[Indoor] 240W LED... Ο.60 x 0.60 με Coco biobizz και λίπανση biobizz
#36
Εντωμεταξύ πιο οικονομικό grow σε λιμάσματα δεν εχω κανει....ούτε ακριβά booster (Bio Heaven) επίτηδες δεν έβαλα να δω τι θα γίνει  Big Grin

Και βαζω και τις διπλάσιες δόσεις από οτι λεει η biobizz αναλογικά την βδομάδα...αλλα τι κατανάλωση να κανω...τα φυτα και τα 4 μαζι...
... πίνουν μονο 1250-1500ml την ημερα...σαν να εχω ενα φυτο σε μια γλάστρα...απλα κρατάω το coco υγρο....σαν υδροπονία

Ειναι τίγκα ριζα μέσα.....έχουν βγει στην επιφάνια....ευτυχώς δεν ειχαν σοβαρές διαφορές στις διατροφικές τους ανάγκες μεχρι τωρα...
...ετσι έτρωγαν ούλα απο το ιδιο μπουκάλι....τωρα μόνο πρέπει να προσέχω λιγο το άζωτο σε ενα δυο....εύκολο πότισμα  Tongue

Αντε σε 4 βδομάδες που θελει ακόμα.....το πολύ να πανε μέχρι την μεση τα μπουκάλια  (250ml ειναι οι biobizz βασεις)Exclamation

       
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#37
5 εβδομάδες σε 12/12 σήμερα.....και 57 ημέρες ζωης  Cool

Σταδιακά μέσα στην βδομάδα ανάψαν ολα τα Led Cob (240W)...(έπρεπε να τα εχω ανάψει όλα τουλάχιστον 2 βδομάδες νωρίτερα....λάθος πείραμα Big Grin )....και ανέβηκε το πάνελ τέρμα πανω οσο έπαιρνε....γιατί τσιμπήσαν λιγο οι μύτες στα φυλλα στα περισσότερα φυτά  απο το δυνατό φως...μονο το WW αντεχει το φως.. που εχει 50% Σατιβα

Το χρειαζόμαστε όμως για να ανέβει η θερμοκρασια.....και να εισχωρήσει το φως οσο πιο βαθιά μπορεί στα φυλλώματα

       

Για το λογο αυτό εγινε και μια αποφυλλωση.....επιλεκτικά και μονο στα φυλλα που εμποδίζαν το φως να περάσει στα κατω φουντιά  Rolleyes

       
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#38
Όλα Τα Μωρά Στην Πίστα  Hug 2

   

https://www.youtube.com/watch?v=t3TSQX2OOCw
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#39
6 εβδομάδες σήμερα σε 12ωρο....42 ημέρες δηλαδή...(θεωρητικά) 15 ημέρες περίπου πριν την ολοκλήρωση  Wink

Αυτή ήταν και η εβδομάδα που τρώνε το πιο πολύ  φαΐ....για να πάρουν όγκο τα παπάδια...αλλά κάτι ξέχασα πάλι και την ...πάτησα  Big Grin

Να το γράψω εδω μπας και το εμπεδώσω  Tongue

Το Coco mix της biobizz ειναι καλο υπόστρωμα....και με τα ανόργανα που το εχω δουλέψει δεν είχα ποτέ κανένα θεμα με το ph...αλλά

Με τα λιμάσματα της biobizz όμως υπάρχει θεμα....εκει γυρω στην τέταρτη βδομάδα 12/12 οταν το Coco εχει κορεστεί απο την οργανική υλη των λιπασματων....πιέζεται το ph προς τα κατω....γιατί τα ζουμιά της biobizz  Κ Α Τ Ε Β Α Ζ Ο Υ Ν  το ph....με αποτέλεσμα ελλείψεις με τις πιο συχνές του ασβεστίου - μαγνησίου - φωσφόρου....κλπ κλπ

Τα επόμενα ποτίσματα το ph θα ρυθμίζεται απο 6,2 και πανω....όπως έπρεπε να γίνεται απο την αρχή της τέταρτης βδομάδα Rolleyes


               
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#40
omg omg
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#41
Ειναι ενα ζητημα με το Ph που πεφτει προς τα μεσα-τελη ανθοφοριας που καθε φορα που προκυπτει συζηταται, ειναι καλυτερο να τρεχεις να το ανεβαζεις αφου εχει συμβει το γεγονος; Η μηπως χρειαζεται να προλαβουμε αυτο το θεμα βαζωντας καποιο υλικο που ανεβαζει το ph στο χωμα μας οπως πχ παραπανω αναλογιες σε δολομιτη (η αλλο που κανει παρομοια δουλεια);

O γεωπόνος μας έχει να πει αρκετά πάνω στο ζήτημα από δικά του ευρήματα, τα οποία μπορούν να μας βοηθήσουν

Οι δεξια κορυφες σα να ψιλογινανε μωβ;
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#42
Ναι τρομπέτα...αυτο ειχα στο μυαλό μου.....ζεόλιθο σκέφτηκα εγω.....και σίγουρα αν δεν το προλάβεις... μετα έχει γίνει η ζημιά...δεν σώνεται

Είναι που τα πλακώνω στα ζουμιά και εγω....ειναι πολύ μικρές αυτές οι πάνινες και ζορίζονται....αλλά το κυριότερο είναι πολύ δυνατά τα φωτα για 0,60 τεντα...για αυτο και τις ελλείψεις τις βλέπω πρωτα στα πανω φυλλα...(ναι μοβ ειναι απο στρες...εκει που το βαράνε τα led πιο πολυ)

Αν ειχα μια 0,80 τεντα....και το κυριότερο 1,80 υψος....γιατι τα 1.60 ειναι πολυ λιγα....πάνινες τουλάχιστον 5 λιτρα....λιγο ζεόλιθο και Άλατα Epsom στο Coco....και πρόσεχα λιγο το ph στην ανθοφορία.....(να παίζει απο 5,8 εως 6,2).........θα ήμουν αρχηγός  Big Grin
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#43
Τα βλέπω να τελειώνουν στην ώρα τους τα μωρά  Cool



   
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#44
ποτε αρχισαν ποτε τελειωνουν..
σαν χθες.. Rolleyes Heart
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
#45
7 εβδομάδες σήμερα σε 12ωρο...και 10 βδομάδες απο σπόρο...και μπαίνουμε αισίως  στην 8η και τελευταία βδομάδα...θεωρητικά  Rolleyes

Στην αρχη της βδομάδας και στην μεση της...κόπηκαν κάμποσα φυλλα που εμπόδιζαν....έτσι έπεσε και λιγο η υγρασία  Big Grin

Σήμερα θα φανε ενα τελευταίο γεύμα...του μελλοθάνατου...και θα συνεχίσουν με σκέτο νερο απεχαριστο....

Αύριο μεθαύριο θα κουρευτούν γουλί να πεσει κι'αλλο η υγρασία....να στρεσαριστούν και λιγουλάκι  Tongue

Ακόμα πίνουν νερο κανονικά...μολις "κόψουν" λιγο...θα αρχίσω να ποτίζω ελάχιστα...για περαιτέρω στρεσάρισμα και ρίξιμο υγρασίας  Wink

                   
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#46
Τελος και η 8η βδομάδα ανθοφορίας.....και μετράμε μερες αντίστροφα για το Τελος  Shy

Δεν μου παει η καρδια να σταματήσω να τα ποτίζω.....πίνουν νερο σαν να έχουν ολα τα φυλλα πανω τους  Big Grin 

Όμως έχουν γίνει τα περισσότερα....ειδικά το NL και το WW είναι έτοιμα......μόνο το Μazar θέλει λιγο ακόμα Rolleyes



           
     Northern Lights
   
     White Widow
   
     Chronic Thunder
   
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#47
Photo 
Νταξ....με παίρνει λιγο ακόμα  Big Grin

NL
[Εικόνα: 2021-11-22-211637.png]
WW
[Εικόνα: 2021-11-22-211217.png]
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#48
Τα 3 βγήκαν εξω από την τέντα σήμερα....στο σκοτάδι....έμεινε μόνο το Mazar μεσα....για δυο μερες ακόμα.....και τελος  Cool

Λουκουμάκια χρωματιστά..... Tongue
               
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#49
Τούμπανος καλα πιωματα Smile
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#50
Απο τις δοκιμές που 'κανα...(απο τα δείγματα που κοπήκαν για εξέταση στο μικροσκόπιο)....το mazar είναι δηλητήριο  Big Grin 



       Chronic Thunder
[Εικόνα: 2021-11-23-205502.png]


     Mazar
[Εικόνα: 2021-11-23-205821.png]
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#51
5 ωρες μεροκάματο με πήρε το τριμάρισμα  Big Grin

Την 9η Βδομάδα έκλεισαν τα φωτα....και μείναν στα σκοτάδια με τον αφυγραντήρα σε 55% υγρασία...μέχρι σήμερα  Tongue

Την τελευταία βδομάδα έμειναν απότιστα....μια με τα κόκκινα led μόνο ανοικτά...μια με τα λευκά led μόνο...μια στα σκοτάδια  Rolleyes

Τα αρώματα είναι υπερβολικά....(μεγάλη διαφορά σε σχέση με την ανόργανη λίπανση)  Exclamation

           
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#52
Έπεσαν οι τίτλοι τέλους και σε αυτό το grow  Smile 

Έμειναν 10 μερες μέσα στην τέντα με το φίλτρο και εξαερισμό αναμμένο...στέγνωσαν αρκετα...γύρω στο 170g στο σύνολο

Με 3 βδομάδες  ανάπτυξη μονο...πολύ μικρές πάνινες και τοπαρισμα...βαλε και τα πειράματα  Big Grin ...καλα πήγε  Tongue

Αυτο που θελω να πω ομως σαν επίλογο... ειναι οτι η ποιότητα με την οργανική λίπανση είναι άλλο πράμα  Exclamation

Τα αρώματα ειναι υπερβολικά...η ωρίμανση γίνεται πολυ πιο γρήγορα...κόβεις και μπορείς να ατμισεις αμεσως....χωρις κάψιμο στο λαιμο...

Μετάνιωσα για ούλες τις προηγούμενες καλλιέργειες....αν το ήξερα δεν θα 'κανα κανενα grow με ανόργανα  Wink

Ακομα και το λαδι απο τα sugar leaves ειναι διαφορετικό...περισσότερο κρύσταλλο...πιο καθαρο...λιγότερα κατάλοιπα...και μοσχομυρίζει  Heart

(Εδώ να σημειώσω πως οι ελλείψεις "πείραμα"...του booster (Bio Heaven) σε συνδυασμό με τις πολύ μικρές πάνινες 3.8lit...(6-8 litra θα ήταν το ιδανικο)...και τελος το οτι άργησα πολύ να ανάψω ολα τα LED COB...ειχε σαν αποτέλεσμα τα πειράματα να μου στοιχίσουν κάμποσα γραμμάρια λιγότερα.....υπολογίζω 50 - 70g......αλλά έτσι μαθαίνεις  Tongue  )

           
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)