Παρουσίαση :Φορητός νεφελοποιητής Storm
#1
από τις πιο σημαντικές αποφάσεις στη ζωή μου ήταν η διακοπή του καπνίσματος.
και με τον όρο "διακοπή του καπνίσματος" εννοώ τη διακοπή του συγκεκριμένου τρόπου παροχής διαφόρων ουσιών.
και όχι απλά  "κόβω το τσιγάρο ".

ως χρόνιος και μάλιστα ιδιαίτερα ένθερμος -πρώην- καπνιστής χριεαζόμουνα καθημερινά το ποσό της νικοτίνης
που εμπεριέχεται σε μία συσκευασία 20 γραμμαρίων καπνού ( καρέλιας πιο συγκεκριμένα ) .
όσων αφορά τα φυτικά κανναβινοειδή,η ημερήσια κατανάλωση ήταν συνήθως 5 με 10 " δίφυλλα "  " αυτοσχέδια "
τσιγάρα ...συνολικά 1,5 με 3 - αναλόγως την ποιότητα- γραμμάρια αποξηραμένης κάνναβης ημερησίως.
όπως γίνεται αντιληπτό ,καλύτερα να με έντυνες και να με τάϊζες ,παρά να με "πότιζες " ... Wink
πλήρωνα αδρά τον καρκίνο μου ... Sad

και εκεί που έκανα αμμόλουτρα -διά να συνηθίσω τη σκέπη του χώματος  -μου ήρθε μια ημέρα η ιδέα... Idea
ατμοποίηση αντί για κάπνισμα τσιγάρου και νεφελοποίηση αντί για κάπνισμα κάνναβης. Exclamation
έτσι προμηθεύτηκα το " ηλεκτρονικό τσιγάρο " (ατμοποιητής ).
95% λιγότερο βλαβερό από το "κανονικό τσιγάρο " .
βέβαια έχω ακούσει τα απιστευτα και για το ηλεκτρονικό τσιγάρο..
λάσπη στον ανεμιστήρα ,από τις εταιρείες καπνού που διαπιστώνουν πως εκατομμύρια του κέρδους τους ...εξατμίζονται ,με ολοένα αυξανόμενους ρυθμούς ..αναμενόμενη η λάσπη ...
αλλά to πώς αρκετοί χάφτουν το παραμύθι πως το προϊόν καύσης είναι λιγότερο βλαβερό από το προϊόν ατμοποίησης, ομολογώ πως δε το περίμενα ...
ρούχα gucci και μυαλό κουκούτσι ,όπως αναφέρει εύστοχα και ένας παλιόφιλος ..

όσων αφορά τη κάνναβη ,χρειαζόμουνα έναν νεφελοποιητή .
για αρχή ,κάτι οικονομικό ,να είναι φορητός και να κάνει τη δουλειά του όσο καλύτερα γίνεται ...
και τον βρήκα !

ο φορητός νεφελοποιητής  " storm " .
Απάντηση
#2
o νεφελοποιητής storm είναι μια ειδική έκδοση (custom made ) του νεφελοποιητή " x max v2 pro ",
για την εταιρεία vapefiend , ενώ και οι δύο κατασκευάζονται στο ίδιο εργοστάσιο
και εννοείται από τον ίδιο κατασκευαστή ( vnice ) .

o storm κοστίζει γύρω στα 100€ ,ενώ ο x max v2 pro γύρω στα 40€ .

χαρακτηριστικά storm ( custom edition x max v2 pro )

υλικό θαλάμου νεφελοποίησης : κεραμικό (εφυαλωμένο / glazed ceramic  ).
χωρητικότητα θαλάμου νεφελοποίησης : ~ 300 mg ( 0,3 gr )
δυνατότητα νεφελοποίησης : αποξηραμένη φυτική ύλη , ρητίνη και έλαιο .
απομονωμένος θάλαμος νεφελοποίησης από τα ηλεκτρονικά : ναι.
υλικό επιστομίου : σιλικόνη ( food-grade silicone ).
εύρος θερμοκρασίας : 180-220 °c .
επιλογές θερμοκρασίας : 5 ( 180-190-200-210-220 °c ).
ενδεικτικές λυχνίες : 5 ( led ,κόκκινο-μπλε-πράσινο-μωβ-λευκό )
για ένδειξη στάθμης μπαταρίας ,επιλεχθείσα θερμοκρασία και έναρξη / διακοπή λειτουργίας .
μπαταρία : ιόντων νικελίου ,18650 ,flathead ,unprotected .
αυτόματη διακοπή συνεδρίας : ναι ,στα 5' .
τρόπος νεφελοποίησης : στερεό με στερεό ( conduction ) .


λίγα ακόμη λόγια :

-εξαίρετος νεφελοποιητής , με ποιότητα κατασκευής αλλά και ποιότητα παραγόμενης νεφέλης ,
εφάμιλλες των νεφελοποιητών διπλάσιας και τριπλάσιας τιμής .

-η συσκευή ενδέχεται να ζεσταθεί αρκετά κατά τη διάρκεια της χρήσης."φουρνάκι " είναι άλλωστε ..

-η παρεχόμενη μπαταρία  τύπου 18650 επίπεδης κεφαλής -δίχως κύκλωμα προστασίας ( samsung 2200 mah ),
 είναι μάλλον ανεπαρκής για συχνή /παρατεταμένη χρήση.
προτείνω την αγορά τουλάχιστον μίας επιπρόσθετης μπαταρίας (και δη τη "λαχανί " panasonic ncr  3400 mah ).

-το επιστόμιο σιλικόνης ,πάνω από τους 200°c ,είναι αρκετά "καυτό " και γίνεται ανυπόφορο .

-εύκολος καθαρισμός και συντήρηση της συσκευής .
Απάντηση
#3
θα ήμουν ακόμα φανατική καπνίστρια, αν δεν κλάταραν τα πνευμόνια μου μετά από 22 έτη καπνίσματος, όπως έχω ξανα-αναφέρει. από τον περασμένο οκτώβρη που χρησιμοποιώ το ηλεκτρονικό τσιγάρο, έχω δει σημαντική διαφορά στην υγεία μου και στις αντοχές μου, οπότε το αρχικό ζόρι άξιζε τον κόπο. βέβαια, ατμίζω 18 mg για να στανιάρω. για τον storm δεν έχω άποψη, χρησιμοποιώ τον arizer extreme q, με τον οποίο είμαι ευχαριστημένη, αν εξαιρέσω το ότι δεν έχει τη βαλβίδα ασφάλειας στο στόμιο της σακούλας. καλο άτμισμα
Απάντηση
#4
(18-04-2016, 22:55 )super silver haze Έγραψε: θα ήμουν ακόμα φανατική καπνίστρια, αν δεν κλάταραν τα πνευμόνια μου μετά από 22 έτη καπνίσματος, όπως έχω ξανα-αναφέρει. από τον περασμένο οκτώβρη που χρησιμοποιώ το ηλεκτρονικό τσιγάρο, έχω δει σημαντική διαφορά στην υγεία μου και στις αντοχές μου, οπότε το αρχικό ζόρι άξιζε τον κόπο. βέβαια, ατμίζω 18 mg για να στανιάρω. για τον storm δεν έχω άποψη, χρησιμοποιώ τον arizer extreme q, με τον οποίο είμαι ευχαριστημένη, αν εξαιρέσω το ότι δεν έχει τη βαλβίδα ασφάλειας στο στόμιο της σακούλας. καλο άτμισμα

μια ιδέα είναι. aτμίζω 18 mg εδώ κι ένα χρόνο ακριβώς. σήμερα μόλις πέρασα στα 12 mg. μου έκαναν "εντύπωση" οι πρώτες τζούρες που έκανα. αλλά αυτή τη στιγμή δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά με τη βάση που έκανα πριν. 

aeolian, ένα λινκ σου είναι εύκολο για τον ατμοποιητή; γιατί παρόλο που σκέφτομαι ότι αν καταφέρω να φέρω εις πέρας την καλλιέργεια, θα περάσω στα γνωστά διφυλλάκια του αθλήματος, θα ήθελα να έχω μια ιδέα για κάτι καλό και δοκιμασμένο.
Απάντηση
#5
(18-04-2016, 22:55 )super silver haze Έγραψε: θα ήμουν ακόμα φανατική καπνίστρια, αν δεν κλάταραν τα πνευμόνια μου μετά από 22 έτη καπνίσματος, όπως έχω ξανα-αναφέρει. από τον περασμένο οκτώβρη που χρησιμοποιώ το ηλεκτρονικό τσιγάρο, έχω δει σημαντική διαφορά στην υγεία μου και στις αντοχές μου, οπότε το αρχικό ζόρι άξιζε τον κόπο. βέβαια, ατμίζω 18 mg για να στανιάρω. για τον storm δεν έχω άποψη, χρησιμοποιώ τον arizer extreme q, με τον οποίο είμαι ευχαριστημένη, αν εξαιρέσω το ότι δεν έχει τη βαλβίδα ασφάλειας στο στόμιο της σακούλας. καλο άτμισμα

και εγώ στα 18 mg/ml ατμίζω.
όπως επίσης 22 χρόνια κάπνιζα !
( τί συμπτώσεις ! )
ο αrizer extreme q  είναι επιτραπέζιος νεφελοποιητής ,και μάλιστα με convection νεφελοποίηση.
άλλη κατηγορία .
ο storm έχει το σχήμα αλλά και το μέγεθος ενός "μέσου" ηλεκτρονικού τσιγάρου.
Απάντηση
#6
(18-04-2016, 23:08 )tik-tak Έγραψε:
(18-04-2016, 22:55 )super silver haze Έγραψε: θα ήμουν ακόμα φανατική καπνίστρια, αν δεν κλάταραν τα πνευμόνια μου μετά από 22 έτη καπνίσματος, όπως έχω ξανα-αναφέρει. από τον περασμένο οκτώβρη που χρησιμοποιώ το ηλεκτρονικό τσιγάρο, έχω δει σημαντική διαφορά στην υγεία μου και στις αντοχές μου, οπότε το αρχικό ζόρι άξιζε τον κόπο. βέβαια, ατμίζω 18 mg για να στανιάρω. για τον storm δεν έχω άποψη, χρησιμοποιώ τον arizer extreme q, με τον οποίο είμαι ευχαριστημένη, αν εξαιρέσω το ότι δεν έχει τη βαλβίδα ασφάλειας στο στόμιο της σακούλας. καλο άτμισμα

μια ιδέα είναι. aτμίζω 18 mg εδώ κι ένα χρόνο ακριβώς. σήμερα μόλις πέρασα στα 12 mg. μου έκαναν "εντύπωση" οι πρώτες τζούρες που έκανα. αλλά αυτή τη στιγμή δεν καταλαβαίνω καμία διαφορά με τη βάση που έκανα πριν. 

aeolian, ένα λινκ σου είναι εύκολο για τον ατμοποιητή; γιατί παρόλο που σκέφτομαι ότι αν καταφέρω να φέρω εις πέρας την καλλιέργεια, θα περάσω στα γνωστά διφυλλάκια του αθλήματος, θα ήθελα να έχω μια ιδέα για κάτι καλό και δοκιμασμένο.
Απάντηση
#7
θησαυρός! σ' ευχαριστώ! πόσον καιρό τον έχεις, aeolian? α! και κάτι ακόμα. η συσκευασία της αποστολής και τα αναγραφόμενα στο παραστατικό είναι διακριτικά ή σε δίνουν κανονικά;
Απάντηση
#8
(18-04-2016, 23:16 )tik-tak Έγραψε: θησαυρός! σ' ευχαριστώ! πόσον καιρό τον έχεις, aeolian? α! και κάτι ακόμα. η συσκευασία της αποστολής και τα αναγραφόμενα στο παραστατικό είναι διακριτικά ή σε δίνουν κανονικά;

τον έχω πάνω από χρόνο .
(για την ακρίβεια : είχα το παλαιό μοντέλο ,αλλά προμηθεύτηκα το νέο ,σχετικά προσφάτως )

η αποστολή είναι αρκετά "εχέμυθη " ,θα έλεγα...
κανένας φόβος !
άλλωστε οι νεφελοποιητές δεν χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για κάνναβη ..
( ποιός έχει δοκιμάσει ρητίνη μαστίχας σε νεφελοποιητή ;  απίστευτη αίσθηση !  )
Απάντηση
#9
με χαρά βλέπω και άλλους ατμιστές ... ειμαι 5 χρόνια στο ηλεκτρονικό τσιγάρο...ξεκίνησα με 24mg (γιατί κάπνιζα πούρα τα τελευταία χρόνια)...και τώρα ειμαι σε 9mg σκέτη βάση σε δυο τρεις  επισκευάσιμους (ατμοποιητές)[size=small][font=arial, sans-serif] π[/font][/size]ου έχω ...ένα έχω να πω..
.. σ ώ θ η κ α 
ανάβω κάνα τσιγάρο μια στο τόσο....και δεν το μπορώ καθόλου...νομίζω δεν "δουλεύει" σωστά....και μια πίκρα..χάλια γεύση
..σαν έχω το στόμα μου σε εξάτμιση   :p 

τώρα από [size=small] [/size]νεφελοποιητές δεν έχω εμπειρία ...αλλά ψήνομαι  :d
 
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#10
μάλλον έχεις δίκιο, τικ τακ, μία ιδέα είναι, αλλά για ένα junky νικοτίνης, όπως εγώ, αυτή η ιδέα μετουσιώνεται σε πραγματικότητα. δοκίμασα πρόσφατα τα 12 mg και πάλι είχα την εντύπωση ότι μου έλειπε η νικοτίνη, οπότε ξαναπήρα το 18mg.

από portable χρησιμοποίησα pinnacle pro, pax, titan και κάτι άλλα φθηνά και απογοητεύτηκα. ο pinnacle ήταν ο πιο αξιοπρεπής, αλλά πλέον μόνο 2 γεμίσματα βγάζει, μετά από 1 περίπου χρόνο χρήσης, οπότε τώρα έχω μόνο το vaporgenie (εισπνέω, βέβαια, και λίγο αέριο από τον αναπτήρα), μέχρι να μπορέσω να πάρω τον ascent, o οποίος είναι και ο καλύτερος απ'ότι δοκίμασα μέχρι τώρα
Απάντηση
#11
εγώ είμαι 1 χρόνο με το ναυτίλο και δεν τον αλλάζω με τίποτα... καταρχήν από το δεύτερο 24ωρο της αλλαγής από κάπνισμα σε άτμισμα είδα εκπληκτική διαφορά στο κολύμπι. εντυπωσιάστηκα και κόλλησα... τσιγάρο δεν έχω δοκιμάσει από τότε, και να σου πω την αλήθεια όταν μπαίνω σε ασανσέρ και  καταλαβαίνω ότι μπήκε καπνιστής πριν από μένα μου έρχεται αηδία... νεφελοποιητή έχω πάρει μια κινεζιά πριν από ένα χρόνο από fasttech , αλλά δεν έτυχε να τον δοκιμάσω μέχρι στιγμής. οι χρήστες λένε ότι μυρίζει πλαστικό (πάντως δεν κάνει καύση, αλλά ατμό). είδομεν...
Απάντηση
#12
η "μαμά " μπαταρία ( μωβ χρώματος ) η οποία δε "φτουράει" και πολλά .
δίπλα της δύο panasonic μπαταρίες εντός κυτίου ,οι οποίες αξίζουν τα χρήματά τους !
από επάνω , η "θήκη " της μπαταρίας του storm ,το κύριο σώμα και το επιστόμιο σιλικόνης (με κομμένη την άκρη του )...
πάνω στη συσκευασία ,βρίσκεται η "πατέντα " μου για πιο απολαυστική νεφελοποίηση ...


η πατέντα του ελληνάρα είναι η εξής :
έκοψα με το ντρεμελ (+διαμαντόδισκο ) το πάτο από δύο δοκιμαστικά σωληνάκια χημείου (pyrex ).
έπειτα τα σημεία κοπής λειάνθηκαν ( ντρεμελ +με μαλακή πέτρα στίλβωσης ) ,ώστε να μην είναι κοφτερά.
τα σωληνάκια pyrex ,τοποθετήθηκαν στις άκρες ενός ελαστικού σωλήνα σιλικόνης ( μήκος ~10εκ ) .
ο συγκεκριμένος σωλήνας σιλικόνης χρησιμοποιείται σε μηχανές παρασκευής καφέ τύπου "εσπρεσο " και σε ανάλογα
καταστήματα μπορεί κανείς να τον προμηθευτεί (food grade ,high temperature silicone hose ).

με το συγκεκριμένο επιστόμιο -πατέντα ,η παραγόμενη νεφέλη ,φτάνει στο στόμα και κατ'επέκταση στους
πνεύμονες σε χαμηλότερη θερμοκρασία από ότι αν είχε χρησιμοποιηθεί σκέτο το παρεχόμενο επιστόμιο,ενώ ταυτόχρονα τα χείλη δεν νιώθουν πλέον το καυτό άγγιγμα του τελευταίου .
η αίσθηση ; απίστευτη !
Απάντηση
#13
α, ναι. για νικοτίνη έχω aspire nautilus 1600 ma. δοκίμασα κι εγώ πριν από ένα μήνα να κάψω τον μπάφο μου και η γεύση μου έφερε αποστροφή -ευτυχώς, γιατί είμαι και επιρρεπής. όταν καπνίζει ο γείτονας και έρχεται λίγο η μυρωδιά στο δικό μου διαμέρισμα, θυμάμαι τη μάνα μου που μ'έκραζε και τώρα την καταλαβαίνω
Απάντηση
#14
όπως πάντα ευρηματικότατος!!! και οι μπαταρίες από το ίδιο μαγαζί;
Απάντηση
#15
και λίγα περαιτέω λόγια διά την νεφελοποίηση ...
αρκετοί αναφέρουν πως με τη χρήση νεφελοποιητή το "άκουσμα" δεν είναι το ίδιο ή/και
η διάρκεια ακούσματος είναι συντομότερη της καύσης .

ένα έχω να πω : ουδεμία σχέση με τη πραγματικότητα !
ολοι και λέω ολοι από φίλους και γνωστούς που δοκίμασαν κάνναβη με τον storm ,
είπαν τα ίδια πράγματα ,λίγο-πολύ :
-ρε ,πόσες ώρες με είχε !
-απίστευτη μαστούρα !
-δεν έλεγα να ξενερώσω !
...και άλλα πολλά συναφή ...

και η ένταση αλλά και η διάρκεια είναι κατά πολύ μεγαλύτερες από ότι με τη καύση της ίδιας ποικιλίας
αλλά και της ίδιας ποσότητας κάνναβης ...
βέβαια χρειάζεται εξοικείωση με τη νεφελοποίηση και φυσικά " καθαρά" πνευμόνια !

1 ) τώρα με τρεις-τέσσερεις "κούπες " ( 900-1200mg ) κάνναβης ,
είμαι "ακουσμένος " σχεδόν όλη την ημέρα ! τί οικονομία !
2 ) χαίρω άκρας υγείας !
3 ) απολαμβάνω τα θεσπέσια αρώματα από το βοτάνι !

η καύση αποτελεί ζοφερό παρελθόν,πλέον ...
τα κατάφερα !
Cool
Απάντηση
#16
(18-04-2016, 23:49 )tik-tak Έγραψε: όπως πάντα ευρηματικότατος!!! και οι μπαταρίες από το ίδιο μαγαζί;

όχι .


(αλλά δυστυχώς ..sold out ... )
Απάντηση
#17
δεν πειράζει. θα ξαναφέρουν! α, ρε αιόλιαν! είσαι σπουδαίος!!
Απάντηση
#18
(18-04-2016, 23:58 )aeolian Έγραψε: και λίγα περαιτέω λόγια διά την νεφελοποίηση ...
αρκετοί αναφέρουν πως με τη χρήση νεφελοποιητή το "άκουσμα" δεν είναι το ίδιο ή/και
η διάρκεια ακούσματος είναι συντομότερη της καύσης .

ένα έχω να πω : ουδεμία σχέση με τη πραγματικότητα !
ολοι και λέω ολοι από φίλους και γνωστούς που δοκίμασαν κάνναβη με τον storm ,
είπαν τα ίδια πράγματα ,λίγο-πολύ :
-ρε ,πόσες ώρες με είχε !
-απίστευτη μαστούρα !
-δεν έλεγα να ξενερώσω !
...και άλλα πολλά συναφή ...

και η ένταση αλλά και η διάρκεια είναι κατά πολύ μεγαλύτερες από ότι με τη καύση της ίδιας ποικιλίας
αλλά και της ίδιας ποσότητας κάνναβης ...
βέβαια χρειάζεται εξοικείωση με τη νεφελοποίηση και φυσικά " καθαρά" πνευμόνια !

1 ) τώρα με τρεις-τέσσερεις "κούπες " (  900-1200mg ) κάνναβης ,
είμαι "ακουσμένος " σχεδόν όλη την ημέρα ! τί οικονομία !
2 ) χαίρω άκρας υγείας !
3 ) απολαμβάνω τα θεσπέσια αρώματα από το βοτάνι !

η  καύση αποτελεί ζοφερό παρελθόν,πλέον ...
τα κατάφερα !
Cool


πω πω!!! ψήθηκα!!!!  
1200 mg είναι λίγο παραπάνω από ένα γραμμάριο να υποθέσω; 
και ένα εγχειρίδιο χρήσης του storm, αιόλιαν, για καλό άκουσμα. σε θερμοπαρακαλώ δηλαδή!!!
Απάντηση
#19
aeolian
πολυ ενδιαφερον ολα αυτα...εγω αν και δεν καπνιζω παρα πολυ,αν ειχα οσο χορτο χρειαζομαι καθημερινα,δε θα καπνιζα και καθολου.
στο οτι δεν καπνιζω πολυ,εχει βοηθησει 100% η κανναβη.
σκοπος μου ειναι να κοψω τελειως το τσιγαρο και να παρω νεφελοποιητη και να πινω μονο σκετη κανναβη.
αν ειναι και οπως τα λες οτι κανει καλο και διαρκες ακουσμα εχω ψηθει ηδη...

υ.γ. εχω να φαω κρεας ενα μηνα :p
Απάντηση
#20
(18-04-2016, 23:30 )sig-p239 Έγραψε: με χαρά βλέπω και άλλους ατμιστές ... ειμαι 5 χρόνια στο ηλεκτρονικό τσιγάρο...ξεκίνησα με 24mg (γιατί κάπνιζα πούρα τα τελευταία χρόνια)...και τώρα ειμαι σε 9mg σκέτη βάση σε δυο τρεις  επισκευάσιμους (ατμοποιητές)[size=small][font=arial, sans-serif] π[/font][/size]ου έχω ...ένα έχω να πω..
.. σ ώ θ η κ α 
ανάβω κάνα τσιγάρο μια στο τόσο....και δεν το μπορώ καθόλου...νομίζω δεν "δουλεύει" σωστά....και μια πίκρα..χάλια γεύση
..σαν έχω το στόμα μου σε εξάτμιση   :p 

τώρα από [size=small] [/size]νεφελοποιητές δεν έχω εμπειρία ...αλλά ψήνομαι  :d
 
18mg/ml -με λατρεία στο "μήλο" & "γλυκά ανατολίτικα κόκκινα καπνά "  και επισκευάσιμο "subohm" ατμοποιητήν .
αντίσταση παίζω από 0,15 μέχρι 0,25 ω !!! (πατέντα φυσικά ! ) .
κάθομαι για καφέ και λίαν συντόμως αρχίζουν τα σχόλια και οι ερωτήσεις από
άγνωστους και γνωστούς παρευρισκόμενους και παρακαθήμενους...
πολύ ντουμάνι και μυρωδιά λέμε ...το "οριεντ εξπρες " ,φορτωμένο τίγκα στο μήλο !!! ....
.....
οι καπνιστές να κοιτάνε τα τσιγάρα τους με απορία !
>εκεί να δεις γέλιο ....:d


(19-04-2016, 00:06 )tik-tak Έγραψε: πω πω!!! ψήθηκα!!!!  
1200 mg είναι λίγο παραπάνω από ένα γραμμάριο να υποθέσω; 
και ένα εγχειρίδιο χρήσης του storm, αιόλιαν, για καλό άκουσμα. σε θερμοπαρακαλώ δηλαδή!!!
1200 mg = 1,2 gr αγαπητή tik-tak ... 
και ένα εγχειρίδιο χρήσης του storm ;
Rolleyes
να σε πω τη πιο απλή μέθοδο...
τιγκάρεις με βότανο τη "γάστρα" και ψένεις στους 220°c κατευθείαν ...
πέντε με δέκα αργές και βαθιές εισπνοές ...
ε, και ζώντας μέσω της αλήθειας θα κατακτήσεις το σύμπαν όλο !
ή κάπως έτσι ,τέλοσπάντων .... :p

(19-04-2016, 00:27 )manifesto Έγραψε: aeolian
πολυ ενδιαφερον ολα αυτα...εγω αν και δεν καπνιζω παρα πολυ,αν ειχα οσο χορτο χρειαζομαι καθημερινα,δε θα καπνιζα και καθολου.
στο οτι δεν καπνιζω πολυ,εχει βοηθησει 100% η κανναβη.
σκοπος μου ειναι να κοψω τελειως το τσιγαρο και να παρω νεφελοποιητη και να πινω μονο σκετη κανναβη.
αν ειναι και οπως τα λες οτι κανει καλο και διαρκες ακουσμα εχω ψηθει ηδη...

υ.γ. εχω να φαω κρεας ενα μηνα :p

ένα μήνα να φας σάρκα ζώου ;
εντάξει ...
έχεις περάσει στη φάση της απο-γείωσης ,θα έλεγα ...
σταμάτα τελείως και την εισπνοή αεριών και σωματιδίων καύσης ...
πιο πολύ δε ξέρω αν θα ζήσεις ...( στο εύχομαι ,πάντως :d  )
γνωρίζω όμως το εξής :
θα ζήσεις αληθινά και ελεύθερα ! ...
πιθανόν θα καταλάβεις τί εννοώ στη πορεία ...
αν δεν έχεις ήδη αντιληφθεί τί ακριβώς εννοώ ...
βαρύγδουπες και σημαντικές έννοιες  ανέφερα ...
"ζωή " .."αλήθεια " .."ελευθερία" ...

τρισμέγιστοι ,άπαντες είμαστε ...
σώμα -νους -ουσία ..
(τα δύο τελευταία τα λεν κι αλλιώς ...συνήθως ....)

Wink

...
τί γράφω πάλι ....
Dodgy
Απάντηση
#21
αιολικέ

σταμάτησα το κάπνισμα τσιγάρου πριν 2 μήνες και ξεκίνησα να ατμίζω. κάπνιζα 1 πακέτο prince lights και φούντα στα κυβικά σου.αρχισα με 6mg.εδώ και  1 μήνα κάνω άνευ νικοτίνης,και η αλήθεια είναι ότι ατμίζω κυρίως έξω.τελικά πάντα(σχεδόν) κάπνιζα επειδή δε μπορούσα να πιω.στο σπίτι ξεκινάει η τσιμινιέρα (μπαφοκατάσταση)...στρίβω πλέον με davidoff  1-0.1 πίσσα-νικοτίνη.

οταν πήρα το ηλεκτρονικό,αποφάσισα και για νεφελοποιητή.εκανα την καρδιά μου πέτρα και την τσέπη μου έρημο γκόμπι και πήρα το mighty.πέθανα στο βήχα!ετσι,το άφησα λίγο στην άκρη…μετά διάβασα αυτά που είχες γράψει στο άλλο νήμα και αποφάσισα  να το παλέψω μόνο με άτμιση,με τη νέα σοδειά.

να σαι καλά,γιατί είχε περάσει απ’ το μυαλό μου να το στείλω.

σε πόσο καιρό περίπου πιστεύεις θα την ακούω ικανοποιητικά (αν κόψω εννοείται τελείως την καύση) και χωρίς πολύ βήχα;
Απάντηση
#22
(19-04-2016, 01:35 )pd420 Έγραψε: αιολικέ

σταμάτησα το κάπνισμα τσιγάρου πριν 2 μήνες και ξεκίνησα να ατμίζω. κάπνιζα 1 πακέτο prince lights και φούντα στα κυβικά σου.αρχισα με 6mg.εδώ και  1 μήνα κάνω άνευ νικοτίνης,και η αλήθεια είναι ότι ατμίζω κυρίως έξω.τελικά πάντα(σχεδόν) κάπνιζα επειδή δε μπορούσα να πιω.στο σπίτι ξεκινάει η τσιμινιέρα (μπαφοκατάσταση)...στρίβω πλέον με davidoff  1-0.1 πίσσα-νικοτίνη.

οταν πήρα το ηλεκτρονικό,αποφάσισα και για νεφελοποιητή.εκανα την καρδιά μου πέτρα και την τσέπη μου έρημο γκόμπι και πήρα το mighty.πέθανα στο βήχα!ετσι,το άφησα λίγο στην άκρη…μετά διάβασα αυτά που είχες γράψει στο άλλο νήμα και αποφάσισα  να το παλέψω μόνο με άτμιση,με τη νέα σοδειά.

να σαι καλά,γιατί είχε περάσει απ’ το μυαλό μου να το στείλω.

σε πόσο καιρό περίπου πιστεύεις θα την ακούω ικανοποιητικά (αν κόψω εννοείται τελείως την καύση) και χωρίς πολύ βήχα;


εξαίρετος νεφελοποιητής ο mighty .από τους λίγους φορητούς με νεφελοποίηση θερμού αέρα ( convection ) θαρρώ ...
μέχρι 210°c max δε πάει το εργαλείο  ;

σε μουα πάντως, ψιλοβήχω ακόμη ,αλλά στους 220°c ...

μερικές λύσεις στο πρόβλημα :

1 ) φρόντισε το βοτανάκι να είναι ελαφρά υγρό.
μία σταγονίτσα νερό,λοιπόν,ποτέ δεν έβλαψε .. Wink
ή μία σταγονίτσα από βάση e-liquid, άνευ ή και με νικοτίνη ,έτσι για να θυμόμαστε τα "παλιά " Wink  .....
ο παραγόμενος ελάχιστος ατμός μαλακώνει και υγραίνει την εισπνεόμενη νεφέλη .
και έτσι αποφεύγεται η παροδική αφύγρανση και αποξήρανση ( εισπνοή νεφέλης θερμοκρασίας πάνω από 100°c )
της κατώτερης αναπνευστικής οδού ,ως κύρια αιτία του βήχα.


2 ) δώσε χώρο για επαρκή ψύξη.
αύξησε το μήκος της διαδρομής από θάλαμο νεφελοποίησης σε βρόγχους πνεύμονα.
προμηθεύσου 10 εκ σε μήκος , σωληνάκι σιλικόνης food grade   σε κατάλληλη διάμετρο και
στερεωσε τη μία άκρη στο επιστόμιο του νεφελοποιητή - και από την άλλη
στερέωνεις -αν θες- κάποιου είδους επιστόμιο (ξύλινο-πλαστικό-πυρεξ-μεταλλικό ) και εισπνέεις ..
το υλικό του επιστομίου ενδέχεται να "αλλάζει" τη γεύση της νεφέλης .
το πυρέξ είναι το πιο ουδέτερο από τα περισσότερα κοινά υλικά.
αλλιώς ..

"πιες παιδί μου από το λάστιχο ..καθαρό είναι ! " ...
Wink

η προέκταση αυτή των δέκα εκατοστών με λάστιχο σιλικόνης ,
κάνει τη διαφορά ..σε πολύ μεγάλο βαθμό ,να σημειώσω ...
απλά το λάστιχο πρέπει να είναι υψηλής ποιότητας .
(food grade -high temperature silicone hose )
δες " ανταλλακτικά μηχανών παρασκευής καφε τύπου εσπρέσο "
λ.χ.


3) κόψε τελείως το κάπνισμα
 (τσιγάρα,πουρα,μπάφους,τζοιντ ,ναργιλέδες και μπονγκ ,πιπάκια ,κτλ ).
σε δύο μηνάκια θα αρχίσεις σταδιακά να έχεις καινούργια πνευμόνια .

και αφού προηγηθεί μια άνευ προηγουμένου περίοδος πτύσεων μελανού χρώματος βλέννας .
υπέροχο θέαμα και μάθημα συνάμα...
κάθε πρωϊ δύο-τρία κουταλάκια του γλυκού ζελέ ,με γεύση  " λε πουρί  ντε μπουρί " ,
"ινφιουσεντ " με  κατραμι-φλεικς ,να εξέρχονται βιαίως από τα πνευμόνια ...
κάθαρση ,λέμε ...
βλέπεις τί έχωνες τόσα χρόνια εκεί μέσα ...


η νεφέλη θέλει πεντακάθαρα πνευμόνια.
και δυνατά επίσης !
Απάντηση
#23
σε ηλεκτρονικο ποια χρησιμοποιείτε? έχετε να προτείνετε κάποιο?
το προσπαθώ με το νεφελοποιητη μόνο αλλα ειμαι και σε φάση που ζορίζομαι χωρίς νικοτίνη. απ' ότι κατάλαβα απο τα γραφόμενά σας, είναι μονόδρομος το ηλεκτρονικό.
επίσης τι εννοείτε επισκευάσιμο? δεν μπορείς να βάλεις σε όλους χέρι?

@aeolian τη μαστίχα να την βάλω όπως είναι στον alfa και στους 220c ? h την κάνω κάτι πριν?
Απάντηση
#24
να πω ότι είσαι θησαυρός είναι λίγο...
οι γνώσεις και η βοήθεια που προσφέρεις είναι ανεκτίμητες.
πραγματικός κάπτεν.
ευχαριστώ αδερφέ!
υ.γ.ναι,μεχρι 210 μεγιστη το mighty.
Απάντηση
#25
υ
(19-04-2016, 03:04 )den kixotis Έγραψε: σε ηλεκτρονικο ποια χρησιμοποιείτε? έχετε να προτείνετε κάποιο?
το προσπαθώ με το νεφελοποιητη μόνο αλλα ειμαι και σε φάση που ζορίζομαι χωρίς νικοτίνη. απ' ότι κατάλαβα απο τα γραφόμενά σας, είναι μονόδρομος το ηλεκτρονικό.
επίσης τι εννοείτε επισκευάσιμο? δεν μπορείς να βάλεις σε όλους χέρι?

@aeolian τη μαστίχα να την βάλω όπως είναι στον alfa και στους 220c ? h την κάνω κάτι πριν?

ο alfa νεφελοποιεί ρετσίνια / υγρά ;
δεν ενθυμούμαι ...
αν έχει κάποιο πρόσθετο εξάρτημα ...
( ο storm έχει ένα παρεχόμενο ανοξείδωτο "κουπάκι " ,
με σιτάκι και "φυτιλάκι " από ίνες πυρεξ.

το ρετσίνι μαστίχας λιώνει σε ένα υπερ κολλώδες πηχτό υγρό .
γίνεται κοκκινωπό ,στο τέλος της νεφελοποίησης και πήζει μόλις κρυώσει.
προσοχή μη χυθεί εντός του νεφελοποιητή .
καθαρίζεται πολύ δύσκολα με ισοπροπυλική αλκοόλη .
το ασετόν το καθαρίζει εύκολα ..αλλά ασετόν μέσα στον alfa ...ξέχνα το !

η νεφέλη όμως είναι αξεπέραστη !

(επίσης ...θες ένα  " χαστούκι εγρήγορσης  / διέγερσης " ;
για δοκίμασε λίγο ρίγανη και πες μου ,τί σου είπε ... Wink
-προσοχή : ιδιαίτερα ..πικάντικη γεύση ! -
βασικά όλη η οικογένεια salvia έχει κάτι να  .."πει " ..
φασκόμηλο,βασιλικός,μέντα,θυμάρι,δυόσμος,ρίγανη,κτλ ....
πολύ ..." μεθυστική "   οικογένεια ,θα έλεγα ..
.

Wink
..................................................................................................
επισκευάσιμο "μοντ" / "μηχανάκι " = επισκευάσιμη αντίσταση ατμοποίησης .
με κατάλληλο σύρμα και οργανικό βαμβάκι  ,η επισκευάσιμη αντίσταση ανανεώνεται  από τον ατμιστή.
δεν είναι όλα τα "μηχανάκια " "επισκευάσιμα".
σε αυτά τα τελευταία απλά αντικαθίσταται η φθαρμένη αντίσταση ,με μία νέα.
(μέση συχνότητα ατικατάστασης: 20-30 ημέρες )

πάρα πολύ καλό μηχανάκι :
άριστο σε ποιότητα κατασκευής ,βολικό σε μέγεθος και σχήμα ,
στεγανό ,δυνατό (subohm) ,ανθεκτικό και σκληροτράχηλο ,
με δυνατότητα επιλογής έτοιμης αλλά και επισκευάσιμης αντίστασης
και με αρκετά δυνατή μπαταρία : ι just 2 της αμερικάνικης εleaf .
ενδεικτική τιμή πλήρους κιτ  : 30-40 €.
Απάντηση
#26
διαταραχή ελλειμματικής προσοχής - υπερκινητικότητας και ελαφρά δυσλεξία  ...

όπου 'ναι βάζω τόνους ,γαμώτι μου ...
αυτό πιθανότατα εννοούσε  ο γιατρός .. ...
Απάντηση
#27
ψαχνόμουν και γω για ηλεκτρονικό τσιγάρο
για να μπορέσω να το κόψω - ελαττώσω.
τελικά το έκοψα το κανονικό μαχαίρι μετά από 8,5 χρόνια.

πάντως όσοι φίλοι/γνωστοί μου ξεκίνησαν το ηλεκτρονικό με τη δικαιολογία να το κόψουν το κανονικό, μετά από λίγο καιρό αγόραζαν πάλι πακέτο...
και είναι ήδη 4-5 παραδείγματα.
Απάντηση
#28
(19-04-2016, 08:45 )bărcăuan Έγραψε: ψαχνόμουν και γω για ηλεκτρονικό τσιγάρο
για να μπορέσω να το κόψω - ελαττώσω.
τελικά το έκοψα το κανονικό μαχαίρι μετά από 8,5 χρόνια.

πάντως όσοι φίλοι/γνωστοί μου ξεκίνησαν το ηλεκτρονικό με τη δικαιολογία να το κόψουν το κανονικό, μετά από λίγο καιρό αγόραζαν πάλι πακέτο...
και είναι ήδη 4-5 παραδείγματα.

αυτό συμβαίνει όταν επιλέγουμε ατμοποιητές φθηνούς για να κάνουμε το τεστ. τότε η δοκιμή μας είναι σκέτη αποτυχία: μας έρχονται ζουμιά στο στόμα, η γεύση είναι χάλια, καμιά σχέση με την προηγούμενη αγαπημένη μας κακή συνήθεια. η λύση είναι καλός ατμοποιητής και ποιοτική βάση με καλό (ελάχιστο) άρωμα για ιδιοκατασκευή υγρών κι όχι ό,τι να'ναι ζουμί του περιπτέρου. 
Απάντηση
#29
(19-04-2016, 08:45 )bărcăuan Έγραψε: ψαχνόμουν και γω για ηλεκτρονικό τσιγάρο
για να μπορέσω να το κόψω - ελαττώσω.
τελικά το έκοψα το κανονικό μαχαίρι μετά από 8,5 χρόνια.

πάντως όσοι φίλοι/γνωστοί μου ξεκίνησαν το ηλεκτρονικό με τη δικαιολογία να το κόψουν το κανονικό, μετά από λίγο καιρό αγόραζαν πάλι πακέτο...
και είναι ήδη 4-5 παραδείγματα.


έχοντας εμπειρία τύπου "φέρε να δοκιμάσω μια τζούρα" απο ηλεκτρνικό τσιγάρο, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. αλλα το γεγονός να μπορέσω να κόψω το κάπνισμα κρατώνταςτη νικοτίνη είναι ελκυστικό :p. το έχω μειώσει το διαολο, και με ένα σακκουλι των 10 γραμμαρίων βγάζω 2 μέρες. χόρτου έχοντος (σε ξηρασία ανεβαίνει).
σε ένα βαθμό ειναι οτι γουστάρω να φυσάω ντουμάνι. οπότε για να δουμε το ηλεκτρονιο Smile

(είναι τόση έντονη η συνήθεια του σύννεφου να βγαίνει με την εκπνοή, που σε μια βόλτα μου με το alfa, που είχε παγωνιά και ο ατμός που φύσαγα φαινότανε τριπλάσιος, επηρέασε την εμπειρία μου και την άκουσα πολυ παραπάνω)




@aeolian
πολυβόλο είσαι ανθρωπέ μου Smile
η ρίγανη ξαδέρφη της σαλβιας? (η κουνιάδα η ότι άλλο τελοσπάντων :p )
με βάζεις ιδέες
με την πρώτη δοκιμή θα κάνω smoke report.

για τα αγαπημένα μας αλκαλοειδή (τρυπταμινοφαν γαρ) ενδύκνειται η νεφελοποίηση?


όσο για τον alfa, η πατέντα που προτείνει ο κατασκευαστής για concentrates, είναι "πλάκωμα" αναμεσα σε δύο σιτάκια.
αυτό που φοβόμουνα και δεν την έριξα τη μαστίχα έτσι, ήτανε ακριβώς γιατι δεν ήξερα ποσο θα λιωσει και μη χαλάσει το μαραφέτι (στα δόντια κολλάει αβέρτα :p ).  φοβερό φάρμακο παρεπιπτοντως.


ευχαριστώ και για τις συμβουλές περι ηλεκτρονικού. αν και δεν ξέρω πώς λειτουργεί με τις βάσεις και τα λοιπά (αν έχετε κανα άρθρο-οδηγό, ρίχτε το) αλλα θα τα βρωSmile

καλημέρα
Απάντηση
#30
conduction vs convection vaporizing .
διά τους αγγλομαθείς :
http://www.vaporplants.com/vaporizers-co...oke-basics
http://www.leafscience.com/2014/02/26/ch...fographic/
https://quitsmokingcommunity.org/vaporiz...aporizers/
http://torontovaporizer.ca/blog/conducti...aporizing/

αν κάποιος έχει όρεξη να μεταφράσει τις βασικές διαφορές ....
εγώ αδυνατώ ,επί του παρόντος ...τσίπουρα και τσιπούρα ...
Απάντηση
#31
https://www.youtube.com/watch?v=kfx_psy_y3g
Απάντηση
#32
μεταφράζω ελεύθερα απο το πρώτο λίνκ:
καταρχάς λεει τι πολλοί ατμοποιητές χρησιμοποιούν και τις δυο μεθόδους για να παράξουν ατμό, αλλα πάντα μια απο τις δύο είναι η κυρίως μέθοδος.

conduction: εδώ χρησιμοποιείται ένας θερμαινόμενος θάλαμος, ο οποίος έρχεται σε άμεση επαφή με το βότανο (ή παράγωγα)

συν:
-απλότητα: απλή μέθοδος, που μεταφράζεται σε απλή κατασκευή ατμοποιητή που παει να πεί ευκολότερο καθάρισμα και λιγότερα ανταλλακτικά

-κόστος: χαμηλότερο κόστος λόγω της προαναφερθείσας γενικότερης απλότητος.

-ταχύτητα: γρήγορη θέρμανση, ο ατμός έρχεται πιο σύντομα

πλήν
-κίνδυνος καύσης: λόγω της γρήγορης θέρμανσης, υπάρχει κίνδυνος να γίνει καύση του υλικού που ατμίζουμε και να δημιουργηθεί καπνός

-ανομοιόμορφη άτμιση: το μέρος του ατμιζόμενου υλικού που βρίσκεται πιο κοντά στο θερμαινόμενο στοιχείο, ατμίζεται πρώτο. ότι βρίσκεται πιο πάνω ενδέχεται να μήν ατμιστεί πλήρως , μειώνοντας την ποσότητα παραγόμενου ατμού. έτσι χρειάζεται να ανακατέψουμε το βοτάνι για να σιγουρέψουμε την ομοιόμορφη καύση.

-καμπύλη μάθησης: χρειάζεται εξάσκηση στη χρήση, για να υπάρξουν ικανοποιητικά αποτελέσματα. συστήνεται πειραματισμός με τις θερμοκρασίες.

convection: εδώ, το θερμαινόμεο στοιχείο είναι σε απόσταση απο το ατμιζόμενο υλικό και θερμαίνει τον αέρα στον θερμαινόμεο θάλαμο, ο οποίος στη συνέχεις θερμαίνει το βοτάνι. ο τρόπος αυτός, αναπτύχθηκε για να ξεπεράσει τα προβήματα του conduction type.

συν:
-έλεγχος: οι ατμοποιητές αυτοί παρέχουν καλύτερο έλεγχο στη θερμοκρασία , τουτο εστίν μεγαλύτερο εύρος για πειραματισμό και βελτιστοποίησης των αποτελεσμάτων της άτμισης.

-ομοιόμορφη θέρμανση: ξεκάθαρο αβανταζ. προσοχή στο γέμισμα του θαλάμου, φροντίζουμε να υπάρχει επαρκής ροή αέρα (μην το μπουκώνεις ρε παιδί μου :p )

-χαμηλό ρίσκο καύσης: αυτό ακριβώς. τίποτα άλλο :p

πλήν:
-κόστος: ακριβότερα μηχανάκια, πολλά εξαρτήματα (ήτοι καλές σχέσεις με τους προμηθευτές ανταλλακτικών). εδώ έχει νόημα να υπολογίζουμε σε εγγύηση.

-ταχύτητα: η βέλτιστη θερμοκρασία, επέρχεται πιό αργά.

στο infographic κάνει χρυσό το δεύτερο τρόπο (convection), αναφέροντας ότι:
-παράγει υψηλότερης ποιότητας καπνό
-εξάγει καλύτερα αρώματα και και άλλες επιθυμητές ουσίες
-λιγότερη φύρα

και τέλος τα κακά τς καύσης Smile
Απάντηση
#33
+1 φίλε den!
Απάντηση
#34
και απο εμενα επισης.
Απάντηση
#35
μπαινω λιγο αργα στη συζητηση... Smile
ο πιο υγειινος τροπος για να πινουμε ολοι, ακομα περισσοτερο κι απ' το ηλεκτρονικο τσιγαρο ειναι τα λεγομενα vapes (vaporizers).
υπαρχει η λανθασμενη εντυπωση οτι ηλεκτρονικο τσιγαρο και το vaporizer ειναι το ιδιο πραγμα αλλα οχι! κι εγω πολυ προσφατα το ανακαλυψα!!

σιγουρα παντως και ατμοποιητες και vaporizers ειναι πολυ πιο υγιεινες λυσεις και θα πρεπε ολοι να αρχιζουμε να ανακαλυπτουμε τα οφελη!
οποιος ενδιαφερεται, εδω ειναι μια σελιδα που παρουσιαζει τα υπερ και κατα των ατμοποιητων αλλα και των vaporizers Smile

http://www.learn.vaporfi.com/e-cigarette...rizers.php

φιλια σε ολους!
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)