Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Northen Lights φωτοπεριοδου πρωτη καλλιεργεια σε βεράντα
Εκφραστικό λάθος δικό μου. Οικολογικά μεν, αλλά ζουμιά ιδιοκατασκευής εννοούσα. Αλλά, πριν φτιάξεις ή αγοράσεις οτιδήποτε, ρώτησε τα παιδιά. Εγώ δεν έχω καμιά εμπειρία με αυτά.
Απάντηση

ads by gr420info

Εγω για προστασια στα φυτα εκανα αυτο και δεν τα εχει πειραξει τιποτα.
Τα καμμενα αστα καμια βδομαδα μπας και...Αλλά βαλε και τα άλλα 2 σπορακια που εχεις.
[Εικόνα: DSCF1754_zpslkab6tsd.jpg]
Δε φτάνει ο ήλιος μοναχά,άνθη το φου να δώσει.Χρειάζονται κι άλλα πολλά και προπαντώς η γνώση.
Απάντηση
εμενα περπατανε μικρα μυγακια, ζουζουνακια(?) στο χωμα νομιζω, δε ξερω τι ειναι δεν εχω εντοπισει το προβλημα :/
οποτε μαλλον θελω σελοφαν για τοσο μικρα ζουζουνια Tongue γιατι το πλεγμα που εχεις εχει χοντρες τρυπες.

Ομως σημερα ειδα εχουν αρχισει να βγαζουν πολυ μικρα φυλλαρακια εκει που ηταν τα ξεραμενα φυλλα κατω κατω(πεφτουν σιγα σιγα).
ακομη δεν εχω βαλει καινουρια σπορακια. Θελω πρωτα να δω πως θα πανε αυτα που εχω, γιατι μου φαινετε θα ζησουν για να εβγαλαν φυλλαρακια.
Απάντηση
Ξεθάβω το θέμα μου γιατι ναι έζησαν τελικά μετά από τόσο καιρό!
[Εικόνα: HSV2oB6.jpg]
Έζησαν μόνο 2 και σε ενα διάστημα είχαν spider mites αλλά το αντιμετόπισα με neem oil, αυτη τη φορα δεν εκανα βλακείες το αραιωσα κανονικα σε μισό λίτρο και ελάχιστο υγρο πιάτων (με βαση αυτες τις δοσολογίες)
Και μετά ήταν όλα καλά, εφυγαν και τα spider mites και παρόλο που δεν είχα πολύ ηλιο στη βεράντα το ενα απο τα 2 τουλαχιστον μεγάλωνε, απορώ κιόλας πως..
Εδώ και 2 μερες όμως ήταν λες και επεσε βόμβα. Sad
Βασικά έχει πολλά προβλήματα.
Το 1ο είναι το πέσιμο των φύλλων/κιτρίνισμα/καψιμο λίγο στις άκρες/και στο τελος σαπιζουν και συνηθως γίνονται καφέ και πέφτουν.

[Εικόνα: 2layUzQ.jpg]
[Εικόνα: RJh8HVX.jpg]

Παρότι ψάχνω σε γνωστα σαιτ για το τι προβλημα εχουν δεν είμαι σιγουρη αν καταλαβαίνω καλά..
εγω νομίζω οτι εχουν nitrogen & potassium deficiency οπως βρηκα εδω και εδω αντιστοιχα.
Στην αρχη ομως δεν ανησυχουσα γιατι επεφταν πιο αραια και πιστευα οτι εβαζα πολυ λιπασμα για το μεγεθος του φυτου, τις τελευταίες μέρες όμως πέφτουν πάρα πολλά, στο τέλος θα μείνει τίποτα?
Ακόμη για αυτο το θεμα δε ξερω τι θα κανω τώρα το κοιταω μηπως μπορεσω να κανω κατι χωρις να αγορασω κατι εξτρα.

Το 2ο πρόβλημα είναι 100% leaf miners.

[Εικόνα: V4CdyuV.jpg]
[Εικόνα: CLX6AtU.jpg]

Μεσα σε 2 μέρες με κατέστρεψαν! Σε πολλά φύλλα. Βασικά χθές το βράδυ το πρόσεξα και τρόμαξα και σήμερα αφου εψαξα και βρηκα σίγουρα τι είναι έκοψα μόνο όσα φύλλα είχαν παθει ζημια και μετά έφτιαξα neem oil kai ψεκασα απογευμα προς βραδυ.
Επίσης προσπάθησα να ψεκαζω μόνο στα φυλλά αλλά ήταν δύσκολο. Τωρα ότι φύλλο παθαίνει ζημια αν μπορώ θα το κόβω και θα ψεκαζω και με το neem oil και ελπίζω να ζήσει απο αυτό.
Το άλλο πρόβλημα που μου φαίνεται πολύπλοκο τι συμβουλεύετε?
Απάντηση
καλησπερα στο κοριτσι,
πωπω πρωτη φορα βλεπω τοσο αρρωστο φυτο..
πως το αντεχει η καρδια σου και το βλεπεις καθε μερα,εγω θα σπαραζα!!! Cry
εχω κι εγω αρχη προβληματος απο αλευρωδη (κατι μικρες ασπρες πεταλουδιτσες,πηδανε σαν ψυλλοι,ααασε!) και διαβαζα το θεμα σου και τσουπ βλεπω νεα απαντηση,απιστευτο!!
ακομα ζουν λοιπον,μπραβο για το κουραγιο σου!!
δεν εχω καμια εμπειρια σε αρρωστιες οπως ειπα τωρα αρχιζω δυστυχως να γευομαι την πικρα......

το μονο που ξερω ειναι οτι οταν ταλαιπωρειται η κανναβη βγαζει πολυ thc..
και η δικια σου βασανιστηκε μεχρις εσχατων οποτε το κοβω πολυ σιρματαρα στο τελος! Wink
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
Δείχνει οτι το χώμα είναι με περισσευούμενο λίπασμα μέσα του, οτι ποτίζεις συχνότερα απ' οτι πρέπει και χωρίς να διορθώνεις το ph του νερού σου. Τόσα προβλήματα κι όλα μαζί, βγαίνουν από το πεχα τις περισσότερες φορές.
Απάντηση
Καλημέρα, edenlili!

Οι εικόνες κραυγάζουν "Τετράνυχος και Φυλλοκνύστης(Leafminer) " !!!
Τα άλλα περί χώματος κλπ. άκου τα βερεσέ...

Και τι να κάνεις τώρα για να πιεις κάνα δυο τσιγάρα... Sad

blake
“If the doors of perception were cleansed every thing would appear to man as it is, Infinite. For man has closed himself up, till he sees all things thro' narrow chinks of his cavern.”
Απάντηση
(09-17-2016, 11:58 PM)CatAek Έγραψε: καλησπερα στο κοριτσι,
πωπω πρωτη φορα βλεπω τοσο αρρωστο φυτο..
πως το αντεχει η καρδια σου και το βλεπεις καθε μερα,εγω θα σπαραζα!!! Cry
εχω κι εγω αρχη προβληματος απο αλευρωδη (κατι μικρες ασπρες πεταλουδιτσες,πηδανε σαν ψυλλοι,ααασε!) και διαβαζα το θεμα σου και τσουπ βλεπω νεα απαντηση,απιστευτο!!
ακομα ζουν λοιπον,μπραβο για το κουραγιο σου!!
δεν εχω καμια εμπειρια σε αρρωστιες οπως ειπα τωρα αρχιζω δυστυχως να γευομαι την πικρα......

το μονο που ξερω ειναι οτι οταν ταλαιπωρειται η κανναβη βγαζει πολυ thc..
και η δικια σου βασανιστηκε μεχρις εσχατων οποτε το κοβω πολυ σιρματαρα στο τελος! Wink
σ'ευχαριστώ! λυπάμαι κι εγώ όταν το βλέπω, αλλά θα λυπηθω πιο πολυ αν δε βγει τίποτα :/
Ενταξει και τπτ να μη βγει θα είναι έστω η πρωτη μου εμπειρία. Αλλά είναι αλήθεια το'χω καταστρεψει το καημενο..
αυτο για το thc δε το'ξερα Big Grin να και κατι ευχάριστο, αν ζήσουν μεχρι τελους.

(09-18-2016, 10:21 AM)VaPoRMaN Έγραψε: Δείχνει οτι το χώμα είναι με περισσευούμενο λίπασμα μέσα του, οτι ποτίζεις συχνότερα απ' οτι πρέπει και χωρίς να διορθώνεις το ph του νερού σου. Τόσα προβλήματα κι όλα μαζί, βγαίνουν από το πεχα τις περισσότερες φορές.

Σχετικά με το πότισμα και το χωμα, το χωμα αρχικά είναι coco (random επιλογή ιδεα δν ειχα) και τα ποτιζω πλεον καθε 3-4 μερες Huh δεν ειμαι κ σιγουρη απλα κοιτααω οταν στεγνωσει η επιφανεια κ σκαλισω λιγο με τα χερια κ ειναι στεγνο τότε ποτίζω. ισως κ το λιπασμα να είναι λίγο ή πολύ.
Κάθε όταν ποτίζω αυτες τις μέρες, βάζω σε 1,5 λίτρο μπουκάλι νερο 2ml Advanced Nutrient -bloom από part A + άλλα 2ml από part B.
Και είχα παρει και το big bud για coco χωμα και εβαλα μισο ml νομιζω τελευταια φορα. Στη φωτο δλδ μόλις τα είχα ποτίσει.
Τωρα για το ph, εξ'αρχη επειδη της βρυσης ειναι σκατα το νερο, βάζω εμφιαλωμενο που γραφει οτι εχει 7,4ph κατι λιγοτερο δεν είχα βρει. Βασικά πριν καιρό έγραφε 7.2ph δεν ήξερα οτι αλλαζει! και δεν βαζω και τίποτα για να ρυθμιστει. Ομως αν ηταν το ph δε θα μου εβγαζε και τετοια προβληματα?
Απάντηση
(09-18-2016, 11:40 AM)blake Έγραψε: Καλημέρα, edenlili!

Οι εικόνες κραυγάζουν "Τετράνυχος και Φυλλοκνύστης(Leafminer) " !!!
Τα άλλα περί χώματος κλπ. άκου τα βερεσέ...

Και τι να κάνεις τώρα για να πιεις κάνα δυο τσιγάρα... Sad

blake

κάποια σημάδια απο τετρανυχο είναι παλια αλλά ναι πιστευω κι εγω οτι επέστρεψε.
επιτελους δν ηξερα οτι λεγεται φυλλοκνύστης ήταν δυσκολο να το βρω στα ελληνικά!
Τα ψεκάζω με neem oil προς το παρόν τουλάχιστον τη τελευταια φορά είχε δουλέψει στα μεσα καλοκαιριου οτα ειχε ξαναπαθει.
Ελπίζω μονο να μην εχει πολυ χαλια γευση απο το neem oil γιατι καπου διαβαζα οτι επηρρεαζει λιγο.
νταξει δε σκαω τοσο για τα τσιγαρα, αφου φαινεται το πραγμα. αλλα αν καταφερουν και ζησουν ως την αποξυρανση το θεωρω επιτυχια μετα απο ολα αυτα.
Απάντηση
καλησπέρα παιδιά!
Σήμερα το έκοψα! Και τα δυο εζησαν απλα οκ τοσο μικρα ουτε για εν δεν πιανει.
[Εικόνα: vYJ4WWq.jpg]
[Εικόνα: xdd4RnW.jpg]
οι φωτο ειναι χθεσινές. είχα και ενα μικρο μικροσκόπιο αλλά δε μπορεσα να βγαλω με τη μηχανη εβγαιναν θολες.

Εχω ενα θεματάκι με την υγρασία..
Αρχικα ξεχασα να πω, επειδη δεν είχα ξαναφυτεψει και ειναι η πρωτη μου εμπειρία, οταν το εκοψα επαθα λιγο ενα αγχος απο το πόσο πολυ μύρισε! Δεν το περίμενα γιατι οταν εβγαινα στη βεραντα να το ποτισω προσπαθουσα να το μυρισω αλλά τίποτα το σπουδαιο απο μυρωδια.
Οταν το εκοψα βρωμισε ο τοπος (με τη καλη εννοια βεβαια) δε ξερω ποιος το μυρισε αλλά εγω κανω πως δε ξερω τπτ!
Αλλά οκ μετα απο κανα 3ωρο τωρα που το εβαλα κ στη ντουλαπα δε μυριζει.

Για την υγρασια τωρα..
Απο το πρωι εβαλα ενα υγρομετρο στη ντουλαπα.
Και ηταν 61-62% σταθερα η υγγρασια.
Οταν εβαλα το φυτο πηγε 69% :/
Να φανταστω είναι λογω του οτι ειναι φρεσκο ε?
Τωρα δε μπορω να ανοιξω τις ντουλαπες χωρις επιβλεψη γιατι εχω γατες.
Αλλα μετα τις 12 μπορω και οταν θα κοιμαμαι. Μηπως να το κανω ετσι?
Θα ειναι κακο να εχω ανοιχτη τη ντουλαπα για κανα 11-12ωρο?
Μηπως φταινε τα ρουχα? γιατι στον πατο της ντουλαπας εχω κανα 2 στοιβες με ρουχα,αλλα κ παλι η υγρασια αυξηθηκε μολις κρεμασα το φυτο.

Και για το trimming.. δε ξερω αν το εκανα καλα. προσπαθησα αλλα ισως μπορουσα καλυτερα. μηπως  τα φυλαρακια που εμειναν αυξησαν την υγρασια?

[Εικόνα: v3swRrq.jpg]

[Εικόνα: Gqh7BWb.jpg]
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)