Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Big Bang - White Widow, auto, GHS, 1η μου φορά, 3 Χ Helios Αστήρ".
kαλημέρα, πολύτιμοι σύντροφοι!

μια βδομάδα πέρασε και κάναμε τη μεταφύτευση στις τελικές γλάστρες. μέχρι σήμερα, ήμασταν σε κυπελλάκια τα οποία είχαν κοπεί καθέτως και από τις 2 πλευρές, (οπότε η μεταφύτευση έγινε πολύ εύκολα). τους έδινα ελάχιστο νεράκι με ψεκασμό και 2-3 σταγόνες first feed, όποτε στέγνωνε το χώμα τους. μια φορά τα παραέβρεξα και νομίζω ότι το ww* στενοχωρήθηκε πολύ και έκανε καμπουρίτσα.
* νομίζω πως είναι ww. ίσως μπερδεύτηκαν τα σποράκια και πρόκειται για big bang, καθότι...

...η πρώτη μου καλλιέργεια  Blush

πότισμα:
σήμερα, με το που τα έβαλα στις γλάστρες τους, έφαγαν περίπου 170 ml νεράκι με 2,5 ml first feed συνολικά (δηλαδή και τα 2 μαζί). φοβάμαι πολύ το νερό, γιατί το χώμα που τους έχω είναι ήδη από μόνο του υγρό και ο κατασκευαστής λέει ότι ένα ποτήρι νερό είναι αρκετό για να ενυδατωθεί μια γλάστρα 10 λίτρων.

φωτισμός:
προς το παρόν hps 250w, σε απόσταση 90 περίπου πόντων από την κορυφή των φυτών. 
ώρες: 18/6

θερμοκρασία - υγρασία:
θ: 20-29, υ: 40-50. 
ένα ανεμιστηράκι τα χαϊδεύει. 

γλάστρες:
υφασμάτινες, 11 λίτρων

λιπάσματα & πρόσθετα:
έχω πάρει τα first feed, micro, grow, bloom της advance και από πρόσθετα τα: b52, big bud, overdrive, mαγνήσιο-ασβέστιο.

χώμα: gold label special mix light 50l

for growers who prefer to dose the nutrients themselves throughout the cycle we produce special mix light. it is made of the same high quality swedish white virgin peat  as the special mix, only with less added nutrients. the low dosage added nutrients enable quick rooting and a perfect start for your crop.
you can use special mix light with either mineral or organic nutrients
how to get the most out of your special mix light?
organic growers are advised to introduce friendly soil bacteria and mycorrhizae, the substrate will buffer the ph.
• the optimal saturation is 65%. it’s easy to test: grab a hand of substrate and squeeze it, making a fist. just a few drops of water should appear between your fingers. special mix is almost ready for use. a glass of water is enough to hydrate a 10 litre pot.
• you needn’t add any lime or compost to the substrate.
• agitate the substrate as little as possible to maintain that great structure
• after potting your plants, press the compost in the pot to create the right stability. you can feel how it rebounds when you press it
• special mix contains enough nutrients to start of your plants after planting, but you need to add nutrients from then on yourself. the structure of special mix light enables you to choose from a system with drain or without.
• the open structure of special mix light allows you to use ebb and flood watering systems and to flush your substrate without the worries of a mud pool. any excess water will drain. we recommend using enzymes when flushing your substrate.

απορίες: 
1. έχει δουλέψει κάποιος με αυτό το χώμα; ποτίζω σωστά, ρίχνοντας μόνο 1 ποτήρι νερό για όλη τη λάστρα των 11 λίτρων; 
2. με ποιο τρόπο να μπώ σιγά-σιγά στα λιπάσματα; γιατί από την περιγραφή καταλαβαίνω ότι σ' αυτή τη χρονική στιγμή τα λιπάσματα είναι μάλλον απαραίτητα.

ευχαριστώ!!!!

[Εικόνα: garden-7-apriliou-2016.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

καλή σου αρχή ,αγαπητή και αγαπημένη μας tik-tak .... :d
θεωρώ πως ναι ,στο παρόν-αρχικό - στάδιο 200 με 300 κυβικά εκατοστά ( cc / ml ) νερό είναι αρκετό .

αλλά θα σου πρότεινα να μη το ρίχνεις "βαρύ ",δλδ κατευθείαν από το ποτήρι .
καλύτερα να προμηθευτείς έναν 2λιτρο ψεκαστήρα.
ο ψεκασμός του νερού στα αρχικά στάδια της καλλιέργειας είναι προτιμότερος από το να πέφτει "βαρύ " το νερό,
για ποικίλους λόγους,ειδικά στη περίπτωσή σου- δες :  λιπάσματα σε υγρή μορφή .

και όχι πότισμα πολύ κοντά στους  " κορμούς" (κύριους βλαστούς ) τους ..
μη τα "καλομαθαίνεις" ..
γύρω -γύρω από τους κορμούς ,για να ψάξουν οι ρίζες να το "βρούνε" το νερό ..
με αυτό το τρόπο "εκπαίδευσης/προπόνησης " στις ρίζες ( root lst !!!! ) ,
τα φυτάκια θα "απλώσουν" γρήγορα οριζόντιες ρίζες ( lateral roots) πλησίον στην επιφάνεια του υποστρώματος
-και προς τα βαθύτερα στρώματα του -.
αργότερα η συγκεκριμένη μορφολογία της "ριζόμπαλας" ,
θα μεταφραστεί σε εύκολη,μαζική και ταχύτατη πρόσληψη των υγρών λιπασμάτων ,που έχεις επιλέξει .

και πάλι ,καλή αρχή .
Smile
Ω εσύ μέγα άστρο! Ποιά θα'ταν η ευτυχία σου ,αν δεν είχες αυτούς που φωτίζεις !

Απάντηση
πολυαγαπημένε μου aeolian!  :p  Heart

πράγματι, ποτίζω με ψεκαστηράκι και γύρω-γύρω, ξεκινώντας από την άκρη της γλάστρας φτάνω στον κορμό. οπότε τώρα το πρώτο μάθημα που μου δίνεις είναι όχι στον κορμό, αλλά λίγο πριν, για εκπαίδευση. τέλεια! έτσι θα το κάνω.

η μόνη μου απορία είναι πότε και πώς ν' αρχίσω τα λιπάσματα; μήπως μπορείς να με βοηθήσεις και σ' αυτό, πλίιζ;;;;

ευχαριστώ πολύ και για τις ευχές και για την πολύτιμη βοήθεια!!!
Απάντηση
γειά σου τικ-τακ και καλή αρχή!
είμαι στο δρόμο αλλά είδα ότι το χωμα σου δεν είναι ιδιαίτερα προ λιπασμενο. μπορείς να ψάξεις στο google "advance nutrients" να βρεις ένα κατάλογο με τις εβδομάδες και τις προτεινόμενες δοσολογιες! ότι λέει ξεκινά με τις μισές τιμές, αν και νομίζω ότι όλο και κάποιος θα σου δείξει λινκ με τον κατάλογο. είναι ένας μπουσουλας για αρχή! φειδωλη να είσαι με τα λιπάσματα και καλή συνέχεια!!! :d
Απάντηση
σ' ευχαριστώ πολύ nimas!

άρα με βάση το calculator (και τη 1/2 δοσολογία στα λιπάσματα) θα πρέπει να ξεκινήσω με grow-micro-bloom από την αρχή, στα 0,4 από έκαστο ανά 200 ml νερού. και β52 επίσης 0,2 ml στα 200 ml.
Απάντηση
(04-07-2016, 04:07 PM)tik-tak Έγραψε: πολυαγαπημένε μου aeolian!  :p    Heart

πράγματι, ποτίζω με ψεκαστηράκι και γύρω-γύρω, ξεκινώντας από την άκρη της γλάστρας φτάνω στον κορμό. οπότε τώρα το πρώτο μάθημα που μου δίνεις είναι όχι στον κορμό, αλλά λίγο πριν, για εκπαίδευση. τέλεια! έτσι θα το κάνω.

η μόνη μου απορία είναι πότε και πώς ν' αρχίσω τα λιπάσματα; μήπως μπορείς να με βοηθήσεις και σ' αυτό, πλίιζ;;;;

ευχαριστώ και για τις ευχές και για τη βοήθεια!!

θεωρώ πως θα πρέπει να περιμένεις λίγο με τα λιπάσματα.
το πολύ καλό σουηδικό υπόστρωμά που επέλεξες να χρησιμοποιήσεις ,
είναι ήδη προλιπασμένο (έστω και "ελαφρά" ) και τα φυτάκια σου δεν θα χρειαστούν πρόσθετη λίπανση ,
τουλάχιστον για τις επόμενες επτά ,ίσως και δέκα ημέρες.
μέχρι τότε το μόνο που θα τους δίνεις είναι σκέτο νεράκι και ...μπόλικη αγάπη ! :p
τους φτάνουν αυτά !

από εκείνη τη στιγμή και μετά ,ανάλογα με το μέγεθος των φυτών ,
το ξαναπιάνουμε το ζήτημα .

υπομονή.
είναι φυτά .
ο χρόνος "κυλά" διαφορετικά γι' αυτά.
και δεν έχουν πεπτικό σύστημα ,επίσης ,το γνωρίζεις ! Wink
πρόσεχε λοιπόν μη σου βγούνε τίποτα ..."μητρικά αισθήματα "
και τα "πλακώσεις"  στα λιπάσματα με το μπιμπερό ! :p ...
και μην πετάγεσαι από τον ύπνο σου τα βράδια να πας να τα δεις !

καθόλου άγχος ..
είναι ο χειρότερος σύμβουλος του καλλιεργητή ..
Ω εσύ μέγα άστρο! Ποιά θα'ταν η ευτυχία σου ,αν δεν είχες αυτούς που φωτίζεις !

Απάντηση
άρα λοιπόν, νεράκι και -εκτός απροόπτου- στο επόμενο update (τέλη της άλλης εβδομάδας) το ξαναβλέπουμε. ίσως κάνω μια παρακοή εδώ και ρίξω... κατά λάθος και μερικές σταγονίτσες rootit first feed στα ποτίσματα, επειδή τα έχω συνηθίσει ήδη. σταγονίτσες όμως, ούτε κάν ml !  Rolleyes

περιττό να σας πω ότι η χαρά μου για την επικοινωνία μας και τη βοήθειά σας δεν περιγράφεται. νοιώθω μεγάλη ασφάλεια και σιγουριά κοντά σας!

νl, έχεις υπογλυκαιμίες... μου φαίνεται... tik-tak με λένε, όχι kit-kat...    Cool
Απάντηση
tik-tak καλησπέρα και καλή αρχή σου εύχομαι!!!
συμφωνώ με τα παιδιά,όσο για το rootit να το συνεχίσεις σε κανονικές δόσεις οχι γιατί τα έχεις συνηθίσει γιατί τώρα το χρειάζονται τα μωρά σου για να δημιουργήσουν ριζικό σύστημα.(5ml/l rootit first feed)
για τα λιπάσματα οτι σου είπαν τα παιδιά.
καλή συνέχεια!!!!
Απάντηση
καλησπερα τικ τακ, και καλη αρχη με τα φυτακια!
οταν ειναι προλιπασμενο το χωμα,ξεκιναμε τα λιπασματα μολις κλεισουν τα φυτακια 3 βδομαδες.
το rootit first feed ριξτο,αλλωστε για αυτη τη δουλεια ειναι...οπως τα μωρακια πινουν το γαλατακι τους ετσι και τα φυτακια στην αρχη τρωνε κατι ελαφρυ.με το μαλακο βεβαια και αυτο...
Δε φτάνει ο ήλιος μοναχά,άνθη το φου να δώσει.Χρειάζονται κι άλλα πολλά και προπαντώς η γνώση.
Απάντηση
"περιττό να σας πω ότι η χαρά μου για την επικοινωνία μας και τη βοήθειά σας δεν περιγράφεται. νοιώθω μεγάλη ασφάλεια και σιγουριά κοντά σας!"

αυτό με έκανε και εμενα να επενδύσω χρήματα για να βγάζω το δικό μου μέλι! :d
η σιγουριά και η γνώση που έχουν μερικοί και δεν έχουν κανένα πρόβλημα στο να στην μεταλαμπαδευσουν!!
πάντως φαίνεσαι της τάξης και είμαι σίγουρος ότι θα βγουν λουλούδια τα φυτά σου!!! Wink
Απάντηση
mastora, σ΄ ευχαριστώ πολύ. καλή συνέχεια και σ' εσένα. manifesto, έτσι το κάνω. ρίχνω ελάχιστο (μα ελάχιστο) first feed. νimas, έτσι είναι. τα παιδιά είναι διαμάντια. όσο για την πρώτη μου καλλιέργεια, θα δείξει... το μόνο που με απασχολεί αυτή τη στιγμή είναι οι οσμές. είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο θα πέσει πρόωρο τσεκούρι, εάν αρχίσουν οι απώλειες... nl, κουράγιο. εσύ για μήνες, εγώ για χρόνια... :d
Απάντηση
tik-tak καλησπέρα
μόλις αντιλήφθηκα ότι είσαι το πρώτο μέλος εδώ μέσα (απ' όσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής τουλάχιστον) με το οποίο χρησιμοποιούμε το ίδιο χώμα! και για μένα πρόκειται για 1η απόπειρα καλλιέργιας.
οπότε το θέμα σου θα το παρακολουθώ με λίγο περισσότερο ενδιαφέρον γιατί είσαι και αρκετά πιο μπροστά από μένα χαχα
καλή επιτυχία εύχομαι στα φυτάκια σου!
Απάντηση
καλή επιτυχία και σ' εσένα barcauan! για το χωματάκι τώρα, ψεκάζω όπως ακριβώς μου είπε ο aeolian, περιμετρικά του κορμού και σε απόσταση 4-5 εκατοστών από αυτόν. όταν τα είχα στα ποτηράκια το ένα από τα δύο αντέδρασε αρνητικά στο πότισμα (το ψέκαζα πολύ κοντά στον κορμό του και αρκετά). οπότε θέλει προσοχή. καλύτερα 2 ψεκάσματα τη μέρα, παρά να μουλιάσουν.
επίσης, οι θερμοκρασίες λίγο με προβληματίζουν. αν αυτό μπορείς να το λύσεις, όλα θα πάνε καλά!

α! κι επειδή είναι καλοκαίρι, και είδα ότι θα έχεις τα φυτάκια στον ήλιο, κάπου είχα διαβάσει ότι είναι προτιμότερο οι γλάστρες να είναι λευκού χρώματος, για να μην ανεβάζουν θερμοκρασίες. οι παλιοί θα ξέρουν να σου δώσουν εγκυρότερες πληροφορίες σχετικά.
Απάντηση
καλη επιτυχια σ ολο τον κοσμο!τικ τακ οι λευκες δεν κανουν γιατι παιρνουν φως οι ριζες και δεν αναπτυσσονται σωστα.ο φιλος aeolian ηταν προσφατα παθων.καλυτερα να μπει καποιο ανακλαστικο υλικο.τα σεβη μου!
Απάντηση
να 'σαι καλά, philip. ελπίζω να δει το σχόλιό σου ο φίλος με τις γλάστρες στο μπαλκόνι για να πράξει τα δέοντα. χαιρετώ.
Απάντηση
καλημέρα σε όλους.
κλείνουμε σιγά-σιγά τη δεύτερη εβδομάδα ζωής. (το ββ βρίσκεται στην 14η ημέρα και το ww στην 12η ημέρα. πέταξαν κεφαλάκι την 1η και 3η απριλίου αντίστοιχα).

απορία
τρέφονται πλέον με 300 ml νεράκι + 0,6 firstfeed το καθένα την ημέρα. προτείνετε να αρχίσουμε σιγά σιγά με 0,5 ml στο λίτρο mbg και β52 ή είναι νωρίς ακόμα;

white widow 12 ημερών
[Εικόνα: img_ww-12imeron.jpg]

big bang 14 ημερών
[Εικόνα: img_bb-14imeron.jpg]

και τα δυο μωράκια μαζί (αριστερά το ww και δεξιά το ββ)
[Εικόνα: img_bb-14-ww-12.jpg]
Απάντηση
για το λίπασμα εγώ θα το ξεκίναγα σε καμιά βδομάδα. καπου τότε πρέπει να σταματήσεις το καθημερινό πότισμα και να ποτίζεις κανονικά,δηλ να αφήνεις να τρέξει και λίγο από κάτω και αφού ελαφρύνει η γλάστρα (θα καταλάβεις σιγά- σιγά) να ξαναποτίζεις.πολύ καλά πάνε τα κοριτσόπλα!
Απάντηση
σ' ευχαριστώ πολύ, philip. μου έδωσες πολλή χαρά!!!
Απάντηση
μην φοβάσαι το firstfeed τικ-τακ...βάλε 8ml σε 1 λίτρο...και πότισε τα μωρά σου από 500ml το καθένα
αν δεν το βάλεις τώρα που κάνει ρίζα ...πότε θα το βάλεις   Wink
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
μια χαρά πάνε,
ξεκίνα και το β52 . 1ml/l
Απάντηση
πολλές και θερμές ευχαριστίες και στους δυο σας! θα σας ακούσω και τους δύο, από σήμερα κιόλας, μόλις ξυπνήσουν τα μωράκια.

επίσης, έφτασαν και 2 led, οπότε η hps με τον μετασχηματιστή της πηγαίνει στα σκουπίδια. κι έχω μια χαρά που θα τα πετάξω, που δεν λέγεται...

με λίγες ώρες δοκιμής των led, από κεί που (με ηps) είχα 29+ θερμοκρασία μέσα στην τέντα και με την πόρτα μισάνοιχτη, γιατί αλλιώς θα έβραζαν, είδα ότι έχοντας την πόρτα κλειστή η θερμοκρασία έφτασε το μεσημέρι μόλις στους 26.5!!! (αν είχα την hps με κλειστή την πόρτα, δεν θέλω να σκέφτομαι πού θα έφτανε η θερμοκρασία. πάντως σίγουρα πάνω από 34...)

συμπέρασμα: για να εκτιμήσει κανείς τα led, θα πρέπει προηγουμένως να έχει περάσει απαραίτητα από hps  Smile

διαπίστωση: η χαρά μου δεν περιγραφεται!!!
Απάντηση
tik-tak καλοριζικα τα καινουρια σου φωτα! την hps ομως γιατι θα την πεταξεις,χαλασμενη ειναιι??
Δε φτάνει ο ήλιος μοναχά,άνθη το φου να δώσει.Χρειάζονται κι άλλα πολλά και προπαντώς η γνώση.
Απάντηση
δεν είναι χαλασμένη, αλλά δεν θέλω να την κρατήσω. ο μετασχηματιστής της με τα γυμνά καλώδια με τρομάζει. και θέλω να ξεφορτωθώ και τα δύο, να μην υπάρχουν στο σπίτι. οπότε τα έκανα κομματάκια και σε λιγάκι θα τα μοιράσω στους κάδους...
Απάντηση
θα μπορουσες να την κρατησεις για συμπληρωματικο φωτισμο η ακομα και να την χαρισεις.κριμα ακλαυτη πηγε!
Απάντηση
aν γνώριζα προσωπικά κάποιον από εδώ -και άρα τον εμπιστευόμουνα- θα του την έστελνα. το σκέφτηκα να την κρατήσω, αλλά το φοβήθηκα να τη φυλάω εδώ πέρα.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)