Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Week4 (23 ημερών πρόβλημα) αρχάριος
#1
      
 Επάνω δεξιά έχει κίτρινες άκρες πανω πανω στα νέα φυλλα ανέβασα τα φώτα στους 90cm από  75cm  (ph 6,5) το χώμα μου είναι από μόνο του 6 το είδα στην πορεια δεν ήξερα είμαι αρχάριος εγώ συνεχίζω και δίνω 6,5

(28-03-2022, 01:15 )GRSpecialized Έγραψε:   
 Επάνω δεξιά έχει κίτρινες άκρες πανω πανω στα νέα φυλλα ανέβασα τα φώτα στους 90cm από  75cm  (ph 6,5) το χώμα μου είναι από μόνο του 6 το είδα στην πορεια δεν ήξερα είμαι αρχάριος εγώ συνεχίζω και δίνω 6,5

Ερώτηση ξέρει κάποιος τι μπορεί να είναι??? Ευχαριστώ εκ τών προτέρων!!
Απάντηση
#2
Καλημερα φιλε δεν φαινονται τα κιτρινα φυλλα στην φωτογραφια αλλα φαινονται οτι ολα τα φυτα σου ειναι στεναχωρημενα σαν να ειναι αποτιστα δεν ξερω αν ειναι απο νερο η απο κατι αλλο κατι παιζει ας σου απαντησει καποιος ποιο εμπειρος απο μενα αλλα εμενα παντως δεν μου φαινονται και πολυ καλα δωσε περισσοτερες πληροφοριες για το grow σου τι θερμοκρασιες εχεις?
Απάντηση
#3
Η συχνοτητα ποτισματος σου ποια ειναι;
Θερμοκρασιες / υγρασιες τεντας;

Καλημερες, καπου εκει παιζει καποιο θεμα
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#4
(28-03-2022, 09:10 )martin1985 Έγραψε: Καλημερα φιλε δεν φαινονται τα κιτρινα φυλλα στην φωτογραφια αλλα φαινονται οτι ολα τα φυτα σου ειναι στεναχωρημενα σαν να ειναι αποτιστα δεν ξερω αν ειναι  απο νερο η απο κατι αλλο κατι παιζει ας σου απαντησει καποιος ποιο εμπειρος απο μενα αλλα εμενα παντως δεν μου φαινονται και πολυ καλα δωσε περισσοτερες πληροφοριες  για το  grow  σου τι θερμοκρασιες εχεις?
Έχεις δίκαιο είναι μετά από αποφυλοση και είναι κάπως στρεσαρισμενη η φωτο είναι μια μέρα μετά την αποφυλοση από νερο τα ποτιζω Περίπου αν 3 μέρες αφου στεγνώσει το χώμα τώρα ζητάει κάθε 2 μέρες 1 λίτρο το καθένα!

(28-03-2022, 10:17 )trompetas Έγραψε: Η συχνοτητα ποτισματος σου ποια ειναι;
Θερμοκρασιες / υγρασιες τεντας;

Καλημερες, καπου εκει παιζει καποιο θεμα

Μόλις στεγνώσει το χώμα περίπου αν 3 μέρες τώρα ζητάει αν 2 περιπου ( θερμοκρασία 26-28 υγρασία σταθερά 55 %
Απάντηση
#5
ειναι λιγο τσιμπημενες οι θερμοκρασιες σου προς τα πανω, αλλα και παλι εισαι σχετικα στα ορια, σε συνδιασμο με αραιο ποτισμα βγαζει κανεις μια εκτιμηση οτι πρεπει να αυξησεις τη συχνοτητα ποτισματος αλλα χωρις να αυξησεις τη ποσοτητα νερου που ριχνεις απαραιτητα.
Ιδια λιτρα νερου θα προτεινα, αλλα καθε μερα η το πολυ 2 μερες, αν ξεφευγει παραπανω μετα τα βλεπεις κατσουφιασμενα διψανε


Για να εχεις εναν τυφλοσουρτη επεισης με την θερμοκρασια & υγρασια που πρεπει να εχεις απαραιτητο ειναι να ακολουθεις τον πινακα VPD

[Εικόνα: Scynce_VPD_chart-01.png]

Τα φυτα σου αυτη στιγμη με βαση τον πινακα βρισκονται στα πρασινα (αναπτυξη πριν την ανθοφορια) , η ιδανικη υγρασια απ οτι μας δειχνει ο πινακας στους 26-28 πρεπει να ειναι γυρω στο 70-75% , εισαι τοσο; Αλλιως 2 πραματα κανεις, η αυξανεις την υγρασια του χωρου, η μειωνεις τη θερμοκρασια της τεντας, με ο,τι μεσα διαθετεις
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#6
Στο ποτισμα πονταρισα και εγώ και έτσι τα έχω ανά 2 μέρες θα αυξήσω λίγο υγρασία .... Κάτι άλλο τα φώτα τα είχα στο 75 cm και τα πειγα 90 cm έπαιξε ρόλο αυτό?
Απάντηση
#7
Καλα τα ειχες τα φωτα, οταν τα βαλεις να ανθισουν σε παιρνει να πας και 50-60εκ αποσταση για μεγαλυτερο φουσκωμα

Οι αναλογιες υγρασιας/θερμοκρασιας και αραιου ποτισματος σε φεραν σε αυτο το σημειο, το φως σαν φασμα δεν εχει σχεση με αυτο

Επεισης ενα αλλο tip : Οταν ανθιζεις με 30+ βαθμους το ζοριζεις παραλληλα στο να παραξει το βελτιστο κρυσταλλο που μπορει να βγαλει, η παραγωγη της thc (και ολων των υπολοιπων κανναβινοειδων) πεφτει δραματικα με λιγα λογια, αρα δεν θελεις σε καμια περιπτωση ειδικα απο δω και περα να πηγαινεις πανω απο 25, το νου σου και για το καλοκαιρι που ερχεται, το a/c ειναι μονοδρομος απο τα μεσα Μαιου και μετα

Στη φυση η κανναβη ξεκιναει να ανθιζει απο τελη Αυγουστου προς το φθινοπωρο που οι θερμοκρασιες τοτε πανε κατω απο 30 το βραδυ, γι αυτο πρεπει να πετυχεις την προσομειωση του φθινοπωρου στη τεντα με το air condition
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#8
(28-03-2022, 15:06 )trompetas Έγραψε: Καλα τα ειχες τα φωτα, οταν τα βαλεις να ανθισουν σε παιρνει να πας και 50-60εκ αποσταση για μεγαλυτερο φουσκωμα

Οι αναλογιες υγρασιας/θερμοκρασιας και αραιου ποτισματος σε φεραν σε αυτο το σημειο, το φως σαν φασμα δεν εχει σχεση με αυτο

Επεισης ενα αλλο tip : Οταν ανθιζεις με 30+ βαθμους το ζοριζεις παραλληλα στο να παραξει το βελτιστο κρυσταλλο που μπορει να βγαλει, η παραγωγη της thc (και ολων των υπολοιπων κανναβινοειδων) πεφτει δραματικα με λιγα λογια, αρα δεν θελεις σε καμια περιπτωση ειδικα απο δω και περα να πηγαινεις πανω απο 25, το νου σου και για το καλοκαιρι που ερχεται, το a/c ειναι μονοδρομος απο τα μεσα Μαιου και μετα

Στη φυση η κανναβη ξεκιναει να ανθιζει απο τελη Αυγουστου προς το φθινοπωρο που οι θερμοκρασιες τοτε πανε κατω απο 30 το βραδυ, γι αυτο πρεπει να πετυχεις την προσομειωση του φθινοπωρου στη τεντα με το air condition
Τα έκανα όλα αυτά κατέβασα τα φώτα αυξησα λίγο την συχνότητα ποτισματος και είδη είναι καλητερα έριξα την θερμοκρασία 23,9με 24,9 δεν μπορώ ποιο κάτω εκτός εν ανάψω κλιματιστικό πράγμα που το θεωρώ ακόμα δευτερευόν.. Ότι νεότερο θα σας γράφω.. Θα ανεβάσω και φώτο να τα δείτε αργότερα
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)