[Indoor] Critical kiss\Gorilla Zkittlez\White widow AUTO
#1
Rainbow 
Καλημέρα σε ολους σύντροφοι! Big Grin

Μετα από μια μικρή παύση  αποφάσισα να ξεκινήσω σιγά σιγά.

Θα παίξω παλι με αυτόματα καθώς φοβάμαι την θερμοκρασία του καλοκαιρού και θα ήθελα να εχω ξεμπερδέψει αργές Ιουνίου.

Εκανα μια μεγάλη για τα δεδόμενα μου επένδυση στα φωτα καθώς αλλαξα το κινεζικο πάνελ που είχα το οποίο ήταν 240w με ένα LUMATEK ATS PRO 300W.

Αναλυτικα παραθετω τις προδιαγραφες του χωρου μου:


Τεντα: Green cube 150 (1.5×1.5×2.20cm)

Φωτα:LUMATEK ATS PRO 300W και Πέντε πανελ sirius 2 70w το καθενα 

Εξαερισμος: Vents 520³ /h δύο ταχυτήτων με θερμοστάτη. 
Εισαγωγή αέρα: 2 Vents 280m³/h δύο ταχυτήτων 

Χωμα: BIOBIZZ LIGHTMIX και ALLMIX

Γλάστρες:Airpot 12 λίτρων

Λιπάσματα: Advanced Nutrients
Sensi grow +bloom A+B
Voodoo Juice
Big Bud
B-52
Piranha
Bud Candy
Tarantula
Nirvana
Sensizym
Bud Ignitor
Rhino Skin
Bud Factor X
Overdrive


2 Ανεμιστήρες 30w 

Θερμόμετρο-υγρασιομετρο

2 υγραντηρες 



Θα μπουν 6 φυτα .

Οι ποικιλίες είναι οι εξής 

α)  3xCritical kiss auto
β)  1×Amnesia haze auto 
γ)  1×Gorilla Zkittlez auto 
δ)  1xWhite widow CBD AUTO

Οι σποροι αυριο λογικά θα μπουν στις γλάστρες.

Θα χρησιμοποιήσω οπως και την προηγουμένη φορα απο την αρχη τις μεγαλες,

Στην διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση αδέρφια!

Καλή αρχη λοιπον!
Απάντηση
#2
Καλή αρχή φιλε, να σου πάνε όλα καλά!!!
Απάντηση
#3
@pasas25 καλή αρχή και καλοφώτιστα τα νέα φώτα! Απο βδομάδα ξεκινάω κ γω ..εύχομαι να μην μας πιάσουν οι  ζέστες Tongue
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#4
@Tim74
@prasinos  ευχαριστώ πολύ μάγκες μου!

@prasinos με το καλο φιλε μου!Να πανε ολα καλα!

Με την ζέστη αδερφε δεν πιστεύω να μας επηρεάσει. Τουλάχιστον εγώ με τα αυτοματα αρχές καλοκαιριού θα έχω τελειώσει.
Εσυ θα πας με αυτόματα η φωτοπεριοδου;
Απάντηση
#5
@pasas25 φωτοπεριόδου θα βάλω και θα το πάω με κάνα 10ήμερο ανάπτυξη μόνο για να είναι έτοιμο αρχές Ιουνίου.

Πιάνει κ αμέσως ζέστη στο σπίτι κ δεν είμαι να καίω κλιμα!
If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. 
Smoke17
Απάντηση
#6
καλη αρχη να εχεις φιλε
Απάντηση
#7
Καλή επιτυχία δικε μου!
Smoke27Somebody put something in my dream Smoke27
Απάντηση
#8
Καλή αρχή φίλε, εβίβες!
Joint Pass
Απάντηση
#9
Φιλοι μου καλησπερα.

Δεν επανήλθα νωρίτερα καθώς είχα κάποια θέματα με τους σπόρους.
Κάποιοι δεν έσκασαν ποτε και κάποιοι άργησαν να σκάσουν με αποτέλεσμα να καθυστερήσω λιγακι στην διαδικασία.

Οι Σπόροι που έσκασαν βρίσκονται στην 8η μερα.Μεπροβληματιζει πολυ γιατί φαίνονται σαν να μην έχουν αναπτυχθεί σωστά για τις μέρες που βρισκόμαστε.

Το White widow  είχε ατύχημα δυστυχώς καθώς είχε κολλήσει το κελυφος από το σπορι με τα φυλλα και δεν έβγαινε με τίποτα.Αναγκαστηκα να κόψω τα πρώτα φυλλα για να μπορέσει να βγει .Αυτή τη στιγμή έχει την λιγότερη ανάπτυξη από τα υπόλοιπα.Δεν ξέρω αν θα τα βγάλει πέρα.Το αφήνω και θα δω.

Το ένα από τα 3 critical δεν έσκασε ποτε.Επισης το Amnesia έπαθε το ίδιο.
Είχα πολύ καιρό καψούρα με το Banana purple punch οπότε αντικατεστησα τα δύο που δεν έσκασαν με αυτό. 

Οποτε οι ποικιλίες που έχω μέσα στην τεντα μου ειναι οι εξης:

1)Critical kiss  ×2
2)Banana purple punch ×2
3)Gorilla zkittlez
4)White widow cbd

Όλες οι ποικιλίες είναι αυτόματης άνθισης υπενθυμίζω.

Προχωράμε!

   
Απάντηση
#10
(06-04-2023, 15:24 )pasas25 Έγραψε: Φιλοι μου καλησπερα.

Δεν επανήλθα νωρίτερα καθώς είχα κάποια θέματα με τους σπόρους.
Κάποιοι δεν έσκασαν ποτε και κάποιοι άργησαν να σκάσουν με αποτέλεσμα να καθυστερήσω λιγακι στην διαδικασία.

Οι Σπόροι που έσκασαν βρίσκονται στην 8η μερα.Μεπροβληματιζει πολυ γιατί φαίνονται σαν να μην έχουν αναπτυχθεί σωστά για τις μέρες που βρισκόμαστε.

Το White widow  είχε ατύχημα δυστυχώς καθώς είχε κολλήσει το κελυφος από το σπορι με τα φυλλα και δεν έβγαινε με τίποτα.Αναγκαστηκα να κόψω τα πρώτα φυλλα για να μπορέσει να βγει .Αυτή τη στιγμή έχει την λιγότερη ανάπτυξη από τα υπόλοιπα.Δεν ξέρω αν θα τα βγάλει πέρα.Το αφήνω και θα δω.

Το ένα από τα 3 critical δεν έσκασε ποτε.Επισης το Amnesia έπαθε το ίδιο.
Είχα πολύ καιρό καψούρα με το Banana purple punch οπότε αντικατεστησα τα δύο που δεν έσκασαν με αυτό. 

Οποτε οι ποικιλίες που έχω μέσα στην τεντα μου ειναι οι εξης:

1)Critical kiss  ×2
2)Banana purple punch ×2
3)Gorilla zkittlez
4)White widow cbd

Όλες οι ποικιλίες είναι αυτόματης άνθισης υπενθυμίζω.

Προχωράμε!
Καλησπέρα φίλε, καλό Grow!!
Το ένα το Gorilla και το ένα Critical, είναι μια χαρά για 8 μέρες.. Τα υπόλοιπα έχουν μείνει λίγο πίσω, αλλά δώσε τους λίγο χρόνο και θα στρώσουν. 
Γενικά με τα αυτόματα πρέπει να τους δίνεις όλα λίγο. 
Λίγο νερό, λιγότερο φως, λιγότερα λιπάσματα. 
Καλύτερα να λείψει κάτι, παρά να σοκαριστεί και να κολλήσει. 
Τι πρόγραμμα έχεις τα φώτα και τι συνθήκες επικρατούν στην τέντα;;. 
Με τι νερό ποτιζεις;;
Απάντηση
#11
@Tim74γεια σου αδερφε.

Γενικά δεν το έχω παρακάνει σε κάτι.. Νερό δίνω Με φειδώ. Πίνουμε περίπου 200ml κάθε δύο μέρες.Και αυτό αν έχουν στεγνώσει.
στα φώτα έχω το μεγάλο πανελ στο 25%.Περίπου 60 ποντους από τα φυτα.
Το νερό είναι στο 6.5ph σταθερά.Από λιπάσματα θα ξεκινήσω την Δευτέρα σε πολύ μικρή ποσότητα.Για την ωρα σκέτο νερο.
Η θερμοκρασία είναι 20°-23° και η υγρασία 60%-70%
Το ωράριο στα φώτα είναι στο 18/6..
Απάντηση
#12
Καλησπέρα σε ολους αδέρφια!

Χρόνια πολλά!

Στον κήπο μου ολα βαίνουν περιπου καλως 
Εχω ενα μικρο θεμα καθώς έχει πέσει η θερμοκρασία τις τελευταιες 10 μερες και δεν ανεβάζω πάνω από 22° εντός της τέντας.

Το White widow τελικά δείχνει να τα καταφέρνει με μεγάλη καθυστέρηση όμως.. 
Έχει πετάξει εδω και μερικές μέρες και δείχνει διάθεση ανάκαμψης. 

Λόγω συνθηκών το ποτισμα γίνεται περίπου κάθε 4-5 μερες.
Τα μεγαλύτερα πίνουν περίπου 500ml το ποτισμα.
Ξεκίνησα και τα λιπασματα μου εδώ και δέκα μέρες περίπου.

Η θερμοκρασία κυμαίνεται μεταξύ 17° - 22°.
(17° μόνο όταν σβήνουν τα φωτα.)
Υγρασία 60%-75%

Έβαλα και ένα μικρό ανεμιστηρακι να τα χαϊδεύει από μακριά.

Δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος για την ωρα με την ανάπτυξη.Πιστεύω ότι έχει παίξει ρόλο η θερμοκρασία.Προσθεσα λιγο φως ακόμα και την επόμενη εβδομάδα θα προσθέσω ακομα περισσοτερο. Θα βοηθήσει αρκετά και με την θερμοκρασια.

Το Gorilla,to critical και τo White widow βρίσκονται στην 16η μερα.
Το Banana 9η μερα.

   

   
Απάντηση
#13
(16-04-2023, 21:54 )pasas25 Έγραψε: Καλησπέρα σε ολους αδέρφια!

Χρόνια πολλά!

Στον κήπο μου ολα βαίνουν περιπου καλως 
Εχω ενα μικρο θεμα καθώς έχει πέσει η θερμοκρασία τις τελευταιες 10 μερες και δεν ανεβάζω πάνω από 22° εντός της τέντας.

Το White widow τελικά δείχνει να τα καταφέρνει με μεγάλη καθυστέρηση όμως.. 
Έχει πετάξει εδω και μερικές μέρες και δείχνει διάθεση ανάκαμψης. 

Λόγω συνθηκών το ποτισμα γίνεται περίπου κάθε 4-5 μερες.
Τα μεγαλύτερα πίνουν περίπου 500ml το ποτισμα.
Ξεκίνησα και τα λιπασματα μου εδώ και δέκα μέρες περίπου.

Η θερμοκρασία κυμαίνεται μεταξύ 17° - 22°.
(17° μόνο όταν σβήνουν τα φωτα.)
Υγρασία 60%-75%

Έβαλα και ένα μικρό ανεμιστηρακι να τα χαϊδεύει από μακριά.

Δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος για την ωρα με την ανάπτυξη.Πιστεύω ότι έχει παίξει ρόλο η θερμοκρασία.Προσθεσα λιγο φως ακόμα και την επόμενη εβδομάδα θα προσθέσω ακομα περισσοτερο. Θα βοηθήσει αρκετά και με την θερμοκρασια.

Το Gorilla,to critical και τo White widow βρίσκονται στην 16η μερα.
Το Banana 9η μερα.
Καλησπέρα φίλε.!! Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις πίσω στο νερό και στο φαγητό. 
Βλέπω στο χώμα έχει πιάσει πρασινάδα, που σημαίνει ότι δεν στεγνώνει το χώμα σου καλά μεταξύ των ποτισματων. Να φανταστείς ότι εγώ σε 25λιτρα γλάστρα στην αρχή της δεύτερης εβδομάδας ποτιζω 250ml και την τελείωσα με 500ml νερό. 
Καλή συνέχεια!!
Απάντηση
#14
@Tim74 καλησπερα φιλε μου!

Η πρασινάδα που βλέπεις είναι απλά μια αντανάκλαση από το διπλανό φυτό. Κι εγώ έτσι νόμιζα αλλά όταν άλλαξα θέση την γλάστρα εξαφανίστηκε. 
Επίσης όπως έγραψα παραπάνω  το 
συγκεκριμένο φυτό είχε ένα μικρό ατύχημα.Πιστευα ότι δεν θα την βγάλει.
Με διέψευσε όμως.

Τώρα για το νερό θα συμφωνήσω.Οι συνθήκες τις προηγούμενες μέρες δεν ήταν καλές οπότε και το νερό δεν απορροφήθηκε. Ήθελε λιγότερο.

Σήμερα έχουν άλλη όψη που προσθεσα τα φωτα.Εχει εξαφανιστει η υγρασία από το ποτισμα.
Ηθελα να ποτίσω αποψε. Αλλά λέω να τα αφήσω γι αύριο.
Να στεγνώσει εντελώς.
Απάντηση
#15
(19-04-2023, 00:10 )pasas25 Έγραψε: @Tim74 καλησπερα φιλε μου!

Η πρασινάδα που βλέπεις είναι απλά μια αντανάκλαση από το διπλανό φυτό. Κι εγώ έτσι νόμιζα αλλά όταν άλλαξα θέση την γλάστρα εξαφανίστηκε. 
Επίσης όπως έγραψα παραπάνω  το 
συγκεκριμένο φυτό είχε ένα μικρό ατύχημα.Πιστευα ότι δεν θα την βγάλει.
Με διέψευσε όμως.

Τώρα για το νερό θα συμφωνήσω.Οι συνθήκες τις προηγούμενες μέρες δεν ήταν καλές οπότε και το νερό δεν απορροφήθηκε. Ήθελε λιγότερο.

Σήμερα έχουν άλλη όψη που προσθεσα τα φωτα.Εχει εξαφανιστει η υγρασία από το ποτισμα.
Ηθελα να ποτίσω αποψε. Αλλά λέω να τα αφήσω γι αύριο.
Να στεγνώσει εντελώς.
Να σηκώνεις της γλάστρες, μόνο με το βάρος μπορείς να καταλάβεις καλά πόσο νερό έχουν..
Απάντηση
#16
Καλημερα σε ολους φιλοι μου.

Εαστε στην 27η μερα για το Gorilla,το Critical  και το White widow και στην 20η μερα για το Banana.

Εχθες ποτιστηκαν καλα μετά από αρκετές μέρες που τα άφησα να στεγνώσουν.

Η χαμηλή θερμοκρασια τα έφερε αρκετά πίσω. Εκτός από το Gorilla,η ανάπτυξη στα υπόλοιπα δεν είναι ικανοποιητική για την ωρα .
Ευτυχώς όμως αγόρασα μια μικρη λάμπα θερμότητας και τα βοηθήσα αρκετά να ξεκολλήσουν.Τις τελευταίες μέρες έχουν πάρει μπρος και δείχνουν όρεξη και υγεία.

Δεν περίμενα να πω την αληθεια αυτην την εξέλιξη Τηρουμένων των αναλογιών όμως είμαι ευχαριστημένος που ξεκίνησαν να αναπτύσσονται πάλι.

Η θερμοκρασία κυμαίνεται μεταξύ 20°-24°.Υγρασία σταθερά 60%-65%.
Προχωράμε!

   
Απάντηση
#17
(27-04-2023, 10:37 )pasas25 Έγραψε: Καλημερα σε ολους φιλοι μου.

Εαστε στην 27η μερα για το Gorilla,το Critical  και το White widow και στην 20η μερα για το Banana.

Εχθες ποτιστηκαν καλα μετά από αρκετές μέρες που τα άφησα να στεγνώσουν.

Η χαμηλή θερμοκρασια τα έφερε αρκετά πίσω. Εκτός από το Gorilla,η ανάπτυξη στα υπόλοιπα δεν είναι ικανοποιητική για την ωρα .
Ευτυχώς όμως αγόρασα μια μικρη λάμπα θερμότητας και τα βοηθήσα αρκετά να ξεκολλήσουν.Τις τελευταίες μέρες έχουν πάρει μπρος και δείχνουν όρεξη και υγεία.

Δεν περίμενα να πω την αληθεια αυτην την εξέλιξη Τηρουμένων των αναλογιών όμως είμαι ευχαριστημένος που ξεκίνησαν να αναπτύσσονται πάλι.

Η θερμοκρασία κυμαίνεται μεταξύ 20°-24°.Υγρασία σταθερά 60%-65%.
Προχωράμε!
Μία χαρά είναι φίλε μου..!! 
Συνέχισε την καλή δουλειά και, στο τέλος θα σε καταπλήξουν..!!
Απάντηση
#18
Γειά σε ολους σύντροφοι!

Ελπίζω να είστε καλά.

Είμαστε στην 26η μερα για το Banana και στην 33η για τα υπόλοιπα..

Εχθες εκανα ενα πότισμα και μαζί αφαίρεσα και κάποια φυλλα.

Προχωράμε!
   
Απάντηση
#19
Καλημερα σε ολους φιλοι μου.

Ολα βαίνουν καλως στον μικρό μου κήπο.

Είμαστε στην 31η μερα για το Banana και στην 38η μερα για τα υπόλοιπα.

Έχουν μπει για τα καλά στην ανθοφορια εδω και μερικές μέρες. 

Έκανα έναν προληπτικό ψεκασμό (τον τελευταίο)πριν λίγες για τα ζωύφια.

Για έναν περίεργο λόγο βλέπω πολύ μικρα μυγακια να περιφέρονται γύρω από τις γλάστρες. Ο ψεκασμός τα περιόρισε αλλά δε. Τα εξαφάνισε.. Έχει κάποιος παρόμοια εμεπειρια;;Θα επηρεάσουν σε κάτι;

Κατά τα άλλα έχω κάνει δύο φορές αποφυλλωση .Τα φυτα έχουν αντιδράσει πολυ καλα.
Επίσης σκέφτομαι να κάνω αυτές τις μέρες κάποια δεσίματα για να ανοίξω λιγακι τις αποστάσεις μεταξύ των κλαδιών ετσι ώστε να απλώσει καλύτερα και τα μην πέφτουν το ενα πάνω στο άλλο.

Στα ποτισματα πίνουν περίπου δύο λίτρα το καθενα εκτός από το μικρούλι που χρειάζεται λιγότερο.Εχω ήδη μπει στα λιπασματα ανθοφοριας. 

Κάθε παρατήρηση δεκτή με χαρά!

Προχωράμε.


   
Απάντηση
#20
@pasas25 καλημέρα.
Λογικά πρέπει να είναι fungus gnats τα μυγάκια που λες.
Δεν γνωρίζω τι μπορούν να κάνουν στα φυτά σου. Εγώ τα πολεμάω με κίτρινες παγίδες. Θεωρώ ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά στο συγκεκριμένο θέμα.
Don't smell, don't tell, don't sell Smoke23
Απάντηση
#21
Παρασιτοκτονο σχετικα ασφαλες με 100% επιτυχια σε 1 εφαρμογη θα προτεινα μονο το Spinosad Laser 480 SC ©

Η συγκεκριμένη ουσία δρα με το που έρθει σε επαφή η σταγόνα με το έντομο με σκοπό τη πλήρη παράλυση και εξόντωση του, χωρίς να επηρεάζει μεταβολισμούς στο φυτό μας. Η δράση της κρατάει περίπου 2 βδομάδες και δεν πλησιαζει τιποτε μετα τον ψεκασμο

Το βαζω παντα στα μπαλκονατα μου τους ζεστους μηνες του χρονου, 1 εφαρμογη μετα απο 2 βδομαδες ανάπτυξης στα αυτόματα, λίγο πριν γυρίσουν στην ανθοφορία και αρκεί αυτό. Το προμηθευεται κανεις ειτε Online με κουριερ, ειτε με μια επισκεψη σε καταστηματα με γεωπονικα ειδη (οχι growshops) καθώς μόνον ένας γεωπόνος έχει το δικαίωμα να εμπορεύεται φάρμακα. Eίναι το πιο φυσικό σε σύγκριση με άλλα φάρμακα και δεν χρειαζεται εγκριση απο χαρτί "συνταγογράφησης" γεωπονου για τη προμηθεια του αν παιρνει κανεις 1 τεμάχιο.

Aπο κει και περα μετα εχει τις εναλλακτικες του με διαφορα ματζουνια οπως συνεχομενες εφαρμογες με σκορδα και σαπουνια η neem oil - πυρεθρινες κλπ.

Κρατα σαν tip ομως οτι με εναλλακτικες μεθοδους θα χρειαστει να καταβαλλεις πολυ περισσοτερο κοπο και τα αποτελεσματα μπορει να επηρεασουν και την τελικη γευση στη φουντα μετα

Αν καπνισει κανεις παπα που ψεκαστικε με neem oil κατα την καλλιεργεια μπορει να παθει πολυ σοβαρες πνευμονοπαθειες, ειναι τοξικο αν καταναλωθει
Η αν καπνισεις παπα που ψεκαζοταν με σκορδα και σαπουνια ξερω γω ειναι ενα χαλι στη γευση, κοινως δε πινεται κατι τετοιο, το νου σας με τις επιλογες στη καταπολεμηση των παρασιτων.

Το καλυτερο απ ολα βεβαια ειναι τα ωφελιμα εντομα, αλλα ειναι και το πιο δυσευρετο και πολλες φορες πανακριβο, οποτε ασυμφορο για συνεχομενες εφαρμογες
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#22
Στα 3 λίτρα νερό 250ml γάλα και 16ml σαπούνι για τα χέρια μου είπε ένας μπάρμπας προ ημερών για γενικό έντομο απωθητικό για όλα τα φυτά και δεντρα αρκεί να γίνεται με συνέπεια για μια εβδομάδα ψέκασμα μέρα παρά μέρα παντού το φυτό. Και μετά λέει δεν πλησιάζει τίποτα.
Προσωπικά την τέντα μου με γάλα δεν την ψεκαζω αλλά στα φυτά έξω δείχνει να δουλεύει 3 εβδομάδες μετά την τελευταία φορά που έβαλα neem oil.
Joint Pass
Απάντηση
#23
Καλησπερα σε ολους αδέρφια.

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις
@Galaxiarchus G
@trompetas
@Special

Δυστυχώς νομίζω ότι είναι αργά να εφαρμόσω κάτι άλλο από αυτό που έχω ήδη κάνει.Το μόνο που έκανα παραπάνω ήταν να ψεκασω περιμετρικά τις γλάστρες. Επειδή είναι airpot κρύβονται τα εντομα στις τρύπες γύρω γύρω.
Οποτε έκανα έναν επιπλέον ψεκασμό στις γλάστρες και μειώθηκαν κατά πολύ.. Επίσης αύριο θα ρίξω και Γη διατομων στο χώμα επιφανειακά. Και βλέπουμε!

Στον κήπο λοιπόν είμαστε στην 37η μερα για το Banana και στην 44η μερα για τα υπόλοιπα.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ από απροσεξία έκανα μια μαλακια και έσπασα τον κεντρικό παπά από το Gorilla. Προσπάθησα να το αφήσω μήπως και κολλήσει από μόνο του αλλά τελικά δεν τα κατάφερε.Οποτε έγινε από ατύχημα topping.

Επίσης έκανα κάποια δεσίματα στα φυτα για να απλωσουν καλύτερα γιατί υπήρχαν παπαδες που έπεφταν επάνω σε άλλους.Οποτε θεώρησα καλό να τα ανοίξω λιγακι με κάποια δεσίματα. Νομίζω ότι έχει λειτουργήσει ευεργετικά. 

Κατά τα άλλα πίνουν Σχεδόν 2,5λιτρα νερό το καθενα κάθε 3 μερες.
θερμοκρασία 25°-27°
Υγρασία 60%-65%

Προχωράμε!!!


Συνημμένα αρχείο(α) Μικρογραφία(ες)
   
Απάντηση
#24
Καλησπερα σε ολα ατα αλανια!

Ελπίζω να είστε όλοι καλά

Ολα πάνε καλά στον μικρό κήπο μου.

Οι παπαδες σχηματιζονται ωραια και τα φυτα μου μεγαλώνουν φυσιολογικά.

Εχθες ποτισα με 3 λίτρα νερό το καθενα (τα πέντε μεγαλα) και2 λίτρα την μικρούλα μου.

Το White widow (η μικρουλα)έχει διαμορφωθεί σε ένα πολύ δυνατό φυτο(δεν φαίνεται από τις φωτο).λόγω του ατυχήματος στην αρχή. Εχει φτιάξει λίγους παπαδες αλλά με πολύ χοντρά κλαδιά.. Ειναι γεμάτο ρητίνη και κολλάει ακόμα και στα φύλλα αν το πιάσεις.Θα κάνει χοντρους παπαδες και πολύ σσφιχτους.Αυτην την αίσθηση μου δίνει.

Τα Banan είναι στην 43η μερα και τα υπόλοιπα στην 50η.Θεωρητικα στα περισσότερα έχουμε 20 μερες ακόμα.Εχω την αίσθηση όμως,επειδή ήρθαν λιγο πίσω, ότι θα πάει παραπάνω.

Προχωράμε και βλεπουμε!!
   
   
Την γνώμη σάς παρακαλώ!
Απάντηση
#25
Το banana δεν έχει πολύ πραμα αλλά έχει βαρέων βαρών παπάδια χωρίς αέρα... Σε ΦΠ τουλάχιστον είναι όπως το περιγράφεις οπότε φαντάζομαι και σε αυτόματο είναι το ανάλογο...
Πολλή υπομονή, πότισμα, και μικροσκόπιο θέλει από δω και πέρα και η εμπειρία σου θα κάνει τα υπόλοιπα!
Τα κοντοπτανα τα αγαπάμε λίγο περισσότερο Big Grin
Joint Pass
Απάντηση
#26
Καλησπερα σε ολους αλανια μου!

Είμαστε στην 52η μερα για το Banana και 59η μερα για τα υπόλοιπα.

Εδω και μερικές μέρες βάζουν όγκο και δείχνουν να είναι σε αρκετά καλή φάση.
Θεωρητικά φτάνουμε στο τέλος βάση ημερολογίου ομως το μικροσκοπιο έχει διαφορετική άποψη.

Το Gorilla είναι το πιο προχωρημένο όμως έχει ακόμα πολλούς διαφανούς κρυστάλλους. 

Τα υπόλοιπα δεν είναι καν κοντά στο τέλος.

Όπως έγραψα και παραπάνω θεωρώ ότι κόλλησαν κάποιες μέρες λόγω κρύου αλλα ήταν σαν να μην μέτρησαν στον κύκλο ζωής του φυτού.Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.Αυτο που βλέπω είναι ότι έχουμε στα περισσότερα 15 μέρες ακόμα άνετα.Ισως και παραπάνω.

Σήμερα είχαμε και φωτογράφιση!!
Όλες οι γνώμες δεκτές!!!

                                   
Απάντηση
#27
Καλησπέρα φίλε μου!!
Κάνε υπομονή, θα έλεγα χρειάζονται 3+ εβδομάδες ακόμα. Χαμήλωσε σε ύψος τα φώτα σου και δώσε πόνο σε φώσφορο..
Τώρα να σου πω τι βλέπω...
Έχεις ανάποδα της γλάστρες Airport, Οι τρύπες πάνε στην κάτω πλευρά. Η πάνω πλευρά, αν το προσέξεις, δεν έχει τρύπες για να δημιουργήσει μπανιέρα ώστε να κρατά το νερό μέχρι να το ρουφήξει το χώμα..
Το άλλο που βλέπω είναι ότι οι γλάστρες είναι άδειες από χώμα. Εγώ συμπληρώνω συχνά όσο το χώμα κάθεται.
Για όγκο στην φούντα, δοκίμασε μελάσα. Το κάνω από το προηγούμενο grow με πολύ καλά αποτελέσματα..
Απάντηση
#28
Φιλε καλες σοδειες....
Critical kiss 13βδομαδες απο σπορι αυτοματο
Πολυ ωραια γευση πολυ ωραια στουρα ενεργειτικι
στην αρχη μετα σε αφηνει πολυ ωραια χαλαρωσει
Ειναι η εμπειρια μου κ ειπα να στο πω...
Καλη συνεχεια αδελφε!
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
#29
Γειά και χαρά σε όλους !!!

@ΤσιουΠαοΚ να σαι καλά αδερφε. Ωραία αρώματα έχει. Σε ευχαριστώ για το μήνυμα.Μακαρι να μπορούσα να κεράσω.Υγεια!
@Tim74 γεια σου φίλε μου!!Ναι όντως είναι ανάποδα οι γλάστρες αλλά ήθελα κάπου να εχω να δέσω αν χρειαστεί..Χώμα έβαλα κι εγώ προχθές..Είχε όντως κατέβει πολυ.

Να σου πω την αληθεια σταμάτησα τα λιπασματα γιατί είδα αρκετά καψιματα στις άκρες και επίσης είχε κλείσει ο κύκλος των λιπασμάτων. Έριξα τα πάντα.Τωρα για την μελάσα δεν ξέρω αν με παίρνει να δοκιμάσω τώρα..Έχουν αρχίσει ήδη να αλλάζουν χρώμα οι κρύσταλλοι με γρήγορους ρυθμούς.Εκτος από τα Banana που θέλουν παραπάνω,πιστεύω θα κόψω το πολυ σε 10 μερες.Βλεπουμε.
Λες να μην έκανα καλά που του εκοψα τα λιπασματα;;

Είμαστε στην 58η μερα για τα Banana και στις 65η μερα για τα υπόλοιπα.

Οι παπαδες φουσκώνουν ομορφα..
Οι κρύσταλλοι οοως έγραψα παραπάνω είναι ήδη θολοι σε μεγάλο ποσοστό .Άλλαξαν πολυ γρήγορα σε λίγες μερες.
Κατά τα άλλα έχω κόψει τα λιπασματα και ποτίζω με σκέτο νερο.

Οι μυρωδιές είναι έντονες πολυ!!

Την γνώμη σας παρακαλώ!

                       
Απάντηση
#30
(05-06-2023, 01:59 )pasas25 Έγραψε: Γειά και χαρά σε όλους !!!

@ΤσιουΠαοΚ να σαι καλά αδερφε. Ωραία αρώματα έχει. Σε ευχαριστώ για το μήνυμα.Μακαρι να μπορούσα να κεράσω.Υγεια!
@Tim74 γεια σου φίλε μου!!Ναι όντως είναι ανάποδα οι γλάστρες αλλά ήθελα κάπου να εχω να δέσω αν χρειαστεί..Χώμα έβαλα κι εγώ προχθές..Είχε όντως κατέβει πολυ.

Να σου πω την αληθεια σταμάτησα τα λιπασματα γιατί είδα αρκετά καψιματα στις άκρες και επίσης είχε κλείσει ο κύκλος των λιπασμάτων. Έριξα τα πάντα.Τωρα για την μελάσα δεν ξέρω αν με παίρνει να δοκιμάσω τώρα..Έχουν αρχίσει ήδη να αλλάζουν χρώμα οι κρύσταλλοι με γρήγορους ρυθμούς.Εκτος από τα Banana που θέλουν παραπάνω,πιστεύω θα κόψω το πολυ σε 10 μερες.Βλεπουμε.
Λες να μην έκανα καλά που του εκοψα τα λιπασματα;;

Είμαστε στην 58η μερα για τα Banana και στις 65η μερα για τα υπόλοιπα.

Οι παπαδες φουσκώνουν ομορφα..
Οι κρύσταλλοι οοως έγραψα παραπάνω είναι ήδη θολοι σε μεγάλο ποσοστό .Άλλαξαν πολυ γρήγορα σε λίγες μερες.
Κατά τα άλλα έχω κόψει τα λιπασματα και ποτίζω με σκέτο νερο.

Οι μυρωδιές είναι έντονες πολυ!!

Την γνώμη σας παρακαλώ!

Μία χαρά είσαι, συνέχισε την καλή δουλειά φίλε μου.. 
Όσο αφορά τα λιπάσματα, εγώ το πάω μέχρι τέλους με το Ripen - Final και Booster και μελάσα μεχρι τελους.. Δεν κάνω flush.
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)