Πατάτα με τα φώτα. Και τώρα;
#1
Καλησπέρα φίλοι και φίλες καλλιεργητές!

Τρέχω ένα grow με δύο φυτά και βρίσκομαι στην 6η μέρα ανθοφορίας μετά από 42 μέρες ανάπτυξης.
Προχθές, κάνοντας μια αναδιάταξη του χώρου μου, κατέβασα κατά λάθος το κουμπί του χρονοδιακόπτη με αποτέλεσμα να μείνουν ανοιχτά τα φώτα. Όταν το πήρα χαμπάρι είχαν περάσει 36 ώρες. Cry

Τι μπορεί να συμβεί από δω και πέρα;
Έχει τύχει σε κάποιον;
Huh
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#2
@Special ....τιποτα δεν θα γίνει στην 6η μερα......συνέχισε κανονικα
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#3
@sig-p420 Λες ε;
Μακάρι ρε φίλε γιατί ψιλό αγχώθηκα να σου πω την αλήθεια.
Το ένα φυτό πρόλαβε να πετάξει τα πρώτα pistils, το άλλο όχι. Για να δούμε...

Να είσαι καλά για την απάντηση!
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#4
Eνταξει εχει συμβει σε ολους καποια στιγμη αυτο.

Ειναι και μια δοκιμασια στο γενετικο σου τωρα ο,τι εγινε εγινε

Αν σου πεταξει τιποτε μπαλες, τοτε καταλαβαινεις οτι δεν εχει και πολλες αντοχες σε στρεσαρισματα το strain και πας παρακατω, αν απο την αλλη δεν καταλαβουν τιποτε, ειναι σημαδι καλου γενετικου
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#5
@trompetas Για να δούμε τι θα δούμε.
Τα strains πάντως είναι, ένα O.g Kush και ένα Northern lights... και τα δύο από Sporadiko.gr (φ.π).

Οι indica ποικιλίες είναι γνωστό ότι είναι πιο ανθεκτικά φυτά στα στρεσαρίσματα πάντως, εκεί ποντάρω.

Να είσαι καλά για την βοήθεια!
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#6
από το τίτλο νόμιζα πριν διαβάσω ότι έμεινες τελείως από φωτα (πχ κάηκαν ) ελπίζω να πανε όλα καλα .
Απάντηση
#7
(27-01-2023, 17:36 )Φώντας Έγραψε: από το τίτλο νόμιζα πριν διαβάσω ότι έμεινες τελείως από φωτα (πχ κάηκαν ) ελπίζω να πανε όλα καλα .

Κι εγώ αυτό ελπίζω φίλε. Big Grin
Να είσαι καλά!
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#8
Να σου στείλω κανέναν απ' τους δικούς μου τους χρονοδιακόπτες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Rofl Rofl Rofl

Βίβες, μην αγχώνεσαι Wink
Leaf ...σπείρε για σένα... Leaf
Απάντηση
#9
(27-01-2023, 20:41 )Sugar Man Έγραψε: Να σου στείλω κανέναν απ' τους δικούς μου τους χρονοδιακόπτες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

  Rofl  Rofl  Rofl

Βίβες, μην αγχώνεσαι  Wink

Rolling on the Floor, Laughing out loud Rolling on the Floor, Laughing out loud Rolling on the Floor, Laughing out loud

Εν τω μεταξύ σε σκεφτόμουν και έλεγα στον εαυτό μου... "Μαλάκα, τρόλαρες και τον @Sugar Man".

Big Grin Big Grin Big Grin
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#10
Καλησπέρα παίδες!

Μια ενημέρωση για το θέμα για να υπάρχει και ως γνώση στο φόρουμ.

Τελικά όλα πήγαν καλά, ή τουλάχιστον πηγαίνουν καλά μέχρι τώρα.  Smile
Βρισκόμαστε στην 25η μέρα σε 12-12 σήμερα και δεν βρήκα κάτι σε... μπομπόλι  Big Grin  έως τώρα.

Πίσω northern light, μπροστά o.g kush.

   

   

Είναι λίγο πεινασμένα -ειδικά το northern light-, γιατί δοκίμασα για πρώτη φορά το all mix της biobizz και το πήγα λίγο συντηρητικά μη και συναντήσω κανένα πρόβλημα. Βέβαια αυτή τη βδομάδα έφαγε διπλάσιες ποσότητες φαγητού σχετικά με αυτές του προγράμματος.

(Μάλλον θα είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που θα αποχωρήσουν από την biobizz γιατί συναντάω κι εγώ πολλά από τα προβλήματα που συζητιούνται τετλευταία). Ίδωμεν!

Βίβες!  Smoke20
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#11
(14-02-2023, 20:19 )Special Έγραψε: Καλησπέρα παίδες!

Μια ενημέρωση για το θέμα για να υπάρχει και ως γνώση στο φόρουμ.

Τελικά όλα πήγαν καλά, ή τουλάχιστον πηγαίνουν καλά μέχρι τώρα.  Smile
Βρισκόμαστε στην 25η μέρα σε 12-12 σήμερα και δεν βρήκα κάτι σε... μπομπόλι  Big Grin  έως τώρα.

Πίσω northern light, μπροστά o.g kush.





Είναι λίγο πεινασμένα -ειδικά το northern light-, γιατί δοκίμασα για πρώτη φορά το all mix της biobizz και το πήγα λίγο συντηρητικά μη και συναντήσω κανένα πρόβλημα. Βέβαια αυτή τη βδομάδα έφαγε διπλάσιες ποσότητες φαγητού σχετικά με αυτές του προγράμματος.

(Μάλλον θα είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που θα αποχωρήσουν από την biobizz γιατί συναντάω κι εγώ πολλά από τα προβλήματα που συζητιούνται τετλευταία). Ίδωμεν!

Βίβες!  Smoke20



ουπς , μου έκανες τη καρδιά περιβόλι , για να έχουν τόσοι προβλήματα με τη βιοβιζζ αρα κάτι δεν πάει καλα και την είχα σε εκτίμηση .
Απάντηση
#12
@Φώντας Κοίτα, προσωπικά πιστεύω ότι τα οργανικά λιπασματα γενικότερα, επειδή δεν είναι άμεσα διαθέσιμα -άρα δεν είναι και άμεσα απορροφήσιμα- από τα φυτά, πρέπει να βρεις εμπειρικά μία φόρμουλα και να πηγαίνεις σύμφωνα με αυτή. Εγώ δεν κατάφερα να το κάνω αυτό στα δύο χρόνια που χρησιμοποιώ την biobizz και το πληρώνω στην τελική απόδοση.
Να σημειωθεί βέβαια, ότι τα έχω δουλέψει μόνο σε χώμα.

Edit: Αν κάνω κάπου λάθος, ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι.
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#13
(14-02-2023, 23:21 )Special Έγραψε: @Φώντας Κοίτα, προσωπικά πιστεύω ότι τα οργανικά λιπασματα γενικότερα, επειδή δεν είναι άμεσα διαθέσιμα -άρα δεν είναι και άμεσα απορροφήσιμα- από τα φυτά, πρέπει να βρεις εμπειρικά μία φόρμουλα και να πηγαίνεις σύμφωνα με αυτή. Εγώ δεν κατάφερα να το κάνω αυτό στα δύο χρόνια που χρησιμοποιώ την biobizz και το πληρώνω στην τελική απόδοση.
Να σημειωθεί βέβαια, ότι τα έχω δουλέψει μόνο σε χώμα.

Edit: Αν κάνω κάπου λάθος, ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι.

Σημειωστε αυτο που σας λεω, και θα με θυμαστε μια ζωη


Αν εχεις προβληματα στα φυτα σου και απλως δεν θελεις να εχεις ουτε 1, απλα  πιασε κοκο σκετο και ρεμο. (Αντε και μυκοριζα για τις μεταφυτευσεις, σημαντικη και αυτη)

Ελατε μετα να συζητησουμε για το παραμικρο προβλημα που μπορει να δημιουργηθει, εκτος απο την περιπτωση του λαθους απο τον grower

Το κατανοω οτι εχουμε κανει διαφημιση σε προιον εισαγωγης, αλλα ειναι καταγραφες εμπειριων και ολες σημειωνουν απροβληματιστες καλλιεργειες με βελτιστες αποδωσεις πανω στο φυτο οσων αφορα τη λιπανση, ειναι κατι που θελουν οι περισσοτεροι σε ενα grow και απλως αυτο τονιζουμε, ειναι ευκολο,φθηνοτερο σε σχεση με αλλους αντιστοιχους τροπους, το να μετρας Ph ειναι μαρτυριο για παρα πολυ κοσμο ας ειμαστε ειλικρινεις
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#14
@trompetas Η μπριζα για τα Remo έχει μπει ήδη. Σε χώμα όμως. Για το coco δεν βιάζομαι.
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#15
Εγώ από όλη την ερευνα που έκανα από εδώ κ από ξένα φόρουμ όλοι λένε το ίδιο με εμένα κ τον σπέσιαλ.. Μιλάμε για πολλά θέματα με το που μπει ανθοφορια.. Μεγάλη προσοχή στο alg a mic. Με το που μπει κ ποτιζεις με σκληρό νερό στα πεθαίνει στην πεινα για κάποιο λόγο...
Το είχαν τουλάχιστον 5 άτομα που παρακολουθουσα τα grow diary τους..
Επίσης ανεβαίνουν υπερβολικά σε δημοτικότητα τα ρεμο κ στο εξωτερικό όχι μόνο εδώ.
Αυτό κάτι μου λέει... Κ μιλάνε για γεύσεις πολύ κοντά στο οργανικό μιας που είναι υβριδικά, ισχυρίζεται η εταιρεία ότι είναι οργανικά/ανοργανα..
(Ιεροσυλία να πω ότι ειναι δίπλα σε γεύσεις οργανικων, δέχομαι το πολύ κοντά αλλά μέχρι εκεί)
Κ κάτι τελευταίο το κοκο με τα ρεμο πάνε σαν το βούτυρο με το ψωμί από ότι έχω καταλάβει..
Hookah  Leaf
Απάντηση
#16
μην μασας η πατατα που λες , εμενα εγινε τρεις φορες σερη , στο τελος αφησα τον ψηφιακο χρονοδιακοπτη και πηρα old scholl Big Grin Big Grin
Απάντηση
#17
@Νέρωνας Νόμιζα θα πεις... "Στο τέλος τα άφησα ανοιχτά" Big Grin
Είναι μπέρδεμα οι ψηφιακοί χρονοδιακόπτες.
Old school for ever! Big Grin
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#18
@Special  μενανε απο μονα τους ανοιχτα την πρωτη φορα βαρεσε 24 φουλ , την δευτερη το ειδα μετα απο κανα 6ωρο , και την τριτη φορα το ειδα σχετικα νωριτερα , αλλα το γενικο συνολο ειχε γινει , να σου πω την αληθεια εκανα φοχ ταιλ πως τα λενε τελος παντων , και μερικα σπορακια βρηκα. Big Grin
Απάντηση
#19
Καλησπέρα παίδες!

Δυστυχώς... ερμαφροδιτίσαμεν!  Smile  Cry

Βρισκόμαστε ακριβώς στην 42η μέρα.
Το o.g. στα χαμηλά ειδικά, έχει πολλά μπαλάκια. Το n.l. έχει πολύ λίγα προς το παρόν.
1) Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Τα κόβω και ότι έδωσαν, έδωσαν ή τα αφήνω και ότι γίνει, έγινε;
2) Με δεδομένο ότι 5η και 6η εβδομάδα τάισα grow/bloom από Α.Ν. (για να τα συνεφέρω από την πείνα),σε περίπτωση που τα κόψω, πρέπει πρώτα να τα φλασάρω, να στεγνώσουν, και μετά να τα κόψω;

   

   

Και πήγαιναν πολύ καλά ρε γ@μώτο...  Cry

   


@sig-p420 Λες να με μάτιασες τελικά;  Rofl
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#20
@Special  Λιγα μπαλάκια δεν έβλαψαν ποτέ κανέναν Big Grin

Κοψε οτι βλέπεις.....και συνέχισε κανονικα....το πολύ πολύ να παρεις και μερικά ωραία θυλικα σποράκια Leaf
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#21
@sig-p420 Οκ Σίγκαρε, ελήφθη.
Σ' ευχαριστώ και πάλι... μ' έχεις σκλαβώσει. Big Grin
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#22
@Special  τώρα πήρα χαμπάρι το ημερολόγιό σου .. όσον αφορά την biobizz , τα καλύτερα  grow χωρίς ελλείψεις τα έκανα με light mix χωμα και φούλ δόσεις σε κάθε πότισμα χωρίς ρυθμιση  ph. Αυτά απο εμένα όσον αφορά την εταιρία..

την χρησιμοποιω 5 χρόνια τώρα και έφτασα στο σημείο να νιώθω οτι το βοτάνι κάπως έχει την ίδια γεύση σε όλα τα grow..οπότε κάνω στροφη σε σχεδόν 100%βιολογική καλλιέργεια..

Τώρα όσον αφορά τα μπαλάκια βγάλε όσα μπορείς κ συνεχίζεις. Είδα κ γώ πρώτη φορά μπαλάκια αυτη τη φορά κ σε νιώθω!
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#23
@prasinos Καλησπέρα.
Δεν είναι ημερολόγιο είμαι στις συζητήσεις καλλιέργειας. Smile
Η αλήθεια είναι ότι με το light mix, πάλι είχα θέματα, αλλά οχι όπως τώρα με το all mix.

Πάντως να ξέρεις ότι σε έχω υπό την "υποψία" μου (που έλεγε και ο Ζίκος) Big Grin γιατί με ενδιαφέρει πολύ αυτό που ετοιμάζεις. Το έψαχνα κι εγώ το θέμα, αλλά λόγω του ότι τα αγγλικά μου δεν είναι και πολύ καλά, δεν έβγαζα άκρη και τα παράτησα.

Άντε, με το καλό να ξεκινήσεις το επόμενο μπας και ξεστραβωθούμε κι εμείς. Big Grin
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)