[Indoor] Πρώτο φωτοπεριοδου Banana
#1
Καλησπέρα παιδιά. Είμαστε στην δεύτερη εβδομάδα άνθησης μπαίνουμε τρίτη. Το Σάββατο καθάρισα κάτω χαμηλά τα κλωνάρια. Έδεσα σήμερα και το κεντρικό να έρθουν όλα στο ίδιο επίπεδο.


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση
#2
Καλησπέρα @MarilenaL

Μια χαρουλα πηραν ανασα Smile Απαραιτητο το βημα ειδικα οταν τα εχουμε στριμωγμενα
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#3
Ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω θα συνεχίσουμε γερά.
Απάντηση
#4
Πρωτη αποφυλλωση στην πρώτη περίοδο άνθησης. Επόμενη σε 3 εβδομάδες.
Λίπασμα floranova 2,8 και σιλικόνη 2μλ σε 2 λίτρα φιλτραρισμένου νερού με 6ph. Θερμοκρασία στους 27 βαθμούς και υγρασία 55-60%. Κατέβασμα λάμπας σε ύψος αισθητήρα στα 1000. 
Τα πεσμένα φύλλα έγιναν επειδή άργησα λίγο να το ποτίσω και δίψασε! Θα ανεβάσω καινούργια να δω πως πήρε το καθάρισμα το λουλούδι μας.
Είπα να δοκιμάσω σ' αυτο το λουλουδι να μην κάνω toping όπως στα υπόλοιπα και μας βγήκαν λίγο χαλιά τα ύψη.
Τώρα περιμένουμε.


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#5
Μόλις ξύπνησε! Όλα καλά με τα καθάρισμα τα. Δεν στρεσαριστηκε πολύ!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#6
Καλησπέρα παιδιά! Σήμερα μπήκαμε στην 6η εβδομάδα άνθησης. Έχει γίνει άλλη μια αποφυλλωση και απ' ότι βλέπω μπορεί να χρειαστεί και άλλο. Έχει σταματήσει η ανάπτυξη απ' ότι φαίνεται αν και ψηλώνει ακόμη ελάχιστα. Λιπάσμα 1 φορά την εβδομάδα και μια φορά την εβδομάδα 2λιτρα νερό.


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#7
6η βδομαδα ανθοφοριας και θα κανεις και αλλη αποφυλωση; Γιατι;
O,τι υψος ηταν να παρει το πηρε στην αρχη. Μετα τον πρωτο μηνα ανθοφοριας σταματαει.

Λιπασμα 1 φορα τη βδομαδα και ειναι ετσι; @MarilenaL
Τι χωμα εχεις; Εγινε μεταφυτευση πριν γυρισει ανθοφορια η παει με αυτο το χωμα απο Day 1;

Καμια πληροφορια παραπανω για τη λιπανση που του δινεις;
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#8
Γεια σου τρομπέτα! Παρατηρώ ότι πολλά φύλλα καλύπτουν τις κεφαλές των από κάτω παπάδων και έλεγα να κόψω λιγότερη ποσότητα αν δω και από δω ότι κρύβουν φως.
Λίπασμα βάζω κάθε Παρασκευή ναι ότι έχει αναγράφει στην αρχή του ημερολογίου. 2λιτρα νερό με 2,8 hydropilics floranova 2ml σιλικόνη και 6 ph. To χώμα είναι biobiz και δεν έχει γίνει μεταφύτευση και ναι το χώμα from day 1! Γραστρα υφασμάτινη 30λιτρα.
Με νερό φίλτρου τα λιπάσματα και το νεράκι που του βάζω. Το ποτίζω μέσα στην εβδομάδα 2 φορές.
Με βοήθησε πολύ ο οδηγός για αρχάριους στην αρχή που έχετε εδώ στο φόρουμ και διατήρησα αυτή την γραμμή.
Απάντηση
#9
Καλησπέρες. Παρατήρησα εδώ και λίγες μέρες φαγωμένα φυλλαράκια και μόλις το έπιασα επί του μεσημεριανού!Υπάρχει πιθανότητα να υπάρχουν και άλλα? Πρέπει να ραντισω? Μπορει να είναι είδος παρασίτου και να το έχουν φέρει οι γάτες στο σπίτι?


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
               
Απάντηση
#10
Ρίξε μια ματιά εδώ.
https://faghta-giagias.blogspot.com/2012...st_30.html
Κάνε μια δοκιμή με το 2 ή το 3
Απάντηση
#11
Τέλεια! Θα δοκιμάσω! Αν και δεν έχω δει κάτι άλλο προς στιγμήν. Θα ψεκασω προληπτικά! Ευχαριστώ!

Βρήκα λέγεται κάμπια γεωμέτρης.οποτε ευτυχώς δεν είναι παράσιτο. Ήταν περίεργη για κάμπια.
Απάντηση
#12
Καλησπέρες! Μπήκαμε στην 9η εβδομάδα. Δυστυχώς έχουμε κάποια θέματα. Δεν ξέρω κατά πόσο θα έπρεπε τα μπουμπούκια να είναι έτσι. Δεν ξέρω αν έχει καθυστερήσει η άνθηση. Επιπλέον έχουμε τετρανυχο και δεν ξέρω αν αυτά τα λευκά σημάδια στα φύλλα είναι λόγω αυτού. Επίσης έχουμε και ένα φυλλαράκι με σημάδια από φυλλοδετη. Πήρα να ραντισω, αλλά έχω αγχωθει γιατί πρώτη φορά μου συμβαίνει να προσβληθεί η ομορφιά.


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
                           
Απάντηση
#13
τι να ραντισεις τωρα στην ανθοφορια????
κοβε οσα φυλλα βλεπεις αρρωστα,οχι φαγωμενα.
του εχεις κανει τρελλη αποφυλλωση και δεν ξερω πως θα παει μελλοντικα και τι θα κανεις απο λιπασμα γιατι τωρα χρειαζεται πολυ.
(δεν ξερω απο λιπασματα να προτεινω)
βαλε και ενα κιτρινο -παγιδα που κολλανε πανω τα εντομα
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
#14
Εφοσον έχεις τρόπο να στεγνώσει το φυτό σχετικά γρήγορα θα είσαι οκ με την μούχλα, το κύριο θέμα σου αν αποφασίσεις να ψεκασεις.

Ιδέες:

Δες πόσο εκτεταμένη είναι η ζημιά καθάρισε ότι μπορείς με το χέρι σου, αν δεν ψεκασεις. 

Πάρε έντομα, Πρέπει να παραγγείλεις μέχρι Πέμπτη για να πάρεις Δευτέρα σε Αθήνα. 

Σκόνη από πέτρωμα πχ ζεολιθο ίσως να μπορείς να βάλεις ακόμα. 

Λάδι νιμ για να τους σπάσεις τα νεύρα μαζί με αιθέριο έλαιο θυμάρι και λεβάντα. 

Πόσο καιρό μέχρι να κόψεις?
Απάντηση
#15
Είναι πρώτη φορά που έχω φωτοπεριοδου. Είμαι στην 9η εβδομάδα. Δεν είναι ακόμη έτοιμο. Ράντισα εχθές πολύ προσεκτικά μόνο τα φύλλα που έχουν προσβληθεί. Ευτυχώς η ζημιά δεν είμαι μεγάλη, μόνο 2 κλωνάρια είχαν προσβληθεί.
Απάντηση
#16
Με τι ραντισες?
Επίσης σε 2 μέρες θα ει αι έτοιμη η νέα γενιά πρέπει να ξανά ραντισεις.
Απάντηση
#17
Ναι μου το είπαν από εκεί που το πήρα. Να κάνω για 10 μέρες. Smc λέγεται. Μου είπε και ένα κόλπο με ταινία για να μαζέψω όλους τους ιστούς. Φαίνεται πολύ καλύτερα σήμερα. Βέβαια βλέπω άσπρα στίγματα ακόμη στα φύλλα και μαύρους σβόλους. Αυγά είναι αυτά τα μαύρα?


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Απάντηση
#18
Περπατάνε ακόμη πάνω στα φύλλα.
Απάντηση
#19
9η βδομάδα τι είσαι; Ανθοφορίας ή στο σύνολο..;
Άρχισαν να βγάζει ιστό ο τετράνυχος;
Εκτός των άλλων, τα άνθη είναι περίεργα γιατί στρεσάρονται από το πολύ άζωτο.
Κόψε λίγο το άζωτο και ανέβασε τα φώτα σου για λίγες μέρες.
Το άλλο το έντομο που τρώει το φύλλο λέγεται φυλλοκνίστης και είναι σχετικά ακίνδυνο.
Αν ψέκασες και τα βλέπεις να περπατάνε ακόμα, έχεις θέμα, κάτι δεν έκανες καλά με την εφαρμογή.
Απάντησε στα πιο πάνω αν θέλεις μήπως και μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε...

EDIT: Τώρα είδα ότι είσαι ανθοφορία. Στο βαθμό που έχει στρεσαριστεί μέχρι τώρα, δε νομίζω ότι μπορεί να επανέλθει και να δέσει άνθος. Και επίσης θα πρέπει να σκεφτείς την υπολειμματικότητα του φαρμάκου σε αυτή τη φάση που είσαι και πως το άνθος είναι πολύ εκτεθειμένο. Το ρίσκο είναι μεγαλύτερο από το καλό που θέλεις να προξενήσεις.
Απάντηση
#20
Καλησπερα,εγω εχω την εξης απορια με ολα οσα εχουν γινει

Μας δειχνεις οτι εχεις κολησει : Καμπιες - Leaf Miners και Τετρανυχο , μεσα σε μια τεντουλα εσωτερικης.

Πως τα καταφερες και κολησες ολα αυτα; Κατι περιεργο συμβαινει εκει στο χωρο που εισαι. Τοση ατυχια; Τα βγαζεις και εξω απο τη τεντα; Υπαρχει κατοικιδιο που ερχεται σε επαφη με τα φυτα;
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#21
Ναι έχω γάτες. Είχα ρωτήσει και πιο πάνω. Τι εννοείς έχει στρασαριστει το φυτό και δεν μπορεί να δέσει άνθος? Και πως μειώνω το άζωτο. Επίσης τέντα μένει ανοιχτή όλη μέρα γιατί ανεβάζει θερμοκρασία το καλοκαίρι και το κλείνω μόνο το βράδυ. Εγώ δεν βλέπω πάντως μεγάλη έκταση προβλήματος στο φυτό. Ξανά έριξα λίγο μόνο στα φύλλα και δεν βλέπω κάτι ζωντανό. Επίσης τα άνθη έχουν δεσει περισσότερο από την προηγούμενη εβδομάδα.

Μου φαίνεται και μένα υπερβολικά πολλές οι εβδομάδες, και δεν έχουν σφίξει τα άνθη. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πραγματικά.

Που καταλαβαίνω αν έχει στρεσαριστει και πως μπορώ να το επαναφέρω?
Απάντηση
#22
Λοιπόν έλεγξα κάθε φυλλο,καθε γωνία, ότι έπρεπε το καθάρισα και με νερό, το έβγαλα εκτός να καθαρίσω και όλο τον χώρο. Και ράντισμα μόνο πάνω από το χώμα ότι έχει πέσει να πεθάνει για να μην πάει πάνω στα άνθη.


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση
#23
Πιστεύω θα πάνε όλα καλά.


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Απάντηση
#24
Βρήκα πάλι αυγά που έριξα πάλι μια ματιά, ενώ το μεσημέρι θεωρώ τα καθάρισα όλα. Είχα ραντίσει με νερό και λεβάντα αλλά μάλλον τίποτα. Θα βάλω και Νιμ και βλέπουμε
Απάντηση
#25
(02-09-2021, 02:42 )MarilenaL Έγραψε: Τι εννοείς έχει στρασαριστει το φυτό και δεν μπορεί να δέσει άνθος? Και πως μειώνω το άζωτο.
Που καταλαβαίνω αν έχει στρεσαριστει και πως μπορώ να το επαναφέρω?

Το άζωτο το μειώνεις μειώνοντας το λίπασμα της ανάπτυξης, δε ξέρω τι χρησιμοποιείς.

Από τη ζέστη, τα λιπάσματα και τις προσβολές άργησε να δέσει το άνθος.
Πρώτα απ' όλα το χρώμα του δεν είναι καλό και το άνθος γίνεται φυλλώδες στην κορυφή και επιμηκύνεται χωρίς να παίρνει όγκο, δημιουργώντας foxtails.

Όσο δροσίζει θα είναι και καλύτερα, σήκωσε λίγο τις λάμπες σου και με ρέγουλα συνέχισε το λίπασμα ανθοφορίας. Λογικά θα αργήσεις αρκετά να τελειώσεις αλλά κάτι θα πάρεις.
Έτσι όπως το βλέπω θέλεις τουλάχιστον 2-3 βδομάδες ακόμα.

Καλή συνέχεια.
Απάντηση
#26
Δεν με πειράζει πόσο θα πάρει αρκεί να είναι καλά και να μπορέσω να το επαναφέρω και όσο βγάλει. Τα λάθη είναι για να μαθαίνουμε. Σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τις πληροφορίες!
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)