Διάγνωση και βοήθεια
#1
Καλησπέρα σας θα ήθελα τη βοήθειά σας είναι το τρίτο grow στο ίδιο χώμα biobizz light και η λίπανση το ίδιο τακτικά με το ίδιο πρόγραμμα που προτείνουν.. και έχω το ίδιο κιτρίνισμα στα 2 τελευταία grow ... Εννοείται πως το νερό πεχαρισμενο στο 6 .. και γινεται στα κχαμηλα τα φύλλα .. ότι άλλο χρειάζεστε πείτε μου .. παρακαλώ την βοήθεια σας 


   

   

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Απάντηση
#2
Δώσε μια φώτο όλα τα φυτα μαζί
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#3
6.5 πρέπει να ειναι το ph που ποτίζεις.....το πιθανότερο να εχει πεσει το ph στο χώμα και εχεις έλλειψη μαγνησίου

   

Μετρα μια τα απονερα να το τσεκάρεις..
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#4
Πολύ σωστός ο @sig-p420 ανέβασε το ph σου . Και λίγο πάνω να είσαι απο 6,5 στην ανθοφορία είσαι μια χαρά

Ποιά λιπάσματα χρησιμοποιείς?
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#5
Biobizz λιπάσματα και cal-mag .. όσο για τα απόνερα δεν έχω μήπως φταίει και αυτό ? Ποτίζω 1.5 λίτρο περίπου όταν χρειάζεται και δεν έχω απόνερα αντίθετος ρίχνω και λίγο νερό στο πιατακι να απορροφήσει από κάτω μήπως και δεν φτάσει ..

   
Απάντηση
#6
@cj_kary ....στο χωμα δεν χρειάζεται να εχεις απονερα καθε φορα που ποτιζεις......που και που στην ανθοφορία ετσι για να τσεκαρεις το ph μονο

Η biobizz λίπανση το εχει αυτο το θεμα.....στην ανθοφορία το ρίχνει το ph .....ακομα και αν ποτιζες σωστα
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#7
Σας ευχαριστώ πολύ όλους .. θα το κοιτάξω αυτό με τα απόνερα και θα σας ενημερώσω το συντομότερο δυνατόν.
Απάντηση
#8
Αδερφέ εγώ σε βλέπω μια χαρά λογικό είναι να κιτρινίζουν και λίγο τα
Φυλλαράκια παίζει ρόλο το calmag το χρειάζεται το φυτό από μικρό μέχρι και τη 3η 4η βδομάδα ανθοφορίας ,,, αυτόματα είναι;;
(01-10-2022, 17:07 )cj_kary Έγραψε: Σας ευχαριστώ πολύ όλους .. θα το κοιτάξω αυτό με τα απόνερα και θα σας ενημερώσω το συντομότερο δυνατόν.
Απάντηση
#9
Οχι δεν ειναι λογικο να συμβαινει κατι τετοιο κανεις λαθος @Peacenlove4420 , δεν υπαρχει κιτρινισμα στα χαμηλα αλλα πιθανη οξυδωση απο το ph , παρε μια μετρηση στα απονερα και δες τι Ph σου βγαζει @cj_kary το πιο πιθανο ειναι οτι εχει πεσει πιο κατω απο το 5.8


(29-09-2022, 10:44 )cj_kary Έγραψε: αντίθετος ρίχνω και λίγο νερό στο πιατακι να απορροφήσει από κάτω μήπως και δεν φτάσει ..


Αυτό με πια λογικη το κανεις; Ακυρο εντελως, υποτιθεται τα λιτρα που του δινεις ειναι φιξ δε χρειαζονται αυτα...περιτος κοπος, απλως απο 1.5 λιτρο που του δινεις ανεβαζεις μισο ακομα και δινεις απο 2 λιτρα στο καθε ενα ποτισμα μια και καλη δεν εχεις προβλημα
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#10
Βάζω και cal,mag ... Ναι αυτόματα είναι

@trompetas και όμως δεν είναι άκυρο (ελπίζω) γιατί είναι ο λόγος που μέχρι τώρα είχα stunted growth 3-6 εβδομαδα γιατί η ρίζες που έχουν φτάσει χαμηλά δεν φτάνει στα 12 λίτρα το 1.5λ νερό και δεν μεγάλωναν σωστά .. ο φίλος mr.canucks έδωσε αυτήν την πληροφορία .. τουλάχιστον εμένα με βοήθησε ... σήμερα το βράδυ θα μετρήσω απόνερα και θα σας πω
Απάντηση
#11
Όντως είχατε απόλυτο δίκιο το πεχα από τα απόνερα είναι περίπου 4 γιατί δεν έχω ψηφιακό πεχάμετρο αλλά υγρό τεστ ... Λόγω ενυδρείων... Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια έχετε κάνα γρήγορο κόλπο για να το ανεβάσω στα νορμάλ επίπεδα ? Έβαλα λίγο νερό με σόδα που είδα κάπου ..
Απάντηση
#12
Η στάχτη ανεβάζει τα πεχά
Και με πότισμα αλλά εκεί δεν είναι κ τόσο σταθερό
Απάντηση
#13
Στάχτη με νερό και πότισμα ?? Η απλά ανακάτεμα με το χώμα?
Απάντηση
#14
@cj_kary Μαγειρικη σόδα για ανέβασμα ph και ξινό(κιτρικο οξύ) για κατέβασμα. Βάζω λιγο στην ακρη απο ενα κουτάλι και το προσθέτω στο διαλυμα όταν έχω να ποτίσω.
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#15
Prasine το ph είναι σημαντικό να το ρυθμίζουμε τις 2 πρώτες βδομαδες η Κλάιν μαιν;; Γιατί εγώ ποτίζω με 8 ph (νερό βρύσης συν rootjuice)
(04-10-2022, 13:09 )prasinos Έγραψε: @cj_kary Μαγειρικη σόδα για ανέβασμα ph και ξινό(κιτρικο οξύ) για κατέβασμα. Βάζω λιγο στην ακρη απο ενα κουτάλι και το προσθέτω στο διαλυμα όταν έχω να ποτίσω.
Απάντηση
#16
Ακουστε λιγο.


Το ολο νοημα στη φαση με τα biobizz, ειναι να μην φτανεις στο τελος της ανθοφοριας σε υπερβολικα χαμηλα Ph. Ειναι μαθηματικα αποδεδειγμενο οτι αυτη η λιπανση φτανει εκει, πόσο μάλλον όταν δεν έχεις το νου σου σ αυτό και το βλεπεις πρωτη φορά. Πριν δεν ηξερες, τωρα το ειδες Wink

Το 90% των προβληματων οφειλονται στο Ph, ελειψεις δεν γινεται να βγαλει το φυτο, απο τη στιγμη που βαζεις λιπανση μεσα.


Τωρα απο τη στιγμη που εχει γινει οτι εχει γινει, σωζεται, δεν ειναι αργα. Ο,τι εχει μεταβολισει το μεταβολισε και τωρα η τελικη του ταχυτητα εχει πεσει, αλλα εχει ακομα χρονο μπροστα του να επανελθει πριν το τελος.

Τι κανεις τωρα; Φλας... 3 φορες οσο η γλαστρα σκετο νερο, 10 λιτρα γλαστρα; 30 λιτρα νερο, σιγα σιγα να περασει ολο απο τη γλαστρα, η μπανιερα ειναι μια καλη λυση για φλας στο σπιτι αν δεν υπαρχει αλλος τροπος, βαζεις και μια λεκανη απο κατω για να μην σου φυγουν τυχον χωματα που θα πεσουν απο τη γλαστρα μεχρι να στεγνωσει 3-4 μερες, και μετα συνεχιζεις τη λιπανση σου κανονικα χωρις Ph down


Τι κανεις στην επομενη φορα; Αλλαζεις λιπανσεις Big Grin Τοσο απλα, η συνεχιζεις να πεδευεσαι με bio bizz, θα στο ξανακανει αυτο αλλα θα εισαι προετοιμασμενος

Και μην ριχνεις πολυ τα Ph γενικα, για μενα μη τα ριχνεις και καθολου με τη biobizz. Το ph down μονο προβληματα φερνει και το βλεπεις παντα στην ανθοφορια, υπαρχουν αλλοι τροποι

Αν δεν θελετε να πεδευεστε με ολο αυτο η αγορα πλεον εχει γεμισει με Ph perfect λιπανσεις, παρτε απλως μια τετοια και τελειωνετε με τα αγχη αυτα μια και καλη
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)