Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Μελιγκρα-μικρά έντομα στα φυλλα
#1
Bug 
Γειά σας φιλοι μου.

Βρήκα στα φύλλα των φυτων μου μικρά εντομα λευκου και κίτρινου χρώματος.
Από την αναζήτηση που έκανα πρόκειται για την γνωστή σε όλους μας μελιγκρα.
Βρίσκομαι στην 16η μερα σε ωράριο 12/12.
Τα φυτα έχουν ανθίσει. 
Αφαίρεσα όσα φυλλα είχαν σημάδια κι έντομα που μπορούσα να δω με γυμνό μάτι.
Μπορω να κανω κάτι γι αυτο;

Πυρεθρινη ας πούμε σε νερό θα βοηθούσε;

Προλαβαίνω να κάνω ψεκασμό τώρα σε αυτή την φάση;;

Οποιος μπορεί ας απαντήσει!
Επείγον!
https://www.growweedeasy.com/cannabis-pl...lem/aphids

   
   
Απάντηση
#2
Καλημέρες, για βομβες πυρεθρινης αν και φαινεται οτι εχουν αρχισει να δινουν ογκο μπορεις να τις κανεις εστω και εδω που εισαι, δυο εφαρμογες εκτακτως ανα 2 μερες για να μειώσεις ο,τι πληθυσμο μπορείς αλλα εισαι στο οριο γενικα αν ειναι να το κανεις καντο αμεσα αλλιως αν αρχιζουν να κρυσταλλονουν θα παει και εκει, βεβαια η πυρεθρινη φευγει δε μενει στο φυτο
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#3
@trompetas καλημερα!

Όταν λες βόμβες πυρεθρινης τι εννοεις;;Μου δίνεις ένα παράδειγμα;

Εγω εχω πυρεθρινη σε σκόνη που μπορείς να την διαλύσεις σε νερό.Θα δουλέψει αυτο;;;
Απάντηση
#4
Τρόπος του λέγειν είναι για τις εφαρμογές, slang των Αμερικανών βασικά : Pyrethrine Bombs τα λενε Tongue

Ναι ό,τι έχεις θα κάνει τη δουλειά, είτε σε σκόνη είτε υγροποιημένο
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#5
εγώ δουλεύω το cannacure κ τα μικροπαράσιτα δεν τα βλέπω σχεδόν ποτέ στα φυτά μου
κάνει εξαιρετική δουλειά...
το δουλεύω κ στο στάδιο της ανθοφορίας κανονικά
[Link edited] https://www.canna-uk.com/cannacure
Απάντηση
#6
Σου κανα edit το link για την υποδειξη του προιοντος γιατι παραπεμπει σε καταστημα και οχι σε επισημο παραγωγο προιοντος, βαζουμε τα επισημα site απο τα προιοντα για να αποφευγεται η διαφημιση καταστηματων
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#7
Πολύ καλά έκανες @trompetas 
Κ εγώ με κάποιον τρόπο ήθελα να δείξω το προιόν το οποίο χρησιμοποιώ στο παιδί ..
Έκανες πολύ καλή διόρθωση !
θενκς !
Απάντηση
#8
@trompetas
@7LEAF

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις και την βοήθεια. Big Grin Big Grin

@7LEAF διάβασα γι αυτο που μου έστειλες φιλε και το παρήγγειλα ήδη.Μεχρι ποιο σημείο της ανθοφοριας το έχεις χρησιμοποιήσει;;Αφήνει κατάλοιπα;;

Σήμερα για να μπορέσω να επέμβω μέχρι να έρθει το προϊόν θα απλώσω στην γλάστρα γη διατόμων και θα κάνω και έναν ελαφρύ ψεκασμό με αυτό.
Πως σας φαινεται σαν ιδεα;;;
Απάντηση
#9
@pasas25  Το συγκεκριμένο προιον τα σκοτώνει όλα εκτός από τον τετράνυχο...
Πάντα ψεκάζουμε προληπτικά ανά 3 ημέρες κανονικά ..εγώ ψεκάζω μια φορά την εβδομάδα κ είμαι good
αραίωση με νερό στο μισό της δοσολογίας ...170ml στο μισό λίτρο νερού βάζω εγώ..
στα πρώτα στάδια της ανθοφορίας όταν ψέκαζα δεν είχα κανένα θέμα κ δεν πρόσεξα να μου είχε αφήσει κάπου κατάλοιπα
στα μέσα κ στο τέλος της ανθοφορίας καλά είναι να μην ψεκάζεις γενικά το φυτό..και οι κάμπιες όταν υπάρχει υπομονή καλά είναι να αφαιρούνται με τ χέρια κ με μια τσιμπίδα....Όλη η δουλειά είναι εκεί στα μέσα κ στα τέλη της ανθοφορίας..προσεκτικός καθημερινός έλεγχος εξονυχιστικά σε όλο το φυτό χρειάζεται..
Αν είναι σε πολύ προχωρημένο στάδιο η αρρώστια δεν θα χρειαστεί αραίωμα..Θα το ψεκάσεις έτσι όπως είναι το φάρμακο το συγκεκριμένο το cannacure
Απάντηση
#10
Πάσα πότισμα με σκέτο νερό βρύσης παραπάνω ποσότητα από το συνηθισμένο,ο ανεμιστήρας να βαράει πάνω του μέχρι και να το κόψεις μη το φοβάσαι και την άλλη Κυριακή κόψιμο ,,σ αυτό το σημείο το thc έχει φτάσει στο μέγιστο ,,αυτή είναι η άποψη μου .
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)