[Indoor] Humboldt seed company - Pound Cake
#1
Ο χώρος καλλιέργειας είναι μια μικρή τέντα για σπορόφυτα 0,60χ0,40χ0,60 εκ. Dark Propagator . Εύκολη στο στήσιμο κ στο άνοιγμα των εισαγωγών.

Απο φωτισμό τρέχει 24ωρο Astir sirius 35watt .

Aνεμιστηράκι pc προς το παρόν και υγραντήρας

υγρασια 70-80 %   θερμοκρασια 25-27 βαθμους

Μετά απο 2 αποτυχημένες προσπάθεις wedding cake , ένας σπόρος barney κ ένας απο σποράδικο (δέν σκάσανε ποτέ τα σπόρια) κατέληξα σε humboldt και pound cake .

5 Δεκεμβρίου έσκασε ο σπόρος 14 ημερών σήμερα . Θα παραμείνει σε αυτη την τέντα μια βδομάδα ακόμη κ έπειτα θα μεταφερθεί στην μεγαλύτερη 0,45χ0,45χ120 εκ

Νεράκι κ root juice μέχρι στιγμής , ψέκασμα 1 φορά την ημέρα . Στην υγεία μας κ καλές καλλιέργειες σε όλους μας!

                   
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#2
Καλή του πορεία πράσινε!
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#3
Καλή αρχή! Τέλειο το σενάριο τις ασταμάτητης καλλιέργειας!
Απάντηση
#4
Καλή αρχή πράσινε ,, πάμε λίγο,,, τεχνη κάνουμε δεν είναι απλά ένα φυτό !!
Απάντηση
#5
Γι αυτό τον λόγο έγινε η αγορά 2ης μικρότερης τέντας , να γλυτώνω 1 μήνα βλάστησης περίπου . Άσχετα που στη συγκεκριμένη περίπτωση πήγα λίγο πίσω με τα σπόρια που δεν σκάσανε Tongue

3 γκροου βγαίνουνε έτσι το χειμώνα . Με το που στεγνώσει το ένα , μπαίνει το καινούριο για ανθοφορία αφού έχει πάρει ένα μήνα τουλάχιστον ανάπτυξη. Μια σκέψη η οποία έπρεπε να είχε υλοποιηθεί νωρίτερα!

Ισόγειο - σπορόφυτο , ανάπτυξη

1ος όροφος - ανθοφορία , στέγνωμα Tongue

       
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#6
(19-12-2022, 19:02 )prasinos Έγραψε: Γι αυτό τον λόγο έγινε η αγορά 2ης μικρότερης τέντας , να γλυτώνω 1 μήνα βλάστησης περίπου . Άσχετα που στη συγκεκριμένη περίπτωση πήγα λίγο πίσω με τα σπόρια που δεν σκάσανε Tongue

3 γκροου βγαίνουνε έτσι το χειμώνα . Με το που στεγνώσει το ένα , μπαίνει το καινούριο για ανθοφορία αφού έχει πάρει ένα μήνα τουλάχιστον ανάπτυξη. Μια σκέψη η οποία έπρεπε να είχε υλοποιηθεί νωρίτερα!

Ισόγειο - σπορόφυτο , ανάπτυξη

1ος όροφος - ανθοφορία , στέγνωμα Tongue


καλη αρχή πράσινε , αυτό ακριβώς σκέφτομαι να κάνω και εγώ για να μη χάνω χρόνο , στη περίοδο ανάπτυξης δεν νομίζω να χρειάζεται τέντα απλα κάποια φωτα , ισχύει αυτό ? και εάν ισχύει ποσα φωτα περίπου χρειάζονται για την ανάπτυξη γιατί σχεδιάζω να έχω άλλο χώρο σε τέντα για ανθοφορία κ φουλ ισχύ σε φωτα.
Απάντηση
#7
Την καλησπέρα μου κ τα χρόνια πολλά σε όλη την παρέα Big Grin

Pound cake..σήμερα κλείνει 29 ημέρες. Στις 23/12/22 έγινε μεταφύτευση σε γλαστράκι 3 λίτρα κ έγινε τοπινγκ στο 4ο γόνατο.

Το άφησα στην τύχη του για 6 μέρες ώστε να κάνω κ γώ τις διακοπές μου Tongue . Εφάρμοσα το σύστημα με το μπουκάλι νερό κ ενα χοντρό κορδόνι ώστε να τραβαει νερό απο εκεί τις μέρες που θα έλειπα.

Οταν γύρισα πρίν μια βδομάδα περίπου δεν το βρήκα κ στα καλυτερά του αλλα επανήλθε γρήγορα.

Έγινε άλλη μια φορά τόπινγκ πρίν 3 μέρες σε όλες τις κορυφές.

 Σήμερα ποτίστηκε κ σε 2 μέρες θα γίνει μεταφύτευση στην τελική 10 αρα γλάστρα. Το μόνο που άλλαξα είναι το χώμα , biobizz all mix αυτη τη φορά. Γέμισα την γλάστρα κ την έβρεξα με πεχαρισμένο νερο 6,7 ώστε να είναι να είναι έτοιμο σε 2 μέρες.

Δεσίματα κλασικά Cool  έκοψα κ 4 μεγάλα φανόφυλλα

                       
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#8
Έγινε μεταφύτευση πριν λίγο..μπήκε στην 10αρα γλάστρα με all mix biobizz. Ποτίστηκε πολύ ελαφριά απο πάνω με πεχαρισμένο νερο 6,7  150 μλ περίπου.
Ακόμα κρατάει η γλάστρα νερό απο το πότισμα που έκανα πριν 1,5μέρα περίπου , οπότε το αφήνω στην ησυχία του για κανα 2ήμερο κ βλέποντας θα ξεκινήσω κανονικά ποτίσματα.

Μου αρέσει ο τρόπος που απλώνεται στο χώρο το συγκεκριμένο φυτό.. θα μείνει σίγουρα μια βδομάδα να απλωσει λιγακι η ρίζα και μετά μπαίνει ανθοφορία.

Μυκόριζα κατά την μεταφύτευση εννοείται..έγινε λίγο μπουρδέλο η φάση γιατί δεν έχω ξανακάνει σε μεγαλούτσικο φυτό αλλά δεν φάνηκε να πτοήθηκε Tongue  πέφτανε χώματα , μυκόριζες γύρω γύρω χαμός..γατιά μες τη μέση πφφ

Το φώς στα 45 watt αυτή τη στιγμή ..έκλεισε 1 μήνα.. βίβες!

               
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#9
10 μέρες περάσανε απο το τελευταίο πόστ..10 μέρες όπου έγινε ένα καλό training στο φυτό.
 
6/1/23 περίπου 1 λίτρο + 1 μλ enigma + 0.5ml fish mix biobizz

9/1/23 1.5 litr + 0.5ml fish mix +3 ml cal mag

12/1/23 -- ΑΛΛΑΓΗ ΩΡΑΡΙΟΥ--   12-12
  
          1,5 lit + 0.5 bloom + 0.5 grow

38ημέρες έμεινε σε φάση βλάστησης κ πλέον σήμερα είναι 2 ημερών ανθοφορία. 65 ημέρες δίνει η εταιρία οπότε 15 μαρτίου περίπου θα γίνει συγκομιδή.

Μου έχει δείξει κάποια σημάδια στα φύλλα κ πιστεύω είναι έλλειψη cal mag και αζώτου. θα ισιώσει δεν με ανησυχεί , ακόμα θεωρώ ότι δεν του έχω κάνει κανονικό πότισμα . Στο επόμενο θα του ρίξω αρκετό μέχρι να δω λίγα απόνερα Cool

Να παραθέσω ότι όπως κοιτάμε το φυτό , στην αριστερή κορυφή έγινε η τεχνική FIM , γι αυτό κ η περίεργη εμφάνιση

Ωραίες οι ίντικες  , χαλαρωτικές , καλλιεργούνται κ εύκολα... η σατίβα απο την άλλη είναι πάντα πρόκληση Smoke20

περιμένω να έρθει σπόρος απο ace seeds Thai x Panama ! !  Kάπως θα παίξουν παράλληλα με το pound cake

Aυτά το ολίγοντα μερακλήδες μου.. βίβες

                               
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#10
Γειά χαρά σε όλους Cool

8η ημέρα ανθοφορίας σήμερα κ έγινε μια αποφύλλωση , καθάρισμα τα χαμηλά κλαράκια κ μερικά λυγίσματα για να πάρει λίγο αέρα ο τόπος μέσα στην τέντα.

Σαν να υπάρχει ένα μικρό θέμα με το ph  , όπως μου έδειξε σε μερικά φύλλα..θα αρχίσω να το μετράω απ το επόμενο πότισμα.

Πιστεύω οτι αυτό γίνεται λόγω του οτι δέν χρησιμοποιω αρκετά λιπάσματα με το all mix χώμα.

Ενταση στο φώς 75 watt .

15/1/23 2.5 lit + 4.5 enigma +2.5 grow +2 bloom +2 top max + 4 calmag

18/1/23 2.5 lit +1 grow +1 bloom + 0.5 topmax

Φώτο σημερινές πρίν κ μετά

                           
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#11
Cool

Να ενημερώσω οτι απο δώ κ στο εξής αλλάζει ο τρόπος καλλιέργειας του φυτού κ θα είναι μια μορφή πειραματικου grow

Αλλάζω την μορφή του φαγητού που θα παρέχω στο φυτό.

Το χώμα είναι biobizz all mix και περιέχει  20% βρύο τύρφης, 35% τύρφη κήπων, 10% υψηλής ποιότητας οργανικό Worm-Humus, 30% περλίτη και 5% Pre-Mix.

Μέχρι και την 2η βδομάδα άνθο έτρωγε biobizz , δηλαδη..

21/1/23 - 2,5 λιτρα + 2,5 grow + 4 bloom +2.5 top max  

Στις 24/1/23 έγινε πασπάλισμα στο χώμα με

-veg pearls  όπου στην ουσία  είναι ζαχαροκάλλαμο κ προσφέρει υψηλό άζωτο

- palm tree ash  για υψηλό κάλιο

- guano  για υψηλό φώσφορο

- sea weed για μικρο κ μακρο στοιχεία
 
- humus για ιχνοστοιχεία


και πότισμα με 2,5 λίτρα νερο κ λίγο βιοβιζζ ζουμάκια μέσα γιατί ήμουν 2 βδομάδα άνθο - με καλο στρετς στα φυτά το χρειαζότανε το άμεσο φαγητό τους .

Το πασπάλισμα με το φαγητό πιστεύω θέλει κανα 10 ήμερο για να δείξει το τι θα συμβεί στο φυτό..Ο σκοπός μου είναι να το πάω απο δώ κ πέρα μόνο με νερό πεχαρισμένο . Αντε κ προς 6 βδομάδα να προσθέσω λιγο guano ακόμα.

Δοσολογία όσο αναγράφει για το κάθε ένα η συσκευασία του απο μία κουταλίτσα περίπου

Έχει περάσει αρκετά το φυτο πάντως..στις 24 έγινε το πότισμα κ στις 25 το άφησα μόνο του για 5 μέρες . Στην ουσία έχασε 1 πότισμα . Είχα βάλει κ ένα μπουκάλι με κορδόνι αλλα δεν τραβηξε αρκετο..περίπου 300 μλ .

Οπότε χθές που γύρισα το βρήκα σαν ητιά κρεμασμένη Sad

Ήπιε 2,7 λιτρα με την τελευταια δόση απο biobizz  θέλω να πιστεύω Tongue 

Στο σήμερα πλέον , εχουν 1 ωρίτσα που άναψαν τα φώτα κ κάπως έχει βελτιωθεί η κατάσταση σε σχέση με το χθεσινό χάλι ..

Το canopy δεν είναι πολυ ομοιόμορφο αλλα το δέχομαι εντάξει Tongue 

Σε 3 μέρες πότισμα κ τελευταία αποφύλλωση και εύχομαι όλα να πάνε καλά.. εβίβες

                                   
Απάντηση
#12
Καλύτερη η εικόνα του φυτού σήμερα στον κήπο..19 ημέρα ανθοφορίας..

Κάποιες κορυφές πήγαν να ξεφύγουν , οπότε έπεσε τσάκισμα κ δέσιμο σε μερικές για να ερθουν κάπως στο ίδιο ύψος όλες τους.

Φώτα στα 85 watt κ θα ανεβάζω σιγά σιγά

φώτο πρίν και μέτα..

                           
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#13
ace seeds Thai x Panama θα βάλω σύντομα και εγώ , 13 βδομάδες ανθοφορία ελπίζω να αξίζει το κόπο με το παραπάνω.
Απάντηση
#14
@Φώντας  Το thai x panama δεν με βλέπω να προλλαβαίνω να το βάλω δυστυχώς!!

21η ημέρα ανθοφορίας για το pound cake και εγινε ξεπουπούλιασμα κανονικό!

40% σατίβα , 60% ίντικα το δίνει η εταιρία . Στρέτσαρε αρκετά πάντως κ δεν του τό΄χα , σατιβίζον φαινότυπος.
Μπαίνουμε ανθοφορία κανονικά απο δώ κ πέρα. Βίβες Smoke20

                       
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#15
Να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει;
Τα φυτά σ' αυτό το στάδιο σταματάνε να φωτοσυνθέτουν;
Γιατί αν συνεχίζουν, τότε με τι ακριβώς θα φωτοσυνθέσουν; Huh
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#16
το εκανα και εγω παλια αυτο και ειχα πολυ αρνητικες επιπτώσεις στο τελικο αποτελεσμα , ουσιαστικα ετσι κανουμε ζημια
Απάντηση
#17
@Νέρωνας @Special Την τεχνική extreme trimming μπορείς να την εφαρμόσεις στην 3 βδομάδα άνθο , εκεί που το φυτό έχει σταματήσει να τεντώνει , συνήθως 21η μέρα.

Φυσικά έχει και τα αρνητικά αλλά και τα θετικά της.

Παίζει ρόλο ο χώρος που καλλιεργείς κ το πόσο στενά είναι το φυτό σου μέσα στον χώρο αυτό. Πρώτα προσφέρεις καλύτερο αερισμό στο φυτό και αυτόματα ρίχνεις κατα πολύ την υγρασία στον χώρο .

Ξεμπερδεύεις με το θέμα να ακουμπάει το ένα φύλλο με το αλλο ( το πάνω με το απο κάτω φυλλο ) όπου όταν συμβαίνει αυτο δημιουργείται μια στρώση υγρασίας κ πιθανόν να σου δημιουργήσει θέμα καθώς θα μπουμπουκιάζει το φυτό ,μούχλα κλπ..

Έχουμε πολύ καλύτερη διαπερατότητα του φωτός μέχρι τα χαμηλά παπαδάκια . Με μετρήσεις ppfd , πρωτού γίνει η αποφύλλωση , στις κορυφές έχω γύρω στα 1000 ppfd  αλλά προς τα κάτω υπάρχει σκίαση με τρομερή πτώση σε ppfd .
Μιλάω για πτώση στα 80%. Τρομερή διαφορά οι μετρήσεις πάνω απο ένα φύλλο και αντίστοιχα κάτω απο αυτό.

Με αυτή τη μέθοδο τουλάχιστον πιάνω ένα 300-400 ppfd  και στα χαμηλά παπαδακια.

Επίσης η φωτοσύνθεση δεν σταματά καθώς σε κάθε κλάρα αφήνουμε ενα ζευγαράκι απο φύλλα , μικρά μέν αλλά αρκετά για να γίνει η δουλειά.

Τα νέα φύλλα έχουν την ικανότητα να φωτοσυνθέτουν περισσότερο  κ καλύτερα σε σχέση με τα παλιά τα οποιά όσο περνάει ο χρόνος ζωής τους χάνουν αυτη την ικανότητα.

Απο την άλλη σίγουρα στρεσάρεις για κάνα 3ήμερο το φυτό αλλα επανέρχεται σύντομα. χάνουμε επίσης κ την αποθήκη φαγητού που υπάρχει σε κάθε φυλλο οπότε είναι κ λίγο ρίσκο.

Απο κει κ πέρα διαλέγεις κ παίρνεις. Στα 2 τελευταία γκροου εφαρμόζω αυτη την τεχνικη κ δεν έχω δει καποιο αρνητικο αποτέλεσμα στην τελική εικόνα του φυτού.

Βίβες μαγκες Smoke20
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#18
@prasinos Ήσουν διαφωτιστικότατος Smile και σ" ευχαριστώ.

Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι είναι, μία η άλλη.
Θαρρώ βέβαια, ότι αν άφηνες λίγα περισσότερα φύλλα θα ήταν καλύτερα. Διότι αν η φωτοσύνθεση συνεχίζεται κανονικά και συμμετέχει στο πρήξιμο, τότε το φυτό μέχρι να αναπτύξει νέο φύλλωμα πάει με πιο αργούς ρυθμούς.

Υ.γ. Υποθέσεις κάνω.
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#19
1/2/23 2,5 λιτρα νερό αποχλωριομένο ph 6.5

4/2/23 2.5 λιτρα νερό ph 6.5

24η ημέρα ανθοφορίας κ άρχισαν οι μυρωδιές σιγά σιγά . Πρόσθεσα κ εδαφοκάλυψη κόκκους αργύλου γιατί στέγνωνε άσχημα το πάνω μέρος του χώματος.

Αυτά προς το παρόν , συνεχίζω με σκέτο νεράκι κ βλέπουμε..

                   
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#20
30 ημερών άνθο κλείνω σήμερα

7/2/23  2,9 λιτρα νερό

10/2/23  3 λιτρα νερό  , έγινε τελευταία φορά πασπάτισμα απο πάνω με φύκια , στάχτη κ κοπριά νυχτερίδας.

Για το επόμενο πότισμα ετοιμάζω τσάι με τα ίδια συστατικά + μελάσσα.

Η μυρωδιά προς το παρόν που σου αφήνει στα δάχτυλα όταν το ακουμπάς , είναι κάτι σε πευκολέμονο!

                           
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#21
@prasinos Αν καπνίζεις, στρίψε ενα κανονικό στριφτό και τριψτο λίγο στα κρύσταλλα των ζαχαρόφυλλων.
Έτσι θα πάρεις μια γεύση από τα αρώματα του φυτού σου. Smile
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#22
Προετοιμασια τσάι ..

3λιτρα νερο μπήκαν στο δοχείο κ έμεινε για 1 μέρα να φύγει το χλώριο. Την επόμενη μέρα πρόσθεσα  1 κουταλιά μελάσα στο νερό κ ετοίμασα το καλσόν με 1 κουταλιά guano , 1 κουταλια στάχτη , 1 κουταλιά sea weed και 1 κουταλιά χουμους.

Μπήκε κ αυτό στο νερό κ πρόσθεσα κ την αντλία αέρα..Το ανακάτεμα έγινε για περίπου 28 ώρες

13/2/23 ποτίστηκε με το παραπάνω τσάι

16/2/23 3λιτρα νερό σκέτο

Σίγουρα αυτό που καταλαβαίνω απ την εικόνα του φυτού είναι οτι υπάρχει ένα θέμα με το ph. Το πεχάμετρο απεδείχθει να δείχνει λάθος μετρήσεις σε μία σύγκριση που έκανα με το κλασικο με τις σταγόνες όπου αλλάζει το χρώμα του νερού.

Η φιλοσοφία μου ήτανε να το πάω χωρίς μετρήσεις ph ώστε να ρυθμίζεται μέσα στο χώμα μόνο του αλλά κάτι φταίει , κάτι λείπει απο την σύσταση του χώματος. Απο δ'ω κ πέρα θα ρυθμίζω το ph στο 6.5 κ βλέπουμε την πορεία που θα έχει.

Έχω άλλες 4 βδομάδες μπροστά μου , το επόμενο πότισμα θα έχει πάλι τσάι.

Αγόρασα και ένα διαθλασίμετρο  για να  έχω κ μία εικόνα των επιπέδων στα brix. Καλό είναι να έχουμε κ μιά μέτρηση στην ποιότητα του βοτάνου που καταναλώνουμε. Αυτά μάγκες κ συνεχίζουμε ..φωτό σημερινές..

                           
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#23
40 ημερών ανθοφορίας.. Έτσι λίγο για το μάτι Cool
                       
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#24
52 ημερών σήμερα..σχεδόν άλλες 2 βδομάδες μπροστα κ κόψιμο. Αφου την έβγαλε μεχρι τώρα το φυτό ενταξει δεν το φοβάμαι..
Εξάλλου πειραματικό ήταν αυτο το γκρου..Πολύ διάβασμα το τελευταιο 2μηνο πέρι βιολογικης καλλιέργειας.

Έχω μερικά υλικά ακόμα να αγοράσω για να ολοκληρώσω την συνταγή για το χώμα που ετοιμάζω για την επόμενη καλλιέργεια. Ανυπομονώ να ξεκινήσω!

βίβες σε όλους

                   
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#25
Μπράβο πράσινε σε χαίρομαι!!! Και εγώ λέω να παίξω μπάλα με ένα φυτό στη τεντα μου 0,6χ0,6χ1,6 ,με φοβίζει λίγο το ρίσκο του ενός φυτού αλλά θα το ξεκινήσω με σπόρο που πήρα από αμστερνταμ royal queens blue cheese.
Απάντηση
#26
@Peacenlove4420  Βάζεις άνετα 2 φυτά στην τέντα σου..βάλε 2 blue cheese και θα είσαι άνετος!
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#27
56 ημερών σήμερα.

Νεράκι σκέτο απο πότισμα..στο 3ήμερο πίνει 3 λίτρα. 1,5 λίτρο την 1 μέρα , 1,5 την επόμενη μέρα ,την τελευταια τίποτα.

Στα χαμηλά παπαδακια βρήκα προχτές σποράκια Dodgy

Οπότε έκοψα 1 ώρα απο φωτισμο , χαμήλωσα την ένταση απο το πάνελ και σε 1 βδομάδα ψαλίδι!

                       
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#28
Σε 2 μέρες το φυτάκι θα κοπεί κ θα κρεμαστεί ανάποδα για στέγνωμα. .Απο αρώματα καλά τα πάει , δυνατά και πολύ sticky ..

Ελεγχος στα κρυσταλλακια τα περισσότερα θολομένα , μερικα διάφανα , μερικα μελί.

Δοκίμασα και το διαθλασίμετρο για να έχω μια εικόνα στα BRIX ..σε γενικές γραμμες σου δείχνει μια εικόνα για την γενική υγεια του φυτου. Εκοψα μερικα φυλλαράκια , τα έβαλα σε μια πρεσσα για σκορδο , τα ζουληξα να βγάλουν μερικες σταγόνες , έκανα την μέτρηση και τα αποτελέσματα ήτανε απογοητευτικα..

Γύρω στο 7-8% μου έδειξε..αναμενόμενο θα έλεγα αφου το φυτό έχει το μαύρο του το χάλι Tongue 

Απλα με αυτον τον τρόπο καταλαβαίνω τις δυνατότητες που είχε το φυτο..θέμα με το ph , ελείψεις σε ασβέστιο μπορώ να πω κλπ κλπ...μπαλάκια βρήκα κιόλας..όλα τα έχουμε..

Τέσπα φτασαμε στο τέλος σιγα σιγά..βίβες μαγκες Smoke20

                           


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#29
Κόπηκε χθές 61 ημερών ανθοφορίας...θερμ 18-20 , υγρασια 60-62 . Θα το πάω 2 βδομάδες το στέγνωμα , αν δεν με πιάσουν οι παράνοιες Tongue 

Δοκίμασα πριν λιγο ένα μικρό παπαδάκι που είχα κόψει πριν 4 μέρες..εντάξει η γεύση με άφησε άφωνο..σκέτο στο πιπάκι με καύση...επίπεδο ατμοποιητή η γεύση! Έντονη γεύση χαμομήλι τσαι του βουνού , βούτηρο..ο εγκέφαλός μου έπαθε σόκ , προσπαθούσε να συλλέξει νέες πληροφορίες Tongue ελπίζω να κρατηθούν αυτά τα αρώματα κατα την διαδικασία του στεγνώματος! 

Βίβες κ καλές καλλιέργιες σε όλους μας Smoke20

           
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#30
Την καλησπέρα μου σε όλους!

Η διαδικασία στεγνώματος πήγε 15 ημέρες. Θερμ. 17-18 βαθμούς , υγρασια 60% μέσα στην τέντα.

Εφτασε στο σημείο τα κλωναράκια με λίγο δύναμη μπρός-πίσω να σπάνε. 'Ητανε το σημείο που ήθελα να φτάσω το στέγνωμα. Μπήκε όλο το βότανο σε grove bag κ όπου θα παραμείνει χωρίς το λεγόμενο burping που έκανα με τα βαζάκια.
Εχω το νού μου βέβαια στην υγρασία κ έβαλα τον μετρητή μέσα κ μου δείχνει 58-60% .

Γύρω στα 60 γρ όλο κ όλο αλλά μέχρι στιγμής είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένος με το τελικό αποτέλεσμα!
Παπαδάκια πετρωτά και πολύ sticky!!
Απο αρώματα πολύ έντονα κυριαρχεί το πεύκο απο μεριά φύση...απο μεριά κουζίνας μου θυμίζει την σοκολάτα snickers!
Έντονο φυστίκι θα έλεγα..σαν πασατέμπο και βούτηρο που είπε κ φίλος μου μάγειρας.

Σε κανα 2βδόμαδο smoke report να δέσουν καλύτερα και οι γεύσεις.

Βίβες σε όλους!

                   
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#31
Καλα πιωματα!
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#32
Περίπου 1,3γρ κάνναβης ,  σπάσιμο στο grinder και στρίβουμε ένα joint Cool

Έντονα φυσικά αρώματα ξεπροβάλλουν απο τα φουντιά καθώς θρυμματίζονται. Κολλώδες αρκετά και η διαδικασία στριψίματος γίνεται δύσκολη.

Ετοιμο το τσιγάρο και είμαι έτοιμος για απογείωση. Άναμα αργά και σταθερά για να αρχίσει να καίγεται ομοιόμορφα.

Πρώτες τζούρες.. παφ παφ και το δαχτυλίδι απο το λαδάκι αρχίζει να εμφανίζεται..ευκολόπιωτο και ευχάριστο στον λαιμό..ελάχιστα γαργαλιστικό..

Γεύση έντονη , σαν να πήρες τα αρώματα της φύσης ,  τα στούπωσες στο τσιγάρο και τους έβαλες φωτιά!

Θέλω να καταλήξω στο γεγονός οτι έχω καλλιεργήσει 17 φυτά μέχρι τώρα τα τελευταία 5 χρόνια και όλα μεγαλωμένα με λιπάσματα biobizz . Τα έχω καπνίσει όλα σκέτα για δοκιμή  και η εμπειρία δεν ήταν ευχάριστη..δυσκολόπιωτα , κάψιμο στο λαιμο κ ελάχιστα ώς μηδαμινά αρώματα.

Στην εξωτερική τους εμφάνιση ήταν σουπερ μπόμπα φουντιά και στο βάζο μοσχομυρίζανε αλλά....δυσκολόπιωτα..και με flushing και με τα όλα τους..

Ίσως να φταιει το γεγονός οτι κάπνιζα μπάφους (συνδιασμος καπνου με κάνναβη) και ο καπνός κάλυπτε την μυρωδιά της κάνναβης..στο σημείο όπου δεν έδινα τόση σημασία στα αρώματα του ανθού.

Στο σήμερα , έχω να πω ότι η κάνναβη απο το τελευταίο φυτό είναι η νύχτα με τη μέρα συγκριτικά με τα προηγούμενα. Μακάρι να μπορούσα να σας κεράσω όλους!

Κάπνιζα άνετα τις τζουρίτσες μου , περίπου το 1/4 του τσιγάρου αργά και απολαυστικά..απολαμβάνοντας τα αρώματα....έχει περάσει μισή ώρα απ την στιγμή που το άναψα και δεν το χω συνειδητοποιήσει..ο χρόνος φαίνεται να έχει κολλήσει στα γρανάζια του..stoney η φάση..μάτια κατακόκκινα μετά απο καιρό..η σκέψη χαμένη σε άλλα σύμπαντα..θα χαρακτήριζα ψυχεδελική την κατάσταση..

Πλέον απ το τσιγάρο κάνω 2 τζουρίτσες κ το αφήνω στην ησυχία του Tongue για να είμαι λειτουργικός και όχι σαν να έχω φάει μανιτάρια Tongue 

Έμεινε άλλη μια ενημέρωση στο συγκεκριμένο ημερολόγιο η οποία θα γίνει σε περίπου 1 μήνα , να ωριμάσει λίγο η φουντίτσα

                           
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)