Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Northen Lights φωτοπεριοδου πρωτη καλλιεργεια σε βεράντα
Γεια σας παιδια!
Xθες ξεκινησα και εβαλα τους σπορους (northen lights) σε ugro coco και για ενα 24ωρο τους ειχα μεσα στο σπιτι.
[Εικόνα: WJXUwU4.jpg]
Σημερα το πρωι τους εβγαλα στην βεραντα γιατι ειχα διαβασει οτι το πρωτο 24ωρο καλο ειναι να ειναι σε περιβαλλον χωρις φως και ησυχα, και μετα το πρωτο 24ωρο τα βγαζουμε εξω στον ηλιο. ισχυει αυτο; το διαβασα σε ξενο σαιτ οταν εψαχνα διαφορα για germination.

Τωρα σκεφτομαι να τα αφησω στην βεραντα και να τα εχω συνεχεια υγρα μεχρι να φυτρωσουν. Επισης σκεφτομαι να τα καλυψω καπως με ενα αλλο πλαστικο απο πανω (τυπου θερμοκηπιο) γιατι το χω δει πολλες φορες (ισως μονο για το βραδυ λογω θερμοκρασιας). Ομως ακομη κ τωρα κανει πολυ ζεστη! Οποτε ισως ειναι υπερβολη. Πειτε μου αν κανω λαθος γιατι πρωτη φορα φυτευω και στην καθε κινηση εχω αμφιβολια.

Επομενη απορια που εχω: τωρα εχω τους σπορους σ'αυτα τα μικρα ουγκρο, ομως αυτα ειναι πολυ μικρα. Να τα μεταφυτεψω μολις μεγαλωσουν λιγο σε μια μικρη γλαστρουλα (αρκετα μικρη αλλα οχι οσο τα ουγκρο) ή να μεταφυτεψω κατευθειαν στις μεγαλες γλαστρες που εχω, τις 14λιτρες (παρεπιπτοντος δεν ξερω αν ειναι σωστο μεγεθος τα 14λιτρα για τα northen lights)?

Και μια τελευταια ερωτηση: τα northen lights βγαινουν ψηλα; εγω εχω διαβασει οτι δεν βγαινουν πολυ ψηλα. και με το σκεπτικο οτι δεν θα χω παρα πολυ ηλιο στην βεραντα μου φανταζομαι δεν θα βγουν πολυ ψηλα. Σκεφτομουν να κανω topping/FΙMing για τα οποια διαβαζα προσφατα γιατι απ οτι καταλαβα σου δινει και μεγαλυτερη σοδεια και μειωνει το υψος. ή θα γινουν τεραστια (σε πλατος) και δεν θα χωρανε στην βεραντα; θα μετρησω κ πλατος ωεραντας να σας πω πως θα τα τοποθετησω.

Και καποιες πληροφοριες το χωμα που πηρα ειναι ugro coco pure superior. Δεν ηταν να παρω κοκο κ δε γνωριζω πως λειτουργουν αλλα το καταστημα που επελεξα (δυστυχως μετα απο λιγο παραπανω ψαξιμο βρηκα πολυ καλυτερο καταστημα στην πολη μου) μου ακυρωνε συνεχεια τη παραγγελια λογω ελειψης προιοντων. Κ επειδη καπου ειχα διαβασει κ για κοκο το πηρα, ελπιζω να μην απογοητευτω.
Απο λιπασματα πηρα τα βασικα που ειδα οτι προτεινετε εδω της Αdvanced Νutrients.
Connoisseur A&B
Big bud gia coco
B-52
θα μπορουσα να παρω κ αλλα αλλα πολλα τα λεφτα μου φανηκαν.
κ τα ποτιζω με νερο κορπη γιατι εχει 7,28 ph κ το νερο της βρυσης ξερω οτι δε πινεται κ ακομη δε το εχω μετρησει (περιμενω phmetro).
α κ οι σποροι ειναι απο Nirvana ετσι πληροφοριακα.
Απάντηση

ads by gr420info

καλές είναι οι 14αρες....και γνώμη μου είναι να γίνει μεταφύτευση...για να μπορείς να τα ελέγχεις καλύτερα στην αρχή (νερό-μετακινήσεις κλπ)
δεν προτιμάται βέβαια στα αυτόματα
εκει που πρεπει να προσέξεις όμως...ειναι που πέφτει η θερμοκρασια αυτες τις μέρες....αν σου παίσει χαμηλά ...θα τα χάσεις
ιδανικά ειναι 24-26c
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
(04-21-2016, 12:11 AM)sig-p239 Έγραψε: καλές είναι οι 14αρες....και γνώμη μου είναι να γίνει μεταφύτευση...για να μπορείς να τα ελέγχεις καλύτερα στην αρχή (νερό-μετακινήσεις κλπ)
δεν προτιμάται  βέβαια στα αυτόματα
εκει που πρεπει να προσέξεις όμως...ειναι που πέφτει η θερμοκρασια  αυτες τις μέρες....αν σου παίσει χαμηλά ...θα τα χάσεις
ιδανικά ειναι 24-26c

Δεν ειναι αυτοματο ειναι φωτοπεριοδου. Αρα να τα βαλω μολις φυτρωσουν σε ενα μικρα γλαστρακια ε?
"νερο-μετακινησεις" τι εννοεις? δεν εχω καβατζα αν εννοεις αυτο. στη βεραντα θα ειναι.
Για τη θερμοκρασια, χθες 1 το βραδυ ειχε 26 βαθμους μεσα στο σπιτι, εξω δε ξερω.
Να τα βαζω μεσα το βραδυ? χθες τα αφησα εξω, ελπιζω να μη πεθαναν Sad
Ομως γενικα απο ζεστη αλλο τπτ!
Απάντηση
edenlili καλωσήρθες στην παρέα!Για γλάστρες καλύτερα πάνε σε 25λίτρα και κάνε μεταφύτευση μόλις μεγαλώσουν λίγο περίπου δυο εβδομάδες.Αν μπορείς βάζε τα μέσα γιατί το βράδυ ακόμα κρατάει χαμηλές για το φυτό στη φάση που είναι.
Καλή συνέχεια!!!
Απάντηση
(04-21-2016, 02:35 PM)MASTORAS Έγραψε: edenlili καλωσήρθες στην παρέα!Για γλάστρες καλύτερα πάνε σε 25λίτρα και κάνε μεταφύτευση μόλις μεγαλώσουν λίγο περίπου δυο εβδομάδες.Αν μπορείς βάζε τα μέσα γιατί το βράδυ ακόμα κρατάει χαμηλές για το φυτό στη φάση που είναι.
Καλή συνέχεια!!!

καλως σας βρηκα! Ευτυχως ειχα κρατησει αποδειξη απο το τζαμπο που τις πηρα για να τις αλλαξω.
θυμαμαι ειχε κατι μεγαλες ελπιζω πανω απο 20 λιτρα.
θα τα βαζω μεσα τοτε το βραδυ μεχρι να φυτρωσουν τα σπορια. ή να τα βαζω κ για τις 2 πρωτες βδομαδες μεσα το βραδυ?
ευχαριστω για τις απαντησεις!
Απάντηση
Γεια παιδιά!
Δυστυχως τα σκατωσα λίγο στη πορεία. Να εξηγήσω, όλα πήγαν καλά φυτρωσαν και οι 3 σπόροι.
Να όλα νορμαλ ήταν! [Εικόνα: vjH8BZL.jpg]
Αφου φύτρωσαν τα πότιζα λιγάκι ότα έβλεπα οτι ξηραίνεται το χωμα. Δλδ όχι κάθε μέρα.
Α, και το βράδυ τα έβαζα μέσα το πρωι κατα τις 12 τα έβγαζα στη βεραντα.

Μια μέρα βλέπω ένα ζουζούνι σε ενα απο τα 3, με επιασε ενα αγχος και ηθελα να το διώξω  Rolleyes  τόση βλακεία στον εγκέφαλο.. Και πήγα να κουνήσω το ζουζούνι με ενα άλλο φυλλαρακι ξερο που είχα στη βεράντα.
Παρόλο που δεν εβαλα δύναμη το ζουζουνι ήταν σαν να είχε βάλει κόλα στα πόδια του και δεν εφυγε, αλλα έσπασε το κλαρακι όλο στη βάση του  Sad 
Τι θελω κ γω και το αγγιζω?! Πήρα το μάθημα μου λοιπόν πόσο ευαισθητο ήταν.
Η στιγμή της δολοφονίας+το ζουζουνι
[Εικόνα: 0gXJffi.jpg]
[Εικόνα: kgh71gA.jpg]
Μάλλον απλά πανικοβληθηκα και πιστευα οτι θα εκανε κακο  στο φυτο. Αλλά καλυτερα να το αφηνα.
Τεσπα μου εμειναν τα αλλα 2.
Α, επισης μου θύμισε λίγο αυτο το ζουζουνι απλα σε πολυ μικροτερο!
[Εικόνα: zNtxZ3O.jpg]
Αυτο το ζουζουνι (το 2ο το μεγάλο) το βρίσκω  συνέχεια στη βεράντα! Το μόνο που ξέρω είναι οτι πετάει. Το βρισω και το  ρίχνω κάτω απο τη βεράντα, ισως και καθε 2-6 μερες να διωχνω  απο ενα τέτοιο. Μήπως ελκυεται απο τα αλλα φυτα που εχω? Εχω φυτεψει και κάτι άλλα διάφορα λουλουδια, αλλα δεν εχω καταλαβει γιατι ερχεται. Σορρυ λιγο ασχετο αυτο το εντομο αλλα ειπα να το πω μηπως εχει σχεση με το μικρο.
Γενικά είναι κακό να υπάρχει ενα ζουζούνι πάνω στα φύλλα άσχετο?

Σήμερα ήταν η 15η μέρα και τα είδα έγερναν αρκετα.
[Εικόνα: 4TrqnmH.jpg]

Είχα διαβάσει στο growweedeasy.com οτι αν δεν έχουν πολύ ήλιο γίνονται πολύ ψηλά με μεγάλη απόσταση φύλων (κατι τετοιο).
Κινδυνεύω να καταστραφουν απο αυτο? Αν και τα εβγαζα σε οσο πιο πολυ ηλιο μπορουσα, τα μετακινουσα κιολας. Όσο είναι ετσι μικρα δε φαίνονται πολυ.
Α, τα εκανα και μεταφυτεψη. Και εκανα κι εκει μια βλακεία Shy  δε γινοταν αλλιως!
Αυτό το κουκούλι που εχουν δεν ηξερα αν είναι απορροφήσιμο, ε και το εκοψα για να το βγαλω.
Εκεί που το εβγαζα στο 2ο φυτο (το πιο ψηλο) στη βάση ακουσα ενα κρακ. Και νομίζω ήταν η άκρη μιας ρίζας πολυ μικρο κομμάτι! Περίπου  1-2χιλιοστα. Παιζει τωρα να πεθάνει? Οκ να στρεσαριστει λογικο αλλα ποσο κακο ειναι? (στη φωτο δε φενεται το κομματακι ρίζας απλα ετσι την εβαλα)
[Εικόνα: gA957xp.jpg]
[Εικόνα: DQ5bb2f.jpg]
Επίσης δε  πότισα όλο το χώμα αλλά λίγο στη ρίζα και γύρω γύρω.
Τώρα που τα εκανα μεταφυτεψη να τα βάλω μέσα το βράδυ? Ελπίζω να μη πεθάνουν!
Απάντηση
Πρώτα απ όλα ηρέμησε...
Κάνεις δεν πρόκειται να πεθάνει αν δεν το αποκεφαλισεις ξανά!
Δεύτερον, πόσα λίτρα είναι οι γλάστρες? Γιατί εγώ τις βλέπω μικρές και μάλλον θα χρειαστεί έξτρα μεταφυτευση. Εκτός και αν δεν βλέπω καλά οπότε πάω πάσο!
Καλό δεν είναι να υπάρχουν ζουζούνια στα φυτα σου, επειδή δεν γνωρίζω καμιά προστασία, όλο και κάποιος θα σου δώσει συμβουλές πάνω σε αυτό.
Τα φυτά άμα πέφτει η θερμοκρασία βάζε τα μέσα, καλό τους κάνει, αλλά βγάζε τα πριν τις 12:00, όσο περισσότερο φως τόσο καλύτερα!
Ρίξε κάνα ριζοτονικο για να στανιαρεις τις ρίζες και είσαι Οκ!
Καλή συνέχεια! Smile
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
Υπαρχουν διαφορα ζουζουνια.
Τα κακα,τα οποια κανουν το καθενα καποιο κακο στα φυτα μας.
Τα καλα,τα οποια τρωνε τα κακα που κανουν κακο στα φυτα μας (π.χ. πασχαλιτσα).
Και υποθετω υπαρχουν και καποια αδιαφορα...
Στα φυτακια τωρα καλα εκανες και τα μεταφυτευσες,αλλα θα πρεπει να προσθεσεις λιγο χωματακι παραπανω και στα δυο και να καλυψεις τους κορμους τους.
Σου τεντωσαν οντως απο ελλειψη φωτος...Γιατι δεν τα βγαζεις απο πρωι πρωι εξω και τα βγαζεις στις 12? Ή αστα εξω καλυτερα και μη τα βαζεις καθολου μεσα...
Δε φτάνει ο ήλιος μοναχά,άνθη το φου να δώσει.Χρειάζονται κι άλλα πολλά και προπαντώς η γνώση.
Απάντηση
Eυχαριστώ nimas Smile
oi γλαστρες ειναι πολυ μικρες, εδω φενεται λιγο καλυτερα συγκρητικα με τα μικρα φυτα.
Αλλα ναι σίγουρα θα τα μεταφυτεψω ξανα.
[Εικόνα: xNaJmoc.jpg]
Στο μαγαζι που ειχα παει να παρω ενα big bud μου ειχαν προτήνει το voodoo juice και θυμαμαι μου ειχαν πει οτι ειναι για τις ριζες. Ισως παρω και αυτό (απλα λογω τσιγκουνιας δε το πηρα).

manifesto, δυστυχως εγω φταιω που δε τα βγαζω πιο νωρίς λόγω υπνου! Και υποτίμησα λίγο τη κατασταση, έλεγα οκ  ο ηλιος πεφτει μετα το μεσημερι στη βεραντα... και επαναπαυτηκα.
Τωρα ακόμη τα εχω εξω τα φερνω μετα τις 12 μεσα γιατι εχω γατες (για να τα βαλω σε ασφαλες μερος). Δε κανει κρυο μια δροσια κανει.
Αν τα βαλω μεσα θα βαλω νωρις ξυπνητηρι.
Όσο και αν τα διαβασα όλα αυτα απο πριν στη πραξη δε τα εδωσα τοσο σημασία, κακως.
θα βαλω κι αλλο χωμα πανω thanks!!
Απάντηση
Στη θέση σου θα τα άφηνα έξω συνέχεια, αλλά το βράδυ θα τα έβαζα "παλτό', αν οι θερμοκρασίες είναι μονοψήφιες  Smile

Και οι μεταφυτεύσεις γίνονται όταν έχουμε ικανή ριζόμπαλα...

blake
“If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. For man has closed himself up, till he sees all things thro' narrow chinks of his cavern.”
Απάντηση
(05-04-2016, 08:36 AM)blake Έγραψε: Στη θέση σου θα τα άφηνα έξω συνέχεια, αλλά το βράδυ θα τα έβαζα "παλτό', αν οι θερμοκρασίες είναι μονοψήφιες  Smile

Και οι μεταφυτεύσεις γίνονται όταν έχουμε ικανή ριζόμπαλα...

blake

αυτο με το ριζομπαλα δε το κατάλαβα Huh
Χθες τα άφησα έξω κ ηταν ολα μια χαρα και προσθεσα κα παραπανω χωμα σημερα και δε γερνουν οπως χθες.
Σίγουρα δεν ειναι μονοψήφιες!!
Απάντηση
Αυτό ας πούμε;

[Εικόνα: P1080930_zpsoi7v5tqq.jpg]

blake
“If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. For man has closed himself up, till he sees all things thro' narrow chinks of his cavern.”
Απάντηση
Σήμερα είναι 25η μέρα (3 βδομ και κάτι), τωρα τα εχω πλεον μονιμα εξω και είπα να κάνω ενα update γιατι εχω καποιες χαζες απορίες.
Οι φωτος είναι απο σήμερα. Το δεξί έχει κάτι άσπρα spots.. λετε να ειναι απο λαθος ποτισμα?
[Εικόνα: V8Ye9sW.jpg]
[Εικόνα: SZH0RHM.jpg]
[Εικόνα: ybKVe8c.jpg]
Α, πριν την απορια να πω κ αλλη μια βλακεια που εκανα Shy
Πριν λιγες μερες λογω βιασυνης και απροσεξίας πατησα το πιατακι του αριστερου φυτου (οπως φαινεται στη φωτο που ειναι κ τα 2) κ επεσε! κ το ξανα εβαλα μέσα αμμεσως. Δε ξέρω αν στρεσαρίστηκε παντως δε φαινεται να επαθε ακόμη κάτι! μαλλον φθηνα τη γλιτωσε κ αυτο.

Τωρα η απορια που ειχα ειναι με τα λιπασματα, κλασσικά.
Εχω τα Connoisseur της AN (το Grow κ το Bloom, part A&B)και υποτίθεται απο τη 3η βδομ πρεπει να ποτιζω με λιπασμα οπως εχω διαβασει για προλιπασμενο χωμα.
Τωρα θα βαλω δλδ σε 1 λιτρο νερο 2ml απο το grow part A ?
και το part B τι θα το κανω? και αυτο στο ίδιο 1 λιτρο νερό με το part A??
ή μηπως τα ανακατευω κ μετα απο το μιγμα βαζω 2ml σε 1λιτρο νερο?
Σορρυ αν εχουν χιλιοειπωθει απλα νόμιζα οτι τα εξηγει καλυτερα η συσκευασια κ θεωρουσα δεδομενο οτι θα ξερω πως λειτουργει.
Απάντηση
Τα ἀσπρα στίγματα μπορεί να είναι από ζουζουνάκι. Επειδή όμως δεν έχω καμιά εμπειρία, (ούτε την πρώτη μου καλλιέργεια δεν έχω ολοκληρώσει...), περίμενε κάποιον από τους έμπειρους καλλιεργητές να σου πει τι να κάνεις.
Απάντηση
Τα φυτά είναι μια χαρά. Όσο αφορά τα λιπάσματα, επειδή τα φυτά σου μεγαλώνουν έξω, με όχι προφανώς αρκετό ήλιο θα σου αργήσουν. Οι εβδομάδες που προτείνουν οι κατασκευαστες είναι για φυτά που προχωράνε με ιδανικές συνθήκες. Εσύ πλέον βλέπεις και το μέγεθος του φυτού. Και το μέγεθος τους δεν είναι για ένα λίτρο νερού και ας είναι 25 ημερών...
Μιας και φωτοπεριοδου δεν βιάζεσαι, κάτσε να μεγαλώσει λιγάκι...
Τώρα επειδή έχεις λιπάσματα της ΑΝ, να σου πουν καλύτερα και τα άλλα παιδιά...
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
a, δε το ειχα σκεφτει ετσι. οτως απο ηλιο δεν ευνοουμαι λογω τοποθεσιας βεραντας.
θα περιμενω τοτε να μεγαλωσουν κι αλλο.
Απάντηση
Το Α και το Β τα βαζεις μαζι. Π.χ οταν ειναι να βαλεις 2 μλ,βαζεις 2 απο το ενα και 2 απο το αλλο.
Οπως ειπε και ο νιμας οι τιμες που γραφει ειναι για ιδανικες συνθηκες κτλ...
Εγω θα σου προτεινα να βαλεις,ετσι για αρχη,στο μπουκαλι του 1.5 λιτρου που εχεις και στη φωτο,2 μλ Α και 2 μλ Β και αμα εχεις και 2 μλ Β-52.
Και επειτα ποτισε οσο χρειαστει,δεν ειναι αναγκη να το ριξεις και ολο. Το ριχνεις στο επομενο ποτισμα απλα...
Δε φτάνει ο ήλιος μοναχά,άνθη το φου να δώσει.Χρειάζονται κι άλλα πολλά και προπαντώς η γνώση.
Απάντηση
(05-15-2016, 04:45 PM)Manifesto Έγραψε: Το Α και το Β τα βαζεις μαζι. Π.χ οταν ειναι να βαλεις 2 μλ,βαζεις 2 απο το ενα και 2 απο το αλλο.
Οπως ειπε και ο νιμας οι τιμες που γραφει ειναι για ιδανικες συνθηκες κτλ...
Εγω θα σου προτεινα να βαλεις,ετσι για αρχη,στο μπουκαλι του 1.5 λιτρου που εχεις και στη φωτο,2 μλ Α και 2 μλ Β και αμα εχεις και 2 μλ Β-52.
Και επειτα ποτισε οσο χρειαστει,δεν ειναι αναγκη να το ριξεις και ολο. Το ριχνεις στο επομενο ποτισμα απλα...
ευχαριστώ πολύ manifesto! Δε ξεκίνησα ακόμη να ποτίζω με λίπασμα. Θα το κανω ετσι για αρχη μιας κ δε ξερω κ τπτ. εχω Β-52.
Και επίσης δε μου εχει ερθει το phmetro Angry gia να μετρησω το νερο γιατι βαζω με 7,2ph εμφιαλωμένο.
Τωρα το αφήνω λίγο απότιστο γιατι ειχα βρει ενα περιεργο μυγακι τυπου fungus gnat και μου μπηκαν ιδεες οτι ισως το παραποτισα με αυτα που εψαξα.

πριν 2 μερες
[Εικόνα: TA0lghQ.jpg]
[Εικόνα: xf5s8HM.jpg]
[Εικόνα: eslqTcD.jpg]
Απάντηση
Εκτός αυτού , μάλλον σε έχουν επισκεφτεί και θρίπες (thrips) όπως μου μοιάζει από τα σημάδια ...
in girum imus nocte et consumimur igni
Απάντηση
(05-18-2016, 11:44 PM)Philip Dick Έγραψε: Εκτός αυτού , μάλλον σε έχουν επισκεφτεί και  θρίπες (thrips)  όπως μου μοιάζει από τα σημάδια ...

εψαξα για θρίπες και μοιάζει πάρα πολύ! ειναι ολοιδια σαν εντομα. κ τα φυλλα αν τα κουνησω στο φως εχουν αυτο το silver χρωμα που λενε οτι ειναι συμπτωμα απο θριπες.
Δε καταλαβα ομως γιατι ΄ηρθαν, λογω υγρου χωματος(?). ισως δεν εψαξα καλα.
Διαβασα οτι μπορεις να τα διωξεις αν απλώσεις neem oil στα φυλλα, ισχυει? οχι τπτ αλλο τυχαια εχω neem oil.
Απάντηση
Κάτω από τα φύλλα με τη βοήθεια και μιας λάμπας θα δεις μικροσκοπικά ασπράκια που κινούνται αργά ,λίγα φύλλα έχεις ακόμα, ζούμπα όσα μπορείς.
Κάνει το neem αφού το έχεις κιόλας,αλλά ίσως δε σε καλύπτει μέχρι Οκτώβρη...

Κοίτα και δω χτεσινά ποστ
http://gr420.info/forum/showthread.php?t...0#pid32320

http://gr420.info/forum/showthread.php?t...1#pid32291
in girum imus nocte et consumimur igni
Απάντηση
καλησπέρα edenlili
σα να βλέπω τα δικά μου φυτά είναι πραγματικά, ίδια ακριβώς σημάδια!
δες και το δικό μου θέμα που ανέβασε ο Philip Dick. Και μένα με επισκέφτηκαν τέτοια ζουζουνάκια, και στα 2 μου τα φυτάκια και τα κάνανε έτσι... Sad
Από δω και πέρα να έχεις το νου σου!
Η Αρρώστεια [Εικόνα: http://i63.tinypic.com/315ej9i.png]
το Φάρμακο  Leaf

Απάντηση
(05-19-2016, 02:07 PM)băRcăuan Έγραψε: καλησπέρα edenlili
σα να βλέπω τα δικά μου φυτά είναι πραγματικά, ίδια ακριβώς σημάδια!
δες και το δικό μου θέμα που ανέβασε ο Philip Dick. Και μένα με επισκέφτηκαν τέτοια ζουζουνάκια, και στα 2 μου τα φυτάκια και τα κάνανε έτσι...  Sad
Από δω και πέρα να έχεις το νου σου!
εχουν οντως κι εμενα ακριβως τα ιδια σημαδια! Βεβαια ακόμη ασπρα πολυ μικρα ζουζουνακια δεν εχω δει..
Tα κοίταξα κ τωρα το απογευμα κ απλωσα στα φυλλα neem oil.
Εμενα μοιαζουν πολυ με θριπες αλλα δεν ειναι ασπρα, βεβαια μια φορα ειδα οταν τα εφερα μεσα για να βγαλω φωτο κ πεταχτυκε απο τη γλαστρα ενα ζουζουνακι αλλά δεν ηταν 0,06εκ. που ειχα δει καπου οτι τοσο ειναι αυτο το εντομο. Ισως ομως εννοουν οταν γεννιουνται ειναι τοσο μικρα. Ενω εγω μπορει να βρηκα πιο μεγαλο.

Απ'οτι διαβαζω εκανα λαθος κα εβαλα περισσοτερο λαδι στη πανω μερια παρα στην απο κατω. Οποτε θα βαλω κ στην απο κατω. Και στο 2ο γλαστρακι  που τ φυτο ειναι πιο υγιες δεν εβαλα τοσο πολύ λαδι.
Καθε ποτε να βαζω? Καθε οταν στεγνωνει? Μηπως το παραφορτωσα με λαδι?
[Εικόνα: u9v7Odv.jpg]
Απάντηση
εχω κακα νεα. σημερα το πρωι αφου εβαλα χθες το neem oil, το ενα φυτο το πιο προβληματικό ήταν πεσμένο Sad
τι σκατα εκανα λαθος? μηπως οτι εβαλα κ απο τη πανω μερια λαδι? Σε οσα σημεία είχε παθει ζημιά (απο το εντομο) εχει "μαυρισει", σαν να απορόφησε όλο το λαδι κ πολυ παραπανω απο οσο εβαλα :/ Δε ξερω γιατι. Και φαίνεται στα περισσότερα φύλλα πεσμένο-βαρυ!
Το αλλο φυτό που ήταν πιο υγιές δεν επεσαν ετσι τα φυλλα του, μονο σε καποια πολυ μικρα σημεία "μαυρισε" απο το λαδι. Αλλά καμια σχέση με το "προβληματικό".
Τι να κανω Huh Σωζεται??
αυτο ειναι το προβληματικό
[Εικόνα: bAiuClQ.jpg]
[Εικόνα: b4xeUG6.jpg]
[Εικόνα: u0wSmsu.jpg]

και αυτο το που δεν επαθε τοση ζημια
[Εικόνα: KFenkzJ.jpg]
Απάντηση
Πιστεύω, χωρίς να είμαι γνώστης, το ξεκαθαρίζω, απλά μια σκέψη κάνω φωναχτά!
Μήπως το φυτό δέχτηκε το λαδάκι αλλά επειδή το λάδι επειδή απορροφήθηκε από τα φύλλα, τα βάρυνε και είναι πεσμένα!
Λέω τώρα...
Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Ξέρω γω, λάδι είναι  Huh  
Και θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να καθαρίσεις με νερό από πάνω, μόνο βάρος θα προσθέσεις..

Ή απλά ρούφηξε το φύλλο το λάδι και από τα φώτα και τη ζέστη ψήθηκε το φυτό. Σε αυτή την περίπτωση καλό είναι να βγάλεις το φυτό έξω από ζέστη και έντονο φως!!!
είναι σαγρέ η επιφάνεια των φύλλων? 
Τι και πως κάτσε να πούνε οι άλλοι...

Ελπίζω να πάνε όλα καλα
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)