Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρόβλημα αρχάριος
#1
Καλησπέρα παιδιά είμαι νέος και αρχάριος πριν τρεις εβδομάδες έβαλα να σκάσουν 4 αυτόματα σπόρια (δεν θυμάμαι ποικιλία)και μόλις τα έβαλα στις γλάστρες μετά από δυο μέρες τα βρήκα τέζα κάτω,πριν τρεις μέρες ξαναπροσπαθησα αλλά και πάλι το ένα έπεσε,τι κάνω λάθος;


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
               
Απάντηση
#2
Πόσα watt φωτισμό ΄εχεις ; Σε τι απόσταση είναι τα φώτα σου από τα φυτά;
Έχω την εντύπωση ότι είναι σκοτεινά. Σαν να το βλέπω πολύ τεντωμένο.
Απάντηση
#3
Καλησπέρα το φωτιστηκο είναι 480w αλλά έχει 4 διακόπτες,μου είπανε στην αρχή να έχω μόνο τον πρώτο ανοιχτό,δουλεύουν τα μπλε φώτα κυρίως τα είχα πιο κοντά στα φυτά και τώρα τα πήγα πιο πάνω γιατί νόμιζα ότι φταίει το φως 
(29-10-2022, 17:13 )pansek Έγραψε: Πόσα watt φωτισμό ΄εχεις ; Σε τι απόσταση είναι τα φώτα σου από τα φυτά;
Έχω την εντύπωση ότι είναι σκοτεινά. Σαν να το βλέπω πολύ τεντωμένο.
Απάντηση
#4
Εγώ είμαι της παλιάς σχολής και δουλεύω φώτα λευκά. Νομίζω ότι τα φώτα σου χρειάζονται και συνδιασμό με κόκκινο
φως. Και να έρθουν πιο κοντά στα φυτά.
Ας πει κάποιος την άποψη του που έχει δουλέψει με αυτό το φάσμα φώτων.
Απάντηση
#5
Καλησπέρα,την πρώτη φορά που πέσανε και τα 4 το δούλευα και με κόκκινο όποτε δεν ξέρω κατά ποσο φταίει ο φωτισμός 
(29-10-2022, 20:40 )pansek Έγραψε: Εγώ είμαι της παλιάς σχολής και δουλεύω φώτα λευκά. Νομίζω ότι τα φώτα σου χρειάζονται και συνδιασμό με κόκκινο
φως. Και να έρθουν πιο κοντά στα φυτά.
Ας πει κάποιος την άποψη του που έχει δουλέψει με αυτό το φάσμα φώτων.
Απάντηση
#6
Σύναψη:[size=medium][font=roboto, Robot]Το κόκκινο φως και το μπλε φως είναι απαραίτητοι παράγοντες για την ανάπτυξη των περισσότερων φυτών. Χωρίς ένα από αυτά, τα φυτά δεν μπορούν να αναπτυχθούν υγιεινά. Τα περισσότερα φώτα εγκαταστάσεων στην αγορά είναι κόκκινα και μπλε LED.[/font][/size]

Αυτό το κείμενο υπάρχει σε ένα σάιτ που μιλάει για φώτα στα φυτά εσωτερικού χώρου.
Απάντηση
#7
Πόσο νερό τους έριξες φίλε και σε τι θερμοκρασίες ήσουν?
Ελπίζω να μην τα ξήλωσες...
Αν βλέπω καλά έχει αρκετό νερό στο χώμα.
Σε πρώτη φάση στερέωσε τα με καμιά οδοντογλυφίδα να μην ακουμπάνε τα φύλλα στο χώμα και αφησέ τα καμία εβδομάδα μπάς και στρώσουν.
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
#8
Γεια σου φιλε μου.
Θα σου πω και εγω την γνωμη μου.
Τα βλεπω απιστευτα τεντωμενα οποτε πιστευω
οτι ειναι το φως.Δεν βρισκουν το φως που πρεπει
να παρουν.
Δοκιμασε 2 πραγματα για αρχη

1.Κατεβασε στο κινιτο σου καποια εφαρμογη που μετραει το φως
<Light meter-Lux meter> και μετρα το φως σου.Κανε μια αναζητηση
στο google και δες ποσα πρεπει να ειναι ανα σταδιο.
2.Κατι ποιο απλο κατεβασε την λαμπα σου προς τα κατω και βαλε στα
φυτα<στο κεφαλι τους>το χερι σου με την παλαμι προς τα κατω.Και δες
Δεν πρεπει να νιωθεις καψιμο ουτε εντονη ζεστη.Πρεπει να ειναι λιγο χλυαρα
και αερινα.Επιση βαλε εναν ανεμιστηρα να σου τα κανει πιο γερα.Αυτα απο εμενα

Γνωμη μου
Καλημερα φιλε

Επισης υγρασια τουλαχιστον 70%!
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
#9
Στα πρώτα 4 που έπεσαν αφού τα έβαλα στις γλάστρες που ήταν 17 λίτρα έριξα από ένα λίτρο νερό,στα νέα φυτά έριχνα με το ψεκαστικό και όσο νερό είχε κρατήσει από τα προηγούμενα γιατί δεν αλαξα το χώμα ήταν καινούργιο,θερμοκρασία 20-22 και υγρασία 75% έχω και έναν ανεμιστήρα έξω από την τέντα σε χαμηλή ταχύτητα για να μπαίνει φρέσκος αέρας ο εξαερισμός είναι κλειστός ακόμα,αν βάλω τα φώτα στα φουλ βατ θα έχω πρόβλημα,από εχθές κατέβασα την λάμπα πιο κάτω και την έβαλα στο φουλ σήμερα όμως πήγα και είχε σηκώσει 32 βαθμούς και άναψα και τον εξαερισμό,κάτι άλλο δεν μπορώ να στείλω πάνω από τρία μηνύματα την μέρα γιαυτο δεν απαντάω
Απάντηση
#10
Βάλε τα σπόρια κατευθείαν μέσα στην γλάστρα και μην ποτίζεις πάνω από 100 200 ml τουλάχιστον για τις πρώτες 3 βδομάδες και ανά 3-4 μερες . Βάλε τον εξαερισμό να λειτουργεί και τον ανεμιστήρα μέσα στην τέντα
Απάντηση
#11
Τωρα σε τι φάση ειναι τα φυτά φιλε?
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
#12
Καλησπέρα αύριο θα πάω να τα δω και θα σας στείλω φωτογραφίες,θα βάλω και μια κάμερα να τα βλέπω συνέχεια γιατί δεν τα έχω κοντά,έβαλα το φως φουλ και άνοιξα εξαερισμό και ανεμιστήρα μέσα,θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο,από ποτε ξεκινάνε να μετράνε πι εβδομάδες του φυτού;από την ώρα που θα τοποθετηθεί για να σκάσει η αφού μπει στο χώμα;και γιατί δεν μπορώ να στείλω πάνω από τρία μηνύματα;(άσχετο με το θέμα αυτό)
(29-10-2022, 22:04 )Φτωχός Γελαδάρης Έγραψε: Πόσο νερό τους έριξες φίλε και σε τι θερμοκρασίες ήσουν?
Ελπίζω να μην τα ξήλωσες...
Αν βλέπω καλά έχει αρκετό νερό στο χώμα.
Σε πρώτη φάση στερέωσε τα με καμιά οδοντογλυφίδα να μην ακουμπάνε τα φύλλα στο χώμα και αφησέ τα καμία εβδομάδα μπάς και στρώσουν.

(01-11-2022, 16:01 )cj_kary Έγραψε: Βάλε τα σπόρια κατευθείαν μέσα στην γλάστρα και μην ποτίζεις πάνω από 100 200 ml τουλάχιστον για τις πρώτες 3 βδομάδες και ανά 3-4 μερες . Βάλε τον εξαερισμό να λειτουργεί και τον ανεμιστήρα μέσα στην τέντα
Απάντηση
#13
Καλημέρα,πήγα σήμερα κι τα είδα και μου φάνηκαν καλύτερα εκτός από ένα,πότισα από λίγο με λιπάσματα η θερμοκρασία ήταν τσιμπιμενη 28 και η υγρασία είχε πέσει 50% λόγο του ότι τελείωσε το νερό του υγραντιρα,από ποτε μετράω εβδομάδες για το φυτό για να ξέρω πως θα το πάω με τα λιπάσματα..
(02-11-2022, 00:14 )Φτωχός Γελαδάρης Έγραψε: Τωρα σε τι φάση ειναι τα φυτά φιλε?


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
                   
Απάντηση
#14
Αδερφέ οι μερεσ μετράνε από τότε που βγαίνει στην επιφάνεια ,,Μπορείς εύκολα να ψάξεις πολλά πράγματα στο Ίντερνετ για να χεις μια ιδέα και να μη πηγαίνεις στα τυφλά και μετά με την εμπειρία θα βελτιώνεσαι .Προσωπικά εμένα δεν μαρεσουν αυτά τα μωβ φώτα ,,θεωρώ ότι όσο πιο ρεαλιστικό το κανεις τόσο καλύτερη ποιότητα και απόδοση θα παρεις ,,σε αυτή τη φάση το φυτό χρειάζεται ψυχρό φως ,,εκτος από αυτά αυτή η λάμπα δεν γεμιζει όλο το χώρο ομοιόμορφα άσχετα που είναι 480w(εννοείται πως δεν χρειάζονται όλα τα watt τώρα) ,,τελος πάντων,,Βάλε χώμα στο 1ο φυτό και στο τελευταίο, την λάμπα να την εχεισ περίπου στα 40 εκατοστά ψέκαζε τα αν θες με νερό βρύσης (με κλειστά φώτα ) και περίμενε να στεγνώσει το χώμα πριν ξανά ποτίσεις,Δεν χρειάζεται λιπάσματα στη φάση που είναι εκτος από ριζοτονικα άντε να ριξεις και λίγο calmag.Τον ανεμιστήρα βαλτον να τα χτυπάει από μακρυά .Και αν έχεις ανοιχτό εξαερισμό να τον κλείσεις γιατί βγάζει έξω όλη την υγρασία (την οποία τη χρειάζεσαι τώρα)αν θες να μπαίνει καθαρός αερας και να μην έχεις και τόσο αυξημένη θερμοκρασία ανοιξε τα ψηλά παραθυράκια της τέντας .Τα καλύτερα εύχομαι!!;
(02-11-2022, 14:09 )hazzze Έγραψε: Καλημέρα,πήγα σήμερα κι τα είδα και μου φάνηκαν καλύτερα εκτός από ένα,πότισα από λίγο με λιπάσματα η θερμοκρασία ήταν τσιμπιμενη 28 και η υγρασία είχε πέσει 50% λόγο του ότι τελείωσε το νερό του υγραντιρα,από ποτε μετράω εβδομάδες για το φυτό για να ξέρω πως θα το πάω με τα λιπάσματα..
(02-11-2022, 00:14 )Φτωχός Γελαδάρης Έγραψε: Τωρα σε τι φάση ειναι τα φυτά φιλε?
Απάντηση
#15
Καλησπέρα,η λάμπα γενικά βγάζει πιο κίτρινο φως,δεν ξέρω γιατί φαίνεται έτσι από το κηνιτο σε ευχαριστώ για τις συμβουλές,το φως είναι αυτό https://www.growit.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF...-480w-cob/ στις ώρες που είναι σβηστό αφήνει ένα απαλό φως.
(02-11-2022, 16:08 )Peacenlove4420 Έγραψε: Αδερφέ οι μερεσ μετράνε από τότε που βγαίνει στην επιφάνεια ,,Μπορείς εύκολα να ψάξεις πολλά πράγματα στο Ίντερνετ για να χεις μια ιδέα και να μη πηγαίνεις στα τυφλά και μετά με την εμπειρία θα βελτιώνεσαι .Προσωπικά εμένα δεν μαρεσουν αυτά τα μωβ φώτα ,,θεωρώ ότι όσο πιο ρεαλιστικό το κανεις τόσο καλύτερη ποιότητα και απόδοση θα παρεις ,,σε αυτή τη φάση το φυτό χρειάζεται ψυχρό φως ,,εκτος από αυτά αυτή η λάμπα δεν γεμιζει όλο το χώρο ομοιόμορφα άσχετα που είναι 480w(εννοείται πως δεν χρειάζονται όλα τα watt τώρα) ,,τελος πάντων,,Βάλε χώμα στο 1ο φυτό και στο τελευταίο, την λάμπα να την εχεισ περίπου στα 40 εκατοστά ψέκαζε τα αν θες με νερό βρύσης (με κλειστά φώτα ) και περίμενε να στεγνώσει το χώμα πριν ξανά ποτίσεις,Δεν χρειάζεται λιπάσματα στη φάση που είναι εκτος από ριζοτονικα άντε να ριξεις και λίγο calmag.Τον ανεμιστήρα βαλτον να τα χτυπάει από μακρυά .Και αν έχεις ανοιχτό εξαερισμό να τον κλείσεις γιατί βγάζει έξω όλη την υγρασία (την οποία τη χρειάζεσαι τώρα)αν θες να μπαίνει καθαρός αερας και να μην έχεις και τόσο αυξημένη θερμοκρασία ανοιξε τα ψηλά παραθυράκια της τέντας .Τα καλύτερα εύχομαι!!;
(02-11-2022, 14:09 )hazzze Έγραψε: Καλημέρα,πήγα σήμερα κι τα είδα και μου φάνηκαν καλύτερα εκτός από ένα,πότισα από λίγο με λιπάσματα η θερμοκρασία ήταν τσιμπιμενη 28 και η υγρασία είχε πέσει 50% λόγο του ότι τελείωσε το νερό του υγραντιρα,από ποτε μετράω εβδομάδες για το φυτό για να ξέρω πως θα το πάω με τα λιπάσματα..


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#16
@hazzze το φώς που έχεις είναι μια χαρα...ρύθμισέ το σε φάση βλάστηση κ άστο στα 50 - 60 εκατοστα..
Υγρασία κράτα 70-75 περίπου , θα σου ρίχνει κ την θερμοκρασια.
Τωρα για να δεις τί παίζει με τα λιπάσματα θα κρίνεις αναλόγως τί χώμα έχεις..εάν το χώμα έχει ελαφριά λίπανση θα ξεκινήσεις να ρίχνεις ζουμάκια απ τη 2 βδομάδα περίπου.Αντε καλη αρχη!
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#17
Προτείνω να μην ποτίσεις για λίγο καιρό, μια βδομάδα τουλάχιστον, γιατί βλέπω στις φωτογραφίες πολύ νερό στο χώμα.
Επίσης καλό είναι να ποτίζεις γύρω γύρω από τη ρίζα και όχι πάνω της προκείμενου να αναγκάσεις το φυτό να ψάξει για υγρασία και να φτιάξει ριζικό σύστημα.
Το νερό της βρύσης να το αφήνεις 2 μέρες σε έναν κουβά πριν ποτίσεις προκειμένου να εξατμιστεί το χλώριο.
Λίπανση μην χρησιμοποιήσεις ακόμη.
Οσο για τα φώτα, εξαερισμό, ανεμιστήρα και υγρασία ότι είπαν τα αλάνια πιο πάνω.
Επιμένω τόσο στο νερό γιατί φοβάμαι μην σαπίσεις τις ρίζες τους άθελά σου επειδή θες να τα φροντίσεις.
οι θερμοκρασίες σου δεν είναι άσχημες.
αν θέλεις γκουγκλαρε για cannabis vpd  για να δεις ανάλογα με τη θερμοκρασία που έχεις τι υγρασία χρειάζεσαι σε κάθε στάδιο του φυτού.
Παλιά το vpd υπήρχε και στο φόρουμ. Κανε μια αναζήτηση ίσως υπάρχει ακόμα.
Πιστεύω πως θα στρώσουν,
Εύχομαι τα καλύτερα.
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
#18
Καλησπέρα,σήμερα πήγα και τα είδα από κοντά,έχω εγκαταστήσει και μια κάμερα και τα βλέπω όλη μέρα μην γίνει οτιδήποτε,παραθέτω φωτογραφίες να μου πείτε γνώμες για τα χρώματα τους


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)