Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
led panel
#1
Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια γιατί μετά από αρκετό ψάξιμο δυσκολεύομαι πολύ να καταλήξω.  Αγορά λεντ πάνελ από ελληνικό κατάστημα για άμεση παραλαβή για 80χ80χ1.80. Μου κίνησε το ενδιαφέρον το asterix slim 240w full spectrum μόνο και μόνο γιατί έχει Samsung diodes LM301H + LM301Bστα 270 ευρώ.. έχετε κάποια εμπειρία από το συγκεκριμένο; Αξίζει τα χρήματα του η μπορώ να βρω σε αυτό το budget κάτι καλύτερο. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας, και όταν είναι όλα έτοιμα θα επανέλθω με φωτογραφίες!
Απάντηση
#2
Καλησπερα, τα 240w ειναι για 60χ60, σε 80x80 θελεις περιπου κατι λιγοτερο απο τα διπλασια σε watt 350-400. Δεν εχω αποψη απο αυτο το πανελ δεν το εχω δει πουθενα να το δειχνουν
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#3
Καλησπερα φιλε μου.
Δεν εχω δοκιμασει πολλα πανελ η φωτα.2 μαρκες εχω δουλεψει
Ειμαι πολυ ευχαριστημενως και απο οσα εχω ακουσει απο εδω
οσον αφορα την εταιρια "Αστιρ Grows"
Το πανελ τους ειναι χειροποιητω δικο τους και πιθανον απο οσο
θυμαμαι ετοιμο-παραδοτο.
Ψαξτο λιγο και εκει,πες του τι θες να κανεις θα σε βοηθεισουν γενικα
σε πολλα.
Καλη συνεχειια!
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
#4
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!. Τα έχω τσεκάρει τα Astir και ήμουν πολύ κοντά στο να τα επιλέξω αλλά αν υποθέσουμε, όπως λέει και ο φίλος, οτι θα χρειαστώ 350-400w για την 0.80χ0.80, χρειάζομαι minimum 5 serius 2 των 70w. Με λίγα λόγια το λιγότερο 800 ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι στην τέντα θα μπουν 1 το πολύ 2 φυτά τουλάχιστον για τα πρώτα grow. Για αυτό και είχα την εντύπωση οτι τα 270w του Asterix panel θα με κάλυπταν και ήθελα να σιγουρευτώ για την ποιότητα. Θα ρωτήσω σίγουρα και τα παιδιά στο astirgrows να μου πουν την γνώμη τους. Ευχαριστώ και πάλι και καλή συνέχεια!
Απάντηση
#5
Τα 240w ενος πανελ που δινει μωβ φασμα δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με τα 240w ενος πανελ που εχει διοδους της Samsung

Στο ενα εχεις (χοντρικα παντα) 1g/w στη καλυτερη περιπτωση αλλα συνηθως ειναι λιγοτερο ενω στο αλλο μπορεις να πιασεις και τα 1.5-1.6 g/w για πλακα
Εχω δειξει τετοιο πανελ σαν αυτο που προτεινεις πριν 2-3 χρονια σε παλιο ημερολογιο, τα αποτελεσματα ηταν τραγικα στο grow πληρωσα διπλασια ΔΕΗ για μιση αποδοση σε σχεση με μια Hps

Επεισης οταν εχεις απλως 1 πανελ στο κεντρο, δημιουργουνται κενα φωτος στις 4 γωνιες με αποτελεσμα τα ακριανα φυτα σου να χανουν πολυ σε αποδοση, αυτο το διορθωνεις κουμπωνοντας και αλλα πανελ μεσα, τα αστηρ επειδη εχουνε οριζοντια διαταξη ακουμπανε απο τη μια ακρη ως την αλλη, φτανουνε τη τεντα στη μαξιμουμ αποδοση της. Αναλογικα παντα με τις διαστασεις της τεντας κουμπωνεις και τα αναλογα κοματια πανω

Για τα 240w που ψαχνεις οποτε, χρειαζεται να διαθεσεις πανω κατω 400-500 ευρω για ενα πραγματικα καλο εργαλειο, οι τιμες ειναι ψιλοστανταρ γιατι τα κοστη πανε με βαση τα εξαρτηματα οι διοδοι της samsung ειναι ακριβες αλλα και οι καλυτερες της αγορας, οτιδηποτε φθηνοτερο ειναι απλως για να κανει τη δουλεια του. Ειναι αναλογως τι θελεις να κανεις παντα

Βεβαια οσων αφορα γενικα τον φωτισμο, μπορεις να παρεις με 100 ευρω η και λιγοτερα και να δωσεις τοσα watt και με κανα diy οπως εχει κανει κοσμος εδω στη κοινοτητα, με μια ξυλινη κατασκευη, τρυπες, ντουι ε27 και τα γεμιζεις

Ο φιλος @Νέρωνας εχει κανει μια δικια του κατασκευη για παραδειγμα το δωσε πονο ειναι η αληθεια και το καταφερε.
https://gr420.info/forum/showthread.php?...#pid185584 Smile
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#6
Καλά έπαθα πλάκα με την κατασκευή και μόλις βρω λίγο χρόνο θα το ψάξω εξονυχιστικά!

Προς το παρόν όμως δεν έχω ούτε τον χρόνο ούτε το μεράκι να ασχοληθώ με κάτι παρόμοιο αν και στο μέλλον δεν το αποκλείω για την εμπειρία και μόνο, και σίγουρα θα ανατρέξω σε παλαιότερα ποστ μιας και ήδη τις 3-4 τελευταίες μέρες που ανακάλυψα το φορουμ έχω σοκαριστεί με το πόσα καινούρια πράγματα έχω μάθει και την δουλειά που γίνεται.

Τώρα στα περί φώτων

Εαν κατάλαβα καλά θεωρητικά και χοντρικά πάντα 1g/w θα είχα με το μωβ και 1.5-1.6 g/w με samsung diodes full spectrum σωστά?

Τώρα όσον αφορά το πάνελ το συγκεκριμένο που κοιτάω γράφει οτι είναι full spectrum 240w άρα φαντάζομαι οτι είναι καλύτερο από ένα με μωβ φάσμα όπως λες και το μέγεθος του είναι 30χ60 cm για αυτό και θεωρούσα οτι στην 80χ80 τέντα θα με κάλυπτε χωρίς ιδιαίτερα κενά τουλάχιστον για ένα με δυο φυτά στην αρχή.
Χωρίς βέβαια να αποκλείω το σενάριο του να μπει άλλο ένα ίδιο μελλοντικά εάν μείνω ικανοποιημένος.

Επίσης έχει και samsung diodes LM301H-LM301B παρόμοιους με τα astir panels που όπως διάβασα και εγώ θεωρούνται πολύ καλοί ποιοτικά και αυτός είναι ο λόγος βασικός λόγος που σκέφτομαι να το αγοράσω, απλά μιας και είμαι άσχετος ακόμη σε αυτό το κομμάτι θέλω να κάνω όσο γίνεται μια vfm επιλογή και να μην μετανιώσω την αγορά σε λίγους μήνες 
όπως και οι περισσότεροι φαντάζομαι.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)