Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
πληροφοριες σχετικα με καλλιεργια σε εσωτερικο χωρο οικιας
#1
καλημέρα ,

Έχει αρχίσει να καρφώνεται η ιδέα στο μυαλό μου και να σταματήσω να αγοράζω και να μπω στην διαδικασία να καλλιεργώ , όμως είμαι τελείως άσχετος επί του πρακτέος με το όλο θέμα (οι γνώσεις μου περιορίζονται μόνο σε βιντεακια στο youtube και ελάχιστο διάβασμα στο φόρουμ!

Έτσι μπήκα στην διαδικασία μήπως σας παραθέσω τι σκέφτομαι και αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ώστε να μπορέσω να μπω στην διαδικασία να καλλιεργώ το βότανο

Αρχικά θα προτιμούσα να ξεκινήσω με κάτι μικρο και αρκετά διαχειρίσιμο ώστε η διαδικασία καλλιέργειας να μην είναι πονοκέφαλος και να δω πως θα αντιμετωπίζω τυχόν ανεπιθύμητες καταστάσεις , πριν αποφασίσω για μεγαλύτερη συγκομιδή και καλλιέργεια

Το budget είναι σχετικά ανοιχτό (μέχρι κάποιο σημείο)
Η καλλιέργεια θα γίνει εντός του σπιτιού (που βρίσκεται εντός σχεδίου πόλης , χώρα ελλαδα ) γιαυτό θα προτιμούσα τα μέλη του φόρουμ να μου προτείνουν όσο γίνεται αποδεδειγμένες λύσεις για να μην δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα και για την καλλιέργια άλλα και σε έμενα

Όποτε προτείνετε ελεύθερα εξοπλισμό , από που τον αγοράζετε , τι σπόρους και από που τους παίρνετε , τι κίνδυνοι υπάρχουν (πάντα θα υπάρχουν άλλα αν μπορώ να τους ελαχιστοποιήσω η να τους εξαλείψω τελείως (μυρωδιά ειδικά στην ανθοφορία) το σημείο που θα μπορούσα να έχω ένα grow tent  δεν έχει πρόσβαση σε εξωτερικό σημείο (για το φιλτρο αερα)

Ελπίζω να μπορείτε να με βοηθήσετε το μόνο που έως τώρα με σταματάει στην διαδικασία είναι ότι λόγω απειρίας φοβάμαι μην μπω σε όλη την διαδικασία και τελικά δεν είναι τόσο εύκολο όσο νομίζω στο μυαλό μου) Ευχαριστώ τον οποιονδήποτε αποφασίσει να μου απαντήσει εκ των πρότερων.
Απάντηση
#2
Εύκολο να μεγαλώσεις φυτακια αρκεί να έχεις βασικές γνώσεις για τα φυτά. και εγώ με βιντεάκια ξεκίνησα και μετά βρήκα εδώ το φόρουμ. Αφού έχεις ψαχτει λίγο θα ξέρεις ότι είναι πολλά αυτά που πρέπει να βάλεις κάτω να δεις προς τα πού θέλεις και μπορείς να πας. πρώτα πρώτα ο χώρος σου ποιός θα είναι. κάποιο μέρος στο σπίτι πχ ντουλάπα η θα πάρεις σκηνή? φώτα? από φώτα επιλέγεις ανάλογα με το budget σου . τα λεντ πολύ καλά αλλά θέλει γερό πορτοφόλι. τα HPS καίνε πολύ ρεύμα και ζεστενουν αρκετά αλλά πολύ καλή απόδοση. Εξαερισμό θα χρειαστείς? εγώ πχ που δεν μπαίνει κόσμος στο σπίτι μου και αν μπει πάντα μυρίζει φου έτσι κ αλλιώς δεν μου χρειάζεται αφού έχω παράθυρο δίπλα συνέχεια ανοιχτό.
Καταστήματα υπάρχουν πολλά και καλά δόξα τον κύριο έχει να κάνει με το που σε βολεύει εσένα, εγώ παίρνω από Κρήτη γιατί είμαι από Κρήτη. προτη φορά χωρίς να ξέρω πολλά πολλά όλα μου τα πράγματα τα έπαιρνα από απλά γεωπονικά καταστήματα και όλα πήγαν καλά! Με λίγες γενικές γνώσεις πάνω στα φυτά (αν διψάνε αν περνάνε καλά γενικά) είναι εύκολα και ανθεκτικά φυτακια
Απάντηση
#3
Καλησπέρα καλωσήρθες. Εύλογες οι απορίες σου και επειδή υπάρχει πολύς κόσμος στην ίδια θέση, αρχικά θα πρότεινα να ρίξεις μια ματια στο pdf του Casabonita που βρίσκεται εδώ --> https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=10965

Μετά έχεις να σκεφτείς τι χώρο διαθέτεις και πως τον διαθετεις (τεντα - ιδιοκατασκευη κλπ)
Μετα ερχονται τα watt που ειναι Optimal για τις διαστασεις του χωρου και ειναι το μεγαλυτερο κοματι του budget που πρεπει να πεσει εκει, αν πας σε led. Εν ετη 2021 και με το κοστος ρευματος που θα χουμε τουλαχιστον για φετος νομιζω οτι πλεον ειναι μονοδρομος.
Ο εξαερισμός και το φίλτρο. (Και ενα timer on/off ρευματος για να κουμανταρεις τον κυκλο της ημερας)
Και σιγά σιγά θα έχεις έτοιμο το μέρος, απο κει και περα, ειναι στο χερι σου η μεθοδος
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#4
Καλησπερα ,

Εχετε απολυτο δικιο, οποτε παμε στις περεταιρω λεπτομερειες

Σκεφτομαι 2 σημεια μεσα στο σπιτι ετσι οπως ειναι διαμορφωμενο

1. Το πρωτο που ειναι λιγο πιο κρυμμενο ας πουμε ειναι σε μια αποθηκη χωρις καμια προσβαση σε παραθυρο η ανοιχτο χωρο οι διαστασεις ειναι 80x50x70 (μηκος/πλατη/υψος).
2. μεσα σε μονοφυλλη ντουλαπα 50x50x140 επισης χωρις ιδιαιτερη προσβαση σε παραθυρο αν δεν γινεται διαφορετικα θα βγει η προσβαση και diy σε παλιο παραθυρο.

Θελω να αποκλεισω τελειως την μυρωδια (η εστω οσο περισσοτερο γινεται ), στο σπιτι παρολο που πινω σχεδον καθε μερα με 2 κυπελακια ona και κανα αρωματικο (λαδι και το αυτοματο της airwick ) το εχω αποκλεισει τελειως (μεχρι που αρχιζω να καπνιζω οποτε μυριζει και παιζει σπρει για την περιπτωση αναγκης). το θεμα λαμπας δεν με απασχολει αν θα βαλω χρηματα για led, ουτως η αλλως κατι τετοιο σκεφτομουν και λογω ρευματος . τωρα απο φιλτρο εχω διαβασει οτι φιλτρο ανθρακα μειωνει αρκετα τις μυρωδιες (ολοι λενε οτι τις εξαλειφει σχεδον αλλα απο την στιγμη που δεν το εχω δοκιμασει κραταω παντα τις επιφυλαξεις μου γιαυτο και η αναζητηση συμβουλων ) οποτε η ερωτηση για να γινει πιο συγκεκριμενη ειναι σε ποιους απο τους 2 χωρους θα πιστευατε οτι ειναι καλυτερος , ποση αποδοση θα εχω , και αν μπορω να αποφυγω το να βγαινει καποιο φιλτρο σε εξωτερικο χωρο αν δηλαδη γινεται ολο αυτο να λειτουργησει εντος σπιτιου (η θα πρεπει να παρω την αποφαση να αλλαξω σπιτι)

Τελος τα ρωταω ολα αυτα γιατι απο θεμα τεχνικης αποψης δεν εχω ιδεα και επειδη στα ψωνια ειμαι της υπερβολης φοβαμαι οτι θα αρχιζω να υπερβαλω και θα παρω κομματια τα οποια μεταξυ τους η θα εχουν θεμα η θα ειναι υπερβολικα για την ολη φαση

Οποτε αν μπορουσατε να προτεινετε εστω για τον 1ο ή 2ο χωρο ενα budget και καποιες επιπλεον πληροφοριες θα ηταν τελειο και μια αρχη στο να συνειδητοποιω τι και πως θα χρειαστω για να αρχισω εστω μια πρωτη δοκιμη και μετεπειτα σε συστηματικη βαση.

μενω σε νησι και εγω (πολυ μικροτερο απο κρητη), οποτε ακομα και απο εδω σκεφτομαι να μην μπω στην διαδικασια για το καρτελωμα και να  παραγγειλνω οτι χρειαζομαι για ολα τα σταδια της καλλιεργειας
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)