[Indoor] Automatic Episode 4. (03/02/2023)
#1
Star 
Ξεκινάμε σήμερα το παιχνίδι της "Μουσικής καρέκλας".
Πέντε τα σποράκια που μπήκαν για σκάσιμο, τέσσερις οι γλάστρες. 
Σύνδεσα το heat mat στον θερμοστάτη και ρύθμισα 24,8c-25c.
Έβαλα τα σπόρια σε χαρτί κουζίνας, απιονισμενο νερό, σακούλα zip lock, και τα σκεπασα για σκοτάδι..
Τα σπόρια είναι όλα από Royal Queen Seeds! 
1 Triple G
1 North Thunderfuck
1 Royal Gorilla 
1 Royal Kush
1 Bubble Kush 
Τα τέσσερα ποιο δυνατά θα πάρουν την θέση τους στο σπίτι. 
Τέντα 1χ1χ180 
Λάμπες 2x ts 1000 Marshydro +3x 40w UV.


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#2
καλη αρχή , θα δούμε πάλι ωραια παρουσίαση .
Απάντηση
#3
Καλή αρχή όλα στην πένα φίλε μου πάμε να κάνουμε ακόμα πιο όμορφο το φόρουμ
The plant's are  life  Big Grin Heart
Απάντηση
#4
05/02/2023. Πρωί. Ούτε 48h και όλα τα σποράκια σκασανε. Το Royal Kush έπιασε την πρώτη θέση!! Περιμένω τα υπόλοιπα να φτάσουν στο σημείο που θέλω.
Οι γλάστρες είναι 25L. Γέμισα τα 2/3 με χώμα και πότισα μισό λίτρο νερό που περιέχει :Μία σταγόνα Pro Roots και μισή κουταλιάτου γλυκού Epson Salt στο λίτρο.
Γέμισα την υπόλοιπη γλάστρα, και έβαλα το σπόρο. Τέλος ψέκασα με νερό που περιέχει μια σταγόνα Pro Roots στο λίτρο. 
Αυτές οι πρώτες μέρες είναι πάντα έντονες!! 
Προσπαθώ να ανεβάσω θερμοκρασία στο 25c.
Τα φώτα είναι στους75 πόντους στο 10% και θα τα πάω, όπως πάντα, 24/0.Μετραω την ένταση με το Photone App, μου δίνει 90 ppfd.


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
                   
Απάντηση
#5
05/03/2023 Απόγευμα... 
Μπήκαν στην γλάστρα, με τον ιδιο παραπάνω τρόπο, τα Royal Gorilla, North Thunderfuck, και στην μικρή κίτρινη το Bobble Kush. 
Ξέρω έκλεψα αλλά θέλω οπωσδήποτε το Triple G και χρειάζεται λίγο χρόνο ακόμα.. 
Υπομονή...!!!!! Ωωωωμμμμμ!!!!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Απάντηση
#6
06/02/2023. Πρωί - πρωί
Από χθες το μεσημέρι το Triple G παραμένει στάσιμο με 2 χιλιοστά ρίζα (60 ώρες μετά).Του έβαλα λίγο νερό μήπως και το βοηθήσω. Θα του δώσω άλλες 24h πριν το ξεγραψω..
Εντωμεταξύ, έβαλα να σκάσει και ένα Northern Light, (που έχω πάντα στο ψυγείο), για να έχω πάγκο..
Στην τέντα έχω 24c και 75-80% υγρασία.
Απάντηση
#7
07/02/2023 Ξημερώματα. Καλός ήρθες στον μάταιο τούτο κόσμο!!
Ημέρα 1η για το Royal Kush.
Φώτα στους 85 πόντους στο 25% photone :200 ppfd.
Θερμοκρασία 23,5-24,5%.
Κάτω από θόλο υγρασίας.


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Απάντηση
#8
07/02/2023 Μεσημέρι..
Ημέρα 1η και για το Bobble Kush..!!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Απάντηση
#9
07/02/2023 Απόγευμα..
Πρώτη μέρα και για τα.. 
Royal Gorilla - North Thunderfuck..
 Το βράδυ θα βάλω μάλλον και το τελευταίο που παίζει μεταξύ Northern Light και Triple G..


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#10
Information 
08/02/2023. R. I. P. Triple G.
Την τέταρτη τελευταία θέση στην Air Pot γλάστρα την πήρε το Northern Light (αγαπημένο, θα είναι η τρίτη φορά που το καλλιεργώ. Υπέροχο, Μεγάλο φυτό. Είναι αυτό που ανεβάζει το βάρος στην σοδειά μου. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!)
- Royal Kush
- North Thunderfuck
- Royal Gorilla
- Northern Light
- Bobble Kush (στην κίτρινη)
Φώτα στους 85 πόντους στο 50% photone 280 ppfd (σιγά σιγά ανεβάζω)
Θερμοκρασία 23,5-24,5 
Υγρασία 65-75 %
Ψεκαζω όταν στεγνώσει το χώμα καλά με νερό (Έχω R. O.) με μια σταγόνα Pro Roots στο λίτρο.


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Απάντηση
#11
Πήρε φορά ο Tim πάμε λίγο δυναμικά !!!!
Απάντηση
#12
Και μερικές φωτογραφίες του χώρου καλλιέργειας από την wifi camera.


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
           
Απάντηση
#13
Αξιολόγηση προηγούμενης καλλιέργειας...
Είναι η πρώτη φορά που δοκίμασα την σοδειά μου, μετά από 45 μέρες. Πραγματικά η ωρίμανση τόσων ημερών, κάνει την διαφορά.
Northern Light :Άρωμα έντονο. Πεύκο και λεμόνι στην γεύση του. Για όλη την ημέρα.
Crystal Meth :Από την πρώτη τζούρα μουδιάζει το μετοπο σου. Ένα τσιγάρο από τα παλιά.. Για βράδυ..
Royal Cookie :Μοσχοβολαει ο τόπος.. Χαρούμενο τσιγάρο.. Σίγουρα θα βάλεις μουσική μετά από λίγο..Για όταν θέλεις να γελάσεις.. 
C4 :Το μωβ χρώμα του σε ψαρωνει και όχι άδικα. Βαρύ τσιγάρο , και το καταλαβαίνεις στης πρώτες τζούρες. Σου αφήνει την αίσθηση της ζάχαρης-σοκολάτας στο στόμα. Για βράδυ.

(10-02-2023, 09:33 )Tim74 Έγραψε: Αξιολόγηση προηγούμενης καλλιέργειας...
Είναι η πρώτη φορά που δοκίμασα την σοδειά μου, μετά από 45 μέρες. Πραγματικά η ωρίμανση τόσων ημερών, κάνει την διαφορά.
Northern Light :Άρωμα έντονο. Πεύκο και λεμόνι στην γεύση του. Για όλη την ημέρα.
Crystal Meth :Από την πρώτη τζούρα μουδιάζει το μετοπο σου. Ένα τσιγάρο από τα παλιά.. Για βράδυ..
Royal Cookie :Μοσχοβολαει ο τόπος.. Χαρούμενο τσιγάρο.. Σίγουρα θα βάλεις μουσική μετά από λίγο..Για όταν θέλεις να γελάσεις.. 
C4 :Το μωβ χρώμα του σε ψαρωνει και όχι άδικα. Βαρύ τσιγάρο , και το καταλαβαίνεις στης πρώτες τζούρες. Σου αφήνει την αίσθηση της ζάχαρης-σοκολάτας στο στόμα. Για βράδυ.
Τα Northern Light & Royal Cookie είναι από Royal Queen Seeds. 
Τα C4 & Crystal Meth είναι από Fast Bubs. 

10/02/2023. Καλημέρα και για το Northern Light. 1η μέρα..

10/02/2023 Ημέρα 3η. 1η για το Northern Light.
Τα φώτα στα 405 ppfd.
Υγρασία 65-75 %
Θερμοκρασία 23,5c-24c
Ψεκαζω με νερό, όταν στεγνώσουν καλά, με μια σταγόνα Pro Roots στο λίτρο.
Έχουμε και τον Αχιλλέα να προσέχει τα κορίτσια!!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
                               
Απάντηση
#14
12/02/2023 Ημέρα 5η. 3η για το Northern Light.
Τα φώτα τα κατέβασα λίγο. Από 405 σε 370 ppfd. (photone app)
Θερμοκρασία 23c-23.5c.
Υγρασία 65-70%
Ποτίζω κάθε δεύτερη μέρα με 250ml το καθένα εκτός το Bobble Kush που του δίνω 100ml.. Δύο σταγόνες Pro Roots στο λίτρο.


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
                       
Απάντηση
#15
Θέμα :Καλοπέραση..
Ένα βάζο είχα από πιπεριές.. Δύο  καπάκια από Absolut vodka. Ακόμα, μου περίσσεψε λίγο σωλήνα από το σύστημα R. O. Το ματσουκι που ρουφάμε είναι από παλιό ηλεκτρονικό τσιγάρο..


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Απάντηση
#16
13/02/2023 Ενημέρωση. Ημέρα 6η. 4η για το Northern Light.


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
       
Απάντηση
#17
@Tim74 τελικά πηρα και εγώ 4 γλάστρες αιρ ποτ 15 λίτρες με αφορμή της δικες σου και θα της χρησιμοποιήσω μονο για αυτόματα , η αλήθεια είναι ότι πρωτη φορά που της είδα της κορόιδευα από το παρουσιαστικό τους αλλα μετά κατάλαβα τη χρησιμότητα τους , σκέφτομαι να παίξω μπαλα με 40% φυτόχωμα 40% κοκό μιξ και κοπριά από σκουλικια αλλα δεν έχω καταλήξει ακόμα στο υπόστρωμα και στα λιπάσματα που θα χρησιμοποιήσω,

επίσης πηρα και ένα τραυ 1χ1 να βάλω από κάτω ώστε να ποτίζονται από κάτω απλα με ανησυχεί λιγάκι γιατί είδα ότι τον πάτο από της αιρ ποτ της βάζεις 4 τρυπες περίπου πάνω αλλα ΟΚ το ρυθμίζω αυτό και το βάζω χαμηλότερα.
Απάντηση
#18
(13-02-2023, 14:25 )Φώντας Έγραψε: @Tim74  τελικά πηρα και εγώ 4 γλάστρες αιρ ποτ 15 λίτρες με αφορμή της δικες σου και θα της χρησιμοποιήσω μονο για αυτόματα  , η αλήθεια είναι ότι πρωτη φορά που της είδα της κορόιδευα από το παρουσιαστικό τους αλλα μετά κατάλαβα τη χρησιμότητα τους , σκέφτομαι να παίξω μπαλα με 40% φυτόχωμα 40% κοκό μιξ και κοπριά από σκουλικια αλλα δεν έχω καταλήξει ακόμα στο υπόστρωμα και στα λιπάσματα που θα χρησιμοποιήσω,

επίσης πηρα και ένα τραυ 1χ1 να βάλω από κάτω ώστε να ποτίζονται από κάτω απλα με ανησυχεί λιγάκι γιατί είδα ότι τον πάτο από της αιρ ποτ της βάζεις 4 τρυπες περίπου πάνω αλλα ΟΚ το ρυθμίζω αυτό και το βάζω χαμηλότερα.

Παίξε σκέτο κοκομιξ από biobizz με ότι λιπάσματα γουστάρεις με ένα phmeter ένα ec meter και σε προχωρημενη ανάπτυξη και μέχρι τέλους 2-3 φορές πότισμα την ημέρα και θα με θυμηθείς!! 

Για καλύτερα αποτελέσματα σε απόδοση παίξε με τα καλύτερα λιπάσματα της αγοράς αν σε παίρνει από χρήματα advanced nutrients και γλάστρες Μαξ μέχρι 7 λίτρα δεν θα το μετανιώσεις
The plant's are  life  Big Grin Heart
Απάντηση
#19
(13-02-2023, 14:25 )Φώντας Έγραψε: @Tim74  τελικά πηρα και εγώ 4 γλάστρες αιρ ποτ 15 λίτρες με αφορμή της δικες σου και θα της χρησιμοποιήσω μονο για αυτόματα  , η αλήθεια είναι ότι πρωτη φορά που της είδα της κορόιδευα από το παρουσιαστικό τους αλλα μετά κατάλαβα τη χρησιμότητα τους , σκέφτομαι να παίξω μπαλα με 40% φυτόχωμα 40% κοκό μιξ και κοπριά από σκουλικια αλλα δεν έχω καταλήξει ακόμα στο υπόστρωμα και στα λιπάσματα που θα χρησιμοποιήσω,

επίσης πηρα και ένα τραυ 1χ1 να βάλω από κάτω ώστε να ποτίζονται από κάτω απλα με ανησυχεί λιγάκι γιατί είδα ότι τον πάτο από της αιρ ποτ της βάζεις 4 τρυπες περίπου πάνω αλλα ΟΚ το ρυθμίζω αυτό και το βάζω χαμηλότερα.

Εγώ προσπαθώ να κάνω τα πράματα απλά. Αγοράζω χώμα από το φυτώριο της γειτονιάς μου. Απλό χώμα για σποροφυτα,με ph 6-6,5 και απλά προσέχω στο πότισμα.
Δεν θέλω να πάρω αυτόματο σύστημα ποτίσματος, γιατί απλά θέλω, μαζί με το νερό που τους δίνω, να τους μιλάω και να τους μεταδίδω την καλή μου ενέργεια...
Απάντηση
#20
17/02/2023 Ημέρα 10η. 8η για το Northern Light.
Τελευταίο πότισμα με 2ml/litre Cal-mag +2 σταγόνες Pro Roots +0,20g/litre Silicate.
250 ml το κάθε ένα..
Θερμοκρασία 23c-23,5c
Υγρασία 65%-70%
Tip: Αν θέλεις να ανεβάσεις την θερμοκρασία στην τέντα σου, βάλε έναν ανεμιστήρα στο ύψος της λάμπας σου, και λίγο πιο πάνω αν μπορείς να χτυπάει κάτω . Θα πάρει την θερμοκρασία, που συσσωρεύεται ψηλά, και πριν την ρουφήξει ο εξαερισμος σου θα την στείλει κάτω στα φυτά σου..
Αν θέλεις να την κατεβάσεις, βάλε τους ανεμιστήρες χαμηλά, κάτω από την επιφάνεια της γλαστρας σου και να χτυπάει πάνω..


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Απάντηση
#21
(17-02-2023, 08:43 )Tim74 Έγραψε:
Tip: Αν θέλεις να ανεβάσεις την θερμοκρασία στην τέντα σου, βάλε έναν ανεμιστήρα στο ύψος της λάμπας σου, και λίγο πιο πάνω αν μπορείς να χτυπάει κάτω . Θα πάρει την θερμοκρασία, που συσσωρεύεται ψηλά, και πριν την ρουφήξει ο εξαερισμος σου θα την στείλει κάτω στα φυτά σου..

Αν θέλεις να την κατεβάσεις, βάλε τους ανεμιστήρες χαμηλά, κάτω από την επιφάνεια της γλαστρας σου και να χτυπάει πάνω..

Πολύ ωραίο τιπ και αξίζει να τονιστεί
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#22
21/02/2023. Ημέρα 14η.
Προηγούμενο πότισμα : Από 250ml νερό με 2ml/L Cal-mag.
Επόμενο πότισμα : Από 300ml νερό με 2ml/L Cal-mag +0,5ml Grow.


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Απάντηση
#23
Άδοξο τέλος για το Grow...
Η επίσκεψη και φιλοξενία συγγενικων προσώπων με ανάγκασε να σταματήσω, να τα μαζέψω και να τα κρύψω όλα.
Το μόνο που μπόρεσα να σώσω, με μια Ε27  60w led στην αποθήκη, είναι το Bobble Kush.
Προσεχώς θα αρχίσω καινούργιο ημερολόγιο. 
Καλή συνέχεια..
Απάντηση
#24
Όχι ρε φίλε κρίμα.. Αλλά τι να κάνεις είναι κ αυτά στο πρόγραμμα.. Δυστηχως το χομπι μας είναι κατακριτεο από αρκετούς ακόμα..
Hookah  Leaf
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)