Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Απλοποιηση υδροπονιας
καλημερα φιλοι-φιλες

προσπαθω καιρο τωρα να αντιληφθω τι χρειαζεται να εξοπλιστω ωστε να μπορεσω να τρεξω ενα υδροπονικο συστημα.  ε καπου το χω χασει......

το gr420 εχει απο λιγα εως ελαχιστα υδροπονικα ημερολογια. ο φιλος buzz εκανε μια πολυ καλη προσπαθεια να βοηθησει λιγο την κατασταση αλλα πχ εγω που δεν εχω ξανα τρεξει τετοιο συστημα επρεπε να κατσω να το σπουδασω το αθλημα με διαφορες ερωτησεις αλλα και διαβασμα κυριως απο αλλα σιτε.

οδηγος ωστε να φτιαξουμε μια καλη γλαστρα υπαρχει οποτε δε χρειαζεται να κολλαμε εκει περα....

λοιπον περα απο τη γλαστρα θελουμε οπωσδηποτε ενα ec meter kai ph meter. το προβλημα που αντιμετωπισα με αυτα ειναι οτι χαλανε πολυ ευκολα.. εγω εχω παρει 3 ph μετρα μεχρι τωρα και τα 3 τα εσπασα. οκ δεν ειμαι και ο πιο χαλαρος αωθρωπος στο κοσμο αλλα και αυτα ειναι τοσο ευαισθητα...   μπορουσα να ειχα διαθεσει τα λεφτα μου και να παρει ενα προιον καλυτερης ποιοτητας που θαταν σιγουρα πιο αξιοπιστο..???? και λιγοτερο ευθραυστο..????

επισης διαβαζω οτι θες 2 φορες τη μερα να μετρας ph και ec . ayto πως mporoyme na to απλοποιησουμε???
υπαρχουν καποια 'ανλιακια' να το πω που ρυθμιζουν μονα τους το ph kai to ec. αξιζουν τα λεφτα τους??? γτ οκ εγω θα εδινα ενα 400αρι αν ηξερα οτι θα μ πορουσα να φυγω για ενα σκ και να χω το υδροπονικο στον αυτοματο. ειναι μεγαλο θεμα να μην 'εγκλωβιζεσαι' απο το grow σου.
μηπως ξερει κανεις πως λειτουργουν αυτα??? τι εννοω??? πως θα συνδυαζει αυτη η 'αντλια τα 4μλ/λιτρο σε g-m-b και προσθετα??
και πως θα φερει το ec εκει που θελει ο καλλιεργητης???

με την υδροπονια απο οτι εχω διαβασει τα πραγματα γινονται αρκετα πιο γρηγορα.φαινονται νωρις οι ελλειψεις, η υπρλιπανση,κλπ κλπ και μπορει να διορθωθει και νωρις πριν γινει μεγαλη ζημια. ειναι μεγαλο θεμα το να ξερεις οτι θα διαθεσεις ενα ποσο και ας ειναι μεγαλο (σχετικα) και θα πρεπει να παιρνεις μονο λιπασματα και κουκουτσια αλλα να ξερεις οτι κατι θα βγαλεις..

οσοι εχουν και αλλες αποριες μπορουν να τις εκφρασουν. υπαρχουν ατομα εδω μεσα που παιζουν δυνατα με υδροπονια και μπορουν να βοηθησουν...

συνεχιζεται καποια στιγμη που δε θα μαι τοσο κλασμενος...
Απάντηση

ads by gr420info

κάποια θέματα με το ph.

στην αρχή, στις πρώτες 2-3 εβδομάδες αν κοιτάς το ph συνέχεια θα γίνεις παρανοϊκός όπως γίναμε όλοι στις πρώτες μας υδροπονικές καλλιέργειες. ο λόγος είναι ότι ανεβαίνει συνέχεια και θα πρέπει ή να το κατεβάζεις ανά δίωρο, εξ ου και παρανοϊκός, ή να δεχτείς ότι έτσι γίνεται και δεν είναι να ανησυχείς. μία δύο διορθώσεις μέσα στη βδομάδα πριν την αλλαγή είναι αρκετά.

το πρωτο ph-μετρο της hanna που είχα πάρει ένα σκασμό λεφτά χάλασε σε λίγο καιρό. τώρα έχω ένα φθηνό που παίζει στον αστήρ και δε μασάει μία. είχα δουλέψει και μια καλλιέργεια τα ph-perfect της advanced αλλά δε θυμάμαι πως πήγαινε, ήταν και πριν 3 χρόνια.

για το ec τώρα, αν το έχεις βάλει σωστά όταν άλλαξες τα νερά σου, δεν έχεις να ανησυχείς για τίποτα. όσο για το ppm-μετρο που έχω μιας εταιρίας hm digital, το είχα πάρει λίγο τσιμπημένο πριν 5 χρόνια αλλά τα αξίζει τα λεφτά του, ακόμα γαμάει.

αν δεν ήμουν σε ενοίκιο, φυσικά θα έκανα υδροπονία. αλλά επειδή δεν παίζει υδροπονία χωρίς πλημμύρες το αποφεύγω.

το ph perfect της advanced είναι γαμώ
Απάντηση
γιατι μωρε χανιοτη??? δεν τα γραφω καλα?? πες μου που το εχεις χασει και θα σε βοηθησω....εδω οι τρεις μας οι νερουλαδες!!!!!
οτι εχω γραψει μεχρι στιγμης για την υδροπονια, στην σκεψη εχω οτι απευθύνομαι σε αρχάριους....

ωραία τα λεει ο blues, να σου πω και την δικη μου ματια.

εχω το adma ph meter εδω και 3 χρονια και δεν εχει χαλάσει....το μυστικό ειναι να βάζεις ενα μικρο κομμάτι βρεγμένο βαμβάκι μεσα στο καπακι, να εχει παντα υγρασία η μπιλια.
δεν μου εχει πεσει ποτε κατω......

για το μετρημα του ph, στα πρώτα μου γκροου το μέτραγα μια φορα την ήμερα και διόρθωνα...αργότερα το έκανα μια φορα την εβδομάδα....
στο σύστημα dwc που γραφω, καταρχάς μαρκάρεις απ την αρχη την στάθμη του νερου να ειναι εκει που πρεπει(δηλαδή να γλύφει το νετ ποτ).
ο σκοπός σου ειναι να το ph να ειναι 5.5, εαν πινει το νερο τοτε πρόσθετης μεχρι την στάθμη που εχεις μαρκάρει με πεχαρισμενο νερο....
εαν το πεχα σου ανεβαίνει χωρις να πινει και πολυ νερο, τοτε ριξε μια δυο σταγόνες πεχα νταουν και ρυθμίσετε εκει που πρέπει.
γενικα ειναι καλο να ανεβαίνει το πεχα και να μην ειναι σταθερό και μετα εσυ να το κατεβάζεις, αυτο θα εχει σαν αποτέλεσμα το φυτο να ρουφάει ολα τα θρεπτικά συστατικά ανάλογα το πεχα.

εαν ολα αυτα δεν τα κανεις για 3-4-5-6-7 ημερες δεν τρεχει και τιποτα....απλα οσο περναν οι μερες θα πρεπει να ενεργήσεις αμεσα.
το buddhas sister ειχε κατσει μια εβδομάδα και το βρήκα χωρις ίχνος νερου μια χαρα ζωντανό !!! :d :d

για να βγαλεις γαματα αποτελέσματα στην υδροπονία θα πρεπει να εισαι απο πανω, και να ειναι καινούργιες οι τρόμπες σου....
it's all about terpenes....
Απάντηση
καλημερα

ρε συ buzz ποτε δεν ειπα οτι δε τα λες καλα.... απλα παιζουν αποριες οι οποιες εσενα ειναι λυμενες και δε μπορεις να τις καταλαβεις.

πχ η αν σου λεει 4μλ/λιτρο δλδ καθε που αλλαζω νερο ποσα μλ να βαλω.

βασικα ποσα μλ να βαλω grow micro kai bloom... με τα προσθετα τι γινετε??? ολα αυτα μαζι δε θα ανεβασουν το ec???

πως τα βαζεις ?? ολα μαζι στο κουβα??? γτ απο οτι εχω διαβασει βαζεις πρωτα το micro.( τουλαχιστον στο χωμα ) επειδη γινονται ενωσεις που δε θα μπορει το φυτο να απορροφησει συστατικα...

καταλαβαινεις τι εννοω τωρα??? δεν ειπα οτι δε τα λες καλα απλα υπαρχουν απορειες καρααρχαριου.....

αισθανομαι σαν το ιωτα σε στρατοπαιδο με ειδικοδυναμιτες
Απάντηση
όλα μέσα στον κουβά φίλε και ανακάτεμα.
Απάντηση
καλη ήμερα και σε εσενα.

η αν δεν λεει πουθενα 4μλ, μιλαει για 2μλ .....αλλαζεις νερα μια φορα την εβδομαδα και αναλογα ποσο νερο εχεις ριξει στο γουβα (το μετρας με μια κανατα) θα ριξεις και λιπασματα.

όχι ολα αυτά δεν ανεβάζουν ιδιαίτερα το ec...το μικρο, γκροου, μπλουμ ειναι που ανεβάζουν το ec.

ολα μεσα στον γουβα και ανακάτεμα που λεει και ο μπλουζ.....
Απάντηση
στις βάσεις λέει 4ml/litre
Απάντηση
βρε δε βαριεμαι να μετρησω ποσο νερο παιρνει ο κουβας για βαλω τις βασεις.... ο blues εχει δικιο για τα ml/λ... δε κολλαω σε ενα πολλαπλασιασμο.

πχ αμα εχω ενα κουβα 10 λιτρων θελω 40 μλ τη βδομαδα απο το καθε ενα " χαιρετισματα στο πλατανο". μου φαινεται πολυ περιεργο να θες στο χωμα 4 μλ τη βδομαδα και στο νερο 40.

και αλλη ερωτηση ... απο οτι εχω καταλαβει το ec το πας μεχρι 1,2 ... αν τα βαλω εγω και θελει παραπανω για να το φτασω τι κανω αρχιζω και σταζω μεσα λιπασματα και οτι κατσει???? αν το χει ξεπερασει???

καταλαβες φιλε buzz τις απορειες ενος ασχετου. για να μαθει καποιος πολλαπλασιασμο... πρεπει να ξερει προσθεση πρωτα.
Απάντηση
άλλο το χώμα άλλη η υδροπονία. ναι στην υδροπονία τρως περισσότερα λιπάσματα, αυτό είναι γεγονός. ακολουθώντας τις οδηγίες του κατασκευαστή σίγουρα θα πηγαίνεις πιο πάνω από το ec που θέλεις οπότε στην αρχή βάζεις μικρότερες δόσεις. για advanced δηλαδή ξεκινάς με τα 2ml/l για αρχή και μετά δίνεις παραπάνω.
Απάντηση
φίλε χανιώτη άσχετος από υδροπονία,απλά να πω τη γνώμη μου όσον αφορά τις δοσολογίες.η advanced δίνει σαν έναρξη για seedlings 1ml/l. τα 2 ml/l (σε νερό βρύσης και χωρίς πρόσθετα )στέλνουν το ec γύρω στο 1,5 αν θυμάμαι καλά.κάποια strain μπορεί να τσινίσουν εύκολα.εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι παίρνουμε πληροφορίες όσο είναι δυνατόν για το πόσο φαγανό είναι το φυτό μας και κρατάμε σαν βασικό μπούσουλα το πρόγραμμα,χωρίς όμως να το θεωρούμε θέσφατο.πχ εσύ μπορεί να έχεις στο πρόγραμμα να ανεβάσεις τη βάση,αν δεις ότι το φυτό είναι πιο σκούρο κι από ελιά,μη το μπουκώσεις σώνει και ντε.
Απάντηση
το ξερω ρε philip απλα πριν ξεκινησω προσπαθω να καταλαβω παντα οσο το δυνατον περισσοτερα.. γενικως ετσι ειμαι και στη ζωη μου πρωτα τα μελεταω οσο μπορω και μετα ξεκιναω....

τωρα και το τι λεει ο κατασκευαστης... τον ψιλογραφεις στα @@ σου... θα βαλω φωτογραφια απο τα jock το απογευμα να γελασεις με τις διαφορες των φαινοτυπων.....
Απάντηση
δε λέω να διαβάσεις για το τι λέει ο breeder,άλλους grower εννοούσα.σε αυτόματα ειδικά παίζει μεγάλη ανομοιομορφία σε κάποια στρειν,εδώ κάποια δε βγαίνουν καν αυτόματα,τι να λεμε τωρα...
Απάντηση
μάγκες έχετε δίκιο....ετσι γράφει....εγω τότε γιατι εχω βγάλει τοσα γκροου με 2μλ / λιτρο?????
ο φιλιπ ντικ εχει δίκιο με το ec, με 2 μλ το ec φτάνει στο 1.5....κανενα φυτο δεν μου έδειξε οτι γούσταρε με +1.6ec.....κατι μαλακία γράφουν???!!! ή κατι άλλαξαν.

χανιώτη ειναι τελείως διαφορετικό να το φαντάζεσαι και άλλο στην πράξη, πιάσε γούβα νερά και λιπάσματα και ξεκινά και θα δεις οτι θα σου λυθούν όλες οι απορίες, θα καταλάβεις στην πράξη τι σημαίνει σε ec οι σταγόνες που βάζεις στον γουβα σου....εαν το ξεπεράσεις ριξε λιγο περισσότερο νερο να το σπάσει.....δεν τρέχει και τιποτα.

μην φοβάσαι δεν θα σου βγαλει error το φυτο σου και ουτε θα σου κάνει format στον δίσκο εαν κατι δεν κάνεις σωστά με μαθηματική ακρίβεια....
και λάθος να κανεις θα καταλάβεις τι μπορείς να προκαλέσεις οπότε θα εισαι και ποιο υπεύθυνος...
Απάντηση
αδερφακι ετοιμα ειναι ολα εδω και καιρο... απλα ψιλοχεζομουν τη φαση γτ λεω αντε παλι μετα λιπασματα... αντε παλι phμετρα γτ θα σπασω και κανενα...
το germination εχει ξεκινησει απο προχθες.

βεβαια τελειως χυμα γτ δεν εχω first feed και κατι τετοια.. αλλα δε νομιζω να το χαλασουν...

ερωτηση νερουλασ χαρακτιριζεσαι αμα εχεις βγαλει σοδεια υδροπονικα ή αμα εχεις προσπαθησει ?????
Απάντηση
καλοκαιριάτικα θα ξεκινήσεις υδροπονία??? ο θεός μαζί σου......
Απάντηση
χανιώτη νερουλάς χαρακτηρίζεσαι άμα έχεις κουβαλήσει πολλά μπιτόνια στα όρη στα ψηλά βουνά.
άντε καλό ξεκίνημα στα υδραυλικά σου!!!!
Απάντηση
buzz εγω μεσα στο σπιτι δε σβηνω το aircondition ακομα και οταν δεν ειμαι εκει.

mastrora σφυρα του ερχεται... απλα δε κουβαλαω νερα.... αν οχι φετος του χρονου .....

εχω πολλα στη κεφαλα μου αυτη τη στιγμη για να μπορεσω να ασχοληθω και με αυτο.. που να χα και γυναικα.. ουτε μονοφθλλο δε προλαβαινα να κολλησω
Απάντηση
γειά , μιας και κάνω και εγώ το πρώτο μου hydro (το εχω και up στο κατάλληλο section) καταρχήν θα σου πρότεινα να πάρεις ενα καλό ph μετρο πάνω απο 100 ευρώ και να κρατάς την ακίδα βρεγμένη , το ppm meter της hm εχω και εγώ το κυλινδρικό και γαμάει, τώρα αν θες να αφήνεις τα φυτά σου στον αυτόματο ξέχνα το hydro καλύτερα.. eπίσεις πολύ καλα λιπάσματα ειναι τα gh-s και οικονομικά αλλα ρε φίλε αν ειναι να κάνεις σωστή δουλειά θα πρέπει να υπολογίζεις και φιλτρο αντιστροφης οσμοσης και μπιτονια /κουβάλημα και 1-2 kg cal mag advance nutrience που κοστίζει και αυτό , επίσεις σε μηχάνημα wilma με 3 φυτά καθε 2 μέρες προσωπικά τροφοδοτώ με περίπου 10 λίτρα νερό και βάζω ακριβώς τις δοσολογίες που προτίνει + 2 γρ ανα λιτρο μαγνησιο , έπειτα μετράω το ph απο 5-3 εως 6 και μετά τσεκάρω και τα ppm βεβαια το τρίτο φυτό δεν προλαβαίνει να φάει γιατι το καταβροχθίζουν τα άλλα 2 , κανονικά θα πρέπε να ανεβω λίγο σε ppm αλλα τα εχω scrog και τα καθυστερώ γιατί πρεπει να γυρίσω για καποιο λόγο στις 28 και έχω χεστεί πανω μου γιατί τρέχω 24/24 και φοβάμαι να μην πουστρέψουν, αυτά απο μένα.
Απάντηση
το οτι το 3ο δε προλαβαινει... μαλλον καπου υο χανω εγω η εσυ??? τα υ π ολοιπα φισιολογικα μ ακουγονται.. το θεμα ειναι οτι σφουγγαρισε. αν πιστευεται στα αυτια σας η καθαρηστρια με phdown και μεχρι να παραγγειλω το αλλο βαζω ξινο και το pph παει αλλου για αλλου
Απάντηση
χανιώτη μάλλον ο φίλος εννοεί ότι το 1 ζητάει περισσότερο φαϊ από τα άλλα 2.
Απάντηση
μαλλον κατι τετοιο παιζει...

ωστοσο ριχνω 2 φορες τη μερα το ph στο 5 και αυτο παει στο 7... ο θεος και η μοιρα του.....
Απάντηση
(04-19-2016, 12:08 AM)xaniothsgr Έγραψε: το οτι το 3ο δε προλαβαινει... μαλλον καπου υο χανω εγω η εσυ???  τα υ π ολοιπα φισιολογικα μ ακουγονται.. το θεμα ειναι οτι σφουγγαρισε.  αν πιστευεται στα αυτια σας η καθαρηστρια με phdown και μεχρι να παραγγειλω το αλλο βαζω ξινο και το pph παει αλλου για αλλου

ρε τώρα το παρατήρησα καλύτερα το μήνυμα ... :d :d :d :d
δεν παίζεσαι με τίποτα αδερφέ!!!
Απάντηση
(04-19-2016, 11:50 AM)xaniothsgr Έγραψε: μαλλον κατι τετοιο παιζει...

ωστοσο ριχνω 2 φορες τη μερα το ph στο 5 και αυτο παει στο 7... ο θεος και η μοιρα του.....

φίλε μου αν τα φυτά σου είναι μικρά ακόμη , ισως χρειπάζεται να διορθώνεις περισσότερες φορές απο μια την ημέρα. Smile
Απάντηση
(04-19-2016, 12:08 AM)xaniothsgr Έγραψε: το οτι το 3ο δε προλαβαινει... μαλλον καπου υο χανω εγω η εσυ???  τα υ π ολοιπα φισιολογικα μ ακουγονται.. το θεμα ειναι οτι σφουγγαρισε.  αν πιστευεται στα αυτια σας η καθαρηστρια με phdown και μεχρι να παραγγειλω το αλλο βαζω ξινο και το pph παει αλλου για αλλου

χαχαχαχαχαχαχαχ ελιωσα ρε φιλε!!! Rofl Rofl Rofl
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)