Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Λεπτομέριες για outdoor
καλησπερα μαγκιτες μου.επανερχομαι με μερικες ερωτησουλες αν μπορειτε να βοηθησετε γιατι ετοιμαζομαι να προχωρησω σε καποιες παραγγελιες και θα ηθελα τη βοηθεια σας οσων αφορα καποιες λεπτομερειες.

1ον.γλαστρα.
ποιο πιστευετε οτι ειναι το καταλληλο μεγεθος γλαστρας για εξωτερικη καλλιεργεια με αυτοματο(white widow)? φανταζομαι οτι οσο πιο μεγαλη ειναι,τοσο καλυτερη ποσοτητα θα παρεις...μια 15αρα καλα ειναι η να παω σε 20αρα? (για air pots σκεφτομαι παντως).

2ον.λιπασματα.
λεω να παω για ανοργανο λιπασμα λογω του οτι θα δουλεψω με αυτοματα και τα ανοργανα δρουν γρηγοροτερα (καλα το σκεφτομαι?).εχω ακουσει καλα λογια απο σας για τα advanced nutrients τα οποια εχουν και ph perfect technology.εκτος απο τα βασικα connoisseur grow & bloom,θα ηταν καλο να παρω και καποιο αλλο,οπως καποιο ριζοτονικο ας πουμε και αν ναι τι μου προτεινετε?

3ον.χωμα.
εχετε να μου προτεινετε καποιο? για το biobizz all mix διαβαζω συχνα.εκτος απο οτι θα πρεπει να ριξω στον πατο της γλαστρας περλιτη.θα πρεπει να αναμιξω και μεσα στο χωμα καποια ποσοτητα ή φτανει αυτο που εχει μεσα ηδη?

4ον.νερο.
α)τι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο.να ποτιζω με πολυ καλο φιλτραρισμενο νερο της βρυσης? (δεν μενω αθηνα)
β)η να ποτιζω με νερο απο ποταμι? φανταζομαι ειναι παρομοιο με της βροχης...

συγνωμη για το μακροσκελες κειμενο.εχω διαβασει ολα τα αρθρα και σχεδον ολα τα ποστ,αλλα λογω του οτι ειμαι τελειως ασχετος και λογω του οτι παω για εξωτερικη θα ηθελα τη βοηθεια σας και τη γνωμη σας σε αυτες τις λεπτομερειες πριν προχωρησω στις αγορες μου.
ευχαριστω!
Δε φτάνει ο ήλιος μοναχά,άνθη το φου να δώσει.Χρειάζονται κι άλλα πολλά και προπαντώς η γνώση.
Απάντηση

ads by gr420info

καλώς τον. γλάστρα δεν χρειάζεται πολύ μεγάλη μπορείς να βάλεις και ζαρτινιερα κ να βάλεις δύο κ τρία μαζί. κοίτα φίλε αν κ δεν τα γουστάρω τα auto μία φορά έχω βάλει (κ ήταν κ η τελευταία), άλλαξα γνώμη όταν είδα τα ww k jack h auto ενός φίλου πρώτο γκρόου (θα σου στείλω φώτο). πάρα πολύ ωραίο άρωμα σε καμιά δύο βδομάδες θα έχεις κ smoke report αν σε ενδιαφέρει. τώρα ρε συ μη νόμιζεις ότι το ph perfect είναι και τόσο perfect για το χώμα γιατί εκεί χρειάζεται 6.8. κατά τη γνώμη μου δούλεψε τη μπιομπιζ. το νερό αν είναι από ποτάμι άστο να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου είναι πολύ παγωμένο, αν θες κάνε κ ένα πείραμα με βρόχινο κ ποτιζε μόνο ένα φυτό θα δεις μεγάλη διαφορά στη γεύση κ στο άρωμα. επειδή κ γω τυγχάνει να ποτιζω από ποτάμι την άνοιξη κ μετά, έχω να σου πω πως είσαι τυχερός φίλε. καλή αρχή κ εδώ είμαστε...
Απάντηση
γεια σου φιλαρακι και ευχαριστω για την απαντηση.
θα προτιμησω να παρω 3 γλαστρες ξεχωριστες,γιατι εχω δει και αυτες τις air pots που μου γυαλισαν...ελεγε ας πουμε οτι εχουν καλυτερη οξυγονωση οι ριζες και κατι τετοια.αλλα και σε ενδεχομενη περιπτωση για εσωτερικη καλλιεργεια θα μπορω να τις ξαναχρησιμοποιησω.15αρες ειναι καλα δηλαδη? επισης ενα ερωτημα που ξεχασα οσον αφορα το χωμα.αν χρησιμοποιησω 15αρες ας πουμε,θα πρεπει να παρω 45 λιτρα χωμα?? και οταν λες να δουλεψω μπιομπιζ εννοεις το χωμα η τα λιπασματα?
Δε φτάνει ο ήλιος μοναχά,άνθη το φου να δώσει.Χρειάζονται κι άλλα πολλά και προπαντώς η γνώση.
Απάντηση
ναι κ γω τρεις θα έβαζα, δεν νομίζω ότι αλλάζει η ποσότητα της σοδειάς με υπερβολή στη γλάστρα. 15 λίτρα υπεραρκετά νομίζω είναι. λιπάσματα εννοώ ναι. δικό σου είναι αυτό αν κ τα αυτόματα δεν έχουν κ μεγάλες απαιτήσεις σε λιπάσματα. πάντως αν δεν έχεις κατασταλάξει δοκίμασε κ τα jack herer auto γαμανε κ φτάνουν το μετρό κ περισσότερο. τα πήρε ένας φίλος μαζί με κάτι blueberry εδώ από τα παιδιά κ μου έκανε εντύπωση ότι μοιάζει το άρωμα τους με τα μεγαλύτερα αδέρφια τους. τώρα από άκουσμα θα σου πω. ξεκίνα φίλε καλά τα σκέφτεσαι.
Απάντηση
για σπορια δεν εχω καταληξει ακομα,αλλα θα ηθελα κατι ευκολο στην καλλιεργεια.στην αρχη ελεγα για το easy bud apo rqs που ελεγε οτι ειναι απο τα πιο ευκολα και με πολυ καλες αποδοσεις.σε εξωτερικη συγκεκριμενα ελεγε απο 165 ως 210.ενταξει λιγο υπερβολικο βεβαια...ομως το κακο ειναι οτι βγαζει μονο 12% thc.oποτε σκεφτηκα για white widow που ελεγε οτι ειναι και αυτο σχετικα ευκολο για αρχαριους.
μια απορια ομως...γιατι η greenhouse δινει τα 3 με των 20ε,ενω η dutch pussion με 29 ??
Απάντηση
αυτό τώρα είναι μεγάλη ιστορία με το w.w... κάθε εταιρία έχει πλέον w.w στη συλλογή της. τώρα μη ρωτήσεις ποιο είναι το καλύτερο. προσωπικά εγώ θα διάλεγα της greenhouse. κοίταξε δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι αν τα μεγαλώσεις στον ήλιο είναι εύκολο. ότι κ αν διαλέξεις από ιντιγκες θα τα καταφέρεις.
Απάντηση
όσο για τις τιμές δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις άκρη, δες sensi π.χ. είναι φωτιά οι τιμές τους
Απάντηση
αρκεί να το πιστέψεις
Απάντηση
πρεπει να τα καταφερω οπωσδηποτε γιατι δεν παει αλλο αυτη η κωλοκατασταση...χαρμανης ποσο καιρο ειμαι...απλα επειδη ειμαι ασχετος αγχωνομαι και για την παραμικρη λεπτομερεια...δεν πειραζει ομως.καθε αρχη και δυσκολη.η θεωρια εξαλλου απεχει πολυ απο την πραξη.οτι και να μου πειτε θα τα δω εγω στην πορεια.απλα καθοδηγηση θελω και τουλαχιστον ειμαι πιο ανετος,που υπαρχει και η σελιδα εδω και μπορεις να παρεις και μια γνωμη.
ναστε καλα και οποιος μπορει να μου πει τη γνωμη του στις παραπανω ερωτησεις που εκανα καλως.να παρω και μια δευτερη γνωμη.εκτος του blues βεβαια που δεν ασχολειται με αυτοματα Smile
αστειευομαι Wink
Απάντηση
χαχαχαχα  :d
Απάντηση
γεια σου και από μένα.

1)λοιπόν να ξεκαθαρίσω οτι και εγώ δεν γουστάρω καθόλου τα αυτόματα για αρκετούς λόγους. για έξω ειδικά, ο μόνος λόγος για να βάλεις auto είναι για να κόψεις μέσα καλοκαιριού και όχι φθινόπωρο.
θα σου πρότεινα μεγάλη γλάστρα, πάνω από 20-30 λίτρα. έχε υπόψιν σου οτι από ανάλογα το μέγεθος και το υπόστρωμα που θα χρησιμοποιήσεις θα εξαρτάται το πόσο συχνά θα πρέπει να ποτίζεις.
και καλή επιλογή τα air-pots αλλά έχε υπόψιν σου οτι εκεί χρειάζεται πολύ αργό και προσεκτικό πότισμα και επίσης το χώμα στεγνώνει πιο γρήγορα, άρα θέλει και συχνότερο πότισμα.

2)πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι είναι η ανόργανη και τι η οργανική λίπανση. χοντρικά σκέψου οτι τα ανόργανα είναι άμεσα διαθέσιμα στο φυτό, ενώ για τα οργανικά πρέπει να μεσολαβήσει ο χρόνος της "αποσύνθεσης" τους σε ανόργανα άλατα και ενώσεις που μπορεί το φυτό να προσλάβει. οπότε ναι ανόργανα ftw. επίσης η καλύτερη επιλογή τα coni, θα σου προσφέρουν πολλά ιχνοστοιχεία χωρίς να χρειαστείς πολλά σε πρόσθετα. θα σου πρότεινα επίσης να πάρεις οπωσδήποτε το big bud, και μετά το β-52. από εκεί και πέρα αν θέλεις να διαθέσεις και άλλα υπάρχουν και άλλα. και το ph-perfect κάνει δουλειά. ιδανικά χρειάζεσαι απεσταγμένο-απιονισμένο-αντίστροφης όσμωσης νερό για να πάει το ph ακριβώς, αλλά και πάλι κάνει δουλειά.

3)εδώ είναι αυτό που σου είπα πιο πάνω. το biobizz είναι χώμα για οργανική λίπανση, αφού εσύ αποφάσισες να πας ανόργανα, πρέπει να πας σε κάποιο μείγμα τύρφης-κοκοφοίνικα-περλίτη (ανάλογα πάλι το πόσο συχνά σε βολεύει να ποτίζεις)

4)εξαρτάται από την ποιότητα του νερού στην περιοχή που μένεις. έχει να κάνει με τα πόσα άλατα έχει το νερό. αν μπορείς να βρεις μια ανάλυση (σε αρκετές πόλεις τς βρίσκει στο ίντερνετ), αλλιώς χρειάζεσαι ec-meter (ηλεκτροαγωγιμόμετρο) που μετράς τι έχει μέσα το νερό σου. υπάρχει και η φθηνή λύση των χρωματιστών λωρίδων που ελέγχεις την σκληρότητα του νερού, αλλά από την άλλη με ένα ec-meter θα μετράς αν θέλεις και το νερό που ποτίζεις πόσο λίπασμα έχει. το νερό της βροχής εξαρτάται από το πόσο εξοχή μένεις και πόσο καθαρό ουρανό έχεις. όντως είναι σαν απεσταγμένο, αλλά μπορεί να έχει τοξικά στοιχεία, σκόνη και άλλα. το ποταμίσιο νερό είναι μια καλή επιλογή, αλλά αυτό θα έχει κάποια άλατα. και εδώ πάλι πρέπει να είσαι σίγουρο για την ποιότητα νερού του ποταμιού και αν υπάρχουν πριν πιθανές πηγές μόλυνσης.

αυτά τα λίγα, καλό διάβασμα και καλές καλλιέργειες Smile
Απάντηση
γειά antibnoos το ph perfect είναι για υδροπονια,αν είναι να δουλέψει με άλλο υπόστρωμα μόνο κ μόνο για το big bud k v52 αντε κ βάσεις δεν αξίζει το κόπο για έξω.κανένα χώμα δεν είναι αποκλειστικά για οργανική λίπανση, εσύ το καθορίζεις αυτό. και να σου πω κ κάτι ρε συ αν επιλέξει την οργανική σειρά της an ,νιρβάνα κ earth tea πχ με ένα χωματακι για έξω, δεν θα είναι καλύτερα για outdoor? τα άλατα στο νερό χρειάζονται κ αυτά σε κάποιο βαθμό.
Απάντηση
ξεκίνα όπως είπε και ο pokemon, κρεμα εισαι!
15άρες είναι μια χαρά και το νερό σου όπως και να έχει θα είναι καλο. μπορεις να εναλλάσεις το νερό σου. μία από το τούμπανο φίλτρο σου και μία απο το ποτάμι, όταν θα σε βολευει να πηγαίνεις...
για λιπάσματα σκέψου στην πορεία τι θα κάνεις, καθώς σίγουρα θα σου μεινουν και για επομενη καλλιέργεια.
αν μενεις στην επαρχια και σκοπεύεις να καλλιεργείς μόνο τα καλοκαίρια στον ήλιο και έχεις καλο νερο διάλλεξε τα biobizz.
SkullnBones
Απάντηση
το ph-perfect το έχετε πάρει λίγο λάθος ,,,, δεν φτιάχνει το ph σωστό ,, αλλά , επιτρέπει στο φυτό να πάρει όλα τα χρειαζούμενα σε οποιοδήποτε ph .
προσαρμόζει τα θρεπτικά με μία μέθοδο τζελοποίησεις ( ή κάπως έτσι ) ώστε να λαμβάνονται από το φυτό σε οποιοδήποτε ph .
γιατί το έχει μόνο η ατβάνς ? γιατί επένδυσε πολλά σε μηχανήματα που κάνουν αυτήν την δουλειά . όταν παλιότερα σε ένα σεμινάριο μίλησα με την ghe μου είχαν πει ότι και αυτοί το είχαν στο πρόγραμμα αλλά πέρασαν από τότε 3 χρόνια , και αν το κάνει θα ακριβύνουν πολύ τα λιπάσματα της γιατί από κάπου πρέπει να κάνει και την απόσβεση . και κάνουν μιά χαρά δουλειά και στο χώμα . που προτείνω να είναι τύρφη περλίτης 70/30 .
15 λίτρα μια χαρά είναι .
από το ποτάμι νερό θα σου έλεγα όχι , εκτός εάν το ποτάμι έχει πέστροφες , ή μπορείς να το κάνεις ανάλυση .
Απάντηση
(03-03-2015, 01:37 )pokemon Έγραψε: γειά antibnoos το ph perfect είναι για υδροπονια,αν είναι να δουλέψει με άλλο υπόστρωμα μόνο κ μόνο για το big bud k v52 αντε κ βάσεις δεν αξίζει το κόπο για έξω.κανένα χώμα δεν είναι αποκλειστικά για οργανική λίπανση, εσύ το καθορίζεις αυτό. και να σου πω κ κάτι ρε συ αν επιλέξει την οργανική σειρά της an ,νιρβάνα κ earth tea πχ με ένα χωματακι για έξω, δεν θα είναι καλύτερα για outdoor? τα άλατα στο νερό χρειάζονται κ αυτά σε κάποιο βαθμό.

to ph perfect δεν είναι μόνο για υδροπονία. τώρα για το θέμα ανόργανη ή οργανική λίπανση για μένα τα πράγματα είναι απλά. έξω και το φυτό στο χώμα? οργανικά. έξω η μέσα κι το φυτό σε γλάστρα? ανόργανα.
εγώ τουλάχιστον σε τέτοια γλάστρα και να καταφέρω να έχω το φυτό όσο υγιές ήθελα δεν το κατάφερα ποτέ.
Απάντηση
καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις.
θα προτιμουσα φωτοπεριοδου αλλα αναγκαστικα πρεπει μεχρι μεσα ιουλιου να κοψω γιαυτο και παω σε αυτοματο.βεβαια αυτο που με αγχωνει ειναι οι θερμοκρασιες γιατι περιπου στα μεσα απριλιου που σκεφτομαι να τα βαλω (για να κοψω 15 ιουλιου το πολυ) αποκλειεται να ειναι η θερμοκρασια απο 20 και πανω το βραδυ κυριως...
για το χωμα τωρα που το σκεφτομαι θα παω καλυτερα σε ενα καταστημα με γεωπονικα να παρω ενα χωμα τυρφης με περλιτη να γλιτωσω και τα εξοδα αποστολης λογω βαρους.
Απάντηση
το καλό με τα αυτόματα είναι ότι είναι καλά με χαμηλότερες θερμοκρασίες από τα φωτοπεριόδου. οι κατασκευαστές λένε για άνω των 10 βαθμών, άρα απρίλη μια χαρά θα είσαι.
Απάντηση
ωραια καλο αυτο,αν και το βραδυ πεφτει αρκετα η θερμοκρασια...σκεψου σημερα το πρωι κατα τις 8 ειχε 4 βαθους και το μεσημερι πηγε στους 14(υπο σκια παντα).τελοσπαντων για αρχη μπουκαλακι με κομμενη βαση και βλεποντας και κανοντας.
Απάντηση
μάγκες καλησπέρα και καλώς σας βρήκα..θέλω να κάνω μια ερώτηση..για αυτόματα outdoor προτείνεται κατευθείαν σε χώμα για πρώτο grow η πρέπει να το βγάλω απ'το μυαλό μου? σκεφτόμουν να ανοίξω γούβες περίπου 10-15 λίτρων να ρίξω χώμα δικό μου και να κάνω έτσι το grow μου λόγω του ότι η καβάτζα δεν είναι για πολλά πολλά και ακόμα και οι γλάστρες μπορεί να κάνουν το κακό..επίσης σκεφτόμουν μήπως έθαβα την γλάστρα μέσα στο χώμα και δεν φαινόταν καν.αυτός ο τρόπος πως σας φαίνεται?
Απάντηση
(08-03-2015, 18:07 )kosherkush Έγραψε: μάγκες καλησπέρα και καλώς σας βρήκα..θέλω να κάνω μια ερώτηση..για αυτόματα outdoor προτείνεται κατευθείαν σε χώμα για πρώτο grow η πρέπει να το βγάλω απ'το μυαλό μου? σκεφτόμουν να ανοίξω γούβες περίπου 10-15 λίτρων να ρίξω χώμα δικό μου και να κάνω έτσι το grow μου λόγω του ότι η καβάτζα δεν είναι για πολλά πολλά και ακόμα και οι γλάστρες μπορεί να κάνουν το κακό..επίσης σκεφτόμουν μήπως έθαβα την γλάστρα μέσα στο χώμα και δεν φαινόταν καν.αυτός ο τρόπος πως σας φαίνεται?

καλό είναι η καβάτζα σου να μην είναι προσβάσιμη από άλλους γιατί θα έχεις πρόβλημα. όσο μπορείς πρέπει να μειώνεις τους κινδύνους για να μη βρεις το μπελά σου. η άποψή μου είναι να το κάνεις όπως είπες σκάψε και ρίξε το χώμα σου και βάλε το φυτό μέσα αλλά χωρίς τη γλάστρα. δεσμεύεις τις ρίζες του φυτού με αυτό τον τρόπο χωρίς λόγο. πρωτού το βάλεις εκεί που λες όμως πιστεύω θα έπρεπε να το κρατήσεις στη γλάστρα να μεγαλώσει λίγο για να είναι πιο ανθεκτικό. αν μένεις επαρχεία ψάξε ένα μέρος καλύτερο που να μην μπορεί εύκολα ο καθένας να πάει.
Απάντηση
ευχαριστώ για την απάντηση arbitrary..
για το θάψιμο με την γλάστρα μαζί σκεφτόμουν να κοπεί όλος ο πάτος ώστε να είναι ελεύθερες οι ρίζες αλλά μάλλον θα το βάλω χύμα στο χώμα αφού το μεγαλώσω κανα δυο βδομάδες σε γλάστρα..άλλη μια ερώτηση έχω να κάνω και σόρρυ για το οφ τόπικ..
μόνο με νερό εμφιαλωμένο μπορώ να κάνω ένα καλό grow η κατά τη γνώμη σας χρειάζομαι οπωσδήποτε λιπάσματα; σίγουρα έχετε κάνει πιστεύω και grow με νερό μόνο χωρίς λίπασμα και φαντάζομαι δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας..ποια μειονεκτήματα έχει δηλαδή ένα grow μόνο με νερό σε σχέση με ένα grow με λίπασμα(πέρα των διαφόρων συνθηκών και των δύο περιπτώσεων);
Απάντηση
(09-03-2015, 04:19 )kosherkush Έγραψε: ευχαριστώ για την απάντηση arbitrary..
για το θάψιμο με την γλάστρα μαζί σκεφτόμουν να κοπεί όλος ο πάτος ώστε να είναι ελεύθερες οι ρίζες αλλά μάλλον θα το βάλω χύμα στο χώμα αφού το μεγαλώσω κανα δυο βδομάδες σε γλάστρα..άλλη μια ερώτηση έχω να κάνω και σόρρυ για το οφ τόπικ..
μόνο με νερό εμφιαλωμένο μπορώ να κάνω ένα καλό grow η κατά τη γνώμη σας χρειάζομαι οπωσδήποτε λιπάσματα; σίγουρα έχετε κάνει πιστεύω και grow με νερό μόνο χωρίς λίπασμα και φαντάζομαι δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας..ποια μειονεκτήματα έχει δηλαδή ένα grow μόνο με νερό σε σχέση με ένα grow με λίπασμα(πέρα των διαφόρων συνθηκών και των δύο περιπτώσεων);

εχω καλλιεργησει μονο με νερο χωρις κανενα ιχνους λιπασμα και η διαφορα ηταν τραγική. μπορω να πω και 50% λιγοτερα αποτελεσματα. το λιπασμα ειναι βασικη τροφη που χρειαζεται ενα φυτο Smile
Απάντηση
καλησπέρες και καλως ήρθατε στους καινούριους που μπήκαν
για τις ερωτήσεις του μανι, συμφωνώ με οτι λεει ο antib

αυτόματο και σε γλάστρα.. αν πας με οργανικά μέχρι να φτάσει να κάνει τη δουλειά του θα ναι καιρός να κόψεις
Απάντηση
και εγω φιλαρακι αυτο ειπα στο πρωτο μου μηνυμα οτι σκεφτομαι να δουλεψω με ανοργανο επειδη θα εχω αυτοματο.ετσι το σκεφτηκα οτι ειναι πιο σωστο αλλα επειδη ειμαι και ασχετος ηθελα και τις γνωμες σας...
Απάντηση
ναι μια χαρά λογικά το σκέφτηκες Smile
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)