Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
πρώτη εσωτερική καλλιέργεια . χέρι βοηθειας
#1
καλησπέρα παιδιά, επιχείρησα να βάλω και 'γώ 2 αυτόματα σε εσωτερικό χώρο πρώτη φορά. Αγόρασα δυο γλαστράκια έτοιμα από τη rqs τα igrowcan με ετοιμη τροφη χωμα κτλπ.τα εβαλα κατευθειαν στο χωμα οπως ελεγε, στις 1 δεκεμβρη και εως σημερα το ενα (green gelato auto) εχει πεταξει εναν αδυνατο κορμο γυρω στα 7 εκατοστα αλλα παρολα αυτα με πολυ μικρα φυλλα και το αλλο (gorilla auto)εχει βγει και αυτο ελαχιστα. δεν τους εχω βαλει φως και τεντα ακομη αλλα τα εχω παραγγειλει ενα led 125 ww και τεντα 50χ50χ160. θα βαλω φωτογραφια απο κατω διοτι μου φενεται οτι θα επρεπε να εχουν μεγαλωσει περισσοτερο τα φυλλα και εχω την εντυπωση οτι χρειαζονται φως.


αν μπορεί κάποιος να δώσει μια βοήθεια θα ήταν χρήσιμο ευχαριστώ.

Υ.Γ βιβές αλάνια Angel


Συνημμένα αρχείο(α)
.pdf   20231210_213350_compressed.pdf (Μέγεθος: 156,72 KB / Λήψεις Αρχείων: 110)
.pdf   20231210_213401-compressed.pdf (Μέγεθος: 264,03 KB / Λήψεις Αρχείων: 87)
Απάντηση
#2
Γεια χαρα καλωσηρθες, χρειαζεσαι φως και σε αποσταση 30 εκατοστων απο την κορυφη, εχει ξεφυγει σε υψος η σκασια σου δωσε φως στη θεση σου θα την αφηνα 24 ωρες ανοιχτη τη λαμπα χωρις timer για 10 ημέρες, μετά θα κατέβαζα τις ώρες στο 18/6 μολις εβλεπα οτι ξεκινησε να παιρνει μπρος το πραμα
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
#3
καλησπέρα, και σε ευχαριστώ πολύ. πλέον τα έβαλα σε τέντα και το gelato με τα φυλλαρακια φενεται οτι αρχιζει και παιρνει τα πανω του,οντως ηθελε φως παρολα αυτα ο κορμος του ειναι ακομη αδυνατος,ειναι δυο μερες σκηνη.



δυστηχως το gorilla απο οτι φενεται δε πεταξε φυλλα και το εβγαλα μετα απο δυο εβδομαδες.Παρατηρησα ελαφρια μουχλα στο χωμα και μαλλον πειραξε τη ριζα του

ξανά έβαλα σπορο και το έχω κάτω από τι λάμπα μέχρι να πετάξει σωστά? η θέλει σκοτάδι από ότι διάβασα, εγώ το έβαλα αμέσως χώμα όπως έλεγαν οι οδηγίες



λάμπα 120 watt 24 ωρο ,γυρω στου 40 ποντους αποσταση με ανεμιστηρακι,ακομη χωρις εξαερισμο η κατι παραπανω .



νερό δεν του έχω βάλει ακόμη καθώς φένεται να έχει υγρασια στο κέντρο και δεν θέλω να το πνίξω.



και ο θεός βοηθός.



έχω παραγγείλει και όργανα για μέτρηση πέρα και υγρασίας.

[size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]
.pdf   20231216_165627-2_compressed.pdf (Μέγεθος: 1,73 MB / Λήψεις Αρχείων: 73) [/font][/size]
Απάντηση
#4
Καλησπερα,θα ελεγα να βαλεις την λαμπα σε ευθεια πανω απο το φυτο,καθως φενετε οτι ειναι σε αλλη αποσταση
και γερνει για να το βρει....επισης αν θες κατεβασε το φως προς το φυτο και με την παλαμη σου αγκαλιασε την
κορυφη του φυτου αν εσθανθεις καποια ζεστασια κανε ενα τσακ πανω τα φωτα και θα εισαι οκ....Μην το αφησεις
τεντωσει αλλο θα παρει πολυ υψος μετα και θα ειναι και αδυνατο ειδικα αν ειναι αυτοματο!
Στα λεω απο πειρα μου και παντα με καλη προθεση...
Καλη συνεχεια!

Εξαερισμος οπως και διποτε.Δεν αναπνεει το φυτο αλλιως !
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
#5
καλησπέρα παιδιά και καλές γιορτές. έκανα ότι μου είπατε σχετικά με το φως και έχει αλλάξει παρά πολύ η κατάσταση του,παρολα αυτά βλέπω ότι ρίχνει τα φύλλα του προς τα κάτω.διαβασα ότι μπορεί να ευθύνεται στο θρεπτικό διαλυμμα αλλά όπως προανέφερα δεν του έχω ρίξει τπτ παραπάνω πέρα από αυτά που είχε η συσκευασία μέσα τροφή ,χώμα κτλπ.

το μόνο που μπορώ να κάνω εγώ για την ώρα είναι να προσέχω το πότισμα και να πειραματιστώ με το φως καθώς βλέπω ότι όσο το τραβάω πιο ψηλά ,τεντώνει λιγάκι τα φύλλα του.

όσο για τον εξαερισμό τι μπορώ να κάνω σε οικονομική λύση έχετε κάτι να προτείνετε? αυτή τη στιγμή το έχω με ένα ανεμιστηράκι και θα μπει και δεύτερο, δεν γνωρίζω αν μπορεί να οφείλεται εκεί το πρόβλημα με τα φύλλα του.

το φως για την ώρα είναι γύρω στους 75 πόντους απόσταση από το φύλλωμα 120 watt led


Συνημμένα αρχείο(α)
.pdf   20231227_000047-2-2-compressed.pdf (Μέγεθος: 274,19 KB / Λήψεις Αρχείων: 78)
Απάντηση
#6
(27-12-2023, 02:05 )Stoner Έγραψε: καλησπέρα παιδιά και καλές γιορτές. έκανα ότι μου είπατε σχετικά με το φως και έχει αλλάξει παρά πολύ η κατάσταση του,παρολα αυτά βλέπω ότι ρίχνει τα φύλλα του προς τα κάτω.διαβασα ότι μπορεί να ευθύνεται στο θρεπτικό διαλυμμα αλλά όπως προανέφερα δεν του έχω ρίξει τπτ παραπάνω πέρα από αυτά που είχε η συσκευασία μέσα τροφή ,χώμα κτλπ.

το μόνο που μπορώ να κάνω εγώ για την ώρα είναι να προσέχω το πότισμα και να πειραματιστώ με το φως καθώς βλέπω ότι όσο το τραβάω πιο ψηλά ,τεντώνει λιγάκι τα φύλλα του.

όσο για τον εξαερισμό τι μπορώ να κάνω σε οικονομική λύση έχετε κάτι να προτείνετε? αυτή τη στιγμή το έχω με ένα ανεμιστηράκι και θα μπει και δεύτερο, δεν γνωρίζω αν μπορεί να οφείλεται εκεί το πρόβλημα με τα φύλλα του.

το φως για την ώρα είναι γύρω στους 75 πόντους απόσταση από το φύλλωμα 120 watt led

@trompetas  νομιζω σε εχουμε αναγκη εδω φιλε. Big Grin
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)