Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Γνώμες Πληροφορίες
#1
Καλημέρα σε όλους πρώτη φορά εσωτερική καλλιέργεια. Γνώμη για 3-5 φωτοπεριοδου φώτα λεντ Ε 27 και για τέντα πατέντα λόγο οικονομικά είμαι δύσκολα όλες η γνώμες δεκτές
Απάντηση
#2
Καλημέρα Bilia....για να μεγαλώσεις φυτά τέτοια εποχη θελει Θέρμανση να ξες.....ντουλάπα υπάρχει ?
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#3
@sig-p420 το ξέρω φίλε και θέλω να μάθω για τα Ε 27 λεντ θα κάνω δουλειά. Ντουλάπα φίλος είναι μικρή δε χωράει ούτε τα ρούχα
Απάντηση
#4
Με τις Ε27 θα κανεις δουλεια σιγουρα....δεν ειναι εκει το προβλημα....θελει τεντα ή ντουλαπα.....και φιλτρο για τις οσμες
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#5
@sig-p420 λύση οικονομική καμιά πατέντα για τέντα η οτιδήποτε άλλο τη προτείνεις, για 3 -5 φωτοπεριοδου
Απάντηση
#6
Το πιο οικονομικο ειναι να την φτιαξεις μονος.....με ξυλα...αν πιανουν τα χερια σου..και εχεις και τα εργαλεια..και να την βαψεις ασπρη....απο μεσα φυσικα
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#7
Καλησπέρα @Bilias , θελει εστω καποια χρηματα για τεντα/φως/φιλτρο αν δεν διαθετεις αυτα τα 3 εχεις προβλημα στο να ολοκληρωσεις ενα φυτο

Πας με τη μικροτερη τεντα που μπορεις να βρεις για 1-2 φυτα, μπορεις να παρεις εστω καποια φθηνα φωτα led με 50-100 ευρω το πολυ και ενα φιλτρο με τουρμπινα τα μικροτερα που κουμπωνουν μεταξυ τους, συνολικη εκτιμηση 300-400 ευρω τα χρειαζεται η προσπαθεια, αλλιως δεν γινεται δουλεια
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#8
@sig-p420 Ευχαριστώ φίλε .@trompetas Ευχαριστώ για την απάντηση ποιό κιτ προτείνεις
Απάντηση
#9
Κοματι κοματι πας κατα την αποψη μου, ολα καλα ειναι ολα τα growshops εχουν τον ιδιο εξοπλισμο πανω κατω, βλεπεις το οικονομικοτερο και διαλεγεις. Βεβαια καποια growshops προτεινουν καποια "starter" πακετακια με λιγο απ ολα μεσα και πιο οικονομικα, θελει να κανεις την ερευνα αγορας σου σιγουρα
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#10
Καλημέρα ομαδάρα. Απορία όποιος θέλει να απαντήσει καλλιέργεια κάνναβης indoor/outdoor ποια θα γίνει καλύτερη από ποιότητα ποσότητα κτλ, και γιατί!
Απάντηση
#11
Εγώ για οικονομικά φώτα λεντ έχω πάρει ντουί σε σχήμα αστέρι (5-6€) που παίρνει πάνω 5-7 λάμπες ε27 και έχω βάλει λάμπες 19watt (4€) και έτσι έχω στον χώρο μου 300watt σύνολο και αρκετές καλλιέργειες τώρα όλα πάνε καλά.
Απάντηση
#12
@manolas ωραίος φίλε αφού είσαι ευχαριστημένος αυτό έχει σημασία. Μπορείς να βάλεις μια φωτό με τής λάμπες.. έχω ακούσει ότι στο εξάμηνο πρέπει να αλλάζουν η λάμπες με καινούργιες, ισχύει?
Απάντηση
#13
(05-11-2021, 11:15 )Bilias Έγραψε: @manolas ωραίος φίλε αφού είσαι ευχαριστημένος αυτό έχει σημασία. Μπορείς να βάλεις μια φωτό με τής λάμπες.. έχω ακούσει ότι στο εξάμηνο πρέπει να αλλάζουν η λάμπες με καινούργιες, ισχύει?

Δεν ξέρω αλήθεια αν χρειάζονται αλλαγή στους 6 μήνες όμως δεν νομίζω. Ακούγεται λίγος καιρός για αλλαγή στις λεντ. 
2 χρονάκια νομίζω είναι για αλλαγή λεντ.
Απάντηση
#14
Τα φτηνα led σε συγκριση με τα ποιοτικα επισημα diodes της Samsung για παραδειγμα δεν εχουν καμια σχεση. Ολα παιζουν ρολο στο efficacy. Τι watt τραβανε και πως μεταφραζονται σε αποδοση

Τα led που μπαινουν βιδωτα στο αστερι ντουι, χωρις driver δεν μου κανανε ποτε ιδιαιτερη εντυπωση. Για ενα ξεκινημα ειναι καλα, αλλα δεν συγκρινεται με ενα σωστο εργαλειο
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#15
(06-11-2021, 08:07 )trompetas Έγραψε: Τα φτηνα led σε συγκριση με τα ποιοτικα επισημα diodes της Samsung για παραδειγμα δεν εχουν καμια σχεση. Ολα παιζουν ρολο στο efficacy. Τι watt τραβανε και πως μεταφραζονται σε αποδοση

Τα led που μπαινουν βιδωτα στο αστερι ντουι, χωρις driver δεν μου κανανε ποτε ιδιαιτερη εντυπωση. Για ενα ξεκινημα ειναι καλα, αλλα δεν συγκρινεται με ενα σωστο εργαλειο

Έχεις τα δίκια σου αλλά 500 ευρώ για φώτα είναι υπερβολικά. με 100 ευρώ καλλιεργώ τώρα 2+ χρόνια και αμα κάνει και διακοπές ρεύματος όποτε να ναι που γίνεται αυτό πολύ συχνά στο ελλαδιστάν, δεν με πιάνει η καρδιά μου
Απάντηση
#16
Οι διακοπες ρευματος ειναι αλλο κεφαλαιο,

αν δε σ ενδιαφερει να βγαζεις τη μαξιμουμ ποσοτητα απο τον χωρο καλλιεργειας σου, δεν πας για "ακριβα" φωτα
αν δε σ ενδιαφερει η μακροχρονια εγγυηση του πανελ (5-10 χρονια καλης λειτουργίας), δεν πας για "ακριβα" φωτα
αν δε σ ενδιαφερει γενικοτερα να καλυτερευσεις τους εξοπλισμους, δεν υπαρχει λογος για "ακριβα" φωτα


Το τι οριζει ο καθενας ως υπερβολικο, εχει να κανει με το τι θελει να πετυχει

Αν απλως θες να πετυχεις σοδεια με τον φθηνοτερο δυνατο τροπο που μπορει κανεις να πετυχει, μαγκια σου και παλι, παιζεις μπαλα με αυτα που εχεις χτισει ο ιδιος, στη τελικη αυτο ειναι το νοημα, να βγαζεις το πιωμα σου και να σαι χαρουμενος που το καταφερνεις

Μας διαβαζουν και οι εξωτερικοι και γελανε Big Grin Σαν τον Ήλιο δεν έχει
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)