Την γνώμη σας παρακαλώ. Τι μου λέει το φύλλο;;
#11
(11-03-2022, 20:48 )Tim74 Έγραψε:
(11-03-2022, 00:23 )trompetas Έγραψε: Καλησπέρα, η σειρα flora nova της GH απ οσο γνωριζω περιεχει ph buffer μεσα στο ζουμι, που σημαινει οτι κατεβαζουν το Ph του νερου αν μπορει και καποιος που τα χρησιμοποιει χρονια, να το επιβεβαιωσει αυτο

2 περιπτωσεις παιζουν -

Η εχεις αρκετα πεσμενο ph στη γλαστρα, το φυτο δεν μπορει να παρει cal-mag, πρεπει να το μετρησεις για να το εξακριβωσεις
Η οντως το φυλλο αυτο ξεκιναει να δειχνει τα πρωτα βηματα ελειψης cal mag και αφου δουλευεις με τα συγκεκριμενα η εταιρια προτεινει το calimagic γι αυτες τις περιπτωσεις https://generalhydroponics.com/products/calimagic/

Σε καθε περιπτωση πρεπει να παρεις μετρηση ph στα απονερα για να εισαι σιγουρος για το ποιο βημα ακολουθεις
Πήρα ph από απόνερα, όλα είναι μεταξύ 6 με 6,2. Μάλλον πρέπει να πάρω cal-mag.

(11-03-2022, 02:01 )UltraRunner Έγραψε: Γειά σου @Tim74

Όταν χρησιμοποιούμε φίλτρο αντίστροφης ώσμωσης(RO) ή φίλτρο γενικότερα στο νερό μας τότε είμαστε στην περίπτωση του "μαλακού" νερού.
Αυτό σημαίνει ότι το φίλτρο απορροφάει όλα τα άλατα και τις ουσίες που είναι χρήσιμα για τα φυτά μας πέρα από τις αρνητικές που απορροφάει.
Αυτά τα νερά έχουν μηδενικό(ή χαμήλο) EC δηλαδή καμία θρεπτική αξία για τα φυτά μας.

Δύο από τις βασικές ουσίες που απομακρύνονται με το φίλτρο είναι και το calcium and magnesium, γιαυτό και όταν καλλιεργούμε με μαλακό νερό πρέπει να προσθέτουμε εμείς σε κάθε πότισμα cal-mag.
Οι περισσότεροι που έχουν κανονικό νερό μπορεί να χρειάζονται μόνο μια φορά την βδομάδα πρόσθετο ή ίσως και καθόλου εαν περιλαμβάνουν(κάποιες premium σειρές λιπασμάτων) cal-mag αρκετό στα βασικά τους λιπάσματα(grow-bloom) ή στα Boosters(εάν βάζουμε). Ουσιαστικά βάζουμε όταν παρατηρήσουμε έλλειψη.

Ή αλήθεια είναι ότι χωρίς την ανάλυση του νερού που χρησιμοποιούμε "μαντεύουμε" 
Εαν έχεις ec-μέτρο μπορείς να μετρήσεις το νερό σου σκέτο για να μας λυθεί η απορία αλλά σε κάθε περίπτωση δεν το γλιτώνεις το πρόσθετο σκεύασμα cal-mag το οποίο και θα βάζεις σε κάθε πότισμα αφού χρησιμοποιείς φίλτρο στο νερό σου. 

Παραθέτω και πως ερμηνεύουμε τα αποτελέσματα εάν μετρήσουμε EC.
  • between 0 and 0.3 EC then you have a low amount of mineral content. The water almost certainly contains less than ideal amounts of calcium and magnesium. Ideally, a Cal-mag supplement should be added to bring the E.C up to around 0.4 or 0.5.
  • between 0.4 and 0.7 EC then you have a fairly normal amount of mineral content. The water likely contains enough calcium and magnesium for good plant growth.
  • 0.8 EC or higher then you have a high amount of mineral content. The water probably has too much calcium, magnesium and other unneeded minerals with could cause lock-outs, deficiencies and other problem
Το φίλτρο είναι ενεργου άνθρακα 0,5micro. Το χρησιμοποιώ, γιατί ζω σε μέρος που το νερό της βρύσης δεν είναι καν πόσιμο και έχει πολλά κατάλοιπα. Έχω το ίδιο πρόβλημα;;

Καταστροφή το νερό μου. Πήρα μέτρηση και μου έδειξε 1.970 ec.
Μπορώ να μαλακώσω αυτό το νερό με σόδα, όπως κάνουν αυτοί που έχουν ενυδρεία;; Θα είναι κατάλληλο για τα φυτά;; 
Προς το παρόν, θα ποτίζω με εμφιαλωμένο που έχει 037ec, και στο επόμενο grow θα πάρω φίλτρο αντιστροφής όσμωσης.
Απάντηση


Μηνύματα στο Θέμα
RE: Την γνώμη σας παρακαλώ. Τι μου λέει το φύλλο;; - από Tim74 - 19-03-2022, 09:21

Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)