Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nόμιμη η καλλιέργεια κάνναβης για βιομηχανική χρήση
Ευχάριστα τα νέα, υπογράφηκε η ΚΥΑ ( κοινή υπουργική απόφαση) για την Κάνναβη που προορίζεται για βιομηχανική χρήση αρκεί η περιεκτικότητα σε τετραϋδροκανναβινόλη να μην ξεπερνά το 0,2% .

Ας προσπαθήσουμε όμως να μην πάρουν τα μυαλά μας αέρα,μεγάλη σημασία θα έχει η προμήθεια σπόρων

Συγκεκριμένα

"Οι παραγωγοί υποχρεούνται να διαθέτουν την προέγκριση καλλιέργειας, να υποβάλλουν την ενιαία αίτηση ενίσχυσης, να προμηθεύονται και να χρησιμοποιούν σπόρους εγκεκριμένων ποικιλιών (υποβάλλοντας τις επίσημες ετικέτες ή το σχετικό τιμολόγιο)"

http://www.minagric.gr/index.php/el/the-...-dt310316e
Απάντηση

ads by gr420info

Βασικά τι μας σκάει για την κλωστική κάνναβη; Μας σκάνε και τα βαμβάκια; Το καταλαβαίνετε ότι όλοι που σκάνε για κλωστική και φαρμακευτική θα μας φτύσουν τελείως ε; Δεν το είδατε ακόμα;
Απάντηση
καλα ενταξη κανει κρααααα αυτο μπλουζ.....
it's all about terpenes....
Απάντηση
Γιατί προδικάζεις καταστάσεις χωρις επιχειρηματα? η βιομηχανική χρήση στην Ελλάδα υπήρχε το 1910 αν δεν κανω λάθος και απο το 2010 υποτιθεται ο νόμος αφηνε ελευθερη την καλλιεργεια της αλλα προφανως τα παρακλαδια του παρακρατους εβαζαν εμπόδια.

Οχι κατα την αποψη μου δεν ειναι μονο να την πίνουμε και να μαστουριαζουμε , ξερεις πολυ καλα τις δυνατοτητες της κάνναβης και τις θέλουμε όλες
Νομιμομοιειται η βιομηχανικη μετα απο τοσα χρόνια δεν ειναι καθόλου λιγο οπως θες να το παρουσιασεις.

Δεν θα μας φτυσουν αυτοι που τρεχουν για την κλωστικη και την φαρμακευτικη πολλα απο τα παιδια που τρέχουν τα ξερω προσωπικα δεν θα μας φτυσουν αυτοι, το συστημα θα μας φτυσει και η μαφια που θα βαλει εμποδια για τα περαιτερο.

Κάνεις δεν ξερει τι μας επιφυλασει το μελλον το να απαξιωνεις ομως την βιομηχανικη ενω μπορει να ανοιξει δρομους ειναι απογοητευτικο εκ μερους σου και μονο να σκεφτεις η κοινωνια θα αρχισει να οικιοποιειται την κανναβη και να δημιουργειται άλλη ψυχολογια σπαζοντας ταμπου λεει πολλα . Μακαρι να υπηρχε και η αυτοκαλλιεργεια νομιμη για ψυχαγωγικους λογους αλλα ισως για να φτασεις στην κορφη εχει αλλους βραχους πιο μικρους να ανεβεις.

Η ορθοτερη κίνηση για μενα θα ηταν να εσεις που έχτε προσβαση σε σπορους αν ειναι εφτικτο να προμυθευσετε τους συγκεκριμενους σπορους (αρσενικοι σατιβα αν δεν κανω λαθος) σε οσους ενδιαφερονται και γιατι οχι να δημιουργηθει και μια αντιστοιχη τραπεζα σπορων, οπως και πολυ σημαντικο κομματι θα ειναι και η μεταποιηση, ωστε να δημιουργηθουν υποδομες για την αξιοποιηση της και να μην εξαρτωμαστε απο τριτους.

Καλο μηνα φιλε Blues
Απάντηση
Διαφωνώ τελείως active. Εγώ γνώρισα ανθρώπους που "τρέχουν" και φυλάω μια χαρά την πλάτη μου.

Και ναι, γιατί να μας σκάει κάτι σαν το βαμβάκι; Συναισθηματισμό βγάζεις και δεν υπάρχει θέση σε μια κουβέντα το συναισθηματικό.

Για την άποψή σου λες δεν είναι για να την πίνουμε, έτσι θα μας φτύσουνε. Μπράβο!
Απάντηση
θετικο το βρισκω σαν πρωτο βημα ,εξαλλου αν καποιος εχει ενα χωραφι κλωστικη μπορει να χωσει στη ζουλα και 5 δεντρα για δικη του χρηση ,γιατι οχι ?
    ΒΛΕΠΕ - ΑΚΟΥ - ΣΩΠΑ
Απάντηση
Δεν ειναι ΜΟΝΟ για να την πινουμε εγραψα και οχι οτι δεν είναι για να την πίνουμε.

Τα συναισθηματα ειναι αυτα που δημιουργουν τις σκεψεις μας, αλλα πλεον ξεπερναμε το συναισθηματικο κομματι και περναμε στο πρακτικο που ειναι η καλλιεργεια της βιομηχανικης χρησης εκει προσπαθω να σταθω ενω εσυ στεκεσαι στους ανθρωπους που γνωρησες και τα αναλογα συναισθηματα που σου δημιουργησαν , ξεπερνατα δεν ειναι ολοι ιδιοι ουτε και οι συνθηκες ειναι ιδιες μην αφηνεις τα συναισθηματα σου να θολωνουν την κριση σου Tongue

Μου λες οτι διαφωνεις αλλα δεν μου λες που συγκεκριμενα? εισαι κατα της βιομηχανικης χρησης γενικα? διαφωνεις οτι μπορει να ανοιξει δρομους για φαρμακευτικη ή ψυχαγωγικη? η αντιστοιχια εκτασης στρεμματων που χρειαζεται η καλλιεργεια για το βαμβακι με την κανναβη ειναι τεραστια και οχι μονο για το βαμβακι.

Eκτος αμα σε ενδιαφερει μονο η μαστουρα και τιποτα αλλο
Απάντηση
Ναι διαφωνώ ότι θα ανοίξει δρόμο.

Δε θα δώσω λογαριασμό σε κανένα τι με ενδιαφέρει. Απλά δεν έχουμε κάτι το κοινό με εκείνους τους ανθρώπους. Δε βλέπω να έχω και καμία σκασίλα για τη βιομηχανική χρήση, ούτε του hemp ούτε της τομάτας. Και ναι, οι βιομηχανικής και φαρμακευτικής θα μας τη φέρουν με την πρώτη ευκαιρία. Δεν έχεις δει καν ανακοινώσεις που μιλάνε κατά της ψυχαγωγικής; Τον κώλο τους να φροντίσουν και στα αρχίδια τους οι υπόλοιποι.
Απάντηση
"Δε θα δώσω λογαριασμό σε κανένα τι με ενδιαφέρει"

Ανοίξαμε νομιζω ενα θέμα με ανταλλαγη επιχειρηματων

Εαν τα μέλη με τα οποια συζητας υποτιθεται στο φορουμ τα θεωρεις "κανεναν" και τα απαξιωνεις σιγουρα δικαιωμα σου αλλα δεν νομιζω οτι καλλιεργείς κλιμα συζητησης.

Εαν πάλι το φορουμ αφορα μονο την κανναβη που μας μαστουριαζει σορυ δικο μου λαθος
Απάντηση
γνώμη σου, γνώμη μου. Το φόρουμ είναι για πολλά θέματα, δεν κάνω τον φύλακα. Απλά εκφράζω τις απόψεις μου, δε σου αρέσουν, έχει καλώς.

Απλά περιμένω μια λογική εξήγηση γιατί θα έπρεπε να μας σκάει η βιομηχανική κάνναβη. Χρόνια είναι ελεύθερη στη Γαλλία, αλλά την ψυχαγωγική χρήση την κυνηγούνε τρελά. Άρα άτοπο το όλο επιχείρημα ότι από τη βιομηχανική θα δούμε κάποια πρόοδο. Απλά συναισθηματισμός.
Απάντηση
[size=x-large][size=small]Επέτρεψε με να πω την γνώμη μου, γιατί συγχύστηκα![/size][/size]
[size=x-large][size=small]Αυτό είναι ρατσισμός, να περιορίζεις τα φυτά και την φύση![/size][/size]
[size=x-large][size=small][size=x-large][size=small]Εμείς οι μαστούρηδες δεν έχουμε δικαίωμα σε αυτόν τον κόσμο?[/size][/size]
[/size][/size]
[size=x-large][size=small]Οι νομοί γράφονται από ηλίθιους για τους ηλίθιους... δεν αλλάζει το παλιό σύστημα... να έχει το κράτος να εισπράττει από φουκαράδες, για να ταΐζει [/size][/size]
[size=x-large][size=small]το σάπιο καθεστώς και τους βαρόνους ναρκωτικών... χεστήκαν για την υγειά μας και την ποιότητα ζώων μας!!![/size][/size]
[size=x-large][size=small]Για άλλη μια φορά μας δουλεύουν... ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕ!!![/size][/size]
...Io sono contro la droga
...Io sono per la legalizzazione di piante psicotrope
Evviva la canapa Cool
Απάντηση
Οι ασθενείς (πέρα από καναδυό) είναι ασθενείς κ αυτό δεν τους βοηθάει να σκεφτούν αλληλέγγυα. Έχουν ήδη αρχίσει κ τρώγονται στα fb μεταξύ τους για χαζούς λόγους.
Μου φαίνεται σα να λέει το μέλλον ο blues...
Απάντηση
(04-01-2016, 12:47 PM)RED EYES Έγραψε: θετικο το βρισκω σαν πρωτο βημα ,εξαλλου αν καποιος εχει ενα χωραφι κλωστικη μπορει να χωσει στη ζουλα και 5 δεντρα για δικη του χρηση ,γιατι οχι ?

Ναι, καλά, για να βγουν όλα σποριάρικα.
Φάι σπόρους μετά Big Grin Big Grin Tongue
Evviva la canapa Cool
Απάντηση
(04-01-2016, 01:24 PM)Asmonte Έγραψε: Μου φαίνεται σα να λέει το μέλλον ο blues...

Έχω αυτή την "κατάρα". Το έχω δει και σε άλλα θέματα πέραν της κάνναβης και πάντα το ίδιο γίνεται. Βρίσκουν κάποιοι αυτό που θέλουν και είναι έτοιμοι να πουλήσουν τους υπόλοιπους. Α, και αν δε με πιστεύετε, ρίξτε μια ματιά στα γεγονότα των τελευταίων πέντε-έξι ετών. Τι νομίζετε, ότι θα έχουμε αλληλεγγύη; Καλά...
Απάντηση
μαριτζουανος το ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕ!!! το φωνάζεις σε λαθος φορουμ.

ο μπλουζ λεει οτι οι υποστηρικτές της βιομηχανικής γραφουν στα αρχίδια τους αυτούς της φάρμακο/ψυχαγωγικής. (εαν δεν κάνω λαθος?)

αυτο ειναι γεγονός......τα ταμπου συνεχίζονται!!!
Απάντηση
Οι της βιομηχανικής θα μας γράψουν όλους, οι της φαρμακευτικής θα γράψουν της ψυχαγωγικής. Εμείς θα γράφουμε εδώ
Απάντηση
Big Grin χε  Big Grin  χε Big Grin χε Big Grin
Απάντηση
(04-01-2016, 01:44 PM)Blues Έγραψε: Οι της βιομηχανικής θα μας γράψουν όλους, οι της φαρμακευτικής θα γράψουν της ψυχαγωγικής. Εμείς θα γράφουμε εδώ

Όχι μόνο θα γράφουμε, θα είμαστε και στον δρόμο και σε οποιαδήποτε δράση υποστιρίζει την αποποινικοποιηση

Ίσως θα ήταν καλύτερα όμως να μην τους βαζουμε όλους στο ιδιο καζανι 

Οι της εξουσιας προφανως κοιτανε την δικια τους σκοπια αλλα δεν μπορουμε να μην αναγνωρισουμε και ανθρωπους που τρέχουν και πασχιζουν γα την πληρη αποποινικοποιηση
Απάντηση
Τι να σου πω active, τρελό τρέξιμο και αλληλεγγύη είδαμε από ανθρώπους στη Θεσσαλονίκη κατά το διήμερο που κάναμε, ξεσκίστηκαν όλοι.

Εγώ δεν βάζω όλους στο ίδιο καζάνι, αυτοί μπαίνουν μόνοι τους. Που άκουσες μια καλή κουβέντα πχ για την ψυχαγωγική από βιομηχανικούς και ιατρικούς; Αντιθέτως, δεν είμαστε σαν αυτούς λένε συνέχεια.
Απάντηση
(04-01-2016, 01:35 PM)Buzzz Έγραψε: μαριτζουανος το ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕ!!! το φωνάζεις σε λαθος φορουμ.

ο μπλουζ λεει οτι οι υποστηρικτές της βιομηχανικής γραφουν στα αρχίδια τους αυτούς της φάρμακο/ψυχαγωγικής. (εαν δεν κάνω λαθος?)

αυτο ειναι γεγονός......τα ταμπου συνεχίζονται!!!

Ζητώ συχώρεση για το ΞΥΠΝΑΤΕ ΡΕ... μείνετε κοιμισμένη, άλλωστε αυτός είναι ο σκοπός της νέας τάξης.

Για μένα κακός υπάρχουν αυτές η ξεχωρίσεις ( όπως δεξιά η αριστερά, η ολυμπιακός και παναθηναϊκός, κτλ).
Στην φύση ώμος δεν υπάρχει διαχωρισμός και απαγορεύσεις, όπως δεν υπάρχει και τελεία η επίπεδη γραμμή
Είναι φυτό, είναι κάνναβη, και όλη την αγαπάμε, και δεν υπάρχει διαχωρισμός... είναι καθαρά για λόγους διέρρεε και βασίλευε.
Evviva la canapa Cool
Απάντηση
άθλια η αφίσα για το φετινό legalize, μόνο για βιομηχανική και ιατρική μιλάνε. Λέγαμε κάτι;

[Εικόνα: 12932832_10153374659981174_7969625573083...e=5791D6F5]
Απάντηση
11 ολόκληρα χρόνια γίνεται με αυτοοργάνωση το φεστιβάλ ενημερώνοντας τον κόσμο με εκδηλώσεις για τις ιδιοτητες της κάνναβης και την αποποινικοποιηση για όλες τις χρήσεις
Περσυ έγινε η πρώτη γιορτη στο σύνταγμα για την αποποινικοποίηση
Τα πρώτα χρόνια ειδικά υπήρχε και σύγκρουση με μπάτσους
Πολλές φορές γίνεται αγώνας με τον εκάστοτε δήμο για να παραχωρηθεί η άδεια του φεστιβάλ

Είναι κρίμα να απαξιώνουμε μια πολύχρονη προσπάθεια επειδή φέτος δίνεται βάση στην ιατρική κυρίως χρήση, χωρίς να παραμερίζονται η ιδιαίτερα η ψυχαγωγική και βιομηχανική χρηση της.

Η αφίσσα είναι μια χαρά το γούστο σου είναι άθλιο Tongue
Απάντηση
Το τι γίνεται 11 χρόνια, έχει να κάνει με το παρελθόν. Από το "απαγορεύστε τις απαγορεύσεις" τώρα έγινε βιομηχανική και ιατρική κάνναβη, κοινώς άθλιο. Τα στερνά τιμούν τα πρώτα.
Απάντηση
(04-02-2016, 01:11 PM)Blues Έγραψε: Το τι γίνεται 11 χρόνια, έχει να κάνει με το παρελθόν. Από το "απαγορεύστε τις απαγορεύσεις" τώρα έγινε βιομηχανική και ιατρική κάνναβη, κοινώς άθλιο. Τα στερνά τιμούν τα πρώτα.
[size=medium]
Γ@αμησε τα blues ... ειμαστε για κλαματα .
[/size]
Smoke16    legal-illegal-scheißegal  Cool
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)