[Indoor] Πρώτη φορά αυτόματα(Blueberry,Amnesia,Northern lights CBD)
#1
Καλησπερα σε ολους!!

Με χαρά ξεκινώ αυτό το ημερολόγιο καθώς εδω και λιγο καιρο ολοκλήρωσα τον νέο χώρο καλλιέργειας που "εφτιαξα" και ειπα να ξεκινήσω σιγά σιγά!!

Οι προδιαγραφές του χωρου και ο εξοπλισμός είναι τα εξης:

Τεντα: Green cube 150 (1.5×1.5×2.20cm)
Φωτα:Πέντε πανελ sirius 2 70wτο καθενα και δύο πανελ HLG LED 240w. 
Υπάρχει η προοπτική να προσθέσω αλλά 2 sirius στην ανθοφορια.
Εξαερισμος: Vents 520³ /h δύο ταχυτήτων με θερμοστάτη. 
Εισαγωγή αέρα: 2 Vents 280m³/h δύο ταχυτήτων 
Χωμα: Canna ,Terra professional plus
Γλάστρες:Airpot 12 λίτρων
Λιπάσματα: Advanced Nutrients, Sensi grow +bloom +10 διαφορετικα ενισχυτικά για όλα τα στάδια της καλλιεργειας. 
Ανεμιστήρας 30w
Θερμόμετρο-υγρασιομετρο
2 υγραντηρες 

Αυτήν την φορά αποφάσισα να πειραματιστώ με τα αυτόματα.Δεν θα κάνω καμία παρέμβαση στα φυτα παρα μόνον τα απαραίτητα .

Έχουν μπει 6 φυτα .

Οι ποικιλίες είναι οι εξής 

α)  2×Blueberry auto
β)  2×Amnesia haze auto 
γ)  2×Northern light CBD


Τα έβαλα από την αρχή στην μεγάλη γλάστρα. Το ποτισμα τις πρώτες μέρες ήταν λίγο δύσκολο αλλά όλα καλά.

Είμαστε στην 9η μερα.

Προβληματιζομαι λιγακι με τα φωτα καθώς έχω ένα σύνολο 590w.
Θα κάνουμε δουλειά με αυτό το σύνολο;;


   
Απάντηση
#2
Πασας εισαι πολυ δυνατος καλη τους πορεια Smile
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#3
@trompetas ευχαριστώ πολύ φιλε μου!
Απάντηση
#4
Ελα ρε @pasas25  καλή αρχή!

Κοίτα 590βατ διά 6 φυτά που έχεις , βγαινει γύρω στα 98 βαττ για το κάθε φυτό.

Με μια καλή ταξινόμιση στη διάταξη τους ,με 100 βατ ανά φυτο θα σου βγούν καλά πιστευω. θα μπορούσε κ καλύτερα βεβαια.

Σε χαιρομαι που έχεις τον χώρο για την τέντα κ για 6 φυτά. Εγω πάλι με 1 παιζω μπαλα Tongue
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#5
@prasinos ευχαριστώ πολύ φιλε μου!
Η αλήθεια είναι ότι το σχεδίαζα αρκετο καιρο.Ευτυχως βρέθηκε και ο χώρος οπότε όλα καλά!

Με τα φωτα θα το δω και αν με πάρει θα βάλω άλλα δύο sirius στην ανθοφορια.Διαφορετικα στο επόμενο.
Είναι και ακριβά τα άτιμα!

Στον κήπο είμαστε στην 15η μερα.
Εχω αρχίσει τα λιπασματα από την πρώτη κιόλας εβδομάδα και τα φυτα δειχνουν να αντιδρούν καλα για την ωρα.

Εχθες ποτισα 800ml στο καθένα με τα εξής λιπάσματα:

Sensi grow A +B 1ml/l
Voodo juice1ml/l
B52 1ml/l
Tarantula 1ml/l
Piranha 1ml/l
Rhino skin 1ml/l
Sensizym 1ml/l
Bud candy 1ml/l

Θερμοκρασία 25°-28°
Υγρασία 55%-65%

Συνεχίζουμε!

Και μια γρήγορη λήψη 
   
Απάντηση
#6
@pasas25 σούπερ σου πανε μια χαρα! οταν λές πιο πάνω ότι δεν 8α κάνεις κάποια παρέμβαση στα φυτά , εννοείς ούτε low stress?
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#7
@prasinos γεια σου φίλε μου.

Ναι αυτό εννοώ.
Να πω την αληθεια μέσω της δικής μου εμπειρίας έως τώρα,οτι τα καλύτερα φυτα που έχω βγάλει είναι αυτά που δεν πειραξα καθολου.
Δεν ξέρω που κανω λάθος,είναι κάτι που μελετω ήδη εδώ και μήνες,αλλά δεν μου έχουν βγει σε καλό οι παρεμβάσεις.
Ποσο μάλλον με τα αυτόματα τα οποία δεν έχω ξαναδουλεψει καθόλου.
Διαβάζοντας διάφορα που βρίσκω έχω σχηματίσει την άποψή ότι δεν θέλουν να τα πειράζεις και πολυ. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος η οχι αλλα θα το ξεκινήσω έτσι.Μερικες φορές δείχνουν και τα φυτα τις ανάγκες τους.
Η πορεία θα δείξει.

Ποια είναι η άποψη σου ;;
Απάντηση
#8
@pasas25  Απο άποψη αισθητικής θα έλεγα οτι θα μου άρεσε να ανοίγω την τέντα και να βλέπω τα φυτά να στέκουν καμαρωτά-καμαρωτά σαν χριστουγεννιάτικα δέντρα Smoke20 θυμάμαι την πρώτη φορά που έβαλα , αυτόματο pinneaple

express , και το είχα αφήσει ελεύθερα να μεγαλώσει , ήτανε πολυ όμορφο οπτικά. Ειχε γινει δεντρο!

Απο την άλλη  , αν θέλεις να σου δώσει παραπάνω ποσότητα το φυτο , ένα λύγισμα θα χρειαστεί να του κάνεις και ας είναι αυτόματο.
Εμπειρικα μιλώντας , ενα φυτό αυτόματο στη φάση που το έχεις εσυ τώρα και έχεις τέλεια ανάπτυξη για τις πρώτες 2 βδομάδες , και 'οπως φαινεται θα συνεχίσεις να έχεις ,  μπορείς να το λυγίσεις Άνετα.


9 αυτόματα που έχω βάλει και πηγαίνανε τρένο όπως τα δικά σου , τους έκανα σίγουρα λυγισμα την 2-3

βδομαδα  , και στην 4η -5η βδομαδα που μπαίνανε προάνθιση γινότανε 3πλάσια. Σε καναδυό ακόμα κ οι κορυφές μου

έχουν σπάσει  επάνω στο λύγισμα και δεν καταλάβανε χριστό.

Οπότε αν με ρωτάς αν αντέχουν , αντέχουν . Σε σωστό περιβάλλον όπως τα έχεις ναι. googlare low stress training είναι πανευκολο να το κάνεις.
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#9
Καλησπερα σε όλους!!

@prasinos πολυ σωστά φιλε μου .Εχω κι εγω διαβάσει αρκετά.Λιγα πράγματα έχω κάνει στην πράξη ομως.
Κάποια στιγμή θα κάνω ένα δοκιμαστικό με κάποιες από αυτές τις τεχνικές. 
Για την ωρα μόνο αποφυλλωση θα κάνω κι αυτό αν είναι απαραίτητο. 
Περισσότερο θελω να δω τι ανάπτυξη θα έχουν τα αυτόματα. Είναι η πρώτη φορά που βάζω.

Στον κήπο τώρα ειμαστε στην 22η μερα.

Ολα βαίνουν καλως για την ωρα δίχως εκπλήξεις.
Η ανάπτυξη πάει καλά.
Εχθες ποτισα με 1.5 l  νερό το καθενα και αύξησα τα λιπασματα κατά 1 ml/l.πλεον είμαι κοντά στις δοσολογίες της εταιρίας.

Συνεχίζουμε!
   
Απάντηση
#10
Pasas πολύ ωραίος κήπος φίλε μου,, η άποψη μου είναι ότι θα μπορούσες σε ένα απτα 6 να δοκιμάσεις low stress training. Φτου φτου μη τα ματιαξουμε ,, At
(03-10-2022, 01:54 )pasas25 Έγραψε: Καλησπερα σε όλους!!

@prasinos πολυ σωστά φιλε μου .Εχω κι εγω διαβάσει αρκετά.Λιγα πράγματα έχω κάνει στην πράξη ομως.
Κάποια στιγμή θα κάνω ένα δοκιμαστικό με κάποιες από αυτές τις τεχνικές. 
Για την ωρα μόνο αποφυλλωση θα κάνω κι αυτό αν είναι απαραίτητο. 
Περισσότερο θελω να δω τι ανάπτυξη θα έχουν τα αυτόματα. Είναι η πρώτη φορά που βάζω.

Στον κήπο τώρα ειμαστε στην 22η μερα.

Ολα βαίνουν καλως για την ωρα δίχως εκπλήξεις.
Η ανάπτυξη πάει καλά.
Εχθες ποτισα με 1.5 l  νερό το καθενα και αύξησα τα λιπασματα κατά 1 ml/l.πλεον είμαι κοντά στις δοσολογίες της εταιρίας.

Συνεχίζουμε!
Απάντηση
#11
Γειά σε ολους αδέρφια!

@Peacenlove4420 ευχαριστώ πολύ φιλε μου.
Θα το δω για τα δεσίματα κι αν χρειαστεί μπορεί να κανω κάποια προσπάθεια. Αλλιώς θα πάμε βάσει αρχικού πλάνου. 

Στον κήπο είμαστε στην 26η μερα.
Προχθές το βράδυ ποτισα με όλα τα λιπασματα. 
Ήπιε το καθενα 1.5 λίτρα νερού.
Σήμερα η γλάστρα είναι πανάλαφρη παλι.
Θα αυξήσω το νερό από το επόμενο ο πότισμα (σημερα) γιατί νομίζω δεν τους φτάνει.
Απόδειξη ειναι ότι αν και ποτισμένα δεν έχουν την ίδια "φρέσκια" εικόνα με τις προηγούμενες μέρες.

Το πότισμα αυτό είναι το τελευταίο με λιπασματα ανάπτυξής. Βασιζόμενος πάντα στο πρόγραμμα καλλιέργειας της εταιρίας . 

Επίσης προσθεσα ακομα ενα φως καθως είδα τις πρώτες τριχουλες στο φυτό. Υποθέτω ότι μπαίνει σταδιακά στην ανθοφορια.

Τα φωτα θα τα προσθέσω σταδιακά σε διάστημα δέκα ημερών.

Οποιαδήποτε γνώμη δεκτή με χαρά!

Και μια λήψη πρωινή 

Πείτε γειά στα κορίτσια! Να είστε ευγενείς! Big Grin Big Grin Cool
   
Απάντηση
#12
Καλησπερα σε ολη την παρεα.

Σύντομη ενημέρωση. 

30η μερα σημερα και έχουμε μπει για τα καλά στην ανθοφορια.
Εχθες εκανα το πρώτο ποτιμα με τα λιπασματα για την ανθοφορια. Ίσως άργησα λιγακι.
Προσθεσα ένα φως και σήμερα θα προσθέσω ακομα ενα.
Δυστυχώς το χώμα που διάλεξα ήταν από την αρχή πολυ ξερο.Το κακό με αυτό είναι ότι θέλει πιο συχνό ποτισμα .Δεν κρατάει σχεδόν καθόλου υγρασία.
Το ιδανικό έτσι όπως το είδα το τελευταίο δεκαήμερο,είναι να ποτίσω καθημερινά. Έτσι βέβαια δεν βγαίνει.Το κόστος είναι μεγάλο.

Καμιά ιδέα πως να κρατήσω μεγαλύτερη υγρασία στην γλάστρα;;;

Κατά τα άλλα πάμε καλά.
Εχω κάποια ξερά φυλλα χαμηλά αλλά ήταν τα πρώτα που ακουμπούσαν στο χώμα.
Θα κάνω επίσης κι έναν προληπτικό ψεκασμό.

Πάμε γερά.
   
Απάντηση
#13
κολπο για να κρατησεις τις γλαστρες υγρες ειναι να παρεις trays να τα γκρουπαρεις σε 2 η 3 τετοια και να ποτιζεις μια φορα το tray μετα αυτα ρουφανε απο κατω και προς τα πανω, οταν πεσει η σταθμη του tray σου ξερεις οτι εχεις 1 μερα μεχρι που θα στεγνωσουν εντελως για παραδειγμα, οποτε επαναλαμβανεις τον κυκλο

[Εικόνα: image.jpg]
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#14
@trompetas ωραια ιδέα.
Σε αυτό ποτιζεις μόνο από κάτω δηλαδη;;
Απάντηση
#15
@pasas25 Και εγω μερα παρα μερα η καθε μερα ποτιζω το κοκο αδερφε , καλη δυναμη!
Απάντηση
#16
Ακριβως πασας, ριχνεις μια φορα τα λιτρα σου εκει μεσα και τελος Smile
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#17
Καλησπερα σε ολη την παρεα!

Ελπιζω να ειστε καλα!

@trompetas δεν είχα ιδέα ότι γίνεται αυτό.Εντυπωσιαστηκα.Το έψαχνα 
εχθες όλο το βράδυ!
Με την πρωτη ευκαιρία θα γίνει!

@Νέρωνας φιλε μεγάλη πίκρα και ανεβαζει και το κοστος πολυ.Μερα παρα μερα πίνουν από 2 λίτρα το καθενα.

Ειμαστε στην 34η μερα.
Αν εξαιρέσω ότι θέλουν πολύ συχνό ποτισμα,όλα βαίνουν καλως!

Εχθες έγινε κι ένας προληπτικος ψεκασμός μαζί με ένα ωραίο ποτισμα.

Θερμοκρασία: 23°-28°
Υγρασία: 55%-68%


Προχωράμε!
   
   
Απάντηση
#18
Καλησπερα σε ολους!

Βρισκόμαστε στην 42η μερα.

Τα φυτα μεγαλώνουν ομορφα χωρίς κάποιο πρόβλημα για την ωρα.

Σήμερα θα ποτιστουν με 2 λίτρα νερό το καθενα.


Κάποια φυλλα στο κατω μερος έχουν κάποια καψιματα ,υποθέτω από τα λιπασματα. Χωρίς όμως να επηρεάζει καπως το φυτο.
Λέω να λιγοστεψω για μερικές μέρες τις ποσότητες σε ολα εκτός από τις βάσεις.
   
   
   
   
   
Απάντηση
#19
@pasas25 Δέν βλέπω κάποιο κάψιμο απο λίπασμα..εάν είχες τέτοιο θέμα θα φαινότανε σε ολόκληρο το φυτό στις μύτες κάθε φύλλου.
Τα χαμηλά φυλλα συνήθως κιτρινίζουν απο την έλλειψη φωτός.
Τα amnesia haze στην μέση δίνουν πόνο πάντως!
Δώσε καμια βδομάδα ακόμα κανονικα φαγητό κ μέτα αρχίζεις να χαμηλώνεις τις δόσεις αναλόγως όπως πλησιάζεις προς θέρισμα.
Μυρωδιές πώς πάνε??
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#20
@prasinos γενικά μπορώ να πω ότι μεγαλώνουν ωραια!Έχουν απλωθεί ομορφα και στον χωρο.Τα Blueberry (αριστερα) έχουν απλώσει τέλεια θα έλεγα.. Λες και τα έχω δέσει!
Από μυρωδιές έχουμε πλούσιες κι έντονες.Εχω κλείσει ολα τα παράθυρα γιατί άρχισε και μύριζε κι έξω.Εχω αρχίσει και προβληματιζομαι λιγακι.
Θα βάλω κάποια αρωματικά gel μηπως και μετριασω λιγακι τις μυρωδιές.
Απάντηση
#21
Αδερφέ καλησπέρα μη κλείνεις τα παράθυρα να ανανεώνεται ο αέρας γιατί θα μείνει η μυρωδιά μέσα στο σπίτι  
(23-10-2022, 13:03 )pasas25 Έγραψε: @prasinos γενικά μπορώ να πω ότι μεγαλώνουν ωραια!Έχουν απλωθεί ομορφα και στον χωρο.Τα Blueberry (αριστερα) έχουν απλώσει τέλεια θα έλεγα.. Λες και τα έχω δέσει!
Από μυρωδιές έχουμε πλούσιες κι έντονες.Εχω κλείσει ολα τα παράθυρα γιατί άρχισε και μύριζε κι έξω.Εχω αρχίσει και προβληματιζομαι λιγακι.
Θα βάλω κάποια αρωματικά gel μηπως και μετριασω λιγακι τις μυρωδιές.
Απάντηση
#22
Καλησπερα σε ολους αδέρφια.

Χρόνια πολλά για την Ελλάδα μας!

Ελπιζω να ειστε ολοι καλα.

Βρισκόμαστε στην 48η μερα .

Προχθές βρήκα πάλι αφιδες. Έκανα έναν ψεκασμό αλλά μάλλον είναι ακόμη ζωντανές.Θα ξανακάνω έναν ψεκασμό σήμερα μήπως και καταφέρω να τα μειώσω καπως.Ευτυχως είναι σε αρχικό στάδιο. 

Κατά τα άλλα όλα βαίνουν καλως. Οι μυρωδιές είναι έντονες,αν και δουλεύει υο φίλτρο, και η όψη των φυτων ειναι καλη.
Την γνώμη σάς παρακαλώ!

Συνεχίζουμε!



       
Απάντηση
#23
[size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Για τις αφίδες δεν έχω να πω κάτι γιατί δεν έχω ιδέα αλλά εγώ βάζω σίτα στην παθητική εισαγωγή και δεν έχω κανένα θέμα,,, για τις μυρωδιές προτείνω να πας να πάρεις αυτό το ONA φίλε είναι ότι καλύτερο…[/font][/size]
(28-10-2022, 12:18 )pasas25 Έγραψε: Καλησπερα σε ολους αδέρφια.

Χρόνια πολλά για την Ελλάδα μας!

Ελπιζω να ειστε ολοι καλα.

Βρισκόμαστε στην 48η μερα .

Προχθές βρήκα πάλι αφιδες. Έκανα έναν ψεκασμό αλλά μάλλον είναι ακόμη ζωντανές.Θα ξανακάνω έναν ψεκασμό σήμερα μήπως και καταφέρω να τα μειώσω καπως.Ευτυχως είναι σε αρχικό στάδιο. 

Κατά τα άλλα όλα βαίνουν καλως. Οι μυρωδιές είναι έντονες,αν και δουλεύει υο φίλτρο, και η όψη των φυτων ειναι καλη.
Την γνώμη σάς παρακαλώ!

Συνεχίζουμε!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Απάντηση
#24
Καλησπερα σε ολους.

54η μερα .

Δυστυχώς τα δύο πανελ που είχα, συνολο 240w,κάηκαν μετά από διακοπή ρεύματος πριν μερικές μέρες.
Τώρα έχω μείνει με 5 sirius 350w.
To φως δυστυχώς είναι λίγο γι αυτήν την φάση.

Βέβαια παρατηρησα ότι τους έκανε καλό το λιγότερο φως για κάποιον λόγο.
Τα πάνελ που είχα ήταν καλά αλλα σήκωσαν θερμοκρασία.
Όπως και να εχει θα τελειώσω με ότι απέμεινε.

@Peacenlove4420το έχω δοκιμάσει φιλε μου και όντως είναι καλό.. Θα παραγειλω άμεσα γιατί έχει αρχίζει και μυρίζει πολυ.

               
Απάντηση
#25
εγω θα σου προτεινα στην παρουσα φαση να κανεις ενα πανελ με ε27 να βαλεις 20 ντουι και να συμπληρωσεις αυτο που λειπει , με λαμπες τον 12 βατ , οπως και να εχει καλη δυναμη και καλα ψαλιδια , τρενο πανε!
Απάντηση
#26
Η αλλιως παραγγελνεις driver αντικαταστασης , μπορεις να τα βρεις απο 90 ευρω σε meanwell. Τα φωτα δεν παθαινουν τιποτε

Μια χαρα σε πανε τα κοριτσια φτου φτου
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#27
Η ακόμα πιο φθηνή λύση και ειδικά αν δεν έχεις ιδέα από κατασκευές και τα λοιπά (σαν εμένα  Tongue )
1 πολύμπριζο 6 θυρών η και 5 βρίσκεις και μετατροπεα απο πρίζα σε ε27 βάζεις και απο πάνω αυτά τα μικρά για να χεις 2 λάμπες σε κάθε πρίζα και τελείωσε το θέμα με ούτε 40 ευρώ έγινες  Tongue


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Απάντηση
#28
Καλησπερα σε ολους!

@Νέρωνας
@trompetas
@Peacenlove4420

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις!Τελika παρήγγειλα ένα driver όπως είπε ο @trompetas και για την ώρα βολεύτηκα. 

Εδω και λίγες μερες έχω παρατηρήσει κάποιες αλλαγές στα φυτα.
Έχουν αρχίσει να κιτρινιζουν τα φύλλα σε 2 φυτα και με εχει προβληματισει.
Δεν ξέρω αν είναι από τα λιπάσματα η αν φτάνουμε στο τέλος. 
Δεν μπορω να ειμαι σίγουρος.Οι κρύσταλλοι είναι οι περισσότεροι θολοι ήδη.Ειμαστε μολις στην 59η μερα.
Μπορείτε να διακρίνετε;
Τι συμβαίνει  κατά την γνώμη σάς;;;


       
Απάντηση
#29
Καλησπέρα σε ολους!

67η μερα και όπως φαίνεται κάποια φυτα έχουν φτάσει στο τέλος σχεδόν.

Η εταιρία δίνει 65-70 μερες .

Οι κρύσταλλοι είναι όλοι θολοι με ελάχιστα καφέ.
Πολυ γρήγορα εγιναν ολα να πω την αληθεια και έκανα λάθη με τα λιπασματα στο τέλος.
Είμαι ευχαριστημένος ομως με το αποτέλεσμα ,τηρουμένων των αναλογιών. 

Την Παρασκευή θα έχουμε ψαλίδι στα πρώτα δύο και θα ακολουθήσουν τα υπόλοιπα!


               
Απάντηση
#30
@pasas25 Θα πρεπει να μυρίζει όλο το τετράγωνο ?
Υπέροχος κήπος κ χρώματα!! Με το καλό να απολαύσεις τους καρπούς!
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#31
@prasinos γεια σου φίλε μου!!Το αρωμα έχει κατακλύσει την περιοχή!Ευτυχώς δεν έχω πρόβλημα εδώ που μένω.Μυριζει πάντως παρα πολυ και σε απόσταση από τον χώρο.

Σ'ευχαριστω πολυ αδερφε!!Μακάρι να μπορούσα να κεράσω!
Απάντηση
#32
Μόνο που το είπες είναι σαν να κέρασες πάσα ,,τα καλύτερα εύχομαι 
(17-11-2022, 19:52 )pasas25 Έγραψε: @prasinos γεια σου φίλε μου!!Το αρωμα έχει κατακλύσει την περιοχή!Ευτυχώς δεν έχω πρόβλημα εδώ που μένω.Μυριζει πάντως παρα πολυ και σε απόσταση από τον χώρο.

Σ'ευχαριστω πολυ αδερφε!!Μακάρι να μπορούσα να κεράσω!
Απάντηση
#33
Έτοιμα τα ψαλίδια. Με το καλό να πάνε.
Απάντηση
#34
Φιλοι μου καλησπερα!

Λόγω υποχρεώσεων δεν καταφερα να ολοκληρώσω το ημερολόγιο.

Μπορω να πω ότι είμαι ευχαριστημένος από την πορεία αλλά και την απόδοση των φυτων.

Ήταν η πρώτη φορά με τα αυτοματα και δυστυχως μας έκατσε και άσχημη με τα φωτα λιγο πριν το φινάλε.

Δεν ξέρω ποια θα ήταν η διαφορά.

Για την ιστορία από 6 φυτα πήρα 480 γρ.

Δεν ξέρω αν είναι καλά η οχι αλλα εγω ειμαι ευχαριστημένος.

Παρατήρησα επίσης ότι αν και είχα βάλει 3 διαφορετικές ποικιλίες,τα φυτα της κάθε ποικιλίας διέφεραν αρκετά το ενα από το άλλο.Και σε ποσότητα αλλά και σε ποιότητα.
Αξιοσημείωτο είναι ότι μόνο το Blueberry έβγαλε 180γρ μόνο του.Αυτο κι αν δεν το περιμενα!

Όπως και να εχει σας ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή και την παρέα!

Εις το επανιδειν!!
Απάντηση
#35
Κρίμα πάσα που δεν το ολοκληρώσες αλλά μπράβο ρε φίλε μισό κιλό καλοπιωτο πραγματικά χάρηκα !!!!!
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)