Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Λάμπες και κατανάλωση ρεύματος
#1
@Special

Καλησπέρα δεν μπορώ να απαντήσω σε pm!
Δεν πειράζει ας τα πούμε εδώ δεν έχουμε να κρύψουμε τίποτα Smile
Κατανάλωση ρεύματος στο πρώτο μου grow 150 μέρες, περσινές τιμές κιλοβατώρας, 75 μέρες ανάπτυξη(18-4)
400ευρώ λογαριασμός ένα άτομο στο σπίτι και 2 φυτά!
8μήνες/ 400ευρώ = 50ευρώ το μήνα!

Θεωρώ ότι δεν έδωσα τίποτα για την ποιότητα και την χαρά του να έχω το δικό μου φυτό!

Με την πρώτη ευκαιρία όμως όταν βρω το κεφάλαιο θα μπει Lumatec attis 200w pro και θα πέσει η κατανάλωση στο μισό σε σχέση με την hps400w!
Επίσης σε δεύτερο χρόνο, θα αλλάξω εσαερισμό και εξαερισμό σε τεχνολογία ec που κάνουν και αυτοί οικονομία σε σχέση με τους απλούς ac.

@trompetas  Σου ήρθε το εργαλείο ο εξαερισμός που περίμενες να μας πεις την γνώμη σου?
Παίζεις κάνα παιχνίδι τώρα? Εγώ την βγάζω με divinity original sin 2 de, έχω ξετρελαθεί πάλι καλά που μου είχε ξεφύγει τόσο καιρό!
Απάντηση
#2
@UltraRunner σ' ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Σκεφτόμουν για 250w εγώ, πιο πολύ για την θέρμανση που βγάζουν οι hps, μιας και αντιμετωπίζω σοβαρά προβλήματα κάθε φορά που πέφτουν αρκετά οι θερμοκρασίες.
Με τα λεγόμενά σου η 250w θα καψει 30-35€ περίπου το μήνα. (?) Καθόλου άσχημα νομίζω.
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#3
@Special Θα σε βοηθήσει η hps250 κατά την διάρκεια της μέρας, την νύχτα πάλι το ίδιο πρόβλημα δεν θα έχεις?
Το καλοκαίρι μήπως σου ανεβάσει την θερμοκρασία πολύ? Και σαν φως δεν θα πάρεις το μέγιστο που πιάνει η τέντα σου.
Στην θέση σου θα μάζευα κεφάλαιο για 200watt led και το EcoHeat Θερμαντικό Χώρων Καλλιέργειας 80w(ίσως και 2 τεμάχια!) και θα το έβαζα πάνω σε θερμοστάτη.
Αυτό ως η καλύτερη πιθανή αναβάθμιση που μπορεί κάποιος να κάνει σε τέντα 80χ80.

Σωστό είναι το το σκεπτικό σου αλλά δεν θα λύσεις έτσι το πρόβλημα της θερμοκρασίας κατά την διάρκεια της νύχτας.
Εαν έχεις πρόβλημα και κατά την διάρκεια της μέρας τότε μου ακούγεται μονόδρομος η hps400watt(όπως έχω και εγώ) και χωρίς cooltube στα πολλά τα κρύα.
Θα σου κοστίσει όμως σε κατανάλωση και θα το δεις στους λογαριασμούς..και ανέβηκε και η τιμή του ρεύματος πολύ φέτος!

Υ.Γ Αναρωτιέμαι εαν είναι offtopic αυτά που λέμε, αν ναι delete κατευθείαν και θα ανοίξουμε καινούργιο νήμα ή θα πάμε στα ημερολόγια μας να τα γράψουμε.
Ευχαριστώ

@Special Συγνώμη αλλά ξέχασα να βάλω και τα έναντι στο σύνολο.. 

Σύνολο είναι 600/8 δηλαδή 75 το μήνα. Που και πάλι νορμαλ μου φαίνονται. 

Απλά φέτος ελπίζω να μην διπλασιαστούνε με την τιμή της κιλοβατώρας.
Ένας και από τους λόγους έκανα το 12-12 από την αρχή.
Απάντηση
#4
Καλημέρες, δε πειράζει σας έκανα το split μηπως θέλει και άλλος κόσμος να συμμετάσχει.

Ναι παιδιά το εργαλείο της Infinity το έχω στα χέρια μου! Δεν το έχω κουμπώσει ακόμα ειναι στο κουτι του και έχω ήδη κάποια φυτάκια στην 1χ1 που ξεκίνησαν, θα ανανεώσω το υλικό σύντομα

Για τα παιχνίδια σου απαντάω στο off topic
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#5
@UltraRunner καλημέρα!

Μου έβαλες πολλές σκέψεις στο μυαλό και σ' ευχαριστώ γι' αυτό! Smile Γκρόου το καλοκαίρι δεν κάνω έτσι κι αλλιώς (εσωτερικό) δεν με παίρνει με τίποτα.
Έχω την ecoheat τη μικρή αλλά δεν γίνεται δουλειά.
Μου δίνει 1.5-2 βαθμούς αλλά την δουλεύω πιο πολύ για να κρατάει τις ρίζες ζεστές.

Καλή η περίπτωση πάντως με την ecoheat 80w σε θερμοστάτη.
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#6
https://www.growweedeasy.com/electricity...g-cannabis

Ένας calculator να μας βοηθήσει να δούμε την τελική κατανάλωση αναλόγως τον εξοπλισμό μας.

@Special  Καλησπέρα! Χαρά μου να βοηθήσω όπως μπορώ!
Έχεις σκεφτεί να μονώσεις το τεντ εξωτερικά με φύλλα πολυστερίνης? Νομίζω θα σε βοηθήσει αρκετά με τις χαμηλές θερμοκρασίες.

Διογκωμένη Λευκή Πολυστερίνη EPS 30 2000X1000X50 10φύλλα 60ευρώ τα βάζεις στις 6 πλευρές του τεντ σου. Πάχος 5εκ
Διογκωμένη πολυστερίνη EPS 30 2000x1000mmx100mm 1κιβικό 66,5ευρώ θα μάθω πόσα φύλα είναι και θα ανανεώσω. Πάχος 10εκ

Links καταστημάτων δεν δίνουμε(σύμφωνα με τους κανονισμούς) όποτε google it και θα το βρείτε
Απάντηση
#7
@UltraRunner καλή περίπτωση και η πολυστερίνη. Θα το μελετήσω το θέμα.
Στο calculator τι τιμή βάζουμε στην κιλοβατώρα;
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#8
(18-02-2022, 21:42 )Special Έγραψε: @UltraRunner καλή περίπτωση και η πολυστερίνη. Θα το μελετήσω το θέμα.
Στο calculator τι τιμή βάζουμε στην κιλοβατώρα;

Προτεργια οικιακό χοντρικά :
Ανταγωνιστικές Χρεώσεις+Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις+6% ΦΠΑ = 15 cents per kwh
Απάντηση
#9
@UltraRunner Σε ευχαριστώ για όλα!
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#10
@Special  Χαίρομαι που καταλήξαμε κάπου! Γιαυτό είμαστε εδώ για να αλληλοβοηθιόμαστε!

Το ποσό που χρεώνεται στον ΕΝΑΝΤΙ και αφορά στη χρέωση ενέργειας αφαιρείται στον επόμενο εκδοθέντα ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ λογαριασμό. Ο ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ λογαριασμός έχει τα στοιχεία για την πραγματική σου κατανάλωση.
Οπότε τελικά 50ευρώ το μήνα λογαριασμό είχα στην πρώτη μου καλλιέργεια με 600watt περίπου εξοπλισμό not bad at all Smile
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)