Προστασία από έντομα
#1
Καλημέρα, καλησπέρα σε όλους ! Cool  
θέλω να κάνω μια αγορά για προστασία από έντομα προληπτικά για το grow που ετοιμάζεται τώρα
 όμως βρίσκω πολλά και διάφορα στα καταστήματα για σχετικές καλλιέργειες και διαβάζω και άρθρα για το έλαιο neem και αιθέρια έλαια λεβάντα, μέντα κ.α.
αν μπορείτε να βοηθήσετε λιγάκι να κάνω μια σωστή αγορά επιτέλους! (συνήθως τα φυτά μου πιάνουν τετράνυχο)

* [Links removed] *
 
Κάτι απ'αυτά είναι καλό ή να πάρω έλαιο neem και διάφορα αιθέρια έλαια ?? έτσι και αλλιώς στην ίδια τιμή έρχονται!   Huh Huh
Απο οργανικά εντομοκτόνα έχω μόνο φυσική πυρεθρίνη.
Απάντηση
#2
Καλημέρα, δεν επιτρέπονται Links αλλων καταστηματων για αγορα προιοντων 
https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=6645

Επιτρεπεται ομως να βαλεις το λινκ απο την επισημη εταιρια που τα κατασκευαζει.

Ολα τα neem oils που θα βρεις στην αγορα δουλευουν, αρκει να μπαινουν στο σωστο χρονο.
Τωρα που ξεκινανε τα κρυα εχεις τετρανυχο;
Δειξε μας και καμια φωτο να το δουμε, θα εχει ενδιαφερον

*Εναλλακτικα εκτος απο το neem oil υπάρχει και το

Oleat bio
https://www.trabe.net/agricultura-ecolog...atbio.html

   

Hπιο ως προιον και αυτο, θα το βρεις στα περισσοτερα καταστηματα στη χωρα μας, μετα αμα θες να πας πιο hardcore υπαρχουν λυσεις για γεωπονικα φαρμακα αλλα δε θα το προτεινα
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#3
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση βοήθησε πολύ.
όλο ψάχνω και αγοράζω διάφορα που δεν ξέρω πραγματικά τι κάνουν και τυχαίνει να έχω το oleatbio στην γωνιά στην αποθήκη!
φωτο προσεχώς...
Απάντηση
#4
(20-09-2021, 00:52 )manolas Έγραψε: Σε ευχαριστώ πολύ @tzorge ! θα προσπαθήσω να τρίψω λίγο τα φύλλα με πυρεθρίνη και όσα αντέξω!
Λες να μην προχωρήσω στην αγορά εντόμων ?? είναι να στείλω τα λεφτά μεχρι τρίτη που θα γίνει η παραγγελία! Είναι δυο φυτάκια στο μπαλκόνι και το ένα φαίνεται γεμάτο τετράνυχο χωρίς να έχει κάνει ακόμα (πάλι καλά) ιστούς, αλλά και το δεύτερο φαίνεται να δυσκολεύεται πολύ να δημιουργήσει "παπά" (έχει περάσει καιρός που μπήκε στην άνθιση) Κρίμα τόσο όμορφα και μεγάλα που έγιναν να μην βγάλουν τίποτα!

Τι εννοείς να δαμάσω την υγρασία ??
Τα έντομα έξω δεν θα μείνουν στα φυτά σου. 
Όταν λέω να δαμασεις την υγρασία εννοώ υτό που γράφω. Αν ψεκασεις με οτιδήποτε ανεβάζεις την υγρασία που ευθύνεται για την μούχλα. 
Οπότε θες να την δαμασεις.
Απάντηση
#5
    Καλησπέρα!

στη Κρήτη αυτές τις μέρες επικρατεί ζέστη με υψηλή υγρασία και έτσι δεν δυσκολεύεται ο τετρανυχος να κάνει την δουλειά του!

στην πρώτη φωτό είναι το φυτό που δυσκολεύεται να δημιουργήσει "παπα" και στις άλλες 2 είναι το φυτό που ενώ έχει δημιουργήσει το έχει προσβάλει καλά ο τετρανυχος.


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#6
Τελικά αυτό που ήταν γεμάτο τετράνυχο έβγαλε 100γρ. και το άλλο που καθυστέρησε πολύ το έκοψα γιατί πιάσανε οι βροχές και βγήκε 75γρ.
Μια χαρά!! Big Grin Angel
Απάντηση
#7
Καλοπιωτα Μανολα, έξω πλέον δύσκολα να μην πιάσουν τπτ στο κλίμα μας.
Smoke27Somebody put something in my dream Smoke27
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)