[Indoor] Vault #003 (8x 4κορυφές "uncle ben's", 400w mh+hps, Scrog)
#36
Θερμοκρασία 20-26, υγρασία 70-75%  

Φώτα στα 35εκ, 18/6

18/1 Week 7, day 43 Βραδινό 0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .4L σύνολο, 500ml έκαστη. PH 6, PPM 200.

20/1 Week 7, day 45 Πρωινό 0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .1L σύνολο, 500ml έκαστη. PH 6, PPM 223. Φυτό 1,3

Μάλιστα τα PPM..χαμηλή ποιότητα οργάνου το αποδίδω!

Φώτο πρωινή.

Καλημέρα, καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση
#37
Θερμοκρασία 20-26, υγρασία 70-75%  

Φώτα στα 35εκ, 18/6

20/1 Week 7, day 45 Βραδινό 0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .3L σύνολο, 500ml έκαστη. PH 5.8, PPM 223. Φυτό 2,4,5,6,7,8

Όταν περάσουν στο ύψος τον υγραντήρα μπαίνει το δίχτυ και γυρνάνε ανθοφορία!

Καλημέρα, καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση
#38
(21-01-2023, 11:11 )Fallout Έγραψε: Θερμοκρασία 20-26, υγρασία 70-75%  

Φώτα στα 35εκ, 18/6

20/1 Week 7, day 45 Βραδινό 0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .3L σύνολο, 500ml έκαστη. PH 5.8, PPM 223. Φυτό 2,4,5,6,7,8

Όταν περάσουν στο ύψος τον υγραντήρα μπαίνει το δίχτυ και γυρνάνε ανθοφορία!

Καλημέρα, καλή συνέχεια!

Καλησπέρα φίλε μου κάθε πότε ποτίζεις ; 
Κάθε πότε ρίχνεις φαγητό ;
 πόσα λίτρα είναι οι γλάστρες σου;
The plant's are  life  Big Grin Heart
Απάντηση
#39
Φίλε  @Skouboy  3 ερωτήσεις οι οποίες θα σου είχανε λυθεί εάν διάβαζες όλο το ημερολόγιο του @Fallout

Κάνει εξαίρετη δουλεία , δεν κάνει κόπο να αφιερώσεις 5 λεπτακια παραπάνω Stoner Pothead
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#40
Θερμοκρασία 20-26, υγρασία 70-75%  

Φώτα στα 35εκ, 18/6

22/1 Week 7, day 47 Πρωινό 0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .4L σύνολο, 500ml έκαστη. PH 6, PPM 223

Τα κάτω φύλλα τα τρώει..μάλλον ένδειξη ότι πεινάει..λέω να ανεβάσω τις βάσεις 25% από εδώ και πέρα..αλλιώς τι να φταίει ρίξτε καμιά ιδέα!
Πάντως αν είναι σωστά τα PPM..μου φαίνεται φτωχό νούμερο για προχωρημένη ανάπτυξη ε?

@prasinos Μου έφτιαξες την μέρα αδερφέ, να είσαι πάντα καλά!

@Skouboy Καλωσήρθες! Μάλλον διάβασες την δεύτερη σελίδα του ημερολογίου..
Εν συντομία για τον αναγνώστη..
Σε κοκοφοίνικα ταΐζουμε συνέχεια..
Ποτίζουμε όσο συχνά χρειαστεί για να μην στεγνώσει το coco ποτέ (εκτός από όταν είναι σπορόφυτα και στην αρχή της ανάπτυξης για να μην πνιγούν)..
Γλάστρες 3.8L

Καλημέρα, καλή Κυριακή να περάσουμε όλοι/ες τέλεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
               
Απάντηση
#41
Καλημέρα φίλε μου καθώς και εγώ με Κόκο παίζω μπαλιτσα εγω θα τάιζα 2 φορές την ημέρα. Δεν γνωρίζω από ppm καθώς εγώ μετράω με ένα μαραφετι που μου γράφει ec δες αυτήν την φωτό

Εγώ προσωπικά μετά  τις 7-10 μέρες ποτιζω - ταιζω κάθε μέρα 1-2 φορές. 

Όταν μεταφυτευω σε πιο μεγάλη γλάστρα κόβω λίγο την συχνότητα ποτίσματος για μια εβδομάδα περίπου σε ένα τάισμα μέρα παρά μέρα για να απλώσει η ρίζα στην καινούργια και πιο μεγάλη γλάστρα μετά ξανά αρχίζω 2 ποτίσματα ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΦΑΓΗΤΌ 

Σε τι απόσταση διατηρείς τα φώτα σου ;; 

Δοκίμασε να δώσεις λίγο ζεστασιά 27-28  βαθμούς και υγρασία 65-75 

Επίσης τα θερμουγρασιομετρα τα περισσότερα τα φτηνιαρικα δίνουν πολύ λάθος μετρήσεις..καλύτερα να επενδύσεις σε κάτι καλό!  

Επίσης για σωστή μέτρηση δεν πρέπει το θερμουγρασιομετρο να εκτίθεται απευθείας στο φως της λάμπας σου γιατί εκεί είναι που θα παρεις λάθος μέτρηση. 

Όλα αυτά μπορεί να τα γνωρίζεις απλά για τον αναγνώστη η για κάποιον που δεν ξέρει τα διατυπώνω Δες εδώ


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
The plant's are  life  Big Grin Heart
Απάντηση
#42
Θερμοκρασία 20-26, υγρασία 70-75%  

Φώτα στα 35εκ, 18/6

22/1 Week 7, day 47 Βραδινό 0.75ml/L calmag + 1.5ml/L(75%) fishmix + 1.5ml/L(75%) Heaven + 1.5ml/L(75%) Activera .2L σύνολο, 250ml έκαστη. PH 6, PPM 278


25% πάνω οι βάσεις και το CalMag...μπούρδες 55ppm πήρα... 278ppm / 0.5 (συντελεστής μετατροπής) = 0.56 EC

Απλά αποκλείεται να είναι σωστή αυτή η μέτρηση..σκουπίδια θα πάει δεν νομίζω ότι αξίζει καν να το καλιμπράρω..8Ε είχε ότι πληρώνεις παίρνεις  Angel 

Καλό βράδυ!
Απάντηση
#43
8 ευρώ νομίζω είναι για τα σκουπίδια και εγώ φίλε.. εγώ έχω ένα 35 ευρώ και πάλι δεν το πολυεμπιστευομαι πάρε ένα πιο σωστό γιατί ίσως να τα έχεις στην πείνα ίσως να τα έχεις παραταησει. Και ένα πεχάμετρο καλό το ph είναι πολύ σημαντικό αν δεν είναι σωστό το πεχα ότι και να του δώσεις να φάει δεν θα είναι απορροφησιμο από το φυτό.

Σε αυτήν την φάση πάντως πρέπει να ταιζεις με 1.3-1.7 ec και στα απόνερα να σου βγαίνει +300 δηλαδή 1.6-2.0 αντίστοιχα
The plant's are  life  Big Grin Heart
Απάντηση
#44
Θερμοκρασία 20-26, υγρασία 70-75%  

Φώτα στα 35εκ, 18/6

23/1 Week 7, day 48 Απογευματινό 0.75ml/L calmag + 1.5ml/L(75%) fishmix + 1.5ml/L(75%) Heaven + 1.5ml/L(75%) Activera .2L σύνολο, 250ml έκαστη. PH 5.9

24/1 Week 7, day 49 Βραδινό 0.75ml/L calmag + 1.5ml/L(75%) fishmix + 1.5ml/L(75%) Heaven + 1.5ml/L(75%) Activera .2L σύνολο, 250ml έκαστη. PH 5.9

Μένει το +25% φαΐ, τώρα για τα ppm δεν ξέρω πότε θα πάρω καινούργιο όργανο..προτεραιότητα έχει το φίλτρο άνθρακα(70Ε).

Καλημέρα, καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#45
Θερμοκρασία 20-24, υγρασία 65-70%  

Φώτα στα 35εκ, 18/6

26/1 Week 8, day 51 Απογευματινό 0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .4L σύνολο, 500ml έκαστη. PH 5.9

27/1 Week 8, day 52 Απογευματινό 0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .4L σύνολο, Bottom feeding. PH 5.9

28/1 Week 8, day 53 Βραδινό 0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .2L σύνολο, Bottom feeding. PH 5.9

Εσω-εξαερισμός, full on mode! Ανανέωση αέρα 2,85 φορές/λεπτό.

Τα κατέβασα στο πάτωμα και άρχισα να ταΐζω από το πιάτο..βαρέθηκα από πάνω είναι πολλά τα φυτά!

2 ταΐσματα έκανα με 75% και αμέσως τσίμπησαν οι μύτες...αμέσως κατέβασα στο 50%

Έχουν πολλά σημάδια + στίγματα+ ξεραμένα φύλλα, χωρίς όργανο να μετρήσω ec-ppm ότι μου λέει το ένστικτο..

Λέω να τα ξεπλύνω, πριν γυρίσουν ανθοφορία νομίζω είναι καλύτερα να βρω τι φταίει και μετά να τα γυρίσω..σωστά?

Φώτο πρωινή

Καλή Κυριακή!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
                   
Απάντηση
#46
Θερμοκρασία 20-25, υγρασία 65-70%  

Φώτα στα 35εκ, 18/6


30/1 Week 8, day 55 Πρωινό 1ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .4L σύνολο, Bottom feeding. PH 5.9

Έχουν έλλειψη, περίσσευμα ή κάτι σε παθογόνο, ΠΕΊΤΕ ΤΗΝ ΓΝΏΜΗ ΣΑΣ, μέχρι να πάρω EC-μέτρο...

Δεν είχε πάντα η ανθρωπότητα όργανο μέτρησης EC..παρόλα αυτά καλλιεργούσαν κάπως οι παλιοί..με την παρατήρηση..μια μικρή βοήθεια..

Κοιτάω και εδώ https://www.growweedeasy.com/cannabis-symptoms-pictures ,αλλά ταιριάζουν αρκετές περιπτώσεις Sad

Καλημέρα, καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση
#47
@Fallout έχει επεκταθεί η κατάσταση δυστυχώς..

Δεν έπαιρνα θέση γιατί δεν έχω ασχοληθεί με coco.. πρώτα απ όλα κάνε ένα καλιμπραρισμα στο πεχάμετρο , για να δούμε αν ότι βάζεις απο φαγητο είναι διαθέσιμο στο φυτό.

Φαίνεται σαν έλλειψη αζώτου με βάση το link που έβαλες

τσέκαρε κ εδώ που λέει για Leaf septoria https://www.leafly.com/learn/growing/tro...ficiencies

Σε όλα τα φυτά ξεκινάνε απο τα χαμηλά φύλλα τα σημάδια? Στη θέση σου θα καθάριζα όποιο φύλλο είναι σημαδεμένο.
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#48
Χαμηλο ph, κλειδωσαν προς τα κατω και δεν απορροφουν αυτα που θα πρεπε, θα βαζα και το χερι μου στη φωτια γι αυτο και ξεκινησε αρκετες μερες πριν το προβλημα, απλα τωρα επεκτάχθηκαν τα συμπτωματα σε μεγαλο βαθμο, ποτισμα χωρις πεχαρισμα απο δω και περα και περιμενεις 10 μερες να στρωσουν πριν τα γυρισεις, τουλαχιστον 10 μερες


Εdit : Ξαναπερασα μια καλη αναγνωση σε ολα οσα εκανες, ρε συ.. πολυ Ph down δινεις απο πολυ νωρις, κοψτο κακη συνηθεια, ειναι η αιτια των προβληματων σου! Οσο προχωρας στην ανθοφορια θες να το ριξεις και αφου γυρισεις τα φωτα, οχι νωριτερα. Και απεχαδιαστο να το αφηνεις για 3-4 βδομαδες απο σπορο δεν εχει προβλημα, το λιπασμα ουτως η αλλως κατεβαζει το Ph λιγο απο τη φυση του, αυτο αρκει για την αρχη


Αλλο ενα fun fact.
Η ριζα για να απλωσει θελει εδαφος κοντα στο ουδετερο, οι οξυδωσεις πρεπει να ειναι φυσικο επακολουθο αφου εχει σταθεροποιηθει μεσα στο medium μας, αν ξεκιναμε με οξυδωση, ηδη δινουμε ενα αρκετα εχθρικο περιβαλλον για τη νεοσυστατη ριζα και περαιτερω αναπτυξη του φυτου
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#49
(30-01-2023, 12:37 )trompetas Έγραψε: Χαμηλο ph, κλειδωσαν προς τα κατω και δεν απορροφουν αυτα που θα πρεπε, θα βαζα και το χερι μου στη φωτια γι αυτο και ξεκινησε αρκετες μερες πριν το προβλημα, απλα τωρα επεκτάχθηκαν τα συμπτωματα σε μεγαλο βαθμο, ποτισμα χωρις πεχαρισμα απο δω και περα και περιμενεις 10 μερες να στρωσουν πριν τα γυρισεις, τουλαχιστον 10 μερες


Εdit : Ξαναπερασα μια καλη αναγνωση σε ολα οσα εκανες, ρε συ.. πολυ Ph down δινεις απο πολυ νωρις, κοψτο κακη συνηθεια, ειναι η αιτια των προβληματων σου! Οσο προχωρας στην ανθοφορια θες να το ριξεις και αφου γυρισεις τα φωτα, οχι νωριτερα. Και απεχαδιαστο να το αφηνεις για 3-4 βδομαδες απο σπορο δεν εχει προβλημα, το λιπασμα ουτως η αλλως κατεβαζει το Ph λιγο απο τη φυση του, αυτο αρκει για την αρχη


Αλλο ενα fun fact.
Η ριζα για να απλωσει θελει εδαφος κοντα στο ουδετερο, οι οξυδωσεις πρεπει να ειναι φυσικο επακολουθο αφου εχει σταθεροποιηθει μεσα στο medium μας, αν ξεκιναμε με οξυδωση, ηδη δινουμε ενα αρκετα εχθρικο περιβαλλον για τη νεοσυστατη ριζα και περαιτερω αναπτυξη του φυτου

Άσχετη ερώτηση.. Αυτό ισχύει κ για κοκο? Νόμιζα μόνο στο χώμα ισχύ κάτι τέτοιο
Hookah  Leaf
Απάντηση
#50
Το κοκο εχει ουδετερο Ph και ο,τι του φορτισεις μεσα με τη λιπανση αυτο θα παρει, στα χηλικα λιπασματα (αλατα) καποιες εταιριες εχουν περασει και σταθεροποιητες Ph (η αλλιως Ph perfect technology) για την περιπτωση του κοκο, αν χρησιμοποει κανεις τετοια λιπασματα, κοβει και εντελως τα ph down/up δεν χρειαζονται

Το χωμα επειδη ειναι προλιπασμενο περιεχει μεσα καποια Ph buffers τα οποια με τα ποτισματα φευγουν, οποτε παλι εν τελη, παλι στη λιπανση παει το μπαλακι γιατι αυτο μενει μεσα

Ισχυει για ολα τα μεσα καλλιεργειας με λιγα λογια απλως εχουν διαφορετικη μεταχειριση το ενα με το αλλο



Επεισης μια ακομη επισημανση

Οταν δινεις πληρης σειρα λιπανσης, οπως τα λεει ο οδηγος, αλλα παρ ολα αυτα βλεπεις σημαδια "ελειψεων" στα φυλλα, το πρωτο πραγμα που σκεφτεσαι ειναι το Ph και ποτέ η ελειψη, γιατι πολυ απλα αν ακολουθεις το προγραμμα, δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλεις ελειψη
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#51
Θερμοκρασία 20-25, υγρασία 65-70%  

Φώτα στα 35εκ, 18/6

31/1 Week 8, day 56 Πρωινό 0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .4L σύνολο, Bottom feeding. PH 6.2 (Απεχάριστο)

Σύναψη:Δημοσιεύθηκε από @trompetas - , 11:37

Χαμηλο ph, κλειδωσαν προς τα κατω και δεν απορροφουν αυτα που θα πρεπε, θα βαζα και το χερι μου στη φωτια γι αυτο και ξεκινησε αρκετες μερες πριν το προβλημα, απλα τωρα επεκτάχθηκαν τα συμπτωματα σε μεγαλο βαθμο, ποτισμα χωρις πεχαρισμα απο δω και περα και περιμενεις 10 μερες να στρωσουν πριν τα γυρισεις, τουλαχιστον 10 μερες

Εdit : Ξαναπερασα μια καλη αναγνωση σε ολα οσα εκανες, ρε συ.. πολυ Ph down δινεις απο πολυ νωρις, κοψτο κακη συνηθεια, ειναι η αιτια των προβληματων σου! Οσο προχωρας στην ανθοφορια θες να το ριξεις και αφου γυρισεις τα φωτα, οχι νωριτερα. Και απεχαδιαστο να το αφηνεις για 3-4 βδομαδες απο σπορο δεν εχει προβλημα, το λιπασμα ουτως η αλλως κατεβαζει το Ph λιγο απο τη φυση του, αυτο αρκει για την αρχη

Αλλο ενα fun fact. 'Diamond fact κρυμμένο στο νήμα μου'!

Η ριζα για να απλωσει θελει εδαφος κοντα στο ουδετερο, οι οξυδωσεις πρεπει να ειναι φυσικο επακολουθο αφου εχει σταθεροποιηθει μεσα στο medium μας, αν ξεκιναμε με οξυδωση, ηδη δινουμε ενα αρκετα εχθρικο περιβαλλον για τη νεοσυστατη ριζα και περαιτερω αναπτυξη του φυτου

Κοίτα που δεν είναι τίποτα από όσα φανταζόμουν! Γιαυτό λέει Αρχάριος στο επίπεδο γνώσης.. όσο ζεις μαθαίνεις! Ευχαριστώ πολύ! Hat off

Τώρα γιατί το έκανα αυτό..μέσα από εδώ https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=11136 ακολούθησα αυτό    


Σύναψη:Δημοσιεύθηκε από @trompetas  - 10 ώρες πριν
Το κοκο εχει ουδετερο Ph και ο,τι του φορτισεις μεσα με τη λιπανση αυτο θα παρει, στα χηλικα λιπασματα (αλατα) καποιες εταιριες εχουν περασει και σταθεροποιητες Ph (η αλλιως Ph perfect technology) για την περιπτωση του κοκο, αν χρησιμοποει κανεις τετοια λιπασματα, κοβει και εντελως τα ph down/up δεν χρειαζονται

Τα REMO που χρησιμοποιείς έχουν PH perfect ή πεχάρεις κανονικά?


Σύναψη:Δημοσιεύθηκε από @prasinos - , 11:26
@Fallout έχει επεκταθεί η κατάσταση δυστυχώς..

Δεν έπαιρνα θέση γιατί δεν έχω ασχοληθεί με coco.. πρώτα απ όλα κάνε ένα καλιμπραρισμα στο πεχάμετρο , για να δούμε αν ότι βάζεις απο φαγητο είναι διαθέσιμο στο φυτό.

Ευχαριστώ πολύ φίλε! Εννοείτε θα το καλλιμπράρο και θα μετρήσω το νερό μου πριν και μετά το καλλιμπράρισμα, για να δούμε αν έχανε τόσο καιρό γιαυτό και αυτή η κατάσταση!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση
#52
Καλλιεργω με Ρεμο απο τοτε που ηρθαν στην Ελλαδα βασικα, γυρω στα 4-5 χρονια, απο τοτε που ειχα ενα ph down το δωρησα σε φιλο που το ηθελε και εχω "ξεχασει" τι σημαινει phαρω το νερο. Απλα βαζεις τη δοσολογια σου, νερο, ανακατεμα, ριχνεις. Ουτε καν δεν χρειαζεται αποχλωριωση, επειδη εχεις αλατα εισαι σε περιβαλλον με μικρη μικροβιακη δραστηριοτητα, ο ορισμος της υδροπονιας δηλαδη, αλλα επειδη μου το λενε οι φιλοι, σαν το βιολογικο δεν εχει, παντα να το χουμε στο νου αυτο. Τα αλατα ειναι απλως ο "τεμπελικος" τροπος καλλιεργειας

Ο πινακας με τα Ph που εχεις βαλει ειναι ακραια κακος, κανενας δε ξεκιναει με 5.5ph φορτιση πρωτο ποτισμα, (πολλοι απο αυτους τους πινακες που βαζουν οι εταιριες ειναι αστοχοι) , απλα ακολουθα την εξης θεωρια και θα σαι σουπερ :

Αναπτυξη - 6.5

Πρωτος μηνας Ανθοφοριας 6.0

Δεύτερος μηνας ανθοφοριας 5.8 (αλλα αν βαζεις αρκετη λιπανση στον πρωτο μηνα ανθοφοριας με 6 ph το 5.8 μετα το φτανεις ουτως η αλλως)
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#53
only remo που λεμε , περα απο την πλακα το ειδα στην πραξη ερχομενος απο μπιομπιζζ , με τα ρεμο δεν ξανα μετρησα πεχα , και δεν ειχα ποτε πεινασμενα φυτα.
ρεμο και κοκο , φιλε το μονο αρνητικό για μενα , συχνο ποτισμα Big Grin
Απάντηση
#54
(31-01-2023, 15:22 )Νέρωνας Έγραψε: only remo που λεμε , περα απο την πλακα το ειδα στην πραξη ερχομενος απο μπιομπιζζ , με τα ρεμο δεν ξανα μετρησα πεχα , και δεν ειχα ποτε πεινασμενα φυτα.
ρεμο και κοκο , φιλε το μονο αρνητικό για μενα , συχνο ποτισμα Big Grin

Ε και εσύ συχνό..2-3 φορές την μέρα από τρίτη εβδομαδα ανάπτυξης και μετά χαχαχα
The plant's are  life  Big Grin Heart
Απάντηση
#55
Θερμοκρασία 19-24, υγρασία 60-65%  

Φώτα στα 35εκ, 18/6

1/2 Week 9, day 57 Βραδινό 0.5ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .4L σύνολο, Top feeding. PH 6.2 (Απεχάριστο)


@trompetas Το απεχάριστο νερό μου, 25%βρύσης + 75%RO + λιπάσματα έχει PH 6.2 , φτάνει για να διορθώσω την κατάσταση ή να ανεβάσω στο 6.5?

@Νέρωνας Που είσαι φίλε σε χάσαμε Smile , ε φτιάξε ένα από αυτά τα τέλεια ημερολόγια που κάνεις με REMO+COCO να πάρουμε μάτι!

Φώτο πρωινή,
Καλημέρα, καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση
#56
ο,τι ph σου δινει απο τη φυση του, μην ανεβαζεις μην κατεβαζεις, δωστα χρονο να επουλωσουν τους μεταβολισμους τους πριν προχωρησεις το grow, μπορει και να διακρινεις μια επιβραδυνση στο στεγνωμα της γλαστρας σε καθε κυκλο, παλι χρονο θελουν για να επανελθουν και κει, μια χαρα θα τα πας καθε εμποδιο σε καλο
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#57
ασε την μπιο μπιζ στην αρκη , και κανε μεταβαση αν εχεις την χρηματική δυνατότητα να τελειωσουν ολα αυτα τα προβληματα με το πεχα
Απάντηση
#58
Θερμοκρασία 19-24, υγρασία 60-65%  

Φώτα στα 35εκ, 18/6

3/2 Week 9, day 59 Βραδινό 10ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .4L σύνολο, Top-bottom feeding. PH 6.2 ,PPM 504, EC 1,02


Έχουμε και λέμε..

Μέτρησα το PH-μέτρο με διάλυμα 7 και πήρα αποτέλεσμα 7..άρα δεν φταίει αυτό.

Πήρα καινούργιο ppm/ec-μέτρο(αποδείχτηκε άχρηστη αγορά αλλά αυτό δεν το ξέραμε πριν!) και μέτρησα :
        
                                 Παλιό     Καινούργιο
Νερό βρύσης              145          136 ppm/0,268EC
Νερό RO                      0               0

Λιπάσματα 50%
+25% νερό βρύσης
+75% νερό RO
+ CalMag  0,5ml/L       189         173
                   1ml/L       214         193
                   2ml/L       254         229
                   8ml/L       460         457
                  10ml/L      522         504 ppm/1,02EC

Δηλαδή για να πιάσω το 1,3 EC που θέλουν σε αυτό το στάδιο θέλουν περίπου 15ml/L calmag...είναι δυνατόν? Η biobizz τρομάρα της λέει στο πρόγραμμα να δίνω 0,5ml/L έλεος...

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να σταματήσω να τους δίνω νερό RΟ για να ανέβουν τα ppm..αλλά μετά ρισκάρω άλλα..

Άρα εκτός από λάθος PH, έχουν και τρομερή έλλειψη σε callmag αυτά τα φυτά τόσο καιρό σωστά?

Στα θετικά μπήκε καινούργιο φίλτρο άνθρακα pitpuk 125cm 240ροή (προτεινόμενη 160). 69Ε κόστος, αλλά δέχεται ανταλλακτικό τον 40Ε!
Ο εξαερισμός μου έχει ροή 197m3/h - 20%(λόγο φίλτρου) = 164!
Η πλαϊνή παθητική είσοδος αέρα έκλεισε. Ανανέωση αέρα 2,35 φορές/λεπτό.

@Νέρωνας Αν είχα λεφτά να πάρω remo..θα παντρευόμουν Big Grin  .
Not πλάκα κάνω..απλά θέλω να φτάσει μέχρι τέλους η βιολογική(biobizz) με τον κοκό..και στην επόμενη να πάω για κόκο με χειλικά λιπάσματα(remo) για να έχω μέτρο σύγκρισης!

Φώτο πρωινή

Καλημέρα, καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
                       
Απάντηση
#59
Θερμοκρασία 19-24, υγρασία 60-65% 

Φώτα στα 35εκ, 18/6

5/2 Week 9, day 61 Βραδινό 2ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .4L σύνολο, Bottom feeding. PH 6.3

6/2 Week 9, day 62 Απογευματινό ?ml/L calmag + 0.5ml/L(25%) fishmix + 0.5ml/L(25%) Heaven + 0.5ml/L(25%) Activera .4L σύνολο, Bottom feeding. PH 6.3 ,EC 1,3 ,ΝΕΡΟ ΒΡΥΣΗΣ 100%

25@% κάτω το φαΐ...calmag ρίχνω από το μπουκάλι όσο χρειαστεί μέχρι να γράψει το απαιτούμενο EC..

Καλημέρα, καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση
#60
ανεβασε μλ στο λιπασμα μην την φοβασαι
Απάντηση
#61
(31-01-2023, 12:11 )trompetas Έγραψε: Καλλιεργω με Ρεμο απο τοτε που ηρθαν στην Ελλαδα βασικα, γυρω στα 4-5 χρονια, απο τοτε που ειχα ενα ph down το δωρησα σε φιλο που το ηθελε και εχω "ξεχασει" τι σημαινει phαρω το νερο. Απλα βαζεις τη δοσολογια σου, νερο, ανακατεμα, ριχνεις. Ουτε καν δεν χρειαζεται αποχλωριωση, επειδη εχεις αλατα εισαι σε περιβαλλον με μικρη μικροβιακη δραστηριοτητα, ο ορισμος της υδροπονιας δηλαδη, αλλα επειδη μου το λενε οι φιλοι, σαν το βιολογικο δεν εχει, παντα να το χουμε στο νου αυτο. Τα αλατα ειναι απλως ο "τεμπελικος" τροπος καλλιεργειας

Ο πινακας με τα Ph που εχεις βαλει ειναι ακραια κακος, κανενας δε ξεκιναει με 5.5ph φορτιση πρωτο ποτισμα,  (πολλοι απο αυτους τους πινακες που βαζουν οι εταιριες ειναι αστοχοι) , απλα ακολουθα την εξης θεωρια και θα σαι σουπερ :

Αναπτυξη - 6.5

Πρωτος μηνας Ανθοφοριας 6.0

Δεύτερος μηνας ανθοφοριας 5.8  (αλλα αν βαζεις αρκετη λιπανση στον πρωτο μηνα ανθοφοριας με 6 ph το 5.8 μετα το φτανεις ουτως η αλλως)

Επειδή έψαχνα πληροφορίες εδώ μέσα κ θεωρώ είσαι ο κατάλληλος για αυτό που θέλω δηλαδή ας πούμε παίρνω κοκο biobizz κ ακολουθώ το πρόγραμμα της ρεμο κ δεν μετράω ph κλπ δεν θα έχω θέμα? Νερό βρύσης, λιπασμα, ανακάτεμα κ γειά σας? (Συγγνώμη αν ειμαι οφ τοπικ απλά δεν ήξερα που να το γράψω κ επίσης κ άλλοι που ίσως ψάξουν για το συγκεκριμένο θέμα θα πέσουν εδώ κ θα πάρουν κάποια χρήσιμη πληροφορία)
Hookah  Leaf
Απάντηση
#62
Nαι, ετσι απλα
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#63
@trompetas επίσης τελευταίες ερωτήσεις κ σκάω..
Το κοκο το προλυπαινεις με cal/mag? Η το ξεπλενεις καθόλου?
κ ταιζεις με κάθε πότισμα?
Γενικά λίγο την διαδικασία στην αρχή θέλω να προσέξω να μην κάνω κανένα λάθος κ τα χαλάσω όλα μιας που είμαι αυτοματακιας..

Η κάθε πληροφορία θα μου ήταν χρήσιμη αν είχες χρόνο.. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων
Hookah  Leaf
Απάντηση
#64
Φτιαξε ενα νημα με ολα τα παραπανω να υπαρχουν συμμαζεμενα, δεν ειναι σωστο να χαλαμε τη ροη του ημερολογιου, μετα εκει το αναλυουμε οσο θες
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#65
Θερμοκρασία 19-24, υγρασία 60-65% 

Φώτα στα 35εκ, 18/6

8/2 Week 10, day 64 Απογευματινό ?ml/L calmag + 1ml/L(50%) fishmix + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera .3L σύνολο, PH 6.3 ,EC 1.2
   
700 KWh χοντρικά X 0.25 = 175E ανάπτυξη


Θερμοκρασία 19-24, υγρασία 60-65% 

Φώτα στα 30εκ, 12-12 μπήκε η HPS

10/2 Week 1, day 1 Πρωινό ?ml/L calmag + 1ml/L(50%) Grow+0.5ml/L(50%) Bloom +0.5ml/L(50%) Topmax + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera. 4L σύνολο, PH 6 ,EC 1.2

Τα γύρισα ανθοφορία και ότι γίνει Smile

@Νέρωνας Διαχείριση είναι όχι φόβος..για να φτάσουν μέχρι τέλους τα λιπάσματα..γύρισα πάλι στο 50% να τελειώσουν να δοκιμάσω τα remo!

Μπήκε το τελάρο που κρατάει τεντωμένο το τεντ, πλαστική σύνδεσμοι της secret jardin 2E το κομμάτι
και Ηλεκτρολογικός σωλήνας βαρέας χρήσης 3,5Ε..έτοιμα όλα να μπει το δίχτυ.

Καλήμερα, καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση
#66
@Fallout κατά την δική μου άποψη καίς πάρα πολύ ρεύμα κατά την φάση της βλάστησης..175 ευρό θεωρώ είναι πάρα πολλά!

Στην 80χ80 που είσαι θα μπορούσες να βγάλεις βλάστηση με κάνα πανελάκι led 100 βαττ..με ντίμερ να ρυθμίζεις την ένταση..και τα 100 βαττ οριακά πολλά μου φαίνονται.

Τις πρώτες 2 βδομάδες κάνα 30αρι βαττ κ μετά θα ανέβαινες σταδιακά.
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#67
@prasinos Ευχαριστώ για το feedback για άλλη μία φορά!

Συμφωνώ μαζί σου 100%, θέλει led για οικονομία στα watt αλλά και όλα τα άλλα οφέλη που σου δίνει αυτή η τεχνολογία..

Αλλά πρέπει να συνυπολογίσουμε και το κόστος αγοράς του εξοπλισμού..για μένα τα Led για να βγάλουν τα λεφτά τους πρέπει να καλλιεργείς συχνά..

Σίγουρα πάντως με HID εξοπλισμό δεν συμφέρουν οι βαθιές αναπτύξεις..πολύ καλύτερα οι σύντομες με sog και 12-12...

Αν καταφέρω να βάλω στην άκρη 160Ε θα πάρω ένα sirius 2 70watt για την ανάπτυξη και μετά θα γυρνάω σε hps...
Απάντηση
#68
Θερμοκρασία 18-24, υγρασία 60-65% 

Φώτα στα 30εκ, 12-12

11/2 Week 1, day 2 Βραδινό ?ml/L calmag + 1ml/L(50%) Grow+ 0.5ml/L(50%) Bloom + 0.5ml/L(50%) Topmax + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera. 4L σύνολο, PH 6 ,EC 1.2

13/2 Week 1, day 4 Βραδινό ?ml/L calmag + 1ml/L(50%) Grow+ 0.5ml/L(50%) Bloom + 0.5ml/L(50%) Topmax + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera. 4L σύνολο, PH 6 ,EC 1.2

15/2 Week 1, day 6 Απογευματινό ?ml/L calmag + 1ml/L(50%) Grow+ 0.5ml/L(50%) Bloom + 0.5ml/L(50%) Topmax + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera. 4L σύνολο, PH 6 ,EC 1.2

Ψηλώνουν! Άντε να δούμε κάνα πράσινο φύλλο!

Καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
               
Απάντηση
#69
Θερμοκρασία 19-25, υγρασία 60-65% 

Φώτα στα 30εκ, 12-12

16/2 Week 1, day 7 Βραδινό ?ml/L calmag + 1ml/L(50%) Grow+ 0.5ml/L(50%) Bloom + 0.5ml/L(50%) Topmax + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera. 4L σύνολο, PH 6 ,EC 1.2

17/2 Week 2, day 8 Βραδινό ?ml/L calmag + 1ml/L(50%) Grow+ 1ml/L(50%) Bloom + 0.5ml/L(50%) Topmax + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera. 2L σύνολο, PH 6 ,EC 1.2

18/2 Week 2, day 9 Βραδινό ?ml/L calmag + 1ml/L(50%) Grow+ 1ml/L(50%) Bloom + 0.5ml/L(50%) Topmax + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera. 4L σύνολο, PH 6 ,EC 1.3

19/2 Week 2, day 10 Βραδινό ?ml/L calmag + 1ml/L(50%) Grow+ 1ml/L(50%) Bloom + 0.5ml/L(50%) Topmax + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera. 4L σύνολο, PH 6 ,EC 1.3

Τα ξερά φύλλα έφυγαν..

Η sativa τραβάει την ανηφόρα Big Grin θα χρειαστεί supercrop σύντομα..

Το δίχτυ θα μπει σήμερα λογικά, περισσότερο για υποστήριξη θα είναι..

Καλημέρα, καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση
#70
Θερμοκρασία 19-25, υγρασία 60-65% 

Φώτα στα 30εκ, 12-12

20/2 Week 2, day 11 Βραδινό ?ml/L calmag + 1ml/L(50%) Grow+ 1ml/L(50%) Bloom + 0.5ml/L(50%) Topmax + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera. 3L σύνολο, PH 6 ,EC 1.3

22/2 Week 2, day 13 Βραδινό ?ml/L calmag + 1ml/L(50%) Grow+ 1ml/L(50%) Bloom + 0.5ml/L(50%) Topmax + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera. 4L σύνολο, PH 6 ,EC 1.3

23/2 Week 2, day 14 Βραδινό ?ml/L calmag + 1ml/L(50%) Grow+ 1ml/L(50%) Bloom + 0.5ml/L(50%) Topmax + 1ml/L(50%) Heaven + 1ml/L(50%) Activera. 2L συν, PH 6 ,EC 1.3

Θερμαντικό σώμα, υγραντήρας και καλώδιο βγήκαν έξω από το τεντ!

Ανεμιστήρας οριζόντιας κυκλοφορίας αέρα στην δεύτερη σκάλα.

Μπήκε το δίχτυ και έγινε κίνηση "καράτε" supercrop σε όσα είχαν ξεφύγει!

Και κορυφή σπάσαμε και υπερβολές κάναμε μια χαρά μαθαίνω Smile

Καλή συνέχεια!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
                   
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)