[Indoor] Vault #003 (8x 4κορυφές "uncle ben's", 400w mh+hps, Scrog)
#1
Thumbs Up 
Σπόροι : 5x WW Vision Seeds ΦΠ https://gr420.store/
              1x WW Σποράδικο ΦΠ δώρο
              1x OG Kush Σποράδικο ΦΠ δώρο
              1x Holy Snow Green House Seed ΦΠ δωράκι από https://gr420.store/

Τέντα : ecotent 80x80x180 Μία έξοδος άερα καινούργια(Secret Jardin Kit 150cm) + Μία έξοδος καλωδίων καινούργια(Secret jadrin Kit 75cm)
Φώτα : 400 watt mh(ανάπτυξης) + 400watt hps superplan agro(30% blue)[ανθοφορίας] σε cooltube και μετασχηματιστή airontek
Ψύξη cooltube : vko QUIETLINE(axial) 100mm 100m3/h (εισαγωγή και εξαγωγή εκτός οικίας)
Πυροσβεστήρας οροφής 1L(για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο!)
Εξαερισμός : vko QUIETLINE(axial) 125mm 197m3/h + φίλτρο άνθρακα θα αγοραστεί στην συνέχεια(PitPuk 125mm 240m3/h)
Εσαερισμός : vko(axial) 100mm 105m3/h
1 ανεμιστήρας clipfan airontek 15cm για μετακίνηση αέρα μέσα στο τεντ, θα αγοράσω εναν περιστρεφόμενο στην συνέχεια(Secret Jardin monkey Fan oscillating 20cm)
Θερμουγρασιόμετρο airontek
Κινέζικο ψηφιακό πεχάμετρο + gel αποθήκευσης
Δίχτυ + Μικροσκόπιο
Υγραντήρας Pyredry mist 6L + Rohnson 4L(για backup)
Αφυγραντήρας Inventor 12L
Ποτίζω με νερό αντίστροφης όσμωσης τεσσάρων σταδίων
Ταίζω με biobizz  (root,grow,bloom,calmag,ph+&-,topmax+μυκόριζα)
Υπόστρωμα biobizz coco 
Γλάστρες 8 x 1gal(3,7L)
Tray ποτίσματος 80χ80χ12 + 60x45x12
Θερμάντικο σώμα : Ecoheat 80watt 60cm πάνω σε μπρίζα με θερμοστάτη. (23C την νύχτα φτάνει)
Όλα είναι πάνω σε smartplug που μετράει κατανάλωση και μπορεί να τα ανοίξει αλλά και να τα κλείσει  ανά πάσα στιγμή
Για αυτοματισμό έχω ακόμα μια συσκευή που ελέγχει τον εσαερισμό και τον εξαερισμό εξαποστάσεως + Θερμουγρασιόμετρο

Καταρχάς καλό χειμώνα με καλές καλλιέργειες σε όλους και όλες! Βλέπω καινούργια άτομα αλλά και παλιά και αυτό είναι πολύ ευχάριστο!
Στα δικά μας τώρα ήρθε η ώρα για το 3ο grow ποιος θα το φανταζόταν!
Δεν τα έχω σκάσει ακόμα γιατί θέλω να γίνει σώστα και όχι βιαστηκά αυτή την φορά!
2 βδομάδες καθαριίζω,αναβαθμίζω, ταχτοποιώ και κάνω μετρήσεις, το room είναι σε άλλο level σε σχέση με τις προηγούμενες προσπάθειες!
Επειδή αλλάζω το υποστρώμα μου και εγώ σε coco θα ανεβάσω και φωτογραφίες για να κάνουμε παρέα αυτή την 'φόρτιση' με θρεπτικά,
και παράλληλα μόλις καταλάβω ότι είμαστε έτοιμοι προχωράμε με το σκάσιμο των σπόρων(αυτό το μάθαμε!) Smile

@trompetas Φίλε θυμάμαι στο πρώτο μου grow μου είχες πει ατάκα : βάλε coco και θα με θυμηθείς! Ε δεν σε ξέχασα και ποτέ απλά ήθελα να παίξω δύο φορές την πίστα με το χώμα!

https://www.cocoforcannabis.com/how-to-p...coco-coir/

Λέω να βάλω τις γλάστρες μέσα στο train του ποτίσματος και μέσα να τις γεμίσω με το coco. Αυτό για να μπορώ να τις βγάλω και να αδιάσουν τα νερά μετά από 8 ώρες.
Μετά μετράω πόσα λίτρα νερό θα ρίξω και το φορτίζω με CALMAG αλλά πόσα Ml σε λίτρο νερού να βάλω? Στο πρόγραμμα τις biobizz λέει 0.5ml 1-6 βδομάδα και 1ml 6-10 βδομάδα..
Άρα να βάλω 1 ή 0.5 ml? Ή μήπως θέλει παραπάνω?
Στο παραπάνω άρθρο λέει για 2 γύρους 8ώρης φόρτισης συμφωνούμε ως εδώ?
Ενώ έχω νερό RO καλύτερα να βάλω βρύσης? Και ρυθμίζω το PH στο 6.2?
Χρειάζεται και κάποια άλλη φόρτιση με λίπασμα(grow-bloom)?
Αν ναι πρέπει να στεγνόσουν πρώτα η γλάστρες πριν ξαναφορτίσω?
Αν όχι βάζω τις γλάστρες στο τεντ με με το φως ανοιχτώ να στεγνόσουν πλήρως πριν μεταφυτεύσω εκεί τα μικρά(για να μην πνιγούν ενώ είναι μωρά)?

Αυτά τα ολίγα παιδιά καλή μας αρχή!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
                                       
Απάντηση
#2
Καλή επιτυχία, αν και δε τη χρειάζεσαι πλέον, έχεις κάνει άλματα προόδου. Το grow με τα Widows σε SoG πραγματικά το ζήλεψα. Στην επόμενη καλλιέργεια κατα πάσα πιθανότητα θα ασχοληθώ με SoG, και φταις εσύ γι αυτό Big Grin

Μικρές γλάστρες θα βάλεις, να υποθέσω θα ποτίζεις κάθε μέρα? Μην πω και 2 φορές τη μέρα, εκεί μετά τα μέσα της ανθοφορίας. Σκέφτομαι κι εγώ να γυρίσω σε λιπάσματα BioBizz, τώρα που μου τελειώνει η τριπλέτα, έχω δει πολύ ωραία πράματα εδω μέσα με τα BioBizz.

Για τη μεταφύτευση που λες, εγώ καμια βδομάδα πριν μεταφυτεύσω ποτίζω τις επόμενες γλάστρες με ριζοβοηθητικά και τις αφήνω κάπου εκτός τέντας. Δε νομίζω να παίζει ρόλο αν στεγνώσουν ή όχι πριν τη μεταφύτευση, χώρια που δύσκολα στεγνώνουν οι αφύτευτες γλάστρες, δεν υπάρχει ρίζα μέσα να πιει το νερό.

Ρε συ, το avatar σου είναι το ανθρωπάκι απ' το Fallout? Παίζεις και games??? Ανεβαίνεις συνεχώς στην εκτίμησή μου... Rofl

Καλή συνέχεια, θα σε παρακολουθώ Dodgy Cool
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#3
(02-12-2022, 15:30 )Sugar Man Έγραψε: Καλή επιτυχία, αν και δε τη χρειάζεσαι πλέον, έχεις κάνει άλματα προόδου. Το grow με τα Widows σε SoG πραγματικά το ζήλεψα. Στην επόμενη καλλιέργεια κατα πάσα πιθανότητα θα ασχοληθώ με SoG, και φταις εσύ γι αυτό  Big Grin

Μικρές γλάστρες θα βάλεις, να υποθέσω θα ποτίζεις κάθε μέρα? Μην πω και 2 φορές τη μέρα, εκεί μετά τα μέσα της ανθοφορίας. Σκέφτομαι κι εγώ να γυρίσω σε λιπάσματα BioBizz, τώρα που μου τελειώνει η τριπλέτα, έχω δει πολύ ωραία πράματα εδω μέσα με τα BioBizz.

Για τη μεταφύτευση που λες, εγώ καμια βδομάδα πριν μεταφυτεύσω ποτίζω τις επόμενες γλάστρες με ριζοβοηθητικά και τις αφήνω κάπου εκτός τέντας. Δε νομίζω να παίζει ρόλο αν στεγνώσουν ή όχι πριν τη μεταφύτευση, χώρια που δύσκολα στεγνώνουν οι αφύτευτες γλάστρες, δεν υπάρχει ρίζα μέσα να πιει το νερό.

Ρε συ, το avatar σου είναι το ανθρωπάκι απ' το Fallout? Παίζεις και games??? Ανεβαίνεις συνεχώς στην εκτίμησή μου...  Rofl

Καλή συνέχεια, θα σε παρακολουθώ  Dodgy  Cool

Φίλε σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Προσπάθεια και φαντασία θέλει το sport που διαλέξαμε!
Μικρές γλάστρες ναι 1gal ότι είχα και στο χώμα. Κάθε μέρα πότιζα και τότε...απλά πέταγα τα νερά στο tray ποτίσματος και πίνανε μόνα τους!
Οπότε κάτι αντίστοιχο θα γίνει και τώρα, γιατί θα είναι πολύ κουραστικό να ποτίζω 8 φυτά ένα ένα από πάνω..
Άρα και 2 φορές να ρίχνω νερό στο tray Ποτίσματος στην ανθοφορία δεν με πειράζει!

Το avatar είναι από το Fallout και καλλιεργώ σε Vault...σαν να έχουμε πυρηνικό ολοκαύτωμα(υποθετικό σενάριο, μακριά μας!) και η αποστολή μας είναι να επιβιώσει η Κάνναβη!
Πεθαίνω στα games...ή μάλλον να πω πέθαινα..τώρα βρήκα την καλλιέργεια και είναι το καλύτερο game ever!

Καλή συνέχεια και σε σένα buddy, και εγώ σε παρακολουθώ Smile
Απάντηση
#4
Πήρα ένα ppm-μετρό  με 8,5E και αφού μέτρησα όλα είναι πιο εύκολα για την φόρτιση με CALMAG.
Έβαλα νερό βρύσης που έχει 150ppm και το ανέβασα στα 1200ppm...θέλει γύρω στα 7.5-10Ml / λίτρο...
20L έφτιαξα και έλουσα τις γλάστρες μέχρι να ανέβει η στάθμη όσο χωράει το tray.
Επίσης ρύθμισα το PH στο 6.2

Δεν νομίζω να κάνω 2 κύκλους φόρτισης με διαφορετικό υγρό γιατί θέλει τρελές ποσότητες CalMag..
Μία και ότι γίνει, απλά θα το αφήσω περισσότερες ώρες.

Πάω να βάλω τα σπόρια σε νερό και να τα αφήσω 4 ώρες στο σκοτάδι..

Καλή συνέχεια Smile



3/12 12:00 Φόρτιση COCO με Calmag
        14:00 Σπόροι σε νερό στο σκοτάδι
        18:30 Σπόροι σε κύβους root-It και μέσα σε tray (mini θερμοκήπιο) και μέσα στο τεντ στους 26C 90R, Σκοτάδι ακόμα


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
                                                           
Απάντηση
#5
Καλή σεζόν!
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#6
6/12 17:00 Φώτα ανοιχτά στα 80cm 24ώρο μέχρι να σκάσουν όλα και τα γυρνάω σε 18ώρο
RH 80%, εσαερισμός-εξαερισμός κλειστός

24 ώρες έκατσαν οι γλάστρες μέσα στο ζουμί τους!
Τις έβαλα και αυτές μέσα στο τεντ μπας και στεγνώσουν Smile

Καλή συνέχεια


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση
#7
7/12 Week 1,day 1

Ψέκασμα μόνο με νεράκι ακόμα! 7 σκάσανε..one to go!
Ζωντανό είναι εκεί μέσα στο κυβάκι του απλά ντρέπεται λίγο να σκάσει μύτη Big Grin
Ρύθμισα τον χρονοδιακόπτη να κλείσει αύριο 10:00-16:00 να κοιμηθούν την πρώτη τους νύχτα.

Καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Απάντηση
#8
Θερμοκρασία 21-28, υγρασία 70-80% 

Φώτα στα 80εκ, 18/6

9/12 Week 1,day 3. 0.5ml/L calmag + 2ml/L(50%) rootjuice 50ml έκαστη, PH 5.5, PPM 85. Αναλογία νερού βρύσης/ RO = 25/75%

Έγινε η μεταφύτευση, μπήκε μυκόριζα και έγινε το πρώτο πότισμα με λιπάσματα


Germination Rate%

Grow 1 2/4=50%
Grow 2 15/16=94%
Grow 3 8/8=100% Cool

Καλή συνέχεια


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
                   
Απάντηση
#9
Θερμοκρασία 21-28, υγρασία 60-70% 

Φώτα στα 65εκ, 18/6

11/12 Week 1,day 5. 0.5ml/L calmag + 4ml/L(100%) rootjuice 500ml σύνολο(ψέκασμα), PH 5.6, PPM 85.

Αναλογία νερού βρύσης/ RO = 25/75%  . Αυτή η αναλογία θα μείνει μέχρι τέλους όποτε σταματάω να την γράφω από δω και στο εξής

Έριξα λίγο την υγρασία μέχρι να μεγαλώσουν λίγο και να την έχουν ανάγκη.
Το rootjuice είναι fail το μισό ήθελα να βάλω(50%)..ότι γίνει τώρα!

Επίσης μεγαλώνω μια σατίβα παιδιά και ούτε που το ήξερα Smile
To Holy Snow είναι κατά 70% Sativa χαμός θα γίνει εκεί μέσα!

Δηλαδή τα WW λένε 9 βδομάδες, το OG 8 και το HolySnow 9-10...
Λογικά κόβω στις 9 αν πάνε όλα καλά. Τα WW στην ώρα τους...το OG παραγινωμένο..έτσι και αλλιώς του καναπέ είναι θα το έχω για ύπνο..
και Το HolySnow άγουρη Sativa για τσίτες!

Και όλα αυτά γιατί πρέπει να στεγνώσω μέσα στο τεντ εξαιτίας των μυρωδιών...έχω 3 μήνες περίπου να σκεφτώ κάποια άλλη λύση!

Καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#10
Θερμοκρασία 21-27, υγρασία 60-70% 

Φώτα στα 50εκ, 18/6

13/12 Week 1,day 7. 0.5ml/L calmag + 2ml/L(50%) rootjuice 500ml σύνολο(ψέκασμα), PH 5.7, PPM 85.

Άνοιξα τον ανεμιστήρα "κορμιού" και κατέβασα κιάλλο το φως.

Πιάσαμε το 200% rootjuice την πρώτη εβδομάδα..θα το συνεχίσω και την δεύτερη..μαζί με το grow!

Έχουν αρχίσει και ελαφρώνουν οι γλάστρες ευτυχώς...γιατί το είχα ένα άγχος μετά την φόρτιση..

Επίσης δεν τις είχα φλασάρι...μετά την φόρτιση με 1200ppm Calmag..το οποίο παίζει και να είναι ultrafail...

Σαν να καλλιεργώ σε allmix 'hot' που λέμε...αλλά δεν τα βλέπω να πτοούνται..

Τέσπα αν είναι χοντρό λάθος ας το γράψουν οι πιο έμπειροι για να μην την πληρώσει και κάποιος άλλος!

Καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση
#11
Θερμοκρασία 21-27, υγρασία 60-70% 

Φώτα στα 50εκ, 18/6

14/12 Week 2,day 8. 0.5ml/L calmag + 2ml/L(50%) rootjuice + 1ml/L(50%) grow 1000ml σύνολο(ψέκασμα), PH 5.6, PPM 345.

Τίποτα δεν τους έκανε το χθεσινό πότισμα..οπότε διπλασίασα την ποσότητα..πως στεγνώνει έτσι απίστευτο!

Θα πάρω activera/heaven/fishmix να τα βοηθήσω να πιάσουν το μέγιστο.

Καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση
#12
Θερμοκρασία 21-27, υγρασία 70-80% 

Φώτα στα 50εκ, 18/6

15/12 Week 2,day 9. 0.5ml/L calmag + 2ml/L(50%) rootjuice + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera 1L σύνολο,

PH 5.8, PPM 223. Δηλαδή το fishmix δεν ανεβάζει καθόλου αναλογικά τα PPM σε σχέση με το grow.

Εσαερισμός-Εξαερισμός με ανοιχτά τα φώτα 1' ON - 2' OFF , με κλειστά τα φώτα 1' ON - 5' OFF

Τέλος το ψέκασμα, τους ρίχνω με μια μύτη με περιορισμένη ροή..εξάρτημα κατάλοιπο των υγρών ηλεκτρονικού τσιγάρου!

Είμαστε στα 10kw/24ώρο, δηλαδή x 0.25(προτέργεια) = 2.5Ε την μέρα..τα μαζεύω από τώρα σε κουμπαρά Big Grin

Καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση
#13
Θερμοκρασία 21-27, υγρασία 70-80% 

Φώτα στα 50εκ, 18/6

16/12 Week 2, day 10

0.5ml/L calmag + 2ml/L(50%) rootjuice + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera 1L σύνολο,

PH 5.8, PPM 223.

Κόντυνα+τέντωσα τον σωλήνα εισόδου του cooltube και αφαίρεσα τον σωλήνα+ύφασμα απο τον εσαερισμό.

Λίγο από εδώ λίγο από εκεί ότι μπορούμε για να βελτιώσουμε τις συνθήκες!

Πρόσθεσα και μια κίτρινη παγίδα (αχρείαστη να'ναι).

Καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
               
Απάντηση
#14
Θερμοκρασία 21.5-27, υγρασία 80% 

Φώτα στα 48εκ, 18/6

17/12 Week 2, day 11 Απογευματινό πότισμα

0.5ml/L calmag + 2ml/L(50%) rootjuice + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .2L σύνολο,

PH 5.8, PPM 223.


Εσαερισμός-Εξαερισμός με ανοιχτά τα φώτα 1' ON - 1' OFF , με κλειστά τα φώτα 1' ON - 1' OFF

Μίκρυναν τα timings..την μέρα χρειάζεται να βγάλω την περίσσια θερμοκρασία και την νύχτα την περίσσια υγρασία!

Θα μείνουν έτσι μέχρι την ανθοφορία που θα γυρίσουν σε full ON mode.

Άνοιξα και μια παθητική 12,5εκ που βοηθάει αρκετά..ακόμα λειτουργεί σε αρνητική πίεση η τέντα όπως πρέπει.

Όταν αρχίσουν οι μυρωδιές και μπει το φίλτρο που θα μειώσει την ροή του εξαερισμού 20%...
Θα την κλείσω αν λειτουργεί πρόβλημα στην πίεση..μένει να το δούμε.

Έβαλα μεταλλικά σουβέρ κάτω από τις πάνινες (1.5Ε κόστος) για να αναπνέουν καλύτερα...
Ταυτόχρονα προετοιμάζω την τέντα για αυτόματο πότισμα κάποια στιγμή..

Παρότι είναι λευκό το φάσμα που βγάζει η MH οι φωτογραφίες δεν είναι καλές..από εδώ και πέρα θα ανεβάζω όταν κλείνουν.

Καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#15
Θερμοκρασία 21.5-26.5, υγρασία 75-80% 

Φώτα στα 48εκ, 18/6

19/12 Week 2, day 13 Απογευματινό πότισμα

0.5ml/L calmag + 2ml/L(50%) rootjuice + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .2L σύνολο,

PH 5.8, PPM 223.

Καθάρισα το cooltube και το κάτοπτρο με οινόπνευμα και πανί με μικροίνες.

Φωτογραφίες σημερινές Smile ..Τρένο πάνε 

Καλή συνέχεια


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#16
Θερμοκρασία 21.5-26, υγρασία 75-80%  

Φώτα στα 48εκ, 18/6

21/12 Week 3, day 15 Απογευματινό πότισμα

1ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .2L σύνολο,

PH 5.8, PPM 223.

Τα timings του έσω-εξαερισμού άλλαξαν πάλι γιατί κρύωσε ο καιρός σε:
Day 1' ON - 3' OFF
Night Όλα OFF

Ουσιαστικά εξαρτάτε από την εξωτερική θερμοκρασία και ρυθμίζονται με μοναδικό γνώμονα το VPD!

Η 2η βδομάδα τελείωσε με 300% σύνολο

Τέλος το rootjuice, fail το calmag Big Grin (το μισό έπρεπε) κατά τ'άλλα όλα βαίνουν καλώς

...κάτι κιτρινίλες νομίζω λόγο του σημείου δρόσου σχηματίζονται σταγόνες που έσταξαν πάνω σε 2 φυτά και τα έκαψε η λάμπα..μάλλον πρέπει να κατεβάσω την ροή από το 3(max) στο 2..

Η ΜΗ τι ωραία μεσογονάτια διαστήματα που κάνει..τόσο καιρό ήμουν χωρίς..για 15Ε τσάμπα, την πιο φτηνή που βρήκα έβαλα (NF GROW lm 45300).

Με το ζόρι κρατιέμαι να μην τα γυρίσω ανθοφορία..αλλά θα κάνω ότι λέει ο τίτλος..υπομονή λοιπόν να κάνουν 5-6 γόνατα.

Φώτο σημερινή

Καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
               
Απάντηση
#17
Θερμοκρασία 21.5-26, υγρασία 75-80%  

Φώτα στα 48εκ, 18/6

23/12 Week 3, day 17 Απογευματινό πότισμα

0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .3L σύνολο,

PH 5.8, PPM 223.


Μπήκε ο Secret Jardin monkey Fan oscillating 20cm.

Τώρα θέλω και το Secret Jardin Space Booster Kit 90cm / 16mm..ουσιαστικά τεντώνει το τεντ εκ τον έσω και κερδίζεις χώρο.. Θα πρέπει να το κοντύνω.

Επίσης στο τετράγωνο που θα δημιουργηθεί θα τεντώσει όμορφα το δίχτυ scrog.

Όλα τα καλώδια βγήκαν έξω από το τεντ, μόνο ο θερμοδιακόπτης έμεινε μέσα... κατάργησα και το πολύμπριζο είναι άχρηστο πλέον.

Ο παλιός ανεμιστήρας ψύχει το μαγνητικό ballast..θα το αλλάξω σε ηλεκτρονικό κάποια στιγμή.

Έβαλα πάνω στο χρονοδιακόπτη που ελέγχει τα φώτα :
Τον ανεμιστήρα του cooltube
Τους 2 ανεμιστήρες μετακίνησης αέρα
Τον υγραντήρα

Άρα μαζί με τα φώτα κλείνουν 5 συσκευές μαζί!

Πολύ ωραία όλα τακτοποιημένα και όμορφα..το καλύτερο για τα κορίτσια μας! Smile

Καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
               
Απάντηση
#18
Αυτό το tray που έχεις το ζαχαρώνω και γω αυτές τις μέρες να το παρω να το περασω σε μενα στην 1x1

Κούμπωσε just η προεξεχει κανα εκατοστο παραπανω ;

Μια αλλη παρατηρηση δεν θα εκλεινα τους ανεμιστηρες μεσα στη τεντα για κανεναν λογο.

Η έλειψη αέρα μέσα στη τέντα πέρα του ότι αυξάνει τις πιθανότητες παθογόνων, θα συμβάλει επείσης σε λεπτότερους κορμούς οσο προχωραει η ανθοφορια με αποτέλεσμα μεγαλύτερη πιθανότητα σπασίματος κάποιου κορμού απο το βάρος κυρίως προς τα τελειώματα, βέβαια το scrog που θα περάσεις μας το εξαλείφει αυτό το ενδεχόμενο.

Αλλα σε γενικές γραμμές ο αέρας κάνει μόνο καλό, η θερμοκρασία απο την άλλη αν δεν είναι στα επιθυμητά επίπεδα, είτε έχεις είτε δεν έχεις αέρα το ίδιο "impact" έχει πάνω στο φυτό
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#19
(24-12-2022, 17:08 )trompetas Έγραψε: Αυτό το tray που έχεις το ζαχαρώνω και γω αυτές τις μέρες να το πάρω να το περάσω σε μένα στην 1x1

Κούμπωσε just η προεξέχει κάνα εκατοστό παραπάνω ;

Μια άλλη παρατήρηση δεν θα έκλεινα τους ανεμιστήρες μέσα στη τέντα για κανέναν λόγο.

Η έλλειψη αέρα μέσα στη τέντα πέρα του ότι αυξάνει τις πιθανότητες παθογόνων, θα συμβάλει επίσης σε λεπτότερους κορμούς όσο προχωράει η ανθοφορία με αποτέλεσμα μεγαλύτερη πιθανότητα σπασίματος κάποιου κορμού από το βάρος κυρίως προς τα τελειώματα, βέβαια το scrog που θα περάσεις μας το εξαλείφει αυτό το ενδεχόμενο.

Άλλα σε γενικές γραμμές ο αέρας κάνει μόνο καλό, η θερμοκρασία από την άλλη αν δεν είναι στα επιθυμητά επίπεδα, είτε έχεις είτε δεν έχεις αέρα το ίδιο "impact" έχει πάνω στο φυτό

Εξωτερικές διαστάσεις : 79,5 χ 79,5 στο πιο ψηλό σημείο
Εσωτερικές διαστάσεις : 71,5 χ 71,5 στο πιο χαμηλό σημείο
Σίδερο σε σίδερο μέσα στο τεντ : 76 χ 76 εσωτερικά

Το έχω περιστρέψει δεξιόστροφα για να χωρέσει! Πιέζει λίγο αλλά χωράει.

Ευχαριστώ για το 'tip' για τον μέσα ανεμιστήρα..τον γύρισα 24/24 ανοιχτό..έλεγα να μείνει 6 ώρες κλειστός λόγο κατανάλωσης
και διάρκεια ζωής(ανθοφορία θα τον γύρναγα full on)..αλλά αφού λες ότι δεν αξίζει τέλος Smile
Α τώρα θυμήθηκα γιατί το έκανα αυτό..κάπου διάβασα ότι προσομοιώνουμε τις συνθήκες της φύσης και το βράδυ συνήθως δεν φυσάει..

Από θερμοκρασίες ποτέ δεν ήμουν καλύτερα..έπρεπε να φτάσω την τρίτη καλλιέργεια για να ρυθμίσω τον entry level εξοπλισμό μου Big Grin φαντασία θέλει!

To tray δεν ήταν ακριβό(δεν θυμάμαι ακριβός) και τα έχει βγάλει ήδη τα λεφτά του σου δίνει άπειρες δυνατότητες!

Ανεβάζω και Picks για να δεις τι παίζει!

Με την σειρά οι φώτος:

Κάτω Αριστερά
Πάνω Αριστερά
Πάνω Δεξιά
Κάτω Δεξιά


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
               
Απάντηση
#20
Θερμοκρασία 20-26, υγρασία 75-80%  

Φώτα στα 48εκ, 18/6

25/12 Week 3, day 19 Απογευματινό πότισμα

0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .3L σύνολο,

PH 5.9, PPM 223.

Φώτο σημερινές

Χρόνια πολλά και καλές γιορτές σε όλους/ες


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση
#21
Θερμοκρασία 20-26, υγρασία 75-80%  

Φώτα στα 45εκ, 18/6

27/12 Week 3, day 21 Απογευματινό πότισμα

0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .3L σύνολο,

PH 5.9, PPM 223.

Φώτο σημερινές

Καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#22
Θερμοκρασία 20-26, υγρασία 75-80%  

Φώτα στα 45εκ, 18/6

30/12 Week 4, day 24

0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .3L σύνολο,

PH 5.8, PPM 223.

Η 3η βδομάδα τελείωσε με 200% σύνολο

Άλλαξα λίγο την διαρρύθμιση τους, να παίρνουν όσο καλύτερα γίνεται το φως..στο κέντρο έχει πιο πολύ δύναμη η λάμπα από ότι στις άκρες του τεντ.

Επίσης μόλις πέσουν κεφάλια, θα έχω 32 κορυφές εκεί μέσα και πρέπει να βρω την θέση για να εκμεταλλευτώ όλη την τέντα!

Ανεβάζω και το link της τεχνικής που θα ακολουθήσω. https://www.rollitup.org/t/uncle-bens-to...as.151706/

Καλή συνέχεια θα τα πούμε του χρόνου!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#23
Θερμοκρασία 20-26, υγρασία 75-80%  

Φώτα στα 45εκ, 18/6

1/1 Week 4, day 26

0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .3L σύνολο,

PH 5.8, PPM 223.


Καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία σε όλους/ες


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#24
Θερμοκρασία 20-26, υγρασία 75-80%  

Φώτα στα 48εκ, 18/6

3/1 Week 4, day 28

0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .3L σύνολο,

PH 5.9, PPM 223.

Πέσαν κεφάλια σε όσα είχαν 5-6 γόνατα. Άφησα ένα που είναι υποανάπτυκτο και είναι στο τέταρτο γόνατο..

Οι φωτογραφίες είναι στην σειρά το πριν και το μετά.

Καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
                                                                       
Απάντηση
#25
Θερμοκρασία 20-26, υγρασία 75-80%  

Φώτα στα 48εκ, 18/6

5/1 Week 5, day 30

0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .3L σύνολο,

PH 5.8, PPM 223.

Μια χαρά το πήραν το topping..υπομονή τώρα μέχρι να τα γυρίσω ανθοφορία!

Καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#26
Θερμοκρασία 20-26, υγρασία 75-80%  

Φώτα στα 40εκ, 18/6

6/1 Week 5, day 31

0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .3L σύνολο, 3000/8 = 375ml έκαστη.

PH 5.8, PPM 223.

Ξεκίνησα το καθημερινό πότισμα τώρα που μεγάλωσαν γιατί ως γνωστόν το coco δεν πρέπει να στεγνώνει ποτέ!

Βρήκα τρόπο να κατεβάσω κιάλλο την λάμπα, από 30-48εκ δουλεύει καλά ο 400watt HID φωτισμός σύμφωνα με τα γενικά guide
που υπάρχουν online..για όσους δεν έχουν φωτόμετρο(όπως εγώ).

Είχα μία έξοδος καλωδίων (Secret jadrin Kit 75cm) στην άκρη και έπιασε τόπο..έβγαλα από εκεί το καλώδιο του φωτισμού και κέρδισα
έτσι 8 εκ στο ύψος της λάμπας.

Καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση
#27
Θερμοκρασία 20-26, υγρασία 75-80%  

Φώτα στα 40εκ, 18/6

7/1 Week 5, day 32


Πάμε να αποκεφαλίσουμε παρέα το υποανάπτυκτο!

Δεν θα πάμε για 4ης κορυφές..αλλά για 2 ώστε να έχουμε σύγκριση!

Καθάρισμα 1-2 γόνατο και κόβω πάνω από το 3ο.

Σύνολο κορυφών μέσα στο τεντ: 30! [Το 30 είναι ένας υπερτέλειος αριθμός, αφού το άθροισμα των διαιρετών του, πλην του εαυτού του, είναι μεγαλύτερο από τον ίδιο.]

7φυτά Χ τέσσερις κορυφές = 28
1φυτό Χ δύο κορυφές = 2


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#28
Θερμοκρασία 20-26, υγρασία 75-80%  

Φώτα στα 40εκ, 18/6

7/1 Week 5, day 32 βραδινό πότισμα

0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .2L σύνολο, 2000/8 = 250ml έκαστη.

PH 5.9, PPM 223.

Φώτο σημερινή.

Καλημέρα καλή Κυριακή να έχουμε!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση
#29
(08-01-2023, 11:10 )Fallout Έγραψε: Θερμοκρασία 20-26, υγρασία 75-80%  

Φώτα στα 40εκ, 18/6

7/1 Week 5, day 32 βραδινό πότισμα

0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .2L σύνολο, 2000/8 = 250ml έκαστη.

PH 5.9, PPM 223.

Φώτο σημερινή.

Καλημέρα καλή Κυριακή να έχουμε!
Καλημέρα φίλε!!! Καλή χρονιά!!!
Δεν έχω καθόλου εμπειρία από φωτοπεριοδου, αλλά τα βλέπω λίγο μαρουλιασμενα. Αυτό, για μένα που καλλιεργώ αυτόματα, σημαίνει ότι τα ποτιζεις πάνω από αυτό που χρειάζεται..
Ποιος είναι τρόπος που καταλαβαίνεις ποτέ θέλουν πότισμα;; 
Βλέπω ότι τα ποτιζεις όλα μαζί.. 
Τόσα διαφορετικά φυτά πίνουν το ίδιο νερό;;
Η εμπειρία λέει όχι.. 
Εγώ κατάλαβα, ότι ο μόνος τρόπος για να καταλάβω ποτέ ένα φυτό μου θέλει πότισμα, είναι το βάρος της γλάστρα.. Ποτίζω μόνο όταν γίνει πούπουλο.. 
Θα θελα και την γνώμη κάποιου έμπειρου στα φωτοπεριοδου.. 
Καλή συνέχεια!!!
Απάντηση
#30
(08-01-2023, 12:27 )Tim74 Έγραψε: Καλημέρα φίλε!!! Καλή χρονιά!!!

Δεν έχω καθόλου εμπειρία από φωτοπεριοδου, αλλά τα βλέπω λίγο μαρουλιασμενα. Αυτό, για μένα που καλλιεργώ αυτόματα, σημαίνει ότι τα ποτιζεις πάνω από αυτό που χρειάζεται..

Ποιος είναι τρόπος που καταλαβαίνεις ποτέ θέλουν πότισμα;; 

Βλέπω ότι τα ποτιζεις όλα μαζί.. 

Τόσα διαφορετικά φυτά πίνουν το ίδιο νερό;;

Η εμπειρία λέει όχι.. 

Εγώ κατάλαβα, ότι ο μόνος τρόπος για να καταλάβω ποτέ ένα φυτό μου θέλει πότισμα, είναι το βάρος της γλάστρα.. Ποτίζω μόνο όταν γίνει πούπουλο.. 

Θα θελα και την γνώμη κάποιου έμπειρου στα φωτοπεριοδου.. 

Καλή συνέχεια!!!

Καλησπέρα @Tim74! Καλή χρονιά και σε σένα με καλά ναύλα!

Δεν παίζει ρόλο αν είναι φωτοπεριόδου ή αυτόματα στο πως ποτίζεις..φυτά είναι και τα δύο της ίδιες ανάγκες έχουν..

Αυτό που παίζει ρόλο είναι το υπόστρωμα...εσύ έχεις χώμα όπως και εγώ στις δύο μου προηγούμενες καλλιέργειες...

Τώρα όμως καλλιεργώ σε κοκοφοίνικα(Coco) και οι ανάγκες τους είναι διαφορετικές..το coco δεν πρέπει να στεγνώνει ποτέ...

Στην αρχή θέλει προσοχή για να μην τα πνίξεις...όμως φτάσαμε αισίως στις 32 μέρες..δεν γίνεται να πνιγούν μεγάλωσαν πλέον...

Μαρουλιασμένα δεν είναι σε καμία περίπτωση..αν μη τι άλλο πότιζα με φειδώ γιατί έχω συνηθίσει να ποτίζω σε χώμα..

Αν δεις αναλυτικά τις φωτογραφίες σε κάθε πότισμα και ειδικά εκεί που τόπαρα τα 7... τα φύλλα είναι στο πάτωμα...δίψαγαν τα καημένα!

Φαίνονται κάπως γιατί είμαστε μετά το τοπάρισμα και έχουμε καινούργιες κορυφές που ξεπετάγονται..

Και εγώ με το βάρος πότιζα ως τώρα..αλλά στέγνωνε το coco...που είναι λάθος...

Ευχαριστώ που λες την γνώμη σου, εκτιμώ ότι θες να βοηθήσεις.

Καλές θάλασσες να έχεις!
Απάντηση
#31
Θερμοκρασία 20-26, υγρασία 75-80%  

Φώτα στα 40εκ, 18/6

8/1 Week 5, day 33 βραδινό πότισμα

0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .2L σύνολο, 2000/8 = 250ml έκαστη.

PH 5.9, PPM 223.

Φώτο σημερινή.

Καλή συνέχεια


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση
#32
Θερμοκρασία 20-26, υγρασία 75-80%  

Φώτα στα 40εκ, 18/6

9/1 Week 5, day 34 βραδινό πότισμα

0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .2L σύνολο, 2000/8 = 250ml έκαστη.

PH 5.9, PPM 223.

Έπιασα το πρώτο ίχνος γαμάτης μυρωδιάς! Αλλά εντάξει έχουμε ακόμα μέχρι να μπει το φίλτρο..να γυρίσουν ανθοφορία πρώτα και βλέπουμε!

Φώτο σημερινή.

Καλή συνέχεια


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#33
Θερμοκρασία 20-26, υγρασία 70-75%  

Φώτα στα 35εκ, 18/6 .Η λάμπα δεν πάει άλλο κάτω..αλλά τα φυτά πήγαν πάνω Smile

11/1 Week 6, day 36 Απογευματινό 0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .2L σύνολο, 250ml έκαστη. PH 5.9, PPM 223.

12/1 Week 6, day 37 Βραδινό 0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .2L σύνολο, 250ml έκαστη. PH 5.9, PPM 223.

14/1 Week 6, day 39 Απογευματινό 0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .2L σύνολο, 250ml έκαστη. PH 5.9, PPM 223.

Εσω-εξαερισμός, On 2' Off 1' . Ανανέωση αέρα 1,9 φορές/λεπτό. 2(min) έως 5(max) προτείνουν τα guides..Όσο είναι μικρά γίνεται και με λιγότερο...

Έριξα 5% την υγρασία αφού μεγάλωσαν..τις παραμέτρους τις επιλέγω από εδώ : https://vpdchart.com/

Με HID φωτισμό έχω +1 leaf temp (με cooltube) ...όσοι έχετε LED βάλτε -1 ... εμπειρικό είναι αυτό που λέω..αλλιώς θέλει υπέρυθρη κάμερα..

Το παρακάτω άρθρο με βοήθησε πολύ να καταλάβω την διαφορά του room temp vs leaf temp... https://www.blackdogled.com/pages/lst

Φρέσκες φώτο σημερινές μόλις έκλεισαν τα φώτα..τρελή πρόοδο  Heart 

Καλή Κυριακή να περάσουμε τέλεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#34
Θερμοκρασία 20-26, υγρασία 70-75%  

Φώτα στα 35εκ, 18/6

15/1 Week 6, day 40 Βραδινό 0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .2L σύνολο, 250ml έκαστη. PH 5.9, PPM 223.

Φώτο πρωινή.

Καλημέρα και καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση
#35
Θερμοκρασία 20-26, υγρασία 70-75%  

Φώτα στα 35εκ, 18/6

16/1 Week 6, day 41 Βραδινό 0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .4L σύνολο, 500ml έκαστη. PH 6, PPM 902.

Διπλασίασα την ποσότητα νερού που τους δίνω..τα ppm δεν ανέβηκαν γραμμικά..θα δούμε πόσο θα δείξει και το επόμενο πότισμα για να βγάλουμε συμπέρασμα.

Απολύμανση υγραντήρα(τον έχω στην κρύα λειτουργία και θέλει συχνά για να μην αναπτύσσονται παθογόνα...στην ζεστή δεν θέλει καθόλου..αλλά καίει ρεύμα...80 watt παραπάνω..)

Φώτο πρωινή.

Καλημέρα, καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)