[Indoor] 3 Speed+, 1 Strawberry Cheesecake
#1
Heart 
Δεύτερο Ημερολόγιο δύο και βάλε χρόνια μετά Loveleaf Weee
.
Αυτή τη φορά με πιέζει λίγο ο χρόνος και τα αποθέματα είναι χαμηλά Confused ... Επομένως πάμε αυτόματα πρώτη φόρα καθώς ήθελα
καιρό να τα δοκιμάσω!!
.
Strains: 3x Speed+ απο Sweet Seeds (Μόνο και μόνο επιδή δίνουν 49 μέρες απο σπόρι και ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ!!11!)
1x Strawberry Cheesecake απο Barney (αυτό θα πάρει λίγο παραπάνω)
.
Τέντα: ΤΕΛΟΣ η 40x40χ120 .Πήρα μια 90χ50χ160 και θα κάνουμε ενα grow σαν άνθρωποι. Η ποιότητα πάντως της Airontek είναι κακή, αλλά ήταν η μόνη που βρήκα σε αυτές τις διαστάσεις.
.
Φώτα: Συνεχίζω με DIY LED E27. 'Εχω ανεβάσει watt απο 100 σε 210. Πιστέυω επαρκούν.
.
Γλάστρες και χώμα: Βιοbizz Lightmix κλασσικα, σε 7L γλάστρες πάνινες και μια 3L(δεν είχα άλλη, αλλά τοσο λίγο που θα ζήσει ίσως του φτάσει Tongue ) τα Speed+ και σε 11L το Strawberry Cheese.
.
Λιπάσματα: Biobizz τριπλέτα, ριζοτονικό και Activera. Α! και SiliconMax
.
.
.
   
Είμαστε στις 8 μέρες από σπόρι.(εκτός του SC που είναι στις 3)
Θερμοκρασία: 20,5 C σταθερά
Υγρασία: 55-60%
Τα είχα 24/7 με 40watt στα 60εκ, τώρα κατέβασα στα 38εκ και τα έχω σε 21/3 κύκλο ημέρας.
Η ανάπτυξη είναι κάπως αργή. 'Ίσως οφείλεται στις χαμηλές θερμοκρασίες.
.
Επίσης άφησα πολύ ψηλά τα φώτα και τέντωσαν λίγο. Τα στήριξα και τους έσωσα 0,5 ml/l Σιλικόνη να καρδαμώσουν λίγο
.
Κατά τα άλλα ψεκάζονται με νεράκι με λίγο RootJuice στη μισή δόση.
   
.
   
.
   
.
Εδώ μπήκε και ο Ράμπο να το υποστηρήξει Tongue
.
   
Εύχομαι να πάνε όλα καλά Peace-and-love-033 Peace-and-love-033
~Βάρα με με το στιλέτο~
~κι όσο αίμα βγάλω πιε το~
Hat off
Απάντηση
#2
Καλη αρχή μηχανικέ ίσως να πρέπει να ανεβάσεις λίγο θερμοκρασίες στους 26-27 να σπινταρουν λίγο γιατί είναι αυτόματα και ότι χάνεις στην ανάπτυξη δεν κερδίζετε με κανέναν τρόπο καθώς είναι κανονισμένο στις 21-28 ημέρες να μπουν άνθιση. 

Επίσης στην θέση σου θα ξεκινούσα σε πιο μικρά γλαστρακια και θα έκανα μια μεταφύτευση γύρω στις 20 μέρες 

Με αυτόν τον τρόπο θα ήμουν σίγουρος για την ποσότητα νερού που ρίχνω ώστε να μην τα πνίξω 

Επίσης θα στέγνωναν πιο γρήγορα που αυτό σημαίνει περισσότερο νερό και φαγητό άρα περισσότερη ανάπτυξη. 

Έχω παρατηρήσει επίσης πως εγώ όταν βάζω αυτόματα και τους κάνω μεταφύτευση ότι αργούν να ανθίσουν και έτσι με αυτόν τον τρόπο γίνονται πιο μεγάλα άρα και πιο αποδοτικά! Μάλλον τα αναγκάζω να ασχοληθούν με την ρίζα λίγο ακόμη ώστε να απλώσουν την ρίζα τους  όταν τα μεταφυτευω από μικρότερα γλαστρακια σε μεγαλύτερα. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό απλά σου λέω μια παρατήρηση που έχω κάνει σε κάποια αυτόματα που έχω καλλιεργήσει. 


49 μέρες από σπορι;; Απλά αδύνατον! 

Μπορεί να κάνει 60-63 μέρες 49 με την καμία όπως και να έχει καλή αρχή και καλά τελειώματα φίλε μου  Big Grin
The plant's are  life  Big Grin Heart
Απάντηση
#3
Ευχαριστώ Skouboy! Big Grin

Οι θερμοκρασία είναι πράγματι λίγο χαμηλή και δεν το είχα υπολογίσει πως θα μου δημιουργούσε πρόβλημα. Μόλις πληρωθώ μπορεί να βάλω καμια θερμάστρα μέσα να το σώσω λιγάκι. Confused
Επίσης σίγουρα ποτίστηκαν παραπάνω απο όσο έπρεπε στην αρχή καθώς δεν είχα ξαναδουλέψει με φυντάνια σε τόσο μεγάλη γλάστρα.
Τώρα μετα την πρώτη εβδομάδα είναι που αρχίζουν να εξαπλώνωνται οπότε θα δούμε το βάθος της ζημειάς.



Πρωσοπικά αμα βγάλω κανα 15g απο το καθένα θα είμαι ευχαριστημένος(μονο για τα speed, to strawberry θα το προσέξω λίγο παραπάνω και θα πάει και για 3μηνο.).
Εγώ με 100γ το χρόνο είμαι κομπλέ οπότε υπολογίζω με ακόμα μια καλιέργεια θα είμαι τζετ. 'Ασε που το καλοκαίρι έχω πολύχαμηλές θερμοκρασίες θα το προλάβω αλλο ένα grow. Angel

49 Μέρες!! Τόσο λενε οι άτιμοι, εγώ κρατάω μικρό καλάθι. Πάντως απο όσο ξέρω αυτό είναι το πιο γρήγορο strain στο κόσμο και έχω δει κάποια diaries που όντως έκανε 7-8 εβδομάδες. Μπαμ-μπαμ. Θα δείξει βέβαια γιατι είδα και άλλα που τράβηξε η ιστορία Angel Angel

'Αντε να δόυμε τι μπάλα θα παίξουμε με τα αυτόματα αλλα με βλέπω για φ/π πάλι απο το επόμενο. Με άνεση και χωρίς αγχη. Tongue

Καλή σου τύχη με τα δικά σου  Big Grin Big Grin Big Grin
~Βάρα με με το στιλέτο~
~κι όσο αίμα βγάλω πιε το~
Hat off
Απάντηση
#4
(28-01-2023, 22:31 )Mhxanikos03 Έγραψε: Ευχαριστώ Skouboy! Big Grin

Οι θερμοκρασία είναι πράγματι λίγο χαμηλή και δεν το είχα υπολογίσει πως θα μου δημιουργούσε πρόβλημα. Μόλις πληρωθώ μπορεί να βάλω καμια θερμάστρα μέσα να το σώσω λιγάκι. Confused
Επίσης σίγουρα ποτίστηκαν παραπάνω απο όσο έπρεπε στην αρχή καθώς δεν είχα ξαναδουλέψει με φυντάνια σε τόσο μεγάλη γλάστρα.
Τώρα μετα την πρώτη εβδομάδα είναι που αρχίζουν να εξαπλώνωνται οπότε θα δούμε το βάθος της ζημειάς.



Πρωσοπικά αμα βγάλω κανα 15g απο το καθένα θα είμαι ευχαριστημένος(μονο για τα speed, to strawberry θα το προσέξω λίγο παραπάνω και θα πάει και για 3μηνο.).
Εγώ με 100γ το χρόνο είμαι κομπλέ οπότε υπολογίζω με ακόμα μια καλιέργεια θα είμαι τζετ. 'Ασε που το καλοκαίρι έχω πολύχαμηλές θερμοκρασίες θα το προλάβω αλλο ένα grow. Angel

49 Μέρες!! Τόσο λενε οι άτιμοι, εγώ κρατάω μικρό καλάθι. Πάντως απο όσο ξέρω αυτό είναι το πιο γρήγορο strain στο κόσμο και έχω δει κάποια diaries που όντως έκανε 7-8 εβδομάδες. Μπαμ-μπαμ. Θα δείξει βέβαια γιατι είδα και άλλα που τράβηξε η ιστορία Angel Angel

'Αντε να δόυμε τι μπάλα θα παίξουμε με τα αυτόματα αλλα με βλέπω για φ/π πάλι απο το επόμενο. Με άνεση και χωρίς αγχη. Tongue

Καλή σου τύχη με τα δικά σου  Big Grin Big Grin Big Grin

Αν είσαι κομπλέ με 100 γρ εισαι αρχοντας φιλαράκι ευχαριστώ για τις ευχές σου. 

Αν θες καλά αυτόματα δυνατά ψηλά με αποδόσεις παιρνας μια βόλτα από τον κατάλογο της fast buds έχει και μωβακι ωραίο (lsd25) και αν δεν κάνω λάθος αυτή η εταιρεία έχει και ένα που είναι πιο αποδοτικό με διαφορά από αλλα και έβγαλε και το gorilla cookies το οποίο είναι κολλώδες και είναι το πιο δυναντο στο thc πέρνα και ρίξε μια ματιά μαμαει η εταιρεία αυτή

 θα παίξω και εγώ μπαλιτσα με αυτοματα φέτος και θα είμαι και εγώ χαρούμενος αν μου δώσουν 15γρ το καθένα καθώς τα έβαλα για συμπλήρωμα του φωτοπεριοδου που περιμένω 10 μέρες τώρα .. ότι δεν δωσει αυτό θα το δώσουν τα αυτόματα. 

Θα τα λεμε εδώ καλή συνέχεια  Big Grin Big Grin
The plant's are  life  Big Grin Heart
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)