[Indoor] Οκτώβρης 2022 - Acapulco, Amnesia, White Widow (LED 268W)
#36
Καλησπέρα

Έχουν αρχίσει και γίνονται αχόρταγα, κάθε 2 μέρες 7 λίτρα νερό θα μοιράζω στα μεγάλα για το επόμενο διάστημα. Χτες ήπιαν άλλο τόσο με 10ml Micro, 10ml Grow, 10ml Bloom & 7ml Big Bud. Τα μικρά δεν τα πότισα, έχουν υγρασία μπόλικη ακόμα στο υπόστρωμα. Επίσης να πω ότι εδώ και κανα δυο βδομάδες έχω αρχίσει και ρίχνω το νερό "βαρύ" στα ποτίσματα, δεν το ψεκάζω πλέον, θέλει χρόνο και... κουράγιο να τρομπάρεις κάθε 2 μέρες με το χέρι καμιά δεκάρια λίτρα νερό, πιστεύω (κι ελπίζω  Big Grin ) ότι από τριτο-τέταρτη βδομάδα ανθοφορίας και μετά η ρίζα είναι ικανή να ανταποκριθεί στα "βαριά" ποτίσματα. Το ιδανικό θα ήταν το ψέκασμα, αλλά έχουμε κι άλλες δουλειές, δυστυχώς...

Φίλοι και φίλες... τα αρώματα από το Acapulco και το Amnesia είναι εξωπραγματικά...

   

   

   

   

   

   

   

   

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#37
Χαίρετε, έχω βαρεθεί να ποτίζω  Big Grin

Χθες το Acapulco και το Amnesia μοιράστηκαν 3 λίτρα νερό με 3ml Micro, 4,5ml Grow & 4,5ml Bloom. Το Acapulco ήπιε το πιο πολύ (1,8L περίπου) και το Amnesia το υπόλοιπο, δεν ήταν και τόσο διψασμένο. Τα  2 Widows μοιράστηκαν 4 λίτρα με 6ml Micro, 6ml Grow, 6ml Bloom & 4ml cal-mag. Τα Widows δείχνουν να ζητάνε πιο πολύ Ν από τα υπόλοιπα και το Amnesia δεν διψάει το ίδιο πολύ με τα άλλα, θα ταλαιπωρηθώ με τα ποτίσματα από δω και πέρα. Τα μικρά ήπιαν 1 λίτρο νερό με 1ml Micro, 1ml Grow & 1ml Bloom. Τις επόμενες μέρες θα πρέπει λογικά να αυξήσω κι άλλο το φαί στα μεγάλα, ίσως να πάνε και στα 2ml/L τα βασικά λιπάσματα. Καλή συνέχεια σε όλους/ες

   

   

   

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#38
Καλησπέρα  Cool

Έγιναν 2 ποτίσματα από την προηγούμενη φορά.

Στο πρώτο τα 2 Widows μοιράστηκαν 4 λίτρα νερό με 6ml Micro, 8ml Grow & 8ml Bloom. Tα Amnesia & Acapulco ήπιαν 3 και κάτι λίτρα νερό με 4-5ml Big Bud. Tα μικρά ήπιαν 1 λίτρο με 1ml Micro, 1ml Grow, 1ml Bloom & 2ml Rhino skin.

Στο δεύτερο πότισμα, πριν 2 μέρες, το μεγάλο Amnesia και το ένα Widow μου φάνηκαν να μπαίνουν στο "τελικό" στάδιο, δηλαδή το πολύ 4 βδομάδες ακόμα ζωή και μετά κόψιμο. Έχουν αρχίσει να πρήζονται, οι "τρίχες" μαζεύτηκαν μέσα στους κάλυκες κι άρχισαν και να καραμελώνουν. Τους έδωσα 4 λίτρα νερό με 4ml Micro, 8ml Grow, 8ml Bloom & 4ml Overdrive. Το περισσότερο το ήπιε το Widow, το Amnesia δεν ζητάει τόσο πολύ νερό.
Το Acapulco και το άλλο Widow έχουν λίγο ακόμα δρόμο, 5 λίτρα νερό με 7ml Micro, 10ml Grow & 10ml Bloom.
Τα μικρούλια 1,5 λίτρο νερό με 1,5ml Micro, 1,5ml Grow, 1,5ml Bloom & 3ml Rhino skin.

Έριξα μπόλικο νερό στο προχθεσινό πότισμα, έτρεξε άφθονο νερό κι από τους πάτους των γλαστρων, τώρα θα τα αφήσω σίγουρα 3, μπορεί και 4 μέρες απότιστα να στεγνώσουν.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

Βίβες everybody  Peace-and-love-033
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#39
............ καλλιτέχνης Leaf  !!!!!
Απάντηση
#40
Ακόμα 2 ποτίσματα την περασμένη βδομάδα, πριν 4-5 μέρες τα μεγάλα μοιράστηκαν 8 λίτρα νερό με 10ml Micro, 16ml Grow & 16ml Bloom. Tα μικρά 1,5 λίτρο με 3ml Big Bud. Προχτές επανέλαβα το ίδιο ακριβώς πότισμα.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

Καλές Γιορτές σε όλους
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#41
Εύχομαι χρόνια καλά, υγεία και υπομονή σε όλους

Πριν 5 μέρες τα 2 Widows και το Acapulco μοιράστηκαν 7,5 λίτρα νερό με 10ml Micro, 15ml Grow, 15ml Bloom & 7,5ml Overdrive. Tα μικρά (τα ποια???  Big Grin ) ήπιαν 1,5 λίτρο με 1,5ml Micro, 1,5ml Grow & 1,5ml Bloom. To Amnesia ήπιε 2 λίτρα νερό με 4ml Overdrive. Αυτό είναι και το πρώτο που θα κοπεί σε κανα 2 βδομάδες το πολύ, μου φαίνεται έτοιμο σχεδόν. Είμαι και λίγο "μπακάλης" σ' αυτά, το χω ξαναπεί, δε χρησιμοποιώ μικροσκόπιο (κι ας έχω 2  Big Grin ), με το "μάτι" τα κόβω τα φυτά μου και στο περίπου.

Χτες, το Amnesia και το ένα Widow δεν είχαν στεγνώσει ακόμα, δεν διψάνε και τόσο πλέον αυτά, είμαστε στα τελειώματα έτσι κι αλλιώς. Δε τα πότισα. Τα μικρά διψάνε πλέον πολύ, τους έδωσα βαθύ πότισμα, 2 λίτρα με 4ml Big Bud. Έτρεξε μπόλικο νερό από τους πάτους. Το Acapulco και το δεύτερο Widow μοιράστηκαν 4 λίτρα με 6ml Micro, 8ml Grow & 8ml Bloom. Αυτά τα δυο τα τελευταία μπορεί να αργήσουν 2-3 βδομάδες παραπάνω απ' τα πρώτα.

Για να τα φωτογραφίσω πρέπει να ακουμπάνε στον τοίχο, μόνα τους δε στέκονται πλέον  Big Grin . Ευτυχώς στην τέντα ακουμπάνε το ένα πάνω στο άλλο και κάπως στέκονται, αλλιώς θα είχαν σπάσει πολλά κλαριά.

   

   

   

   

   

   

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#42
Καλή χρόνια να χούμε με υγεία και αγάπη σε όλο το κόσμο γιατί στο τέλος της μέρας μένουν μόνο οι ανθρώπινες σχέσεις τίποτα άλλο,,το μικροσκόπιο θεωρώ πως είναι απτα πιο σημαντικά εργαλεία ενός καλλιεργητή για να κόψει ακριβώς όπως θέλει να ναι το φυτό του ,,επίσης αν δεν ειχε τα φυτά για στήριγμα όχι δεν θα πέφτε θα κάνε ακόμα πιο γερά κλαδιά.Καλά κλαδέματα εύχομαι γέροι να μαστε να κάνουμε τη τέχνη μας!! *αν δεις το αμνησία μου είναι έτοιμο να ξαπλώσει επειδή στηρίζεται στα φυτά γύρω του xD
Απάντηση
#43
Χαίρετε  Cool

Πριν κανα 10ήμερο το Amnesia και το ένα Widow ήπιαν Flawless Finish, σήμερα μπορεί και να κόψω το ένα αν δε βαριέμαι. Μέσα στις επόμενες 5-10 μέρες το πολύ πάντως, αυτά τα δυο θα μας χαιρετήσουν, τα βάζα περιμένουν το νέο "αίμα"  Big Grin

Τα άλλα συνεχίζουν και ποτίζονται κανονικά με λιπάσματα κάθε 2-3 μέρες, συμπαθάτε με αλλά έχω χάσει το μέτρημα με τα ποτίσματα και θα σταματήσω από δω και πέρα να γράφω πολλά-πολλά για τα λιπάσματα που τους δίνω, είμαστε στο τέλος έτσι κι αλλιώς. Μέσα στις επομενες 15 μέρες πιστεύω θα τα έχω κόψει όλα (εκτός απ' τα 2 νεότερα, αλλά αυτά δεν είναι τα κυρίως φυτά του ημερολογίου). Απο δω και πέρα κυρίως φωτογραφικό υλικό, λοιπόν.

Καλή Χρονιά σύντροφοι  Wink

   

   

   

   

   

   

   

   

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#44
Καλησπέρα  Cool

Το Amnesia και το πιο προχωρημένο Widow μας χαιρέτησαν οριστικά. Σε κανα δεκαήμερο υπολογίζω να κόψω το Acapulco- ήπιε πριν κανα τριήμερο Flawless Finish-  και το τελευταίο Widow θα καθυστερήσει λίγο ακόμα μάλλον, για τέλος του μήνα το βλέπω. Τα πιο μικρά πρήζονται συνεχώς.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#45
Καλησπέρα κηπουροί  Wink

Τα Amnesia, Widow(1) & Acapulco μπήκαν στα βάζα, το Amnesia βρίσκεται λίγες παραπάνω μέρες στο curing και δοκίμασα και μια φορά... είναι ό,τι ακριβώς λέει το όνομά του, παραλίγο να ξεχάσω να πάω για δουλειά μετά τη δοκιμή  Big Grin . Τα αρώματα είναι πολύ έντονα, ανοίγω το βάζο και μυρίζει όλο το σπίτι. Είναι "must", πιστεύω θα έχω σχεδόν μόνιμα στην τέντα μου τουλάχιστον ένα Amnesia απο δω και πέρα. Η σοδειά του είναι αρκετά λιγότερη απ' τα υπόλοιπα, αλλά το κρύσταλλο και οι μυρωδιές είναι ένα επίπεδο πάνω. Στα υπόλοιπα, το δεύτερο Widow μπήκε κι αυτό στα τελευταία του, ήπιε Flawless Finish την περασμένη βδομάδα και περιμένω να ξεραθεί σχεδόν η γλάστρα για να κοπεί κι αυτό.

Το Chunk και το δεύτερο Amnesia μεγαλώνουν, πίνουν κάθε 2-3 μέρες από 1L με φαί και πιστεύω το πολύ σε 3 βδομάδες θα χαιρετήσουν κι αυτά το μάταιο τούτο κόσμο...

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#46
Ωραία πράγματα φίλε μου καλοπιωτα να είναι όλα καλο τέλος και με τα υπόλοιπα

Κάπου μου διαφεύγει το μέγεθος που μεγάλωσες αυτά τα ωραία 4 φυτακια πόσο είναι η τέντα σου;
The plant's are  life  Big Grin Heart
Απάντηση
#47
(25-01-2023, 19:36 )Skouboy Έγραψε: Ωραία πράγματα φίλε μου καλοπιωτα να είναι όλα καλο τέλος και με τα υπόλοιπα

Κάπου μου διαφεύγει το μέγεθος που μεγάλωσες αυτά τα ωραία 4 φυτακια πόσο είναι η τέντα σου;

Ευχαριστώ Cool

1,2μ Χ 0,6μ (1,6μ ύψος) είναι η τέντα. Τσέκαρε στο νήμα "Πιστοποίηση" αν θες, έχω αναλυτικά τον εξοπλισμό.

Κρίμα που έπρεπε να πάρεις μικρότερη τέντα πάντως, μακάρι να είχα κι εγώ χώρο για 1,2Χ1,2.

Κάλες καλλιέργειες κι απο εδώ Wink
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#48
(26-01-2023, 20:28 )Sugar Man Έγραψε:
(25-01-2023, 19:36 )Skouboy Έγραψε: Ωραία πράγματα φίλε μου καλοπιωτα να είναι όλα καλο τέλος και με τα υπόλοιπα

Κάπου μου διαφεύγει το μέγεθος που μεγάλωσες αυτά τα ωραία 4 φυτακια πόσο είναι η τέντα σου;

Ευχαριστώ  Cool

1,2μ Χ 0,6μ (1,6μ ύψος) είναι η τέντα. Τσέκαρε στο νήμα "Πιστοποίηση" αν θες, έχω αναλυτικά τον εξοπλισμό.

Κρίμα που έπρεπε να πάρεις μικρότερη τέντα πάντως, μακάρι να είχα κι εγώ χώρο για 1,2Χ1,2.

Κάλες καλλιέργειες κι απο εδώ  Wink

Είναι ωραία βρε φίλε η μεγάλη τέντα βγάζεις το χόρτο που θες για όλη την χρονιά 

Κάποτε έπαιζα και σε χώρο 1.50×1.50×2 

Αλλά είχα λάμπες mh+hps και έκαιγα 1200 watt + ανεμιστήρες εξαερισμους αφυγραντήρες άγγιζα τα 1500 καθώς για να λειτουργήσουν αυτές οι λάμπες θέλουν τροφοδοτικό και τραβάει και αυτό λίγο 

Να είσαι σίγουρους πως τώρα που ξεκίνησα με λεντ θέλω να δω κάποια αποτελέσματα αν πάνε καλά όπως τα υπολογίζω θα ξανά γυρίσω μετά το καλοκαίρι με μια τέτοια τέντα και έναν τρελό φωτισμό σε λεντ και θα γίνει χαμός 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια ελπίζω να ξεκινήσεις και άλλα φυτά και όχι τώρα που έβγαλες το μέλι να μας χαθείς εδώ να τα λέμε να βλέπουμε ωραία φυτά και ωραίες φούντες
The plant's are  life  Big Grin Heart
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)