Βοήθεια στην αποξηρανση
#1
Καλησπέρα σε όλους σας μάγκες/σες θέλω την βοήθεια σας!!

Έκοψαν ένα white widow 1 Ιουλιου έμεινε στην τέντα 6 ημέρες... οι μεγάλοι παπάδες είχαν στεγνώσει λίγο παραπάνω  αλλά τα κλαριά δεν έκαναν τον γνωστό ήχο όταν τα τσακιζα είχαν υγρασία,αποφάσισα προχτές να βαλω τα καλούδια σε βαζω..
Ο προβληματισμός μου είναι με το άρωμα του μύριζε χλωροφύλλη και τώρα κάτι σαν ρίγανη νωπή...
Στα βάζα έχω υγρασία 67% και bodeva  ανοίγω μια φορά την μέρα  10-15 λεπτά και ξανά κλείνω..
Θα αλλάξει η γεύση λετε η ηθελε πιο  αργό στέγνωμα πριν μπουν στα βάζα;;
Απάντηση
#2
Τώρα ότι έγινε έγινε
Εσύ πρόσεχε τα να μην πιάσουν μούχλα και σιγά σιγά θα αλλάξει πάλι η μυρουδιά και γεύση και θα έρθει στα ίσια του
Απάντηση
#3
(09-06-2021, 19:41 )guruu Έγραψε: Στα βάζα έχω υγρασία 67% και bodeva  ανοίγω μια φορά την μέρα  10-15 λεπτά και ξανά κλείνω..

62 πρεπει να ειναι η υγρασια με το boveda ,μηπως κανεις λαθος?
(και λιγοτερο,παντως με τιποτα περισσοτερη,κατα την γνωμη μου)
εχεις αξιοπιστο υγρασιομετρο που να χωραει στο βαζο?
το θεμα ειναι να μην σου μουχλιασει.
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
#4
Την καλησπέρα μου και στους 2 σας!!
@Sativaas Και εγώ το ελπίζω αλάνι μου να αλλάξει η γεύση και η μυρουδιά του γιατί δεν είναι πολύ ευχάριστο.. αλλά απο σήμα πάμε παρα πολύ καλά μπορώ να πω με ένα τσιγάρο είμαι στα σύννεφα!!!

@diaolina Τώρα που το είδα έχω 63 % στο βάζο υγρασίαμετρο έχω  μικρό αναλογικό πιστεύω είναι καλό δεν ήταν κανένα φτηνιάρικο..το προσέχω για μούχλα δεν θέλω με τίποτα να με βρει κάτι τέτοιο..
Πόσο καιρό περίπου θέλει ωρίμανση μέχρι να στρώσουν τα αρώματα και η γεύση παιδιά;

Σας ευχαριστώ πολύ!!
Απάντηση
#5
(09-06-2021, 19:41 )guruu Έγραψε: Έκοψαν ένα white widow 1 Ιουλιου έμεινε στην τέντα 6 ημέρες...

μαλλον εννοεις 1 ιουνιου Smile
εχεις καιρο ακομη,μετα τις 15 μερες καααατι αρχιζει να "λεει" ,στον μηνα ειναι μια χαρα και στο διμηνο προς τριμηνο,τελειο ,μετα οσο περναει ο καιρος,βαραινει-κατα την αποψη και το γουστο μου παντα-
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
#6
Έχεις δίκιο 1 Ιουνίου χαχαχα Smile
Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία @diaolina Θα κάνω υπομονής λοιπόν...  Smoke20 Smoke20
Απάντηση
#7
Καλησπερα σε όλους αλλη μια βοηθάει θα ήθελα σε μια απορία που έχω...
Έχω 62 με 63 % μόνιμα πλέον στα  βάζα και όταν πάω να σπάσω ένα παπαδι κρατάει υγρασία μέσα και κολλάει στα δάχτυλα... με τον καιρό θα στεγνώσει η πρέπει να τα ανοίγω πιο πολύ να κατέβει η υγρασία τους;;
Απάντηση
#8
(14-06-2021, 00:15 )guruu Έγραψε: Καλησπερα σε όλους αλλη μια βοηθάει θα ήθελα σε μια απορία που έχω...
Έχω 62 με 63 % μόνιμα πλέον στα  βάζα και όταν πάω να σπάσω ένα παπαδι κρατάει υγρασία μέσα και κολλάει στα δάχτυλα... με τον καιρό θα στεγνώσει η πρέπει να τα ανοίγω πιο πολύ να κατέβει η υγρασία τους;;

ετσι πρεπει να ειναι Smile
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
#9
Γεια σου φιλε μου...
Μην κοιτας τωρα στην αρχη σιγα σιγα θα ερθουν στα ισα του....
Αφου βαζεις βαζα για 1 βδομαδα ανοιγεις 2 φορες την ημερα τα βαζα τουλαχιστον
ΑΠο εκει και περα 1 φορα την ημερα την 2η βδομαδα και μετα ανοιγοντας για να το γευτης
θα περνει και αυτο τον αερα του...Αν περασουν η μερες και ακομα κολανε και ειναι νωπα
ανοιγοντας αφηνετα κανα 30λεπτο εξω απο το βαζω ή απλα να το αφησεις ανοιχτο.
<Κουνα το βαζω να κουνηθουν η παπαδες να αλλαζουν πλευρα μεσα στο βαζο>

Θα σου πω κατι που καταλαβα τωρα αυτον τον καιρο.
Οταν τα στεγνωνουμε πρεπει να τα φερνουμε σε αυτο το
σημειο που λεμε "Λες να στεγνωσαν λιγο παραπανω"
Θελω να πω πρεπει λιγο να θριμαντιζονται απο την
εξωτερικη πλευρα μονο.Οταν μπουν στα βαζα η φουντα
μεσα μεσα στο κεντρο στο "Ψωμι"που λεμε καθε παπα
εχει υγρασια που την βγαζει προς τα εξω και ετσι θα σου
ενυδατωση καπως τον παπα αν νομιζεις οτι σε στεγνωσε.
Επισης αν νιωθεις οτι η παπαδες κολανε μεταξυ τους η
τους νιωθεις πολυ νωπους βγαλε την μποβεντα και βαλτην
την 2ηβδομαδα.Αυτα απο εμενα φιλαρακι,ελπιζω να σε βοηθεισα
λιγο.
Βιβες !
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
#10
Καλησπέρα σε όλους σας συνάδελφοιSmile
@ΤσιουΠαοΚ  Αλάνι μου σε ευχαριστήσω παρα πολύ για της πληροφορίες πολύ χρήσιμες για έναν άπειρο σαν εμένα!
Όλος ταχέως όπως μου τα λες τα έκανα,ειχαν στεγνώσει λίγο παραπάνω και το φοβήθηκα να σου πω την αλήθεια..
Αλλά μέσα κρατάνε υγρασία... εξωτερικά δεν έχουν αρκετή ώστε να κολλάνε μεταξύ τούς..
Αυτό που δεν έκανα είναι να τα ανοίγω 2 φορές την ημέρα τα άνοιγα μια.. αλλά υγρασία μου έχουν 62% πλέον μόνιμα...
Στο πιωμα είναι βαρύ ακόμα  λόγο υγρασίας λογικά με βαραίνει στα πνευμονία,η γεύση του έχει αρχίσει να φτιάχνει.. Να πω και τα θετικά ότι με ένα τσιγάρο  ταξίδι για 2-3 ώρες....  Smile
Απάντηση
#11
και προσοχη οταν κουνατε τα βαζα ,γιατι τα ξυλαρακια απο τους παπαδες,μπορει να τρυπησουν το μποβεντα,κοψτε τα οσο πιο πολυ γινεται.
την πατησα και χαλασε ενα λιτρο γεματο...εβγαλε κατι σαν διαφανο λαδι και τα γεμισε ολα..
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
#12
Άμα κουνάς έτσι τους παπάδες δεν πέφτει το polen?
Απάντηση
#13
απαλα τα κουναμε μωρε,
πεφτει λιγο,λες να πηγαινει χαμενο? Smoke23
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
#14
Νταξει δεν το κουναμε πολυ....Ισα ισα να αλλαξουν λιγο μερια αυτο ειναι ολο
@tzorge
Καλημερα !
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
#15
Τι λέτε ρε μάγκες εγώ καμία φορά που πέφτει κάνα βάζο βρίζω θεούς και δαίμονες.

Μάλλον είμαι τελείως κροκόδειλος.
Blush
Heart
   
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)