Ερώτηση-απορία
#1
Καλησπέρα παιδία θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας έχω κάποια φυτά έξω 15 ημερών και δυστυχώς στο ένα σήμερα είδα ότι δέχθηκε επίθεση από γάτα και έφαγε 2 φύλα από αυτά που βγαίνουν στης πρώτες πέντε μερεςστο ένα το έκοψε στην μέση.. Το άλλο το έφαγε λίγο αλλά δεν το έκοψε θα επανέλθει η πάει για πέταμα?
Απάντηση
#2
Καλησπέρα @Johnnys

Βαλε και μια φωτο για να δουμε σε τι κατασταση ειναι. Δεν μπορει κανεις να εχει εικονα ετσι οπως τα περιγραφεις
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#3
(12-09-2021, 00:01 )trompetas Έγραψε: Καλησπέρα @Johnnys

Βαλε και μια φωτο για να δουμε σε τι κατασταση ειναι. Δεν μπορει κανεις να εχει εικονα ετσι οπως τα περιγραφεις
Έχεις δίκιο τρομπέτα θα πάω αύριο το πρωί στο μέρος.. Απλά πήγα το απόγευμα προς βράδυ και το είδα με φακό χωρίς να έχω πάρει το κιν μαζί μου.
Απάντηση
#4
Καλημέρα παιδιά πήγα σήμερα να το δω και κάπως το είδα σε καλύτερη κατάσταση απότι ήταν εχθές..


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Απάντηση
#5
θα τα συνεχισεις εξω τωρα αυτα τα φυτα?
και τι ειναι?αυτοματα,η φωτοπεριοδου?
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
#6
(12-09-2021, 12:21 )diaolina Έγραψε: θα τα συνεχισεις εξω τωρα αυτα τα φυτα?
και τι ειναι?αυτοματα,η φωτοπεριοδου?
Φωτοπεριοδου είναι διαολινα δυστυχώς από τα 8 με έχουν μείνει 3 φυτά τα άλλα 5 τα 2 δεν βγήκαν ποτέ και τα άλλα πήγαν σκυλιά και εσκαβαν το χώμα από της γλάστρεςκαι όλα αυτά αρχές μέσα αυγούστου.. Εχω και κάτι αυτόματα αλλά δεν τα έχω βάλει.
Απάντηση
#7
δεν προκειται να προχωρησουν,αδικα ασχολεισαι.
εκτος κι αν προχειρα τωρα,βαλεις αυτοματα μεσα στο σπιτι.
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
#8
(12-09-2021, 22:19 )diaolina Έγραψε: δεν προκειται να προχωρησουν,αδικα ασχολεισαι.
εκτος κι αν προχειρα τωρα,βαλεις αυτοματα μεσα στο σπιτι.
Θα δούμε διαολινα όσο προχωρήσουν δεν έχω να χάσω κάτι πέρα από τον χρόνο μου και εγώ είδα το ημερολόγιο του hazeakia για αυτό το ξεκίνησα... Μέσα στο σπίτι που τέντα δεν έχω και γενικά εξοπλισμό και μπάτζετ θα χρειαστώ τουλάχιστον 400 ευρώ μπορεί να λέω και λίγα..
Απάντηση
#9
Καλη πορεια να χει τετοια περιοδο, γιατι οχι; Προσεξε το μη στο φαει καμια γατα και οπως παει, δεν επαθε και καμια φοβερη ζημια ευτυχως. Μπορει για τους δικους σου λογους να μη θελεις να παρεις τεντα, αλλα δε γινεται σωστη δουλεια χωρις αυτην το χειμωνα.
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#10
(13-09-2021, 08:09 )trompetas Έγραψε: Καλη πορεια να χει τετοια περιοδο, γιατι οχι; Προσεξε το μη στο φαει καμια γατα και οπως παει, δεν επαθε και καμια φοβερη ζημια ευτυχως. Μπορει για τους δικους σου λογους να μη θελεις να παρεις τεντα, αλλα δε γινεται σωστη δουλεια χωρις αυτην το χειμωνα.

Καλησπέρα τρομπέτα να σε καλά θα μπορούσα να κάνω ένα νήμα για την πιστοποίηση? Τα άλλαξα μέρος τα πήγα σε ένα χωράφι το οποίο το οργωσαν προχθές έτσι ώστε να εκμεταλλευτώ και το ήλιο στο 100% γιατί εκεί που τα είχα μια αριστερά τα πηγενα μια δεξιά για τα πιάνει ο ήλιος. Ευτυχώς αν και το κατάλαβα γιατί προχθές ήταν σε άσχημη κατάσταση και ήταν πεσμένα τα φύλλα εχθές που πήγα ήταν σε καλύτερη κατάσταση. Τέντα δεν μπορώ να πάρω για τους εξής λόγους συγκατοικο με την κοπέλα μου και δεν γουστάρει λόγο του ότι έρχεται κόσμος στο σπίτι. Και ο δεύτερος είναι ότι ναι μέν έχω σπίτι ακατοίκητο αλλά έχω τριγύρω τους δικούς μου και συγγενής οπότε μου είναι λίγο δύσκολο θα δούμε όμως μπορεί να κάνω κάτι στα κρυφά..
Απάντηση
#11
Το να ξεκινας εξωτερικη τετοια περιοδο ειναι λιγο ανορθοδοξο βεβαια και δεν προβλεπεται να γινει η πιστοποιηση σε αυτη τη φαση για εξω.

Ωστοσο κατανοουμε την ορεξη σου να πειραματιστεις και να δεις πως θα παει, θα προτεινα αν θελεις να κανεις το εξης, βγαλε μια ολικη φωτο το φυτο μαζι το χαρτακι οπως τυπικα γινεται η πιστοποιηση, και ξεκινα ενα νεο νημα ημερολογιο στην υπαρχουσα κατηγορια (γραψε αν θελεις και τον λογο που ξεκινας τωρα που χειμωνιαζει για τον αναγνωστη που το βλεπει), μολις ολοκληρωσει το νημα (ειτε βγει ειτε οχι αλλα με μια λογικη εβδομαδιαια ενημερωση & πορεια) θα παρεις κατευθειαν το δραστηριος και το νημα σου θα μεταφερθει στη κατηγορια των δραστηριων καλλιεργητων

Αν χρειαστεις οτιδηποτε αλλο εδω ειμαστε
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#12
(13-09-2021, 17:46 )trompetas Έγραψε: Το να ξεκινας εξωτερικη τετοια περιοδο ειναι λιγο ανορθοδοξο βεβαια και δεν προβλεπεται να γινει η πιστοποιηση σε αυτη τη φαση για εξω.

Ωστοσο κατανοουμε την ορεξη σου να πειραματιστεις  και να δεις πως θα παει, θα προτεινα αν θελεις να κανεις το εξης, βγαλε μια ολικη φωτο το φυτο μαζι το χαρτακι οπως τυπικα γινεται η πιστοποιηση, και ξεκινα ενα νεο νημα ημερολογιο  στην υπαρχουσα κατηγορια (γραψε αν θελεις και τον λογο που ξεκινας τωρα που χειμωνιαζει για τον αναγνωστη που το βλεπει), μολις ολοκληρωσει το νημα (ειτε βγει ειτε οχι αλλα με μια λογικη εβδομαδιαια ενημερωση & πορεια) θα παρεις κατευθειαν το δραστηριος και το νημα σου θα μεταφερθει στη κατηγορια των δραστηριων καλλιεργητων

Αν χρειαστεις οτιδηποτε αλλο εδω ειμαστε
Ωραία ευχαριστώ τρομπέτα
Απάντηση
#13
εγω παντως,πριν παρω τεντα,εβαλα 6 αυτοματακια σε μια γωνια στο δωματιο,
με χαρτονι γυρω ωστε να μην χανουν φως και 2 λεντ αστηρ απο πανω
και πηρα τουλαχιστον 150 γρ χωρις να κανω ουσαστικα τιποτα...
συνεχιζω να επιμενω πως δεν θα προχωρησουν και καποια στιγμη θα δεις μουχλα.
εχω βαλει εξωτερικα κι εγω φωτοπεριοδου σαν πειραμα,γυρω στις 15 αυγουστου.
αλλα σε προστατευμενο χωρο,σαν θερμοκηπιο περιπου.
εβγαλα 20 γρ στο τσακ πριν μουχλιασει.
(ξεχασα να πω οτι τετοια εποχη ηταν ηδη 20 ποντους και ειχε ανθισει,
δεν ηταν στην φαση που ειναι το δικο σου τωρα...)
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
#14
(16-09-2021, 10:21 )diaolina Έγραψε: εγω παντως,πριν παρω τεντα,εβαλα 6 αυτοματακια σε μια γωνια στο δωματιο,
με χαρτονι γυρω ωστε να μην χανουν φως και 2 λεντ αστηρ απο πανω
και πηρα τουλαχιστον 150 γρ χωρις να κανω ουσαστικα τιποτα...
συνεχιζω να επιμενω πως δεν θα προχωρησουν και καποια στιγμη θα δεις μουχλα.
εχω βαλει εξωτερικα κι εγω φωτοπεριοδου σαν πειραμα,γυρω στις 15 αυγουστου.
αλλα σε προστατευμενο χωρο,σαν θερμοκηπιο περιπου.
εβγαλα 20 γρ στο τσακ πριν μουχλιασει.
(ξεχασα να πω οτι τετοια εποχη ηταν ηδη 20 ποντους και ειχε ανθισει,
δεν ηταν στην φαση που ειναι το δικο σου τωρα...)

Καλησπέρα διαολινα σρυ που δεν έχω απαντήσει αλλά αυτή την περίοδο δούλευα μια σε χωράφια με μήλα μια στα ζώα και γυρνούσα πτώμα..
 Κάτι θυμάμαι αν δεν κάνω λάθος τα είχες βάλει για έναν διαγωνισμό εδώ?


Με κούτα πως σε φάση grow box? αν μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες..Αν και με ψήνει για τέντα αλλά θα δούμε


Δεν περιμένω ποιός ξέρει τι έστω και 10 αν και χλωμό το κόβω να αντέξουν όπως λες ήδη προχθές έριξε μια βροχή και το ένα από τα δύο είχε τεντώσει λίγο και ο κορμός λύγισε το έβαλα ένα ξύλο να στηρίζεται και έβαλα και μια λαμαρίνα από πάνω να μην βρέχονται και βλέπουμε..

Επίσης να πω ότι ο καιρός έχει τρελαθεί άλλες χρονιές τέτοιον καιρό φορούσαμε ζακέτα με φούτερ η μπουφάν και φέτος κυκλοφορείς με κοντό μανικο εδώ πάνω που μένω
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)