[Indoor] 1η καλλιέργεια
#1
Καλημέρα σε όλους!
Τα φυτά έχουν ακριβώς μία εβδομάδα (17-11-'22) που βγήκαν από το χώμα. Blackberry auto, Gorilla cookie, Wedding cheesecake και Bruce banner. Όλα αυτόματα.  Τις πρώτες 3 μέρες καλύφθηκαν με μπουκάλια κομμένα και ψεκασμένα με απιονισμένο νερό με μετρημένο pH 6,5 και φώτα όλο το 24ωρο ανοιχτά. Την 3η ημέρα έβαλα τα φώτα σε 20/04 (δουλεύουν από την αρχή στο 60% σε απόσταση περίπου 50 πόντων). Την 5η ημέρα έριξα 50ml στο καθένα με 
Voodoo, Piranha, Tarantula 2 ml/L το καθένα, 
Bud candy 1 ml/L
B-52 0,5 ml/L
Nirvana 0,25 ml/L
Rihno Skin 0,25 ml/L (συνταγή που βρήκα στο ίντερνετ για αυτόματα από την εταιρεία που βγάζει τα σπόρια)
Το ίδιο πότισμα ακολούθησε και σήμερα, μετά από 3 ημέρες δηλαδή. Η υγρασία είναι 70% και η θερμοκρασία 24° C. Η κατάσταση των φυτών είναι η παρακάτω που θα δείτε.Μια σημείωση, στη δεύτερη φωτογραφία που φαίνεται το Blackberry φαίνεται σαν το επάνω φυλλαράκι του να είναι φαγωμένο. Στην παγίδα έχει πιαστεί ένα εντομάκι. Για αυτό και χθες έκανα έναν πολύ ελαφρύ ψεκασμό στα φύλλα με Cannacure. Το τελευταίο φυτό, το Bruce banner έχει μία ανωμαλία μάλλον όπως φαίνεται και η ανάπτυξη του είναι εμφανώς πιο αργή από τα υπόλοιπα. Είναι η πρώτη μου καλλιέργεια για αυτό θα χρειαστώ τα φώτα και την βοήθεια σας!!! Ας πει κάποιος έμπειρος πως φαίνονται;;;

   
   
   
   
   
Απάντηση
#2
Μια χαρα, καθημερινο ψεκασματακι να ναι βρεμμενο 2 δαχτυλα το χωμα το πολυ και θα σαι σουπερ, ποτίσματα αργότερα μετα τις 2 βδομάδες, ως τοτε ψεκαστηρι (μαζί με ελαφριές δόσεις λίπανσης μέσα)
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#3
Ωραίος, ευχαριστώ πολύ! Και μία άλλη διευκρίνιση αν μπορείτε να μου κάνετε, επειδή ζω σε νησί το νερό είναι αφαλάτωσης. Είναι προτιμότερο να χρησιμοποιώ αυτό ή το νερό του αφυγραντήρα μου;
Απάντηση
#4
(26-11-2022, 15:08 )Tsigaras Έγραψε: Ωραίος, ευχαριστώ πολύ! Και μία άλλη διευκρίνιση αν μπορείτε να μου κάνετε, επειδή ζω σε νησί το νερό είναι αφαλάτωσης. Είναι προτιμότερο να χρησιμοποιώ αυτό ή το νερό του αφυγραντήρα μου;
Καλή αρχή φιλε μου, να σου πάνε όλα όπως τα φαντάζεσαι!!
Σχετικά με το νερό. 
Αρχικά μην χρησιμοποιείς το νερό από το κλίμα σου. Ίσως να περιέχει στοιχεία του περιβάλλοντος που θα κάνουν κακό στα φυτά σου. (μύκητες, ακαρεα κ.τ.λ)
Επειδή και εγώ ζω σε νησί, και το πρόβλημα μου
ήταν το νερό, αγόρασα ένα φίλτρο αντίστροφης όσμωσης 5 σταδίων.
Μην λυπηθείς τα λεφτά..(κοστίζει γύρω στα 160€) Όπως μου είχε πει κάποιος εδώ παλιότερα "σχεδόν όλα τα προβλήματα, ξεκινούν και τελειώνουν, από το νερό"
Το νερό που μου δίνει είναι πεντακάθαρο (είναι πόσιμο, αλλά φτωχό σε ιχνοστοιχεία. Με την προσθήκη ενός ακόμα φίλτρου εμπλουτισμού ιχνοστοιχείων, 19€ το κόστος, γίνεται κανονικό πλούσιο νερό. . Τώρα το χρησιμοποιώ για μαγείρεμα) , έχω όμως μια καθαρή "παλετα".
Προσθέτω πάντα 2ml /litre Cal-mag +το φαγητό όταν χρειάζεται.Κατεβάζω το ph με λεμόνι, και το ανεβάζω με μαγειρική σόδα (συνήθως χρειάζεται να το ανεβάσω, αφού το ph του νερού από το φίλτρο είναι 5,5-5,9).
Εκτός του ph meter, πρέπει να έχεις και ένα ec meter. Μετράς το νερό σου, και ξέρεις ακριβώς τι ρίχνεις στα κορίτσια σου τα όμορφα. Αν χρειαστείς τιμές ec, πες μου να σου τα δώσω.
Απάντηση
#5
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
Απάντηση
#6
Καλή επιτυχία κι απο μένα. Αυτό το πρόβλημα που είδες στα πρώτα φύλλα μη σε αγχώνει, τα πρώτα φύλλα του φυτού (τα "μονόφυλλα)" έτσι μου βγαίνουν κι εμένα αρκετές φορές, ζαρωμένα κλπ.. Μπορεί να ήταν και τυχαίο γεγονός το έντομο που βρήκες και να μην έχει ακουμπήσει καθόλου το φυτό σου. Να ανησυχήσεις αν δεις το πρόβλημα να συνεχίζεται και στα παραπάνω καινούρια φύλλα που θα βγαίνουν σιγά σιγά.

Καλές καλλιέργειες φιλαράκι Cool
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#7
Ευχαριστώ πολύ Sugar Man! Καλησπέρα και στους υπόλοιπους! Τελείωσε και η δεύτερη εβδομάδα και τα πράγματα έχουν ως εξής, το νεράκι που έφαγαν αυτή την εβδομάδα ήταν γύρω στα 80-100 ml το καθένα ανά δύο μέρες με
Grow ph perfect 0,3 ml/L
Micro ph perfect 0,3 ml/L
Bloom ph perfect 0,2 ml/L
Voodoo, Piranha, Tarantula 2 ml/L το καθένα, 
Bud candy 1 και ψιλά ml/L
B-52 0,5 ml/L διαφυλλικά 
Nirvana 0,5 ml/L
Rihno Skin 0,5 ml/L
Και σήμερα ένα διαφυλλικό ψέκασμα με Cannacure 

Τα wedding cheesecake και gorilla cookies πάνε πάρα πολύ καλά 

   
   

Το blackberry με προβλημάτισε λίγο γιατί από χθες ένα από τα καινούργια φυλλαράκια του είναι μαραμένο αλλά η ανάπτυξη του γενικά φαίνεται αρκετά καλή

   

Και το Bruce banner συνεχίζει αλλόκοτα χωρίς να είναι ομοιόμορφο, τα φύλλα του δεν τα έχει βγάλει όλα δηλαδή αλλού έχει αλλού δεν έχει, καμία σχέση με την ανάπτυξη των υπολοίπων ωστόσο έχει μία κάποια ανάπτυξη

   

Αυτά για την ώρα, συνεχίζουμε και βλέπουμε!
Απάντηση
#8
Exclamation 
Καλημέρα σε όλους!
Πριν από ένα ένα 24ωρο και κάτι ψιλά οι κύριες ξάπλωσαν εκτός του Bruce Banner (1η φώτο) που ξεκίνησε με λίγο πιο αργούς ρυθμούς αλλά πλέον θεωρώ ότι πηγαίνει εξίσου καλά. Wedding Cheesecake (2η φώτο) έχει την πιο γρήγορη ανάπτυξη. Gorilla Cookies (3η φώτο) και το Blackberry (4η, 5η φώτο) που με προβληματίζει. Ένα από τα μεγάλα του φύλλα έχει κάποια στίγματα ενώ δύο ακόμα έχουν την όψη που θα δείτε παρακάτω. Τι μου λένε; Τι χρειάζεται; Έχει κάποια έλλειψη; Πως είναι δυνατόν τα υπόλοιπα να μην έχουν; Βοήθεια από τους έμπειρους!!! Exclamation Οι συνθήκες στην τέντα είναι σταθερές, 67%-69% υγρασία, θερμοκρασία 25° με τα φώτα, 21° χωρίς αυτά (4 ώρες) και η λίπανση είναι αυτή της 3ης εβδομάδας που φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία. Την τελευταία φορά τους έδωσα από 500 ml σχεδόν, χθες δηλαδή.
   
   
   
   
   
   
        Huh Huh Huh Huh Huh Huh
Απάντηση
#9
(07-12-2022, 04:09 )Tsigaras Έγραψε: Καλημέρα σε όλους!
Πριν από ένα ένα 24ωρο και κάτι ψιλά οι κύριες ξάπλωσαν εκτός του Bruce Banner (1η φώτο) που ξεκίνησε με λίγο πιο αργούς ρυθμούς αλλά πλέον θεωρώ ότι πηγαίνει εξίσου καλά. Wedding Cheesecake (2η φώτο) έχει την πιο γρήγορη ανάπτυξη. Gorilla Cookies (3η φώτο) και το Blackberry (4η, 5η φώτο) που με προβληματίζει. Ένα από τα μεγάλα του φύλλα έχει κάποια στίγματα ενώ δύο ακόμα έχουν την όψη που θα δείτε παρακάτω. Τι μου λένε; Τι χρειάζεται; Έχει κάποια έλλειψη; Πως είναι δυνατόν τα υπόλοιπα να μην έχουν; Βοήθεια από τους έμπειρους!!! Exclamation Οι συνθήκες στην τέντα είναι σταθερές, 67%-69% υγρασία, θερμοκρασία 25° με τα φώτα, 21° χωρίς αυτά (4 ώρες) και η λίπανση είναι αυτή της 3ης εβδομάδας που φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία. Την τελευταία φορά τους έδωσα από 500 ml σχεδόν, χθες δηλαδή.






        Huh Huh Huh Huh Huh Huh
Νομίζω ποτιζεις πάνω από αυτό που χρειάζεται. 
Ο μόνος τρόπος για να καταλάβεις πότε το φυτό σου χρειάζεται πότισμα, είναι το βάρος της γλαστρας. (εγώ πλέον προτιμώ να ποτιζω όταν γίνει "πούπουλο"). 
Να σηκώνεις την κάθε γλάστρα ξεχωριστά. Το κάθε φυτό είναι και διαφορετικός οργανισμός, το ένα πίνει πολύ το άλλο όχι και τόσο. 
Άφησε το να στεγνώσει πραγματικά καλά και ποτισε με σωστά πεχαρισμενο νερό μόνο με την κανονική δόση cal-mag. 
Πρόσεχε με τα φαγητά, τα auto δεν χρειάζονται πολλά. Ξεκίνα με της μισές προτεινόμενες δόσεις. Καλύτερα να βγάλει μια μικρή έλλειψη (και εύκολα ανεβάζεις της δόσεις) πάρα να το κάψεις η κλειδώσει και πρέπει να κάνεις flush κτλ. 
Καλή τύχη φίλε!!
Απάντηση
#10
Μια χαρά τα βλέπω τα πρώτα φύλλα είναι δεν είναι κάτι,,ψέκαζε τα φυτά σου με σκέτο νεράκι από ψηλά όσο είναι στην ανάπτυξη ,,κλειστό εξαερισμό οταν εχεισ κλειστά φώτα την θελουμε την υγρασία σ αυτή τη φάση .
Απάντηση
#11
Μόνο 2 αυτόματα έχουν περάσει απ' τα χέρια μου, στο πρώτο μου grow, μετά απ' αυτά δεν είχα άλλη εμπειρία με αυτόματα. Βλέπω όμως ότι έχουμε τα ίδια λιπάσματα και νομίζω ότι πρέπει να αυξήσεις λίγο το φαγητό. Τώρα είναι περίπου 4 εβδομάδων αν δεν κάνω λάθος? Εγώ σ' αυτή την ηλικία τους δίνω 0,75 ως 1 ml ανά λίτρο νερού από τα βασικά λιπάσματα (Micro-Grow-Bloom), πιστεύω το 0,3 ml που αναφέρεις στο προηγούμενο post είναι λίγο γι αυτή τη φάση. Αυτά τα ζαρωμένα- ας πούμε- φύλλα που βλέπεις, εμένα δε με ανησυχουν, έχουν υγιέστατο χρώμα και μάλλον είναι γενετικό θέμα του φυτού, συμβαίνουν αυτά. Τα άλλα με τις κιτρινίλες όμως, εμένα μου φαίνονται για σημάδια πείνας.


Προσπάθησε να τους κάνεις βαθιά ποτίσματα απο δω και πέρα, να βρέχεται όλη η γλάστρα, ας τρέχει και λίγο από κάτω, και μετά να αφήνεις να στεγνώσει (2-3-4 μέρες, εσύ θα το κρίνεις αυτό, σιγά σιγά με την εμπειρία) πριν ξαναποτίσεις. Όσο μεγαλώνει θα ζητάει πιο πολύ νερό και φαί και πιο συχνά. Πάντως πάνε καλά, μην αγχώνεσαι, καλή συνέχεια.
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#12
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και κατευθύνσεις σας.. Σήμερα, μετά από 3 μέρες δηλαδή, έδωσα περίπου 700 ml στο καθένα. Με βασική λίπανση περίπου 1,5 ml/L, 1,5ml/L bud candy και 2ml/L rihno Skin βάση προγράμματος. Φαίνονται καλά στο δικό μου μάτι, τα φύλλα ψιλοσυνήλθαν και αναπτύσσονται συνεχώς.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)