Πρόβλημα με τα μικρά
#1
Καλημερα τα μικρά έχουν ένα κιτρίνισμα  δεν ξέρω τι είναι αυτό μάλλον από ψεκασμα νερού δεν έκανα κάτι άλλο  υπάρχει περίπτωση να συνέλθουν η να πάρουν δρόμο τι προτείνετε;

   
Απάντηση
#2
Γεια σου λεβεντη...Δικια μου γνωμη ειναι να τα αφησεις να δεις πως θα παν μεχρι να βγαλουν κανα 2 σετ ακομα.Πιστευω θα στρωσουν!

Επισης τι νερο εριξες μεσα?και αν το phρισες το νερο?
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
#3
(02-09-2022, 14:04 )ΤσιουΠαοΚ Έγραψε: Γεια σου λεβεντη...Δικια μου γνωμη ειναι να τα αφησεις να δεις πως θα παν μεχρι να βγαλουν κανα 2 σετ ακομα.Πιστευω θα στρωσουν!

Επισης τι νερο εριξες μεσα?και αν το phρισες το νερο?
Καλησπέρα φίλε Εβρεξα το χώμα η αλήθεια είναι με νερό της βρύσης πριν βάλω τα σπόρια αλλά το ψεκασμα το έκανα με 6.5 ph μπορεί να είναι και αυτό ... Θα τα δώσω λίγες μέρες
Απάντηση
#4
Μήπως είσαι εκτός εποχής για την σπορά ?
Δεν νομίζω να γίνει σωστή δουλειά τώρα μέσα στο φθινόπωρο ...
Απάντηση
#5
(02-09-2022, 17:47 )7LEAF Έγραψε: Μήπως είσαι εκτός εποχής για την σπορά ?
Δεν νομίζω να γίνει σωστή δουλειά τώρα μέσα στο φθινόπωρο ...

Αφού είναι εσωτερική με σωστή θερμοκρασία και υγρασία δεν νομίζω οτι ισχύει αυτό
Απάντηση
#6
@martin1985 καλησπέρα.
Δείχνει να είναι από υπερβολικό πότισμα.
Βάλε τον ανεμιστήρα να τα χτυπάει καρφί πάνω τους (όχι δυνατά όμως, μην τα ξαπλωσεις κιόλας) Smile και κάνε μερικές τρύπες στο χώμα με στυλό να στεγνώσουν πιο γρήγορα. Άστα να στεγνώσουν καλά πριν ξαναποτίσεις, νομίζω θα στρώσουν.

Edit: Πες μας και τι χώμα χρησιμοποιείς;
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#7
(02-09-2022, 22:14 )Special Έγραψε: @martin1985  καλησπέρα.
Δείχνει να είναι από υπερβολικό πότισμα.
Βάλε τον ανεμιστήρα να τα χτυπάει καρφί πάνω τους (όχι δυνατά όμως, μην τα ξαπλωσεις κιόλας) Smile και κάνε μερικές τρύπες στο χώμα με στυλό να στεγνώσουν πιο γρήγορα. Άστα να στεγνώσουν καλά πριν ξαναποτίσεις, νομίζω θα στρώσουν.

Edit: Πες μας και τι χώμα χρησιμοποιείς;

καλημερα ναι και  εγω αυτο νομιζω υπερβολικο ποτισμα   εβαλα χωμα terra seed mix  συνηθως εβαζα biobizz light αλλα για αλλαγη δοκιμασα αυτο
Απάντηση
#8
@martin1985  δεν το διευκρινίζεις κάπου ότι είναι αυτόματο το φυτό σου ...
Κάπου έκανες λάθος τότε,εγώ τα βάζω σε κυβάκια για να αποστραγγίζεται το φυτό από τα παραπανίσια νερά κ ύστερα τα κάνω μεταφύτευση σε γλάστρες.
Απάντηση
#9
(03-09-2022, 13:35 )7LEAF Έγραψε: @martin1985  δεν το διευκρινίζεις κάπου ότι είναι αυτόματο το φυτό σου ...
Κάπου έκανες λάθος τότε,εγώ τα βάζω σε κυβάκια για να αποστραγγίζεται το φυτό από τα παραπανίσια νερά κ ύστερα τα κάνω μεταφύτευση σε γλάστρες.

 Φωτοπεριοδου ειναι τα σπορια  φιλε μου!! δεν ασχολουμαι με αυτοματα καθολου...


τα ειχα δοκιμασει και εγω τα κυβακια αλλα δεν με βολεψαν...
Απάντηση
#10
@martin1985 Μια χαρά! Αφού είναι για seeds, κομπλέ.
Σκεφτόμουν μήπως μπερδεύτηκες και έβαλες κάποιο all mix που είναι βαρύ για τα σπορόφυτα.
Άρα λογικά είναι από πολύ νερό.
Πιστεύω θα στρωσουν!

Ααα! Τις τρυπούλες από κάτω να μην ξεχάσεις. Smile
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)