Βαθμοι kelvin σε led quantum boards!
#1
Καλησπέρα!


Δουλεύω με Metal Halide και High Pressure Sodium λάμπες!
Θέλω να μάθω αν είναι καλύτερα στα led quantum boards να βάλω πανελ με 6000κ στο δωμάτιο που μεγαλώνουν κ 2500κ στο δωμάτιο ανθοφορίας ή είναι καλύτερα να βάλω τα μποαρτς στα 3500κ κ να παίζω μόνο με αυτά σε όλο το στάδιο των φυτών?
Απάντηση
#2
Καλημέρα!
Από ότι κατάλαβα ενδιαφέρεσαι για τα κινέζικα?
Εάν είναι αυτά τα samsung panel τότε με 3500κ θα είσαι τέλεια και για τις 2 φάσεις του φυτού

Μπορώ να το αναλυσω και λίγο καλύτερα σε επόμενο βήμα
Απάντηση
#3
(24-02-2022, 11:32 )sporakos Έγραψε: Καλημέρα!
Από ότι κατάλαβα ενδιαφέρεσαι για τα κινέζικα?
Εάν είναι αυτά τα samsung panel τότε με 3500κ θα είσαι τέλεια και για τις 2 φάσεις του φυτού

Μπορώ να το αναλύσω και λίγο καλύτερα σε επόμενο βήμα

Έχω τα Led LM301H Samsung!

Για να το ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου μια κ καλή!
Το φυτό όταν είναι στο στάδιο του μεγαλώματος (vegetable state) τότε προτιμάει φως στα 5000κ-6000κ σωστά?
Το φυτό όταν είναι στο στάδιο του ανθίσματος (flowering state) τοτε προτιμαει φως στα 2000κ-3000κ σωστά?

Αν δεν με ενδιαφέρει το κόστος κ απλά θέλω να γίνει όσο πιο τέλειο το φυτό τότε αξίζει?
Απάντηση
#4
Καλημέρα

Το καλύτερο φως που προτιμάει το φυτό είναι του ήλιου. Γράψε στο Google sun spectrum να το δεις να πάρεις μια ιδέα

Εάν μπεις μέσα στο site τις Samsung led και ψάξεις για τα lm301h κατέβα κάτω και δες εκεί που λέει data sheets
Cri = πόσο κοντά είναι στο πραγματικό φως του ήλιο
Τα χωρίζει σε τρεις κατηγορίες
Cri70
Cri80
Cri90
Ανοιξετα όλα και πάνε στα γραφήματα με το φάσμα και δες εκεί τι γίνεται
Τα cri 90 δεν τα έβρισκα πουθενά οπότε άστα καλύτερα μην τα κοιτάς
Από 3000κ μέχρι 4000κ στα γραφήματα θα δεις ότι κορυφώνεται σε 2 σημεία
Αυτά τα φάσματα είναι που σε ενδιαφέρουν κυρίως
Το μπλε και το κόκκινο
Απάντηση
#5
full spectrum απο την αρχή μέχρι το τέλος!!!
έχω βάλει αυτό το board Led LM301H Quantum Board 3500K 660 UV IR [Link removed] στην θέση μιας 600w MH/HPS που είχα κ περιμένω να δω πως θα τα πάει!!!
ευχαριστώ sporakos!
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)