[Indoor] Vault #002 (16x White Widow-Vision Seeds , 400w hps, Sog, 12-12 from seed)
#33
Χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη!

Τελικά άνοιξα εξαερισμό και εσαερισμό για το στέγνωμα. Οι μυρωδιές ήταν απάλευτες διαφορετικά και δεν μπορούσα να κρατήσω την υγρασία σταθερή.

Το 1 grow 10 βάζα του 1λίτρου(γέμισμα 50%) σε 150 μέρες. 2 φυτά 20 κορυφές scrog 75 μέρες ανάπτυξη, 75 μέρες ανθοφορία.

Το 2 grow πήγε πολύ καλύτερα από ότι περίμενα.. το αποτέλεσμα είναι 10 βάζα του 1λίτρου(γέμισμα 75%) σε 82 μέρες! 14 φυτά sog 12-12.

Στατιστικά καθαρά τα παραπάνω δικά μου είναι και ίσως δεν έχουν και νόημα αφού είχα διαφορετικά σπόρια αλλά τα βάζω για την φάση.. 

Αυτός ο τρόπος καλλιέργειας είναι σίγουρα γρήγορος.. δεν έρχεται χωρίς δυσκολίες όμως, πολλά συνέβησαν και θα πω την γνώμη μου για όσα αποκόμισα..

Υπό τη μορφή faqs για να είναι λίγο πιο εύκολο για μένα αλλά και για όποιον θέλει να πει την γνώμη του!

FAQs

#1 Πόσα φυτά χωράνε με αυτή στην μέθοδο στην 80x80
#2 Πότε γυρνάμε σε λίπασμα ανθοφορίας       
#3 Γενετικά
#4 Υπόστρωμα 
#5 Τεχνικές 
#6 VPD
#7 Εξοπλισμός 

#1 14 φυτά, 1 υγραντήρας , μένει ένα κενό για να τα μετακινείς χωρίς να τα βγάζεις έξω.

#2 Την 25day τους έβαλα.. περίμενα να δω προάνθηση και άργησα ..καλύτερα να είχα τα φυτά 7 μέρες 24-0, ακόμα 7 μέρες 18-6..και την 15 day να τους έβαζα λίπασμα ανθοφορίας θα πήγαιναν πολύ καλύτερα και αμφιβάλω αν θα αργούσαν να τελειώσουν..

#3 Ιδανικά για πετύχεις ομοιομορφία θες κλώνους.. του ίδιου φυτού και του ίδιου φαινότυπου. Που θέλει 2η τέντα και όποιος το κάνει είναι μάγκας!
     Αν έχεις κάνει breading και έχεις τα δικά σου σπόρια, δεν χρειάζεσαι την 2η τέντα μπορείς να τα σκας συνέχεια στην βασική σου. Θα έχεις το ίδιο φυτό και σε ότι φαινότυπο κάτσεις.
     Φυτά προς indica μεριά που δεν παίρνουν πολύ ύψος και έχουν μία κυρίαρχη κορφή θες, ίντικα 60% – σατίβα 40% τα σπόρια που έβαλα ταιριάζανε..
Αλλά είχα 2 φυτά που ξέφυγαν πολύ στο ύψος έπεσα στην σατίβα εκδοχή και μου χάλασαν την κορυφογραμμή πολύ άσχημα...ουσιαστικά είχα χώρο στις δύο άκρες του τεντ για supercrop και δεν το έκανα τα είχα αφήσει στον αυτόματο.. θα προσπαθήσω περισσότερο την επόμενη φορά.

Το υπέρτατο yield strain λογικά θα είναι https://sporadiko.gr/garden-of-green/817...green.html Critical XXL 100% indica! 
Αυτό θα έβαζα για να σπάσω το ρεκόρ της τέντας.. αλλά με ενδιαφέρουν  άλλα effect προς το παρών και όχι τα νούμερα.

#4 70% χώμα 30% περλίτης το light mix..θέλει 50-50% να αερίζονται λίγο καλύτερα.
     Με coco θα αποδώσει πολύ καλύτερα αλλά το πότισμα με το χέρι από πάνω σε 14 φυτά.. για να ξεπλένονται τα άλατα... 
     Κάποιοι κάνουν coco bottom feeding... ίσως και να το δοκιμάσω..

#5 Μια μεταφύτευση στις τελικές τους(ξέχασα την μυκόρριζα), μια αποφύλλωση με λίγο lollipop την 3h βδομάδα ανθοφορίας.

#6 Έριχνα υγρασία στην ανθοφορία με τον αφυγραντήρα (200watt  Sad ) και ήμουν εκτός VPD εν γνώση μου γιατί είχα διαβάσει 15 νήματα που λέγαν ότι αν δεν ρίξεις την υγρασία θα πιάσεις μούχλα.. Δηλαδή έκαιγα ρεύμα για να είμαι λάθος...  Big Grin

Μετά διάβασα το διαμάντι που είμαστε τυχεροί να έχουμε εδώ μέσα https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=10732 

Και την επόμενη φορά δεν θα βγει ο υγραντήρας.. θα μείνει μέσα στο τεντ στο 60% μέχρι τέλους. Ο υγραντήρας καίει 30watt άστον να καίει.
Με ένα σπάρο δυό τριγώνια η φάση, θα μεγαλώσουν πιο σωστά και θα κάνω κιάλλο εξοικονόμηση στην ενέργεια.

#7 Είναι πιο ενεργειακά αποδοτικό να είναι ο υγραντήρας μέσα στο τεντ εαν έχει ενσωματωμένο μετρητή, αλλιώς μετράει στο περίπου μόνο εαν έχει εξωτερικό μετρητή μπορεί αποτελεσματικά να είναι απέξω από το τεντ.

Το φου είναι τόσο καλό που δημοσίευσα πριν τελειώσω να γράφω  Big Grin και θα γίνει καλύτερο..

Ευχαριστώ την κοινότητα για την φιλοξενία, το κατάστημα της για τα δώρα, τον κόσμο με την θετική ενέργεια και τα σχόλια καθώς και την φήμη

Και ένα μεγάλο ευχαριστώ στην @diaolina που μου πρότεινε το strain ως την πιο ανεβαστική ποικιλία που μπορώ να βάλω! Μετά από διάβασμα κατάλαβα ότι πρέπει να παω προς Haze μεριά για την επόμενη φορά!

Καλές καλλιέργειες σε όλους μας!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
               
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Vault #002 (16x White Widow-Vision Seeds , 400w hps, Sog, 12-12 from seed) - από Fallout - 24-04-2022, 17:24

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)