικροσκοπια να βλεπουμε τι γινετε βαση συμτοματον που εχουμε στα δεντρα φυτα ξερουμε τι εχουμε και παμε σε γεωπονο κ τα βλεπει αυτος αλλα τα συμπτοματα ειναι αυτα που ειπα ποιο επανω και γιαυτο ειπα δεν ειμαι σιγουρος με θεμα καναβης τωρα ξεκιναω και γιαυτο μπενς καθημερινα μεσα στο φορουμ να βλεπω και να μαθενω πρως το καλητερο δυνατον οποτε συγνωμη
Απάντηση
#14
ο τετρανυχοσ ειναι κιτρινα ξερα φυλλα μπορει και μαυρισμα το φυλλον κ αν το πιασεις ακομπισεις εχεις φαγουρα ειναι αρρωστια τον φυλλον και οχι εντομα

αυτο ειναι παραπληροφορηση.
ο αλλος που μπαινει και ρωταει γιατι δεν ξερει παιρνει σοβαρα οτι του λες.
γιατι για να σχολιαζεις πανω στο θεμα παει να πει οτι ξερεις..

και τονιζω απλα οτι ειναι λαθος.
και αυτο που λες και ο τροπος που θες να μαθεις..οπως λες...
πρωτα διαβαζουμε μαθαινουμε κανουμε τα λαθη μας γιατι απο αυτα μαθαινουμε
και αποκταμε εμπειρια και μετα δινουμε συμβουλες που γνωριζουμε τουλαχιστον στο 99%
γιατι αλλιως παιρνουμε ανθρωπους στον λαιμο μας....αμαρτια!

υπαρχει η γενικη γεωργια και ποια αλλη;δεν το γνωριζω αυτο...
6-7 ειναι οι γνωστες προσβολες...
κι εγω λουλουδια και λαχανικα που φυτευω τα ιδια βγαζουν..
η κανναβη που διαφερει;;;τα ιδια μπορει να κολλησει.
η αφιδες η τετρανυχο η αλευρωδη και αλλα 3-4 ακομα...

φυλλο πηρα κι εγω σε γεωπονο μεχρι να τα μαθω..
αν και τα περισσοτερα τα μαθα εδω και απο τον αδερφο μου που ειναι η δουλεια του.
επειδη ειναι λιγα και γνωστα τα μαθαινεις αν ασχοληθεις..
μη κακο κανεις να μην εχει...

το θεμα ειναι οτι φαινονται κ με γυμνο ματι δεν χρειαζεται μαγεθυντικος...
και το παλικαρι μια απλη φωτο εβγαλε...

το καλε ειναι σχημα λογου..

ναι να εισαι εδω για να μαθαινεις.αλλα αν δεν ξερεις δεν μιλας.
δεν υπαρχει λογος...και δεν υπαρχει λογος για συγνωμες και τετοια.

απλα το λογικο ανεφερα...
κι εγω δεν ξερω απο αλλα λιπασματα περα απτα δικα μου...
να αμπελοφιλοσοφω;ειναι σωστο;;
αναρωτιεμαι..... Smoke19
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#15
Καλησπέρα, μερικά σχόλια και ερωτήσεις...

Ο αριθμός τους, η έκταση και το χρώμα τους δεν παραπεμπουν σε κλασικό παράδειγμα προσβολής τετράνυχου.
Επίσης το μέγεθος τους είναι αρκετά μεγάλο σε σχέση με ό,τι έχω δει ως τώρα.
Υπάρχουν ιστοί στα φυτά; Αυτό είναι βασικό να απαντηθεί...
Αλλιώς θα μπορούσαν να είναι και αφίδες...

Οριακά είσαι για ψεκάσματα στα άνθη, με το ζόρι σε παίρνει καμιά βδομάδα να ψεκάσεις πριν αρχίσει να δένει το άνθος.
Ή πάρε νιμ ή φτιάξε ένα βιολογικό ζουμί αλλά με περισσότερα υλικά μέσα. Καθαρό οινόπνευμα βασικό, σκόρδο, πράσινο σαπούνι, άστα να μουλιάσουν ένα βράδυ και αραίωσε σε νερό. Τσέκαρε συνταγές, έχει διάφορες, μόνο το σαπούνι δεν αρκεί. Πρώτα δοκιμαστικά ψεκάσματα στα κάτω φύλλα και μετά αφού δεις ότι είναι οκ το διάλυμα, ψέκασμα σε όλα τα φυτά.

Πρέπει να σιγουρευτείς τι είναι πρώτα βέβαια. Αν είναι αφίδες θα ξεμπλέξεις σχετικά εύκολα...
Αν δεν βγάλεις άκρη και συνεχίσει το πρόβλημα σε βαθμό που χάνεις τη σοδειά σου προτείνω ωφέλιμα έντομα με ένα 20ευρω η συσκευασία...
Απάντηση
#16
(12-07-2021, 22:21 )Luke Shapiro Έγραψε: Καλησπέρα, μερικά σχόλια και ερωτήσεις...

Ο αριθμός τους, η έκταση και το χρώμα τους δεν παραπεμπουν σε κλασικό παράδειγμα προσβολής τετράνυχου.
Επίσης το μέγεθος τους είναι αρκετά μεγάλο σε σχέση με ό,τι έχω δει ως τώρα.
Υπάρχουν ιστοί στα φυτά; Αυτό είναι βασικό να απαντηθεί...
Αλλιώς θα μπορούσαν να είναι και αφίδες...

Οριακά είσαι για ψεκάσματα στα άνθη, με το ζόρι σε παίρνει καμιά βδομάδα να ψεκάσεις πριν αρχίσει να δένει το άνθος.
Ή πάρε νιμ ή φτιάξε ένα βιολογικό ζουμί αλλά με περισσότερα υλικά μέσα. Καθαρό οινόπνευμα βασικό, σκόρδο, πράσινο σαπούνι, άστα να μουλιάσουν ένα βράδυ και αραίωσε σε νερό. Τσέκαρε συνταγές, έχει διάφορες, μόνο το σαπούνι δεν αρκεί. Πρώτα δοκιμαστικά ψεκάσματα στα κάτω φύλλα και μετά αφού δεις ότι είναι οκ το διάλυμα, ψέκασμα σε όλα τα φυτά.

Πρέπει να σιγουρευτείς τι είναι πρώτα βέβαια. Αν είναι αφίδες θα ξεμπλέξεις σχετικά εύκολα...
Αν δεν βγάλεις άκρη και συνεχίσει το πρόβλημα σε βαθμό που χάνεις τη σοδειά σου προτείνω ωφέλιμα έντομα με ένα 20ευρω η συσκευασία...
Καλησπέρα φίλε ευχαριστώ για την απάντηση ήταν πολύ αναλυτική
Δεν υπάρχουν ιστοί είναι ένα φυτό μόνο του μέσα σε μια τέντα ... Απλά το είχα ξεκινήσει από το μπαλκόνι και μετά το έβαλα μέσα μάλλον. Εκεί κόλλησε και δεν το πήρα χαμπάρι  ..εχθές το ψεκασα με σαπούνι  και σήμερα έκατσα και πέρασα τα φύλλα ένα ένα με βαμβάκι και σαπούνι είναι σε καλύτερη κατάσταση άρχισαν να μαυρίζουν οι αφίδες και ελαττώθηκαν  θα αφήσω το φυτό μια δυο μέρες να ηρεμήσει να δω τα αποτελέσματα και  βλέπουμε για την επόμενη κίνηση ευχαριστώ
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)