Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Γνωμες αυτό το RDWC (σχέδιο)
παιδιά καλησπέρα ειχα σχεδιάσει παλιότερα ενα υδροπονικό σύστημα , μπορείτε να μου πείτε καμια γνώμη , ή κάποιες τροποποιήσεις που νομίζεται εσείς οι ποιο εμπειροι hydro growers , ευχαριστωωωώ  Shy
Απάντηση

ads by gr420info

ωραίο το συστηματάκι σου. επειδή δεν βλέπω καλά τα γράμματα, τι διάσταση σωλήνες θα έχεις? δώσε και βάση στον αέρα να βράζει ναούμε και θα είσαι σούπερ Wink άντε να βλέπουμε και κανά hydro σε δράση Smile
Απάντηση
κάπου το έχω ξαναδεί αυτό το σχέδιο   Smile
Απάντηση
κλασσικό σχέδιο. η αντλία γιατί στέλνει το νερό προς το τεπόζιτο; οι σωλήνες antibnoos αν βλέπω καλά για 1,5 ίντσα λέει.

αν καταφέρεις να έχεις δυνατή ροή θα πάει καλά, εκεί παίζεται το θέμα για 'μένα.
Απάντηση
στέλνει νερό για να κάνει ανακύκλωση, από το τεπόζιτο μετά γυρνάει το νερό πίσω προς τους κουβάδες.
Απάντηση
καλύτερα θα ήταν να το τραβούσε από το τεπόζιτο
Απάντηση
καλησπέρα το συστημα θα δουλέψει τελικά με 4 χ 20λιτρα  bucks και οι σωλήνες είναι 1,5 inces, blues γιατί είναι καλύτερα να τραβάει απο το να ρίχνει , υπάρχει κάποια πρακτική εξήγηση; με τι αντλίες πρέπει να παίξω για αέρα στους κουβάδες και τι αντλία για την ανακύκλωση;
Απάντηση
αν τραβάς από τους κουβάδες και στέλνεις στο τεπόζιτο δε θα πετύχεις γρήγορη ροή που πιστεύω ότι χρειάζεσαι. κατά τη γνώμη μου πρέπει να τραβάς από το τεπόζιτο και να στέλνεις στους κουβάδες. για αέρα στους κουβάδες μια υδαταντλία με πολλές εξόδους, και για το νερό μια υδραντλία με πίεση ανάλογη του όγκου και της ταχύτητας που θέλεις να πετύχεις.
Απάντηση
χμμ με μια ματιά στο γοογλη είδα στα γρήγορα οτι χρειάζομαι 1 watt/1 γαλόνι άρα 80 λίτρα ησούτε με μουμπλε μουμπλέ 20 γαλόνια αρα με μια αντλία 20 watt μονο για τους κουβάδες πιστευω είμαι εντάξει, όσο για το ρεζερβουάρ πόσα λιτρα θα χρειαστώ ωστε να είμαι καλυμένος ως προς την στάθμη των κουβάδων ωστε να υπολογίσω και την αντλία του κουβά;
Απάντηση
το ρεζερβουάρ θα είναι στο ίδιο επίπεδο με τις γλάστρες/κουβάδες; θα είναι ψηλό ή χαμηλό; πολλοί παράγοντες...
Απάντηση
στο ίδιο επίπεδο θα είναι τα βαρελια μαζι με το ρεζερβουαρ , όσο για το ρεζερβουαρ λογικά θα εχει όσα λίτρα εχουν και οι κουβάδες οπότε τα ιδια βαρελια σκεφτομαι αυτα τα κοκκινα που βαζουν τουρσί .
Απάντηση
άσχετο αλλά έχεις έξοδο για αλλαγή νερού; πως το σκέφτεσαι;

το τεπόζιτο στο ίδιο επίπεδο θα είναι επί της ουσίας άλλος ένας κουβάς, απλά πιο μεγάλος.

εμένα προσωπικά μου αρέσει να είναι το τεπόζιτο πιο χαμηλά από τους κουβάδες και να υπάρχει διαφορετική λειτουργία του όλου συστήματος.
Απάντηση
σκέφτομαι να προσαρμόσω ενα βρυσάκι στο ρεζερβουάρ το οποίο θα είναι ελαχιστα ποιο κάτω απο τους κουβάδες όμως δεν ξέρω τι θα γίνει οταν πέσει αρκετά η στάθμη ,φοβάμαι μην μίνει η αντλία χωρίς νερό και καεί οπότε θέλει σκέψη για την εξοδο νερού.. Idea
Απάντηση
όταν θα το αδειάζεις δε θα δουλεύει η αντλία
Απάντηση
και πως θα μαζέψω τα νερά στο ρεζερβουαρ? με σκάλωσες τώρα!
Απάντηση
ε όλα αυτά είναι θέματα που πρέπει να σκεφτείς από τώρα, τι, πως κλπ
Απάντηση
ευχαριστώ ρε παιδιά που με βάζεται στο κλίμα! θα σκεφτώ και θα επανελθω.
Απάντηση
τα νερά στον κεντρικό θα μαζεύονται λόγο συγκοινωνούντων δοχείων .
μπορείς όμως μετά την αντλία να βάλεις ένα ταφ με δύο διακόπτες . όταν θέλεις να αδειάσεις απλά κλείνεις τον διακόπτη που πάει στο ντεπόζιτο και ανοίγεις τον διακόπτη που με ένα λάστιχο πάει στην αποχέτευση .
Απάντηση
ωραία παιδιά το ξαναμελέτησα το πράγμα και σκέφτομαι να αρχίσω σιγά σιγά να το χτίζω το σύστημα , μερικές ερωτήσεις ακόμα
α) στον κουβά του κοντρόλερ πόσα watt αντλία θα χρειατώ η να μοιράσω την 20w σε όλα τα bucks + τον controller 4+1, ρωτάω για να μην στερίσω αέρα απο τα φυτά.
β) το σχήμα των κουβάδων παίζει καποιο ρόλο π.χ θα πρέπει να είναι στρόγγυλοι η μπορώ να χρησιμοποιήσω πχ κόκκινους που βάζουν τουρσί μόνο τέτοιους έχω , ή αν γνωρίζεται κανενα μαγαζί να πουλαει 5 gallons μαζι με τα καπάκια και τα netpots ;
γ) τι διαμετρο και τι σχεδιο net pots να προτιμήσω;
και τέλος πως θα υπολογίσω την αντλία νερου που θα χρειαστώ ;
Απάντηση
κάνουν και οι κόκκινοι αρκεί να τους βάψεις από έξω μαύρους ή να τυλίξεις με κανένα αλουμινόχαρτο να μην μοαίνει μέσα φως .
10 με 12 εκατοστά net pots είναι καλά .
Απάντηση
ganjarocks το φτιαξες τελικά?
Απάντηση
γειά σας παιδιά χάθηκα το ξέρω.. ελπίζω να είστε όλοι καλά λοιπόν drunken monk όχι δεν το έφτιαξα τελικά στράφηκα στην αγορά 4 χ 18 wilma και ξεκινάω grow με 4 astir 64w και λιπάσματα ghe grow , micro bloom επίσης το kleen για φλασαρισμα και το delta9 σαν booster είδωμεν 1 grow hydro. :p
Απάντηση
καλησπερα παιδες..

επειδη με το vertical απογοητευτικα γτ θελει πολλες παραμετρους που εγω ειμαι ασχετος... αλλα εχει και μεγαλο ρισκο... και ρισκο και χωρις σιγουρο αποτελεσμα ειναι δυσκολο...

ξεκιναμε με dutch buckets αλα blues να δουμε τι παιζει υδροπονικα.
http://anony.ws/image/jqkz
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 Επισκέπτης (ες)