Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Απορια με φωτα κ φυτα
#1
Γεια σας παιδια.'Εχω παρατηρήσει σε 18ωρο προγραμμα ,προς το παρον ,οτι μετα τουλαχιστον απο τα μεσα του 18ωρου/ημερα και προς το τελος του τα φυλλα δεν ειναι τεντομενα προς τα πανω αλλα ψιλο πεσμενα σαν ταλαιπωρημενα.Αφου κλεισουν τα φωτα και μετα απο 1-2 ωρες σε σκοταδι τα φυλλα ξανα τεντωνουν προς τα πανω.
Το δικο μου συμπερασμα ειναι οτι σε καποια φαση με τα φωτα στο on εχουν μαζεψει τη συνιστωμενη ενεργεια που χρειαζονται και υστερα πεφτουν(ειναι ταλαιπωρημενα) πριν την ληξη του 18ωρου.
Στη συνεχεια με τα φωτα στο off και οπως προ ειπα, ξανα τεντωνουν ( στο απολυτο σκοταδι).Σαν να απορροφουν την περισσια ενεργεια σιγα σιγα και αντιστοιχα αλλαζουν κατασταση.
Προσπαθω να καταλαβω τα mechanics του φυτου.Πειτε μια γνωμη αν θελετε.Ειμαι κοντα σαν σκεψη κτλ???
Απάντηση
#2
Ωραιο το σκεπτικο σου, αλλα οχι, απλως κοιμουνται, αφου κλεινουν τα φωτα μαζευονται, ετσι κανουν απλως Big Grin
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#3
Και εγω το εχω παρατηρηση ακριβως αυτο που λεει @monotenta
Εγω νομιζω πως καταλαβενουν οτι ερχετε η ωρα που θα κοιμηθουν
Ολα αυτα που ειπες τα εχω παρατηρηση ακριβως τα ιδια και σε μενα!
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
#4
καλησπερα και εγς το ιδιο με τα παιδια ποιο πανς λογο δουλειας τα αφνς και 18 κ 20 ςρεσ αναμενα
Απάντηση
#5
καλημερα
καλο θα ηταν να μας πεις και τι φωτα εχεις.στα ποσα watt τα δουλευεις και σε τι αποσταση αν δεν μπορεις να βγαλεις φωτογραφια

το εχω παρατηρησει και εγω
ισως φταιει η ποικιλια του σπορου δεν συμβαινει σε ολα τα φυτα ουτε μονο σε αυτα που ειναι πιο κοντα στα φωτα
μπορει να φταει και το ποτισμα,υγρασια,vpd
Απάντηση
#6
Παλι εδω!Αργησα λογω δουλειας..
Ισως ειναι αυτο που λεει ο ΤσιουΠαοκ . Οταν ομως ειναι στο σκοταδι μετα απο 2 ωρες περιπου τεντωνουν παλι.. .
Φωτο ακομα δε μπορω να ανεβασω . Τα φωτα ειναι Led σε αποσταση 45-50cm στην πιο χαμηλη τους σκαλα ,αρκετα αποδοτικα .
Αυτος ειναι και ο λογος που τα παρατηρουσα καθως ειναι η πρωτη φορα με led και ηθελα να αποφυγω καψιματα κτλ.  και χωρις par meter πας λιγο στην τυχη.Καψιματα βεβαια δεν ειδα, μονο μερικα φυλλα σε καποια σημεια τους να στριβουν και να κοιτουν προς τα κατω.Η αναπτυξη ομως συνολικα πηγαινει full και τετοιο πλατυ φυλλωμα δεν ειχα ξανα δει με HID λαμπες.
Ελπιζω να μην σας μπερδεψα!
Απάντηση
#7
Το έχω παρατηρήσει κι εγώ.
Θεωρώ πως τα φυτα κουράζονται γι' αυτό και έχουν αυτή την αντίδραση.
Στη φύση, ποτέ δεν έχουμε 18 ώρες συνεχόμενου φωτός, γι' αυτό και δεν θα το δεις να συμβαίνει αυτό κατά την ανθοφορία, που οι ώρες φωτός είναι 12.
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)