[Indoor] Solo Barney!
#1
Γεια και χαρά σε όλη την κοινότητα!

Ξεκίνησα ένα grow και είπα, επί τη ευκαιρία, να κάνω ένα ημερολόγιο συζήτησης για να βλέπουμε-συζητήσουμε την εξέλιξη παρε'ί'τσα, αλλά και για να προσφέρω κι εγώ με την σειρά μου στους νεότερους αυτά που έχω μάθει εδώ μέσα.
Είναι η τρίτη φορά που καλλιεργώ εσωτερικά και όπως καταλαβαίνετε είμαι αρκετά αρχάριος.

Για αρχή, να αναφέρω τον εξοπλισμό και τα υλικά μου:

Τέντα: 0,80x0,80x1.60
Εξαερισμός: 125mm 185m3/h
Φίλτο άνθρακα: 120mm 240m3/h
Εσαερισμός: Παθητικός
Φώτα: Πάνελ ε27 diy 24ων θέσεων
Ανεμιστήρας: Clip fan
Λιπάσματα: Biobizz (όλη την σειρά)
Χώμα: Maxifiori-Agroflora
Γλάστρες: Πάνινες 6.5L
Σπόροι: Barney's Farm (αγορά από Sporadiko.gr)...
1)Ayahuasca Purple
2)Bad Azz Kush
3)Shiskaberry


Τα σπόρια μπήκαν σε νερό για 20 ώρες, έπειτα σε βαμβάκια ντεμακιγιάζ για 24 ώρες οπου και σκάσανε, και αμέσως μπήκαν σε ποτηράκια πλαστικά με χώμα οπου και βγήκαν στην επιφάνεια μετά απο 48 ώρες περίπου, στις 02/01/22.
Σήμερα κλείνουν την πρώτη εβδομάδα ζωής τους, και αφού κάτσανε 2 μέρες σε κύκλο φωτός 24/0, 4 μέρες σε 20/4, σήμερα τα γύρισα σε 18/6 για να συνεχίσουν την ανάπτυξη.
Μέχρι τώρα έχουν φάει μόνο μία φορά Root Juice 3ml/L και πίνουν νεράκι 10-15ml ανα τρεις μέρες περίπου.

Ας δούμε και μερικές φώτο...

   

(Μου ξέφυγαν λίγο στο ύψος, γιατί ως αρχάριος δεν έχω βρει ακόμα το σωστό ύψος των φωτων αλλά και πόσα watt (σε led ε27) χρειάζονται σε αυτό το στάδιο. Τώρα κλείδωσα στα 60w σε απόσταση 45cm).

   

   

Καλή συνέχεια!  Smoke20
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#2
Καλή αρχη @Special
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#3
Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα!

Ενημέρωση ημερολογίου...

Είμαστε στην 15η μέρα και έχουμε σχετικά αργή ανάπτυξη.
Δυστυχώς, λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών, η θερμοκρασία στην τέντα είναι πολύ ασταθής και κυμαίνεται από 18 έως 25 βαθμούς, με μέσω όρο 22-23.

Τα φυτά έχουν ποτιστεί (από την τελευταία ενημέρωση) άλλες τρεις φορές, δύο με σκέτο νεράκι και μία με root juice 4ml/L.

Προχθές έγινε και η μεταφύτευση στις 6.5L γλάστρες, προσθέτοντας μυκόρριζα Great White Premium Mycorrhizae.
(Η μεταφύτευση έγινε λίγο πρόωρα, θεωρώντας πως ίσως βοηθήσει λίγο στην αργή ανάπτυξη. Δεν το διάβασα κάπου αυτό, ήταν δική μου σκέψη).

Αυτά εν ολίγοις.
Προσθέτω και μερικές φώτο για το μάτι...  Big Grin

Αριστερά Ayahuasca Purple, δεξιά Shiskaberry, κάτω Bad Azz Kush.
   

Μυκόρριζα Great White Premium Mycorrhizae.
   

Πανοραμική.  Tongue
   

Βίβες με Critical Kush από Barney!  Smoke20
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#4
Παίδες καλησπέρα!

Έχουμε κάποια θεματάκια και θα ήθελα την βοήθειά σας.

Στο Shiskaberry, από τα πρώτα φυλλαράκια είχα παρατηρήσει μία αλλοίωση του χρώματος στις μύτες, αλλά δεν έδωσα σημασία. Τώρα βλέπω οτι προχωράει σιγά-σιγά και οι μύτες των φύλλων κλείνουν προς τα μέσα.
Που λέτε να οφείλεται;...


   

Επίσης άρχισε τώρα να εμφανίζεται και στο Αyahuasca Purlpe...

   

Ενώ στο Bad Azz Kush παρατήρησα κάποια άσπρα σημαδάκια...

   

Να σημειώσω τέλος πως, Shiskaberry και Αyahuasca Purlpe είναι πιο ανοιχτόχρωμα σε σχέση με  το Bad Azz Kush.
Τι λέτε; Huh
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#5
Γεια χαρά και πάλι παίδες.
Σχετικά με το πρόβλημα που αναφέρω πιο πάνω, υπάρχει περίπτωση να έχουν τόση ανάγκη από φαγητό σ' αυτή την ηλικία;
(18η μέρα σήμερα).
Προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ, γι' αυτό ρωτάω.
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#6
Καλημερες, δε νομιζω να ειναι αυτο, οι μετρησεις σου σε ph θερμοκρασιες και αγωγιμοτητα τι γραφουν; Αν παιζει καποιο θεμα θα το δεις στα νουμερα
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#7
Καλημέρα @trompetas και σ ευχαριστώ.
Δυστυχώς δεν έχω ec meter για να μετρήσω. Θα μου πεις, δεν γίνεται αλλιώς δουλειά και έχεις δίκιο, αλλά...
Όσον αφορά το ph, ποτιζω μόνο με εμφιαλωμένο νερό, οπότε, δεν είναι λίγο δύσκολο να έχω θέματα από τώρα που ουσιαστικά δεν έχουν πέσει και λιπασματα;
Λέω εγώ τώρα.
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#8
@Special ειναι σχεδόν σίγουρο να σου βγαλει μερικα σημαδάκια - στραβωμένα φύλλα στις πρώτες 20 μέρες.
Μπορει να θέλει να απλώσει λίγο η ρίζα μετα την μεταφύτευση , την έκανες κ νώρις όπως λες.

Τώρα απο φαγητό δεν ξέρω τι λίπασμα εχει το χώμα σου. Εγω με biobizz ξεκιναω λιγο grow εκει στην 3 βδομαδα.

Δωσε ζεστούλα αν μπορεις 25 βαθμους κ σε μια βδομαδα θα εισαι μια χαρα.
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#9
Γεια χαρά @prasinos, σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Το χώμα μου έχει "μερική" λίπανση και αναγράφει ότι αρκεί για τις τρεις πρώτες εβδομάδες. Πέρα απ' αυτό όμως, το έχω χρησιμοποιήσει τουλάχιστον 6-7 φορές χωρίς κανένα πρόβλημα και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Όσον αφορά τα σημαδάκια και τα στραβά φύλλα που αναφέρεις, συμφωνώ γιατί σε όλα μου σχεδόν τα γκροου τα είχα. Όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση τα φυτά δείχνουν πείνα, που σημαίνει (μάλλον) ότι δεν μπορούν να φάνε για κάποιο λόγο (π.χ. λάθος ph) ή ότι δεν βρίσκουν φαγητό.

Εχθές τάισα με grow-heaven-activera από 1ml/L, συν ελάχιστο calmag και περιμένω να δω αντιδράσεις.
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#10
@Special  εγω συγκεκριμένα δεν δίνω καμια σημασία στο ph που ποτ'ιζω τις πρώτες  20 μέρες Tongue

Ξεκίνα 'οπως λες grow κ θα είσαι μια χαρα.

Μπορει για κ'αποιο λόγο να μην τους έκατσε καλα η μεταφύτευση κ να ζορίστηκαν.

θα ισιώσουνε σίγουρα!
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#11
Καλησπέρα κοινότητα!

21η μέρα σήμερα και τα φυτά, στα καινούρια ζεύγη φύλλων που βγάλανε, δείχνουν να τα πηγαίνουν καλύτερα.
Τα πράγματα με την θερμοκρασία/υγρασία είναι λίγο ζόρικα αυτό το διάστημα, γιατί εδώ στα ορεινά της βορειοδυτικής ελλάδας, ειδικά τη νύχτα, η θερμοκρασία φτάνει και τους -8.
Ανέβηκα σε watt για να βοηθήσω λίγο την κατάσταση και έτσι έχουμε φτάσει στα 150w στα 55cm.
Υγρασία μέσω όρο είμαστε στο 50% και θερμοκρασία στο 25/μέρα, 18.5/νύχτα με λάμπα θερμότητας.

Έπεσε λιπασματάκι για πρώτη φορά πριν τέσσερις μέρες (grow-heaven-activera) 1ml/L (+ελάχιστο calmag) και χθές ήπιαν σκέτο πεχαρισμένο νεράκι στο 6.5ph.

Αυτά τα ολίγα και... πάμε για μάτι.  Big Grin

Ayahuasca Purple
   

Shiskaberry
   

Bad Azz Kush
   

   

Και να κλείσω με μία ερώτηση που αφορά κυρίως αυτούς που καλλιεργούν με λεντ πάνελ ε27:
Τα 150w, στα 55cm και σε αυτή τη φάση των φυτών, λέτε να είναι πολλά;  Huh

Βίβες!  Smoke20
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#12
Καλησπέρα guyzzz!

30η μέρα.

Δυστυχώς, το Ayahuasca Purple δεν μπόρεσα να το συνεφέρω και μας άφησε.  Sad
Έχω την εντύπωση, έπειτα από αρκετό ψάξιμο, πως το πρόβλημα που αντιμετώπησα είχε να κάνει με έναν συνδυασμό υπερβολικού νερού και χαμηλών θερμοκρασιών. Θα δείξει στην πορεία.
Έγιναν κάποιες αναπροσαρμογές μέσα στην τέντα και κατάφερα να πιάσω καλύτερες τιμές σε θερμοκρασία/υγρασία.

Κατά τα άλλα, τα δύο φυτά συνεχίζουν.
Στο διάστημα από το προηγούμενο ποστ μέχρι σήμερα, τα φυτά έφαγαν άλλες δύο φορές grow, heaven, activera 1ml/L και μία φορά σκέτο νεράκι πεχαρισμένο στο 6.5

Τοπαρίστηκαν και τα δύο. Άφησα 3ο και 4ο γόνατο και καθάρισα 1ο και 2ο.

Αυτά προς το παρόν. Πάμε για μάτι...



   

Bad Azz Kush
   

Shiskaberry
   

Υπάρχει μια σκέψη να βάλω άλλα 2-3 φυτά όταν γυρίσω σε 12-12 και να μεγαλώσουν σε SOG.
Θα το αποφασίσω στην πορεία!  Smile (@UltraRunner είσαι υπαίτιος).  Big Grin 

Καλή συνέχεια!  Smoke20
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#13
Αν έχεις τον τρόπο να σηκώσεις τα μικρά στο ύψος των μεγάλων δεν βλέπω τον λόγο να μην το επιχειρήσεις!
Δες λίγο στο παρακάτω άρθρο την μέθοδο 12-12 from clone!
https://www.growweedeasy.com/12-12-from-seed-cannabis
Αφού έχεις φυτά στην ανάπτυξη νομίζω είναι καλύτερη επιλογή!

@Special Νομίζω ότι αν πάρεις κλώνους, θα τελειώσουν ταυτόχρονα γιατί θα έχουν την ίδια ηλικία με το μητρικό φυτό(που θα είναι ώριμο)!
Απάντηση
#14
@UltraRunner ναι, έτσι το σκέφτηκα κι εγώ.
Το μόνο που με απασχολεί είναι ότι θα πρέπει να στεγνώσω τα δύο μεγάλα σε ξεχωριστό χώρο, μιας που λογικά (έτσι νομίζω δηλαδή) θα τελειώσουν λίγο πιο γρήγορα από τα μικρά.
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#15
@UltraRunner Α μάλιστα!
Εγώ μιλούσα για φυτά από σπόρο.

Χμμμ με κλώνους δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και δεν έχω ιδέα. Ασε που ως αρχάριος δεν εμπιστεύομαι να το επιχειρήσω.

Θα το μελετήσω πάντως το λινκ, ενδιαφέρον.
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#16
Καλησπερα κοινοτητα!

Να με συμπαθατε για την καθυστερηση ενημερωσης, αλλα δυστυχως τα πραγματα δεν πηγαιναν καθολου καλα και παλευα να συνεφερω την κατασταση.  Confused

Τελικα, νομιζω πως το προβλημα -κατα 95% για μενα- ηταν αυτο που αναφερα και πιο πανω.
Με τις  χαμηλες θερμοκρασιες που ειχα, τα φυτα δεν πινανε πολυ νερο, ομως εγω δεν το ειχα καταλαβει και ποτιζα οπως ποτιζω συνηθως. Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να σφιξει το χωμα και να μην αεριζονται σωστα οι ριζες.
Το καταλαβα διαβαζοντας αυτο το αρθρο αλλα και οταν ειδα τις ριζες (στην μεταφυτευση που τους εκανα σε 10L για να δωσω λιγο χωρο και αερα) που ειχαν γινει σαν βραχος.  Cry
(Στη μεταφυτευση αυτη τη φορα προσθεσα και αρκετο βερμικουλιτη).

Ειμαστε στην 46η μερα σημερα και, προς το παρον τουλαχιστον, τα πραγματα πανε καλυτερα.
Βεβαια, πιστευω οτι ειμαι τουλαχιστον 10 μερες πισω.

Ποτισματα και λιπανσεις δεν συγκρατησα με ολο αυτο το χαλι, οποτε συνεχιζω απο δω και περα. Παντως τα ποτισματα που κανω πλεον ειναι αναγκαστικα μικροτερα, ποσοτικα (εως 250ml).
Θερμοκρασια 20-27 και υγρασια 50-60.
(Aν καποιος εχει αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα και εχει να προτεινει κατι για περισσοτερη βοηθεια, ειμαι ολος αυτια).

Shiskaberry
   

Bad Azz Kush
   

   

Μεσα σε ολο αυτο το χαμο, εγινε και κατι καλο βεβαια, αφου τα 3 νεα μικρα που φυτεψα και ειναι σημερα στην 13η μερα της ζωης τους, παιρνουν χρονο σε 18-6 αφου ειχα σκοπο να τα μεγαλωσω σε 12-12 απο σπορι.
Απο βδομαδα θα γινει η μεταφυτευση τους σε 5L γλαστρες και θα τα γυρισω ολα μαζι σε 12-12.
Προς το παρον τους εχω δωσει μονο μια φορα root juice 3ml/L και μερα παρα μερα ψεκασμα με νερακι σκετο.

Απο αριστερα προς τα δεξια: Peyote Coockies, Ayahuasca Purple, Critical Kush.

   

Καλη συνεχεια. Βιβαρες!  Smoke20
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#17
Παίδες καλησπέρα!
Μία ερώτηση...

Στη μεταφύτευση των μικρών, θα χρησιμοποιήσω για πρώτη φορά χώμα biobizz light mix. Πιστεύετε ότι χρειάζεται να προσθέσω και βερμικουλίτη (μιας που αυτό έχω) ή είναι εντάξει ως έχει;
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#18
Γεια και χαρα σε ολη την κοινοτητα!


55η μερα αναπτυξης για τα μεγαλα κοριτσια και 22η για τα μικρα.

Σημερα αλλαχτηκαν οι λαμπες και οι χρονοδιακοπτες σε 12-12 και... φυγαμε για ανθοφορια.

Τα μεγαλα κοριτσια ποτιστηκαν μια φορα με 300ml νερακι πεχαρισμενο στο 6.5 και μια φορα απο 400ml με 2ml/L grow-heaven-activera, +0.5ml/L calmag.

Τα μικρα κοριτσια ποτιστηκαν τρεις φορες απο την προηγουμενη ενημερωση: δυο με σκετο νερακι και μια με root juice 3ml/L, +1ml/L grow.


Πανω δεξια: Bad Azz kush
Κατω δεξια: Shiskaberry
Πανω αριστερα: Ayahuasca Purple
Μεση: Critical Kush
Κατω: Peyote Coockies

   

Καλη συνεχεια!  Peace-and-love-033
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#19
Καλησπερα κοινοτητα!

7η μερα σε 12-12


Επιτελους, μετα απο πολυ αγχος και στεναχωρια που τραβηξα απο την αρχη αυτου του grow, θαρρω πως μπορω να πω πλεον οτι τα πραγματα εστρωσαν και πανε πολυ καλα! Μαθαμε πραγματακια τουλαχιστον!  Wink

Τα μεγαλα φυτα:
28/02/22: 400ml νερο με 2ml/L fishmix, bioheaven, activera.
03/03/22: 500ml νερακι πεχαρισμενο στο 6.5

Τα μικρα φυτα:
01/03/22: 100ml νερο με 1ml/L grow, bioheaven, activera.
03/03/22: 120ml νερακι πεχαρισμενο στο 6.5
05/03/22: 150ml νερακι πεχαρισμενο στο 6.5

Aπο τα επομενο ποτισμα ξεκιναω τα λιπασματα ανθοφοριας σε ολα.

Θερμοκρασια 18-26
Υγρασια 45-55

Φωτα: 220w στους 45 ποντους.

Δεξια πανω Ayahuasca Purple, μεση Critical Kush, κατω Peyote Coockies.
Αριστερα πανω Shiskaberry, κατω Bad Azz kush.
   

Καλη συνεχεια. Βιβες!  Peace-and-love-033
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#20
Γεια και χαρα σε ολη την κοινοτητα!


15η μερα σε ωραριο φωτος 12-12

Ολα τα φυτα εδειξαν φυλλο (θηλυκα) και τα μεγαλα μπηκαν για τα καλα στην ανθοφορια.
Τα μικρα εχουν τεντωσει, εκτος απο το peyote coockies που αργησε λιγο, και το βλεπω τωρα να αρχιζει το τεντωμα.  Huh

Τα μεγαλα φυτα:
06/03/22 Απο 600ml νερου το καθενα με 1ml/L grow, heaven, ativera / 0.5ml/L bloom, topmax, alcamig, calmag.
09/03/22 Απο 700ml νερου το καθενα με 1ml/L grow, heaven, ativera / 0.5ml/L bloom, topmax, alcamig.
13/03/22 Απο 700ml νερου το καθενα με 1ml/L grow, heaven, ativera / 0.5ml/L bloom, topmax, alcamig, calmag.

Τα μικρα φυτα:
07/03/22 Απο 250ml νερου το καθενα με 1ml/L grow, heaven, ativera / 0.3ml/L bloom, topmax, alcamig, calmag.
09/03/22 Aπο 300ml νερο πεχαρισμενο στο 6.5
12/03/22 Απο 330ml νερου το καθενα με 1ml/L grow, heaven, ativera / 0.5ml/L bloom, topmax, alcamig, calmag.

Αριστερα πανω Shiskaberry, δεξια Bad Azz kush.
Κατω, απο αριστερα προς τα δεξια Peyote Coockies, Critical Kush, Ayahuasca Purple.

   

   

Καλη συνεχεια!  Peace-and-love-033
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#21
Καλησπερα κοινοτητα!

21η μερα σε ωραριο φωτος 12-12


Τα μεγαλα φυτα:
17/03/22 Απο 1λιτρο νερο το καθενα με 1.5ml/L grow, heaven, ativera / 0.7ml/L bloom, topmax, alcamig, 0.5ml/L calmag
(Τους εκανα μερικη αποφυλλωση).

Tα μικρα φυτα:
15/03/22 Απο 350ml νερο το καθενα με 1ml/L grow, heaven, ativera / 0.5ml/L bloom, topmax, alcamig, 0.3ml/L calmag.
18/03/22 Απο 400ml νερο το καθενα με 1ml/L grow, heaven, ativera / 0.5ml/L bloom, topmax, alcamig, 0.3ml/L calmag.
(Τους εκανα μερικη αποφυλλωση).


Αριστερα πανω Shiskaberry, δεξια Bad Azz kush.
Κατω, απο αριστερα προς τα δεξια Peyote Coockies, Critical Kush, Ayahuasca Purple.
   

   

Καλη συνεχεια!  Drummer
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#22
Oλα δείχνουν να πηγαίνουν πολυ καλα , μπραβο σου.
Απάντηση
#23
Καλησπερα κοινοτητα!

38η μερα σε 12-12 και δεν ξερω τι αλλο μπορει να μου συμβει σ αυτο το grow!  Cry

Στην προσπαθεια μου λοιπον (27/03) να κατεβασω λιγο το πανελ, μου γλυστρισε απο τα χερια και... καταστροφη.  Sad
Εσπασαν στον κορμο τα 2 μεγαλα φυτα, και το peyote coockies εκανε ενα βαρβατο super cropping.

   

   

Τα σπασμενα μεγαλα φυτα απο τοτε, δειχνουν οτι δεν μπορουν να φανε απο την ριζα και τρωνε τα φυλλα τους.
Συνεχιζω να τα ποτιζω αλλα στην ουσια τα εχω ψιλοπαρατησει στην μοιρα τους.

Τα μικρα φυτα συνεχιζουν κανονικα (και τo peyote coockies).
Γενικα εχω φαει το ξενερωμα της ζωης μου (οπως καταλαβαινετε) με αυτο το grow.  Sad

   

   

Ειπα οτι φετος δεν θα κανω εξωτερικη, αλλα δεν βλεπω να την γλυτωνω τελικα!
Καλη συνεχεια!  Peace-and-love-033
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#24
Καλησπερα και παλι κοινοτητα!

Δυστυχως τα μεγαλα φυτα (απο το σοκ) βγαλανε μπανανες και αναγκαστηκα να τα κοψω. Ειχαν αρκετες.  Sad
Τωρα, επειδη υποψιαζομαι οτι γκαστρωσαν και τα μικρα, και επειδη δεν μου εχει ξανασυμβει, για ριξτε μια ματια και πειτε μου σας παρακαλω...

   

   

   

   

   
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#25
Γεια χαρα!

49η μερα ανθοφοριας για τα μικρα που συνεχιζουν.
Αλλες δυο λιπανσεις λεω να κανω και μετα να μπουμε τελικη ευθεια.

   

   

   

Βιβες με (προωρο)  Big Grin Shiskaberry!
Καλη συνεχεια!  Peace-and-love-033

----------------------------------------
Edit

Shiskaberry, κομμενο προωρα (λογω ερμαφροδιτισμου) στις 40 μερες ανθοφοριας, και επειτα απο 6 μερες στεγνωμα και 4 μερες ωριμανση...

   
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#26
Καλησπερα κοινοτητα και Χρονια Πολλα!

Εχθες, 58η μερα ανθοφοριας για τα μικρα φυτα, αποφασισα να τα κοψω.
Ηθελαν ακομα καμια βδομαδα αλλα οι θερμοκρασιες αρχισαν να ξεφευγουν, και επειδη το μονο που δεν επαθα σ αυτο το γκροου ειναι η μουχλα, τα εκοψα για να τελειωνω.  Big Grin

Τα αφησα και 48 ωρες σε σκοταδι, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειδα διαφορα.  Rolleyes

   

Καλη συνεχεια σε ολους!  Smoke20
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#27
(23-01-2022, 19:04 )Special Έγραψε: Καλησπέρα κοινότητα!

21η μέρα σήμερα και τα φυτά, στα καινούρια ζεύγη φύλλων που βγάλανε, δείχνουν να τα πηγαίνουν καλύτερα.
Τα πράγματα με την θερμοκρασία/υγρασία είναι λίγο ζόρικα αυτό το διάστημα, γιατί εδώ στα ορεινά της βορειοδυτικής ελλάδας, ειδικά τη νύχτα, η θερμοκρασία φτάνει και τους -8.
Ανέβηκα σε watt για να βοηθήσω λίγο την κατάσταση και έτσι έχουμε φτάσει στα 150w στα 55cm.
Υγρασία μέσω όρο είμαστε στο 50% και θερμοκρασία στο 25/μέρα, 18.5/νύχτα με λάμπα θερμότητας.

Έπεσε λιπασματάκι για πρώτη φορά πριν τέσσερις μέρες (grow-heaven-activera) 1ml/L (+ελάχιστο calmag) και χθές ήπιαν σκέτο πεχαρισμένο νεράκι στο 6.5ph.

Αυτά τα ολίγα και... πάμε για μάτι.  Big Grin

Ayahuasca Purple


Shiskaberry


Bad Azz Kush




Και να κλείσω με μία ερώτηση που αφορά κυρίως αυτούς που καλλιεργούν με λεντ πάνελ ε27:
Τα 150w, στα 55cm και σε αυτή τη φάση των φυτών, λέτε να είναι πολλά;  Huh

Βίβες!  Smoke20

καλησπέρα φίλε μου να ρωτήσω κάτι , γράφεις -8 τη θερμοκρασία στη τέντα τη κρατάς μόνο με τις λάμπες ? η τα έχεις σε δωμάτιο με θέρμανση ? κατα τη γνώμη σου σε δωμάτιο χωρίς θέρμανση και με εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες με τις λάμπες κ θερμαντικό στη σκηνή θα γίνει δουλίτσα?
Απάντηση
#28
@Φώντας Καλησπέρα!
Σε δωμάτιο χωρίς δική του θέρμανση εχω την τέντα. -8 έχει έξω.
Στις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες ζορίζομαι λίγο αλλά όχι σε σημείο προβλήματος. Απλά έχω λίγο πιο αργή ανάπτυξη.
Πάντως με λάμπα θερμότητας (80w) και θερμαντικό νομίζω πως δεν θα έχεις πρόβλημα.
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#29
(30-11-2022, 23:52 )Special Έγραψε: @Φώντας Καλησπέρα!
Σε δωμάτιο χωρίς δική του θέρμανση εχω την τέντα. -8 έχει έξω.
Στις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες ζορίζομαι λίγο αλλά όχι σε σημείο προβλήματος. Απλά έχω λίγο πιο αργή ανάπτυξη.
Πάντως με λάμπα θερμότητας (80w) και θερμαντικό νομίζω πως δεν θα έχεις πρόβλημα.


ωραια ευχαριστώ , η απορία μου είναι η εξης με αναμενα φωτα πιάνεις μεσα στη τέντα πχ 22 βαθμούς ? όταν σβήνουν τα φωτα τι κανεις ? έχεις με χρονοδιακόπτη όταν σβήνουν τα φωτα να ανάβει κάποιο θερμαντικό ? μου ήρθε ένα 135 w ecoheat αλλα νομίζω πως έκανα βλακεία κ πηρα πολύ μεγάλο με 80w θα ήταν μια χαρα
Απάντηση
#30
@Φώντας Με αναμμένα φώτα είμαι στους 24-25, όταν σβήνουν, ανάβει με χρονοδιακοπτη η λάμπα θερμότητας. Ακριβώς όπως το σκέφτηκες δλδ, και πέφτω μέχρι 18.
(45w η λάμπα θερμότητας). Με 135w νομίζω θα είσαι σούπερ αλλά θα πρέπει να έχεις στο νου σου οτι η λάμπα ρίχνει την υγρασία.
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)