Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Λάμπες και κατανάλωση ρεύματος
#3
@Special Θα σε βοηθήσει η hps250 κατά την διάρκεια της μέρας, την νύχτα πάλι το ίδιο πρόβλημα δεν θα έχεις?
Το καλοκαίρι μήπως σου ανεβάσει την θερμοκρασία πολύ? Και σαν φως δεν θα πάρεις το μέγιστο που πιάνει η τέντα σου.
Στην θέση σου θα μάζευα κεφάλαιο για 200watt led και το EcoHeat Θερμαντικό Χώρων Καλλιέργειας 80w(ίσως και 2 τεμάχια!) και θα το έβαζα πάνω σε θερμοστάτη.
Αυτό ως η καλύτερη πιθανή αναβάθμιση που μπορεί κάποιος να κάνει σε τέντα 80χ80.

Σωστό είναι το το σκεπτικό σου αλλά δεν θα λύσεις έτσι το πρόβλημα της θερμοκρασίας κατά την διάρκεια της νύχτας.
Εαν έχεις πρόβλημα και κατά την διάρκεια της μέρας τότε μου ακούγεται μονόδρομος η hps400watt(όπως έχω και εγώ) και χωρίς cooltube στα πολλά τα κρύα.
Θα σου κοστίσει όμως σε κατανάλωση και θα το δεις στους λογαριασμούς..και ανέβηκε και η τιμή του ρεύματος πολύ φέτος!

Υ.Γ Αναρωτιέμαι εαν είναι offtopic αυτά που λέμε, αν ναι delete κατευθείαν και θα ανοίξουμε καινούργιο νήμα ή θα πάμε στα ημερολόγια μας να τα γράψουμε.
Ευχαριστώ

@Special Συγνώμη αλλά ξέχασα να βάλω και τα έναντι στο σύνολο.. 

Σύνολο είναι 600/8 δηλαδή 75 το μήνα. Που και πάλι νορμαλ μου φαίνονται. 

Απλά φέτος ελπίζω να μην διπλασιαστούνε με την τιμή της κιλοβατώρας.
Ένας και από τους λόγους έκανα το 12-12 από την αρχή.
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Οτι να ναι λέμε, το επίσημο off-topic νήμα - από Fallout - 18-02-2022, 04:11

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)