[Indoor] FastBuds Gorilla Glue DWC
#36
Ζορισε απο θεμα χωρου η φαση
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#37
@prasinos Είμαι στην 5η ανθοφορίας.
@trompetas Τα έχουμε τερματίσει όλα. Μου αρέσει πολύ που το led είναι όσο η τέντα και απλά σκάει κάθετα. Στο επόμενο σίγουρα με lst να δούμε πως θα πάμε
Απάντηση
#38
Καλησπέρα σε όλους,

Μπήκα 10η εβδομάδα. Σήμερα ημέρα 65 το βλέπω να φούσκωσε και ήπιε και αρκετό νερό.
Συνεχίζουμε ωραία Big Grin

   
Απάντηση
#39
Καλησπέρα σε όλους,

Ημέρα 72 σήμερα, καινούριος κουβάς, EC 1.15 pH 5.8
Πιστεύω σε 2 βδομάδες θα σκέφτομαι για κόψιμο.
Αποφάσισα να ξεκινήσω στα καπάκια μετά πάλι Gorilla Glue σε DWC αυτήν την φορά με lst. Ανυπομονώ!

   
Απάντηση
#40
Καλησπέρα,

Φτάνω στα τελειώματα επιτέλους!
Απο βδομάδα ψαλίδι  Smoke20


   
Απάντηση
#41
Επιτέλους ολοκήρωσα και τους ανεμιστήρες που ήθελα τόσο καιρό.
Αυτή είναι μία όμορφη πατέντα που σκέφτηκα για την τέντα μου.
Χρησιμοποίησα τους ανεμιστήρες της Noctua NF-P12 REDUX 900 με 37.31cfm.
Αν θέλετε να αγοράσετε και σεις πάρτε την REDUX σειρά που είναι γκρι. Είναι το παλιό μοντέλο της noctua και το βγάζουν σαν συλλεκτικό. Ίδια ποιότητα, πολύ φθινότερο, εντελώς αθόρυβοι.
Συνδέονται και οι δύο με split NA-SYC2 επίσης της Noctua και προεκτάσεις των 30εκατοστών NA-SEC2

Έχω την δυνατότητα να τους ανεβοκατεβάσω όσο και όπου θέλω και να τους αλλάξω κλίση.
Η εταιρεία δίνει 2splits οπότε έχω το δεύτερο σπλιτεράκι έτοιμο άμα θέλω να προσθέσω άλλους 2.

Απόλυτα ικανοποιημένος, μου βγήκε όπως το περίμενα εύκολα και όμορφα.
Ακριβό πρότζεκτ μπορώ να πω αλλά με Noctua δεν έχασε κανείς.

   
   
   
Απάντηση
#42
Ελα ρε @Ντουλάπας  ωραια πατεντα εκανες! Να ρωτησω , στην ακρη απο τις σωληνες που εχεις πανω τα ανεμηστηρια ,τι ακριβως υλικο εχεις για να το στερεωνεις στην τεντα? Δεν φαινεται καλα στη φωτο.

Επισης τι ακριβως τροφοδοτικο χρησιμοποιεις για να τους δωσεις ρευμα?

Καλα ψαλιδια σου ευχομαι Big Grin Big Grin
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#43
Ευχαριστώ @prasinos Smoke20

Χρησιμοποίησα πλαστικούς συνδέσμους της Secret Jardin που τους βγάζει το space booster kit της σε 16 και 19mm.
Επίσης πήρα μία κολόνα που βγάζει η ίδια εταιρεία και την έκοψα με σιδηροπρίονο στα μέτρα που ήθελα.
Σύνολο ένα 20άρικο βγήκε για αυτά.

Για το ρεύμα πήρα έναν μετασχηματιστή (τροφοδοτικό) 12v. Στην σύνδεση ένωσα τα δύο καλώδια του μετασχηματιστή (χρώμα με χρώμα) με τα 2 από τους ανεμιστήρες.
Το κίτρινο καλώδιο του ανεμιστήρα είναι για να μετράει την ταχύτητα και δεν πρέπει να το συνδέσεις. Επίσης πρόσεχε το τροφοδοτικό να είναι τα ίδια volt με τους ανεμιστήρες.
Προτείνω να πάρεις ανεμιστήρες αν όχι της Noctua σίγουρα FLX (3-pin) δηλαδή να έχει στάνταρ στροφές τις οποίες μπορείς να τις ρίξεις αλλάζοντας την αντίσταση με καλώδιο. Οι PWM/ULN (4-pin) είναι άχρηστοι διότι δεν θα τους βάλεις σε pc για να τους αλλάζεις την ταχύτητα.

Νάσαι καλά μπρο, αναμονή για το κλάδεμα!
Απάντηση
#44
Καλησπέρα σε όλους,

Δυστυχώς έχω κακά νεα. Με έπιασε η κατάρα των μεγάλων παπάδων.
Τελευταίες μέρες παραμέλησα το φυτό μου και σήμερα που του έδωσα προσοχή είδα ότι έχει αρχίσει να βγαίνει μούχλα στους μεγάλους παπάδες.
Περίμενα περίμενα να δω κάποιο amber trichome αλλά τίποτα. Τώρα εδώ που φτάσαμε κάνω αύριο φλασάρισμα 1μέρα και αλλή μια μέρα στο σκοτάδι και κόβω.

Αναμενόμενη η μούχλα μιας και το φυτό είναι φίσκα και άργισα να βάλω τους ανεμιστήρες.
Το μάθημα το πήρα και ελπίζω να μην την ξαναπατήσω έτσι...

Αυτά παιδιά σε 2 μέρες θα ανεβάσω και φωτογραφίες απο το harvest.
Εβίβα και καλή καρδιά
Απάντηση
#45
   
   
   
   
   
   
   
Απάντηση
#46
Αντε και καλες απολαυσεις!

Τωρα φανηκε τι εννοουσες για μουχλα, παρ ολα αυτα σου πηγε αψογα
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#47
Ευχαριστώ @trompetas

Το πρόλαβα έγκαιρα κα οι μόνοι παπάδες που πέταξα ήταν από το main canopy.
5g το πολύ απώλεια ευτυχώς γιατί θα είχα ξενερώσει άμα είχα μεγαλύτερη ζημιά Tongue


Τα στεγνώνω τώρα με τα φύλλα μαζί για 5 μέρες, μετά θα τα βγάλω και θα συνεχίσω άλλες 7.
Σιγά σιγά και σταθερά για ένα καλό αποτέλεσμα!
Απάντηση
#48
Ελα ρε @Ντουλάπας αντε καλα στεγνωματα!
Αναποδιές συμβαίνουν δυστυχως. Δηλαδη ησουν τόσο καιρο χωρίς ανεμιστηρα μέσα στην τεντα? Confused

Τα pcfan τα έβαλες τελευταια βδομαδα? Παλι καλα όμως που δεν επεκταθηκε σε ολο το φυτο η μουχλα!

Κατα τα αλλα το DWC σου πηγε τέλεια!! Γεμισες ολη την τεντα με παπαδες, τι καλυτερο αποτέλεσμα! Big Grin
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#49
Ευχαριστώ πολύ @prasinos !!

Ναι είχα αργήσει με τους ανεμιστήρες καιρό και στην ουσία μόνο για μια βδομάδα στο τέλος πρόλαβα.

Είμαι και γω πολύ ευχαριστημένος από grow μου!
Στο επόμενο θα αναβαμιστώ με φίλτρο αντίστροφης όσμωσης για να μην αγοράζω συνεχώς νερά από έξω και θα δοκιμάσω να βάλω πάλι Gorilla Glue αλλά αυτή την φορά με topping.
Θα ήθελα να δω συγκριτικά τα αποτελέσματα με και χωρίς τεχνική. Από την άλλη έχω στο ψυγείο Blackberry, Purple Lemonade, Wedding Cheesecake και Strawberry Pie Smoke20

Έσπασα ενα παπαδάκι από μέσα να δω πως είναι.

STICKY ICKY
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)