ερωτησεις - αποριες
#1
καλησπερα πριν λιγο εστισα την τεντα και μου περισεβει ενα κοματη πανη και δυο σχοινια θυλιες μπορει καποιος να με ενημερωση για που ειναι αυτα τα κοματια ευχαριστω


   
   
Απάντηση
#2
Φαίνεται να είναι κάποιου είδους θηκη μεταφοράς για τη τεντα; Πατος για το ποτισμα; Δες το προιον στον κατασκευαστη
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#3
ναι ευχαριστω τρομπετα ειναι πατος εχει και κατι χρατσ στιν γονιεσ να το πιανησ με τις σολινες απο την τεντα αντε να δουμε
Απάντηση
#4
Οι ιμαντες είναι για να κρεμάσεις φώτα. Καλή αρχή.
Smoke27Somebody put something in my dream Smoke27
Απάντηση
#5
αληθεια εκανα πατεντα με γατζακια σε ευχαριστω παντως φιλε μ

εχω και αλλα που θελω να ρωτησω μπορο να τα γραφω εδω απο κατο η πρεπει να ανοιγω νεα θεματα συνεχεια μια και ειδα οτι πμ δεν μπορεις να στειλεις σε καποιον διαχειριστη αντιμν ευχαριστω
Απάντηση
#6
Καλημέρες, ρωτα στο νημα αυτο αφου αποριες ερωτησεις το ονομασες Smile

Η επικοινωνια με τη διαχειρηση γίνεται εδώ https://gr420.info/forum/forumdisplay.php?fid=77 (Ανοίγεις νήμα και εκει, μονο που δεν φαινεται στη δημοσια συζητηση, το βλεπεις μονο εσυ και οι mods/admins

Τα Pms ξεκλειδώνουν στα 50 Posts
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#7
ωραια οποτε δεν χανω χρονο γιατη γιαυτο ηθελα να στειλω πμ για το που μπορω να γραψω τις αποριες μου εχθες εστησα την τεντα μου ειναι 80χ80χ180 με φωτιστικο 250w hps να σημιωσο οτι δεν εχω βαλει εξαερισμο μιας κ τα φυτα ειναι μικρα ακομη κ ειδα 8ερμοκρασια 40 βαθμους ερωτηση αν βαλω εξαερισμο που θα τραβαει απο μεσα εξω και το αντιστροφο θα ρυθμιση η θερμοκρασια η πρεπει να κανω κατι αλλο δυστιχος στο δοματιο δεν υπαρχει ερκοντισιον....

μετα αλλη ερωτηση βλεπω οτι δεν 8ελει πολυ νερο εχει 2 βδομαδες σχεδον που σκασαν τα μωρα και εχω ποτηση 3 φορες απο 20ml και αυτο τα δινο νερο με συριγκα μηπως πρεπει να δωσο λιγο παραπανο νερο....μετα επιδει δινω ελαχιστο νερο και εχω βαλει νερο σε μποθκαλι του λιτρου και προσθεσα και λιπασμα μετα αυτο που μενει το πεταω η μπωρο να ποτισω ξανα γιατη απο το λιτρο περνο 40 50 ml νερο......

κατι αλλο που ειδα εχθες προχθες τελικα ειναι καλο να ποτιζουμε απο αντ, οσμοση η οχι γιατη υπαρχει κ αν ειναι καλο να δινω απο εκει νερο και λιπασμα πρεπει να δινω σε καθε ποτισμα η ενα αναμεσα τα φυτα την παρασκευη θα ειναι 14 ημερον αν δεν κανω λαθος δεν κραταω σημειωσης γιατη εχω παραξενουν μεσα στο σπιτη και ολα μου ειναι δυσκολα.....

ξερω μπορει να γελασετε με αυτα αλλα παιδια πρωτη φορα ασχολουμε και δεν ξερω το παραμικρο για το σιγκεκριμενο φυτο ευχαριστω κ ελπιζω να μν σας κουραζω
Απάντηση
#8
Ερωτηση αν βαλω εξαερισμο που θα τραβαει απο μεσα εξω

Βαλε για αρχη εναν εξαεριμο και δες ποσο και εαν,σε ριξει την θερμοκρασια
Καλο ειναι να βαλεισ και εναν να φυσαει προσ τα μεσα
αυτοσ που θα βγαζει θα πρεπει να ειναι 3φορεσ περιπου μεγαλυτεροσ(σε ροη αερα) απο αυτον που βαζει,ετσι ωστε αν αυριο-μεθαυριο,βαλεισ και κανα φιλτρο να μπορεισ να εχεισ αρνητικη πιεση,που ειναι καλο για τησ μυρωδιεσ
Αλλα αν μιλασ για σαρανταρια δυσκολα σε κοβω,γιατι αν δεν εχεισ αρκοντισιον,θα πρεπει να την ριξεισ τουλαχιστον 10 βαθμουσ
Βαλε εναν εξαερισμο και εδω ειμαστε για περαιτερω βοοηθεια

Δωσε περισσοτερα στοιχεια,που θα καταληγει ο εξαερισμοσ,στον χωρο που ειναι η τεντα?
και απο που θα ρουφασ αερα,για να παει στην τεντα

μετα αλλη ερωτηση βλεπω οτι δεν 8ελει πολυ νερο εχει 2 βδομαδες σχεδον που σκασαν τα μωρα και εχω ποτηση 3 φορες απο 20ml και αυτο τα δινο νερο με συριγκα μηπως πρεπει να δωσο λιγο παραπανο νερο....μετα επιδει δινω ελαχιστο νερο και εχω βαλει νερο σε μποθκαλι του λιτρου και προσθεσα και λιπασμα μετα αυτο που μενει το πεταω η μπωρο να ποτισω ξανα γιατη απο το λιτρο περνο 40 50 ml νερο...... 

Λιπασμα θα κανεισ τοσο οσο χρειαζεσαι,αντε το πολυ για 2 φορεσ,ειδικα τωρα το καλοκαιρι

Καλη συνεχεια
Απάντηση
#9
καλησπερα η τεντα ειναι στο δοματιο το οποιο κοιμαμαι ναι δυστιχος δεν εχω ερκοντισιον στο δοματιο μ... ο εξαερισμος θα περνει κ θα διςχνει αερα στο παραθυρο και οσο για το οτι επρεπε να ειναι 3 φορες μεγαλητερος αυτος που θα ρουφαει απο την τεντα δεν το ηξερα και ιδι εχω παραγγιλει κ ειναι στον δρομο δεν πειραζει στην ανθοφορια θα παρω μεγαλητερο για να μν εχω θεματα ευχαριστω μολις παραλαβω κ στισο εξαερισμο θα ενημεροσο παλι με το τι γινετε ευχαριστω
Απάντηση
#10
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ηρθε ο εξαερισμος τα κουμποσα ολα κανονικα συν εχει βαβουρα αρκετη ακουγετε κ εξω σχεδον στον δρομο αλλα στο 30λεπτο η θερμοκρασια πιγε στους 37+ οπετε κατι παει λα8ος η λαμπα οταν εχω τισ τ5 εχω σταθερα χωρις αερισμο 29 30 με την αλλη ξεφευγει το θεμα
Απάντηση
#11
Για HPS καλοκαίρι Ελλάδα θες air-conditioning.
Απάντηση
#12
καλημερα μακαρι να ειναι μονο το καλοκαιρη κ οχι και τον χειμονα γιατη ιδι χασαμε τον υπνο μας κ το κακο ειναι οτι κ τα φωτιστικα τ5 που εχω ειναι μεγαλα με το ζορι χωραει το ενα λοξα κρεμαστο και το αλλο το εχω ορθι τωρα καταποσο βοηθαει θα φανει στην πορεια τελος παντων σας ευχαριστω θα ηθελα να μου πειτε εναν καλο και αθορυβο εξαερισμο για 80 τεντα γιατη την πατησα μια φορα μν την πατησο παλι
Απάντηση
#13
σε 4 ημερες κλεινουν ενα μηνα λογικα σημερα αυριο θα μπουνε σε 10λιτρο για πιτε γνωμες γιατη πιστευω εχουν μηνει λιγο πισο

σε 4 ημερες κλεινουν ενα μηνα λογικα σημερα αυριο θα μπουνε σε 10λιτρο για πιτε γνωμες γιατη πιστευω εχουν μηνει λιγο πισο
[/quote]


   
   
   
   
   


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#14
καλησπερα μια ακομη ερωτηση το ενα απο τα 2 αυτοματα που εχω δεν ξεπερναει του 30 ποντους σε υψως και εχει εδω και 4 5 ημερες που αρχισε την προανθιση πρεπει να αρχισο να δινω λιπασμα για την ανθοφορια μαζι με το λιπασμα αναπτηξεις γιατη δεν το εχω καταλαβει καλα και εδω οσο διαβαζω ειστε ολοι φωτοπεριοδου......να σιμειοσο οτι το δικο μου φυτο ειναι πολυ κοντο κ ξεμπαρκο μπρωστα στα δικα σας ευχαριστω
Απάντηση
#15
Καλή αρχή!!!
Και για να πάει καλά βάλε κανένα πιατάκι στις γλάστρες γιατί με τα καλώδια έτσι δίπλα εκεί κάτω δεν σε βλέπω να το τελειώνεις
Απάντηση
#16
(17-08-2021, 18:34 )sporakos Έγραψε: Καλή αρχή!!!
Και για να πάει καλά βάλε κανένα πιατάκι στις γλάστρες γιατί με τα καλώδια έτσι δίπλα εκεί κάτω δεν σε βλέπω να το τελειώνεις


χαχαχχ σε ευχαριστω τα καλοδια ξερο τα εχω οσο ποιο ακρη γινετε αλλα η μπριζες ειναι εξω απο την τεντα δεν εβαλα πιατακι γιατη δεν εχω υγραντιρα και ετσι ανεβαζει καπως την υγρασια βασικα ξεκινησα καπος δειλα ολο το γκροου αλλα στο δευτερο πιστευω θα ειμαι οργανομενο 100τις 100 αλλα το χειμονα που δεν θα εχει τετειες ζεστε κ με φυτα φτ οχι αθτοματα
Απάντηση
#17
καλησπερα παιδια αν και εχω χαθει παρακολουθο το φορουμ παιδια 2 ερωτησης τι διαδικασια θελει ενα φυτο φτ δλδ ποσες ημερες το αφηνουμε σε περιοδο αναπτηξεις κ ποσο περνει η ανθοφορια για εσωτερικα ......ηστερα εχω και ενα αυτοματο εχει περασει κ εμενα στο υψος κανονικα θα επρεπε να ειχε κοπει αλλα ουτε εχει φοθσκοση τα ανθη αλλα κ η ριτηνη ειναι μηδαμηνη που εχει επανο του φςτα 18-6 λιπασμα ανα δυο ποτισμα 3 μλ το λιτρο κ η λαμπα ειναι hps 250w k gia ta δυο σταδια.... τρομπετα πως ανοιγοθν τα πμ ευχαριστω
Απάντηση
#18
Καλημέρα @stroumfita

Τα μυνηματα ανοιγουν στα 50 posts

Η περιοδος αναπτυξης διαρκει οσο θελεις εσυ οταν εχεις φωτοπεριοδου, το ρυθμιζεις με τις ωρες που εχεις αναμενη λαμπα αρχικα ξεκινας με το τυπικο 18/6.Μετα μολις δωσεις 12 ωρες σκοταδι το φυτο γυριζει σε ανθοφορια και μετρας πρωτη μερα ανθοφοριας το επομενο 24ωρο που εχεις μπει σε 12/12.

Η ανθοφορια κραταει χοντρικα χοντρικα γυρω στις 8-9 βδομαδες, μετα πας αναλογως τον σπορο αναφερει ο breeder ποσες βδομαδες θελει συγκεκριμενα.

Αν εδινες 1 φορα λιπασμα ανα 2 ποτισματα καθ ολη τη διαρκεια της ανθοφοριας του μαλλον εξηγει εναν απο τους λογους που δεν εβγαλες οσο περιμενες, στο επομενο σου δινε σε καθε ποτισμα (χωρις να ξεφευγεις στις δοσολογιες παντα!)


Τα διαφανα ποτηρακια σου καλυψε τα με καποιο υλικο που δεν περναει το φως μεσα, κανει ζημια στη ριζα
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#19
Καλησπερα,καλη αρχη
Νομιζω πως η 2 Ιμαντες ειναι για να κρατανε το φιλτρο ανθρακα οταν βαλεις !
Καλη πορεια!
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
#20
καλησπερα παιδια τρομπεντα τα διαφανα ηταν η πρωτη προσπαθια που το μαζαρ κατι εκανε και το αμνεζια πιγε στον καδο εκανες τσιγαρο κ αρχιζε ο πονοκεφαλος και αναγουλες αμεσως οποτε στα σκουπιδια....τωρα αυτο που αναφερο κ με προβληματισε ειναι το widow haze αν και τα αλλα 2 αμνεζια και συπερ λεμον χειζ με τα ιδια ποτισματα που ανεφερα το λεμον χειζ εδωσε ενα μεγαλο κ ενα μικρο κουτακι απο τα καπρις και το αμνεζια 1κ μισο απο τα μικρα κουτακια αφου ακομη κ οταν επλενα τα χερια ακομη κολλουσαν και αυτο αν κ εγινε 1,70 σε υψως ουτε μυριζει ουτε κολαει κ σιγουρα επρεπε να κοποι 3 βδομαδες πριν θα δοσο κανονικα λιπασμα για 2 βδομαδες ακομη και αν παλι δεν δω τιποτα θα παει στα σκουπιδια.....

τσιου παοκ σε ευχαριστω φιλε αλλα αν και το φιλτρο ανθρακα το εχω δεν το λειτουργο γιατη δεν ειχα κατι ενοχλητηκο τωρα 3 προσπαθια με μαλλον 1 φτ κ 3 αυτοματα δεν ξερω τι και αν γινει...

σας ευχαριστω παιδια
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)