[Outdoor] Εξωτερική-2022
#1
Ήρθε λοιπόν ο καιρός να δημιουργήσω κ εγώ καινούριο νήμα εξωτερικής καλλιέργειας για το 2022 ...!
Θα χαρώ πολύ να έχω καλή παρέα σε όλη την διάρκεια της καλλιεργητικής μου χρονιάς όσο θα προσπαθώ να την φτάσω μέχρι το τέλος της.!
(είμαι ήδη γνώστης της εξωτερικής με αρκετή εμπειρία μπορώ να πω) και σέβομαι πολύ τον κάθε καλλιεργητή από εσάς είτε παλιούς είτε νέους με την κάθε διαφορετική του άποψη κ γνώση..! Οπότε δεν χρειάζονται συγκρούσεις..Κάθε φορά όταν ξεκινάω παρακαλάω τον εαυτό μου να κάνω όσο δυνατών λιγότερα λάθη,γι'αυτόν τον λόγο πάνω στα λάθη μου θα χαρώ πολύ να με διορθώνει κ να με μαθαίνει όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο από εμένα..! Ας μην ξεχνάμε κ το βασικότερο ότι η κάθε περιοχή διαφέρει ...Η καλλιέργεια θα γίνει βόρεια σε ύψος στα 400μ
Καβάντζα 20τμ με ανατολή μετά τις 8 το πρωί...κ δύση 8 με 9 ...
Σπόρια από το υπέροχο κ αγαπημένο μου κατάστημα sporadiko.gr
Παράπονο μηδέν όλα τα χρόνια ! Εξυπηρέτηση στο φουλ και με το παραπάνω κ πάντα με δωράκια Heart  !
Λιπάσματα biobizz ---εννοείται για την εξωτερική....Και λίγο canna ριζοτονικό !
Χημεία πουθενά---προσπαθώ όσο το δυνατόν γίνεται να είναι βιολογική η καλλιεργειά μου..! Επειδή προορίζονται όλα για προσωπική κατανάλωση !
Ξεκινάω λοιπόν...!

Η σπορά ξεκίνησε με  1--------------- AMNISIA----sporadiko.gr
                               1----------------SKUNK-1----sporadiko.gr
                               1----------------JACK HERER----sporadiko.gr
                               3----------------SUPER SKUNK---sensi seeds
                              2 ----------------WHITE WIDOW--sporadiko.gr
                              1 ----------------WEDDING CAKE-barney's  farm'
                               1----------------PURPLE SKUNK--sensi seeds ---auto  ...(δώρο από το σποράδικο !)

Τα σπόρια μπήκανε στα κυβάκια σφουγγαράκια ROT IT στις 16-4-22 και έσκασαν όλα στις 21-4-22 εκτός από 2 super skunk
Εγώ δεν τα σκάω σε χαρτοπετσέτα για να μην πληγώσω την ριζούλα (λάθη του παρελθόντος)
Τα βάζω μέσα και τα μουσκεύω κ τα διατηρώ νωπά κ έτσι έχω επιτυχία 100%
Από βδομάδα θα μπούνε σε γλάστρες 6μισάρες με φυτόχωμα light mix της biobizz με ριζοτονικό ρυθμισμένο από την canna
Θα ανεβάσω όλη την διαδικασία !


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#2
@trompetas  μπορούμε λίγο να το σβήσουμε αυτό το λάθος νήμα από το φόρουμ ?
Θα ανοίξω καινούριο θέμα στις συζητήσεις ...
Ευχαριστώ !
Απάντηση
#3
Κανενα προβλημα κανε το νεο νημα σου μηπως θες να αντιγραψεις κατι απο δω και το διαγραφουμε
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#4
Α όχι @trompetas .....Έχω κρατημένες τις φωτογραφίες ...Έχω κάνει κ άλλες καινούριες ...
Θα τα ξανα ανεβάσω όλα πίσω πάλι από την αρχή..
Απλά αν θυμάσαι είχαμε πει μετά τις γιορτές θα κάναμε αυτήν την αλλαγή..
Θα ανοίξω από αύριο πάλι καινούριο θέμα (το ίδιο σχεδόν ) κ να συζητάω κ με τον κόσμο θέλω
..Δικό μου το λάθος..sorry !
Θέλω να έχω κ σχόλια με πληροφορίες κ από αλλους καλλιεργητές μεσα στην χρονιά ..
Σχεδόν το ίδιο θα είναι το θέμα  χωρις τα sensi επειδή δεν ξέρω για κάποιο άγνωστο λόγο τα έχασα
αλλά οκ..τα αντικατέστησα με άλλα καινούρια σποράκια κ είμαι όλα κάπα τώρα !
Ευχαριστώ !
Απάντηση
#5
Καλησπέρα @7LEAF

Θες να το συνεχίσεις απο δω τελικα μιας και το ξεκινησες; Μεταφέρθηκε στις συζητήσεις όπως το ζήτησες
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#6
Τελικά θα μείνει το ίδιο θέμα με την βοήθεια του διαχειριστή μας Smile  !
Έκανα τα κυβάκια μεταφύτευση σε γλάστρες ...Έχασα όπως ανέφερα τα sensi seeds από άγνωστη αιτία και τα αντικατέστησα με BANANA PUNCH από την εταιρία sporadiko.gr

       
Τα σπόρια μου είναι φωτοπεριόδου όλα !
Τα οποία πάνε να γίνουν όλα γίγαντες Wink  !


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#7
Μια όμορφη καλησπέρα σε όλους τους παλιούς τους φίλους μου Heart !
Και σε όλους όσους με παρακολουθούνε χωρίς να μου γράψουν κάποιο σχόλιο Wink  !
Ας ξεκινήσω με την παρουσίαση των φυτών μου της εξωτερικής μου καλλιέργειας φωτοπεριόδου δέντρων μου..
Ένα μικρό πρόλογο κ μόνο για να μην σας πρήζω αλλά να ξέρετε το τι ακριβώς θα δείτε στην καβάντζα μου..
Τα 10 σπόρια είναι από το όχι μόνο φανταστικό,αλλά τέλειο για μένα κατάστημα το σποράδικο της πανέμορφης Θεσσαλονίκης μας  Heart  !
5 σπόρια white widow --1 amnisia--- 1 jack herer-- 1 banana punch-- 1 original skunk-1 και ένα purple haze
Και 3 επώνυμοι σπόροι από την barney farms ο ένας και είναι το wedding cake και οι άλλοι δύο από την sensi seeds τα early skunk......

Τα εφτά σπόρια τα αρχικά μπήκανε σκάσανε μέσα στο πάσχα και τα υπόλοιπα έξη σπόρια τα πήρα ως συμπλήρωμα και μου σκάσανε αρχές του καλοκαιριού ...Θα τα δούμε όλα στην συνέχεια αναλυτικά  Leaf

Θα σας τα πάω από τα αριστερά προς τα δεξιά...Εδώ βλέπουμε το πρώτο δέντρο είναι το amnisia του σποράδικου και τα πίσω δύο δέντρα είναι επίσης σπόρια του σποράδικου τα οποία είναι white widow καλαδεμένα στις τέσσερις κορυφές από τα οποία είχα ένα μικρό ατύχημα που μου τα έσπασε ένα κουνάβι στο ένα δέντρο έιχαν μείνει 3 κορυφές και στο άλλο άλλο μου έσπασε δύο ...Δεν πειράζει όμως,τα φυτά συνέχισαν πολύ καλά στην συνέχεια και το κουνάβι θανατωθηκε Dodgy  αναγκαστικά ..

Ααα και το βασικό που ξέχασα να πω είναι ότι έχουν ύψος από 1-30cm εως 1-80cm τα μεγάλα τα 7 πρώτα... τα άλλα το όψιμα κοντά στο 1μ
εδώ στην τρίτη εικόνα είναι η μεσαία η σειρά ...το πρωτο φυτό που φαίνεται είναι το original skunk 1 το πίσω από αυτό είναι το jack herer και το παραπίσω είναι το wedding cake

στην τέταρτη εικόνα είναι η δεξιά σειρά με τα πρώτα τρία φυτά να είναι white widow και το πίσω το τελευταίο banana punch

στην τελευταία εικόνα είναι τα δύο early skunk και το πίσω είναι το χειζάκι το οποία είναι και τα νανάκια μου τα τριμηνα μέχρι σήμερα Wink

wedding cake barney farms---fem

amnisia-sporadiko fem

banana punch-sporadiko   fem

white widow sporadiko---fem

original skung 1 και αυτό από την εταιρία σποράδικο

τρία white widow στην σειρά και αυτά επίσης φωτοπεριόδου τα οποία μπήκαν για συμπλήρωμα αρχές του Ιουνίου και αυτά είναι επίσης του αποράδικου !

early skunk απο την sensi seeds ---fem

Ας τελειώνω με τις εικόνες για να μην τα μπερδέψουμε προς το παρόν..κλείνω με την τελευταία εικόνα της καβάντζας μου από μια άλλη ποιο κοντινή διαφορετική όψη ....! Τα φυτά μου διανύουν 5η εβδομάδα της ανθοφορίας .....Χθες έριξα κοπριά νυχτερίδας συν πουλερικών συν με biobizz heaven---grow---bloom στα 1.600ppm
Καλή μου συνέχεια λοιπόν μέχρι τα τέλη Σεπτεμβρίου όπου θα αρχίζει κ η συγκομιδή Wink  !
Τα λέμε στην συνέχεια Wink  !
Να μαστε καλά για να γινόμαστε χάλια  Smoke11


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
                                                       
Απάντηση
#8
Ωραίος @7LEAF....καιρο ειχα να δω τοσο χαρούμενα φυτα. Hat off
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#9
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια sig-p420 !
Δεν έτρεξε φέτος έτσι όπως έπρεπε καθώς άργησε να μπει η άνοιξη εδώ στον τόπο μου φέτος...Είναι πίσω περίπου στις 2 εβδομάδες ανάπτυξης...Ζορισμένα ανοιξιάτικα με λίγα λόγια,αλλά κ πάλι κάτι θα γίνει πιστεύω μέχρι το τέλος !
Στην καινούρια την χρονιά θα γίνει με λάμπα το ξεκίνημα μάλλον....Θα μεγαλώσω κ την καβάντζα μου ....
Λέω να το ρισκάρω με καμιά 40ρια κομμάτια κ όλα με διάφορες καινούριες ποικιλίες για να ξεκοπώ κ λίγο για μερικά χρονάκια από καλλιέργειες...
Έχω βαρεθεί λιγάκι τα τελευταία χρόνια να τρέχω καθημερινά σαν τον Βέγγο γενικά στην καθημερινότητά μου...
Απάντηση
#10
Ναι τρομερα τα φυτα δε τα χορταινει να τα βλεπει κανεις
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#11
Είμαι χαρούμενος που σας αρέσανε τα φυτά μου της εξωτερικής μου καλλιέργειας παιδιά !
Να είστε καλά για τα καλά σας σχόλια..!
Εγώ που τα καλλιεργώ έχω μια άλλη οπτική γωνια πάνω σε αυτά,μου ξεφεύγουν ακόμη λάθη κ αυτοτιμωρώ τον εαυτό μου επειδή θα μπορούσε να ήταν η φάση κάπως καλύτερα...Τα συγκρίνω κ από άλλες χρονιές κ δεν είμαι κ τόσο ικανοποιημένος η αλήθεια είναι ...
Δεν πειράζει,έστω κ έτσι κάτι πάει να γίνει ...!
Ας φουσκώσουν τώρα τα πέρα κ θα ξανα,ανεβάσω καινούριες εικόνες ....
Είπε ο @trompetas  θέλει εικόνες ανα μία εβδομάδα σε κάθε νήμα...Τώρα που τα έχω έτσι θα θα ανεβάζω συχνότερα σχετικά με την πορεία τους
Έτσι μου πήγε η χρονιά φέτος,τι να κάνουμε
Ας πάρω λίγο λιγότερο,δεν πειράζει

Ααα κ αυτό εδώ το οποίο είναι ποικιλία purple haze το δωράκι από το σποράδικο ...μου ξέφυγε χθες κ δεν το έβαλα sorry..!
Είναι τώρα κοντά στο μισό μέτρο κ ίσως λίγο παραπάνω αλλά έχει φάση το φυτό !
Δεν είχα καλλιεργήσει ποτέ στην ζωή μου ποικιλίες haze ..κ είναι το μόνο αφασία φυτό Big Grin  Μιλάμε για πολύ φύλλο,έχει πολύ πλάκα !


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Απάντηση
#12
Τα προβλήματα της εξωτερικής ύστερα από ένα πέρασμα καταιγίδας..
είμαι λίγο πριν από την συγκομιδή κ ιδού τα αποτελέσματα Angry

   
   
   
   
   
   
   


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Απάντηση
#13
Μερικές εικόνες από την ανθοφορία  από 15 ημέρες πριν...
                               

                                           

                                               


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#14
@7LEAF φιλε μου πολυ ωραια !!!Να πανε ολα καλα μέχρι το τέλος!
Εξαιρετικά!
Απάντηση
#15
               

Να είσαι πάντα καλά φίλε μου @pasas25 
Κόπηκαν όλα,ένα μου έμεινε το amnisia πήγε λίγο πίσω στην ανθοφορία από όλα τα άλλα ....Θα ανεβάσω εικόνες και από την συγκομιδή !
Χθες ψαλίδιασα και το wedding cake από την barney'farms ! Θα το ανεβάσω τώρα για τον φίλο διαχειριστή μας τον τρομπέτα για να δει το φυτό του και στην εξωτερική έτσι όπως είναι ! Φοβερό φυτό με πολύ μεγάλους παπάδες !

Wedding cake-barney farm's            
Απάντηση
#16
Καλοπιωτα να είναι αδερφε!!Να χαρείς τον κόπο σου!
Απάντηση
#17
Καλοπιωτα φίλε και του χρόνου πρώτα ο θεός γέροι να μαστε ,,,,,μπραβο σου και για το ρίσκο που πήρες να τα μοιραστείς μαζί μας,, απτα καλύτερα grow που έχω δει εδώ μέσα.
Απάντηση
#18
Να είστε καλά βρε παιδιά,ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου για τα καλά σας λόγια !
Εύχομαι και σε σας καλές καλλιέργειες με πλούσια αποτελέσματα !
@Peacenlove4420  του χρόνου δεν θα βάλω,είμαι πολύ ικανοποιημένος ήδη με όλα αυτά !
Θέλουν μια χρονιά να τα ωριμάσω και να ξεκουράσω και το έδαφος της καβάντζας ,είναι και το ρίσκο μαζί με το άγχος όπως λες.
Ηρέμησα ήδη κατά πολύ που έχουν βγει όλα εκτός από ένα τελευταίο ....
Απάντηση
#19
Γαμησε τα αδερφέ παίζει να φαγες πολύ άγχος ,,
(17-10-2022, 12:08 )7LEAF Έγραψε: Να είστε καλά βρε παιδιά,ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου για τα καλά σας λόγια !
Εύχομαι και σε σας καλές καλλιέργειες με πλούσια αποτελέσματα !
@Peacenlove4420  του χρόνου δεν θα βάλω,είμαι πολύ ικανοποιημένος ήδη με όλα αυτά !
Θέλουν μια χρονιά να τα ωριμάσω και να ξεκουράσω και το έδαφος της καβάντζας ,είναι και το ρίσκο μαζί με το άγχος όπως λες.
Ηρέμησα ήδη κατά πολύ που έχουν βγει όλα εκτός από ένα τελευταίο ....
Απάντηση
#20
Άστα φίλε
Απάντηση
#21
@7LEAF  και τί δεν θα δινα για ένα τσιγάρο σκέτο απο κάθε φυτό Smoke20

Απόλαυσέ τα φιλε Peace-and-love-033
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#22
πολυ ομορφο μπραβο φιλε , καλη απολαυση τωρα.
Απάντηση
#23
Σας ευχαριστώ κ πάλι όλους παιδιά !
Ναι τα τσιγάρα όντως είναι πολύ μυρωδάτα και δυνατά με πολύ μεγάλη διάρκεια !
Σίγουρα θα γίνει και το smoke report στην συνέχεια !
όλη την ημέρα και κάθε μέρα είμαι γκολ Big Grin
Είναι πολύ αγαπησιάρικα σαν τα εμντι !
Έχω πάθει πλάκα εγώ και κάνα δυο κολλητοί μου που τα δοκίμασαν !
Ο άλλος ο δικός μου έχει ξεπατώσει την δικιά του καθημερινά από τότε που του έδωσα λίγο WW να πίνει Big Grin !!!
Μου λέει ότι δεν ξέρει τι έχει πάθει τελευταία Big Grin
Απάντηση
#24
μου έβαλες ιδέες , η σκέψη μου είναι να μεγαλώσω αυτόματα σε λάμπα και κάποια στιγμή να τα βάλω εξωτερικά μετά της παγωνιές σε μίνι θερμοκήπιο 2χ2χ2 σε γλαστες η στο χώμα , πως βλέπουν την ιδέα η ποιο έμπειροι ?
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)