Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Καλλιέργεια στο σπίτι
#1
Καλησπέρα στο φόρουμ. Σκέφτομαι να ξεκινήσω σιγά σιγά καλλιέργεια. Δεν το έχω ξανακάνει και οι μόνες γνώσεις που έχω είναι από το ίντερνετ. Δυστυχώς έχω μικρό  σπίτι και δεν μπορώ να βάλω τέντα κτλπ. Έτσι σκέφτομαι να βάλω μια γλάστρα κοντά στο παράθυρο ώστε τη δουλειά να την κάνει ο ήλιος. Πως σας φαίνεται θα έχει αποτέλεσμα ή θα είναι αποτυχία; Σκέφτομαι αυτόματο σπόρο στα τέλη Απρίλη που θα μεγαλώνουν οι μέρες για να έχω 10 με 12 ώρες φωτός.
Απάντηση
#2
Καλησπέρα και πάλι. Αποφάσισα να ξεκινήσω από τώρα την καλλιέργεια 1 2 αυτόματων γιατί δεν μπορώ να περιμένω μέχρι Απρίλη και ό,τι γίνει. Θα το κάνω με το φως του ηλίου κοντά σε παράθυρο και και με λάμπα επιπρόσθετα. Θα ήθελα να μου πείτε τι λαμπα να πάρω πχ led και τα watt και αν θα χρειαστώ λιπάσματα. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
Απάντηση
#3
Καλησπέρα, ριξε μια ματια στου casabonita το pdf

https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=10965
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#4
Όποτε να προτιμήσω μια λάμπα led e27 100 watt και λιπάσματα της biobizz ;
Θα δω έτσι αποτέλεσμα ; Όχι κάτι τρομερό αλλά κάτι ικανοποιητικό για αυτόν τον τρόπο καλλιέργειας…
Απάντηση
#5
Καλησπέρα και πάλι. Έψαξα για φώτα και θεώρησα τα led ιδανικά απλά επειδή οι τιμές είναι τσιμπημένες ακόμα και για 1 2 φυτά και σαν φοιτητής δεν θέλω να ξοδέψω πολλά λεφτά σκέφτηκα τις cfl. Πως σας φεβονται και πόσες θα χρειαστώ ανάλογα με τα watt ;
Απάντηση
#6
Για ένα αυτόματο φυτό μια cfl 6700k 65 w και 2700k 40 w αρκούν;
Απάντηση
#7
τα 65w θα σου φτασουν για τις πρωτες 2-3 βδομαδες, μετα θα ζοριστει, αμα δωσεις παραπανω απο 100w απο κει και μετα αν βγαλεις 30-40g στο τελος του τριμηνου (και αν ολα πανε αψογα με τις λιπανσεις, απροβληματιστο τελος κλπ) θεωρειται ενα ρεαλιστικο yield με τις cfl, με λιγοτερα watt ουτε αυτα δε θα βγουν, αν σου αρκει το αποτελεσμα τοτε βολευεσαι, αν οχι.. αναθεωρεις για τον τυπο λαμπας και προσθετεις watt
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#8
Άρα καλύτερα θα ήταν πχ 2 λάμπες 6700k των 65 w μέχρι την ανάπτυξη και μετά άλλες 2 2700k 40w περίπου ;
Απάντηση
#9
Η τρολλαρεις η οντως δεν καταλαβαινεις τι σου γραψα πιο πανω... Διαβασε τα λιγο πιο προσεκτικα σε παρακαλω, αν εχεις να κανεις καποια στοχευμενη ερωτηση η δεν καταλαβαινεις κατι συγκεκριμενο ευχαριστως να το συζητησουμε αλλιως δεν εχει νοημα μια τετοια κουβεντα

Ο ορος "θα ηταν καλυτερα" αφορα εσενα και μονο εσυ το ξερεις αυτο.

Δεν υπαρχει καλυτερα η χειροτερα ετσι γενικα με αλλα λογια, παει αναλογως με το τι ζητας, και εκει μπορουμε να δουμε τι θα ηταν καλυτερο για την περιπτωση σου
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#10
Εννοείται πως δε τρολαρω απλά έχω απορίες με τα φώτα και προσπαθώ να δω τι να επιλέξω. Για αρχή δεν θέλω και τρέλα αποτελέσματα . Σιγά σιγά θα βελτιώνομαι αν δω ότι θέλω κάτι καλύτερο.

Σκέφτομαι να αγοράσω 2 των 65w cfl 6000k (για ένα φυτό για αρχή ). Την μια θα την έχω για 2 3 εβδομάδες όπως μου είμαι και ο @trompetas και μετά καθώς θα βλέπω ότι δεν αρκούν θα βάλω και την άλλη ώστε να έχω γύρω στα 130 watt.
Απλά χρειάζεται να αγοράσω και cfl 2700k, αφού τα αυτόματα θεωρητικά μεγαλώνουν αυτόματα και δεν επιρεαζονται από το φάσμα φωτός ;
Απάντηση
#11
Καλησπερα στο φόρουμ ! Μια και μιλάμε για φώτα είμαι έτοιμος να φτιάξω το δικό μου δωμάτιο και θα είναι το πρώτο μου!( Θέλω τα φώτα σας για τα φώτα μου   Smile ) ο χώρος θα είναι 1.20χ1.20 και σκέφτομαι  cmh 315 θα μπορούσε να με ικανοποίηση αυτή η λάμπα? Θέλω να ασχοληθώ ερασιτεχνικά οδηγάω 15 χρόνια αλλά αποφάσισα να παρω αμάξι τώρα ώστε να γλυτωνο τα ταξί που πληρωνω κάθε μέρα αυτός θα είναι ο κυριος σκοπός μου τωρα 5 πανω 5 κάτω από hps δεν με ενδιαφέρει αλλά θα κάνει δουλειά η να παω σε 1.00χ1.00
Απάντηση
#12
@tonygr γιατι CFL....δεν χρησιμοποιεί κανείς τέτοια φωτα πια..... αν δεν πιάνουν τα χερια σου για να φτιάξεις ενα πανελ με Ε27 λαμπες Led

παρε δυο τρεις προβολείς led....να κάνεις την δουλεια σου μια χαρα
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#13
@sig-p420 προβολείς led; Μπορείς να μου τη εξηγήσεις λίγο πχ watt κτλ απλά από ότι είδα είναι ακριβά
Απάντηση
#14
Καλή αρχή και καλή προσπάθεια στην συνέχεια @tonygr !
Απάντηση
#15
(09-02-2022, 23:59 )GRSpecialized Έγραψε: Καλησπερα στο φόρουμ ! Μια και μιλάμε για φώτα είμαι έτοιμος να φτιάξω το δικό μου δωμάτιο και θα είναι το πρώτο μου!( Θέλω τα φώτα σας για τα φώτα μου   Smile ) ο χώρος θα είναι 1.20χ1.20 και σκέφτομαι  cmh 315 θα μπορούσε να με ικανοποίηση αυτή η λάμπα? Θέλω να ασχοληθώ ερασιτεχνικά οδηγάω 15 χρόνια αλλά αποφάσισα να παρω αμάξι τώρα ώστε να γλυτωνο τα ταξί που πληρωνω κάθε μέρα αυτός θα είναι ο κυριος σκοπός μου τωρα 5 πανω 5 κάτω από hps δεν με ενδιαφέρει αλλά θα κάνει δουλειά η να παω σε 1.00χ1.00
Καλό θα ήταν να κάνεις ένα δικό σου νήμα με τις δικές σου τις ερωτήσεις....@GRSpecialized
Δεν θα σου απαντήσει κανένας από τα μέλη επειδή το παρόν νήμα είναι του@tonygr
Κάπου υπάρχουν κανονισμοί από την διαχείριση και ενημερώσεις...
Αποφεύγουμε να γράφουμε άσχετα πράγματα στα ξένα νήματα και δεν είναι και σωστό..
Απάντηση
#16
Σε ευχαριστώ πολύ @7LEAF
Σε ντουλάπα θα κάνω τη καλλιέργεια για ένα δέντρο. Θα βάλω και ανακλαστικά για αύξηση φωτος Σκέφτομαι να πάρω απευθείας cfl 125 w διπλού φάσματος επειδη θα είναι για αυτόματο . Απλά για όταν είναι μικρό βλαστός θα του πέσουν πολλά και να πάρω κι μια με λιγότερα ή είναι οκ ;

Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να βάλω εξαερισμό και ελπίζω να μη έχω θέμα

Επίσης λέω να πάρω biobizz λιπάσματα και υφασμάτινη γλάστρα
Απάντηση
#17
(11-02-2022, 03:01 )7LEAF Έγραψε:
(09-02-2022, 23:59 )GRSpecialized Έγραψε: Καλησπερα στο φόρουμ ! Μια και μιλάμε για φώτα είμαι έτοιμος να φτιάξω το δικό μου δωμάτιο και θα είναι το πρώτο μου!( Θέλω τα φώτα σας για τα φώτα μου   Smile ) ο χώρος θα είναι 1.20χ1.20 και σκέφτομαι  cmh 315 θα μπορούσε να με ικανοποίηση αυτή η λάμπα? Θέλω να ασχοληθώ ερασιτεχνικά οδηγάω 15 χρόνια αλλά αποφάσισα να παρω αμάξι τώρα ώστε να γλυτωνο τα ταξί που πληρωνω κάθε μέρα αυτός θα είναι ο κυριος σκοπός μου τωρα 5 πανω 5 κάτω από hps δεν με ενδιαφέρει αλλά θα κάνει δουλειά η να παω σε 1.00χ1.00
Καλό θα ήταν να κάνεις ένα δικό σου νήμα με τις δικές σου τις ερωτήσεις....@GRSpecialized
Δεν θα σου απαντήσει κανένας από τα μέλη επειδή το παρόν νήμα είναι του@tonygr
Κάπου υπάρχουν κανονισμοί από την διαχείριση και ενημερώσεις...
Αποφεύγουμε να γράφουμε άσχετα πράγματα στα ξένα νήματα και δεν είναι και σωστό..
Δεν το ήξερα και ζητώ συγνώμη
Απάντηση
#18
@tonygr ......εχει με 10 ευρώ τα 50W (Προβολέας IP66 Ισχύος 50W με Φυσικό Λευκό Φως)
Γιατι?.......ποσα θα δωσεις για τις CFL
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#19
@sig-p420 το cfl 125 γύρω στα 30 το βρήκα αν σε κάνω λάθος. Με 2 τέτοιους προβολείς θα είμαι κομπλέ λες ;
Απάντηση
#20
καλησπέρα @tonygr  !
Εγώ είμαι της εξωτερικής καλλιέργειας .Λυπάμαι πολύ που δεν μπορώ να σε συμβουλέψω...Γνωρίζω μόνο θεωρητικά κ όχι πρακτικά ...
Στις εσωτερικές καλλιέργειες πρέπει να γίνονται κλήματα του έξω περιβάλλοντως ...ο αερισμός είναι απαραίτητος για τα φυτά αν θέλεις να σου πάνε όλα εντάξει ...Τι να σου πω,τα δέντρα λάμπας είναι ιδιότροπα και στρεσάρονται με το παραμικρό..θα πρέπει να τα προσέξεις όλα...
Είναι πολλοί οι παλιοί εδώ που θα σε βοηθάνε σε όλη την πορεία σου..!
Απάντηση
#21
@tonygr ... Αμα ήσουν σε μικρη τέντα με δυο θα έκανες δουλεια....ιδανικά με τρεις
Αλλά έτσι χυμα μέσα σε ενα δωμάτιο που θες να τα βάλεις.....δεν ξερω πραγματικά τι θα βγει στο τελος
(να υποθέσω οτι το θεμα με τις μυρουδιές το έχεις υπόψιν σου....ή μπα?)
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#22
@7LEAF ωραία η εξωτερική αλλά θέλει και τόπο που μακάρι να είχα. Ούτε τέντες , φώτα και ιστορίες …
@sig-p420 μένω σε 25 τμ στούντιο και δρν έχω χώρο για τέντα… δοκιμαστικά θα κάνω με την ντουλάπα. Θα δω στην αρχή πως θα πάει και αν δρν μείνω ικανοποιημένος μπορεί να πάρω τέντα… τώρα για τις μυρωδιές δεν γνωρίζω ποσο έντονες είναι γιατί δεν το έχω ξανά κάνει… αν είναι όντως ενοχλητικό αρκετά θα δω αν μπορέσω να βρω μια λύση. Γιατί στη ντουλάπα δύσκολο να μπει εξαερισμός.
Για αρχή θα ξεκινήσω σιγά σιγά και θα προσπαθήσω να βελτιώνομαι
Απάντηση
#23
-----------Καλή είναι να κοιμάσαι σε αναμμένα κάρβουνα καθημερινά Wink  !
Απάντηση
#24
Τελικά θα πάρω 2 προβολείς που μου ειπε ο @sig-p420 λεω να πάρω μόνο το φυσικο φως. πιστεύω να μην έχω θέμα με τα kelvins επειδή θα είναι αυτόματο και όχι φωτο περιόδου
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)