Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Voitheia parakalw...
Exclamation 
lipon..to fito ine stis arxes anthoforias kai ta fan leaves mou 3erenonte kitrinizoun kai dixnoun kai kapia simadia arrwstias an katalava kala.opios mporei na mou pei ti deficiency paizei naxei kia pos mporw na lisw to thema afto [img][Εικόνα: 11042079_10205813263391739_219113762_n.jpg][/img][img][Εικόνα: 11022832_10205813264231760_1806662472_n.jpg][/img][img][Εικόνα: 11047086_10205813263871751_1043859542_n.jpg][/img]
Απάντηση

ads by gr420info

καλησπέρα.
οκ, με τις φωτο απλα δεν μπορούμε να σου πούμε πολλά με ένα φύλλο.
το χώμα, το νερό και τα λιπάσματα παίζουν και αυτά το ρόλο τους.
δώσε καμια πληροφορία ακόμα και αν μπορείς και καμια ολόσωμη φώτο.
στο φόρουμ γράφουμε ελληνικά...
SkullnBones
Απάντηση
ενταξει nutrient lock ειναι μαλλον το εψαξα εκανα το λαθος μετα απο μια μερα λιπασματος να το ξαναταισω με λιπασμα πολλες φορες το ph ομως ειναι 6.7 σημερα που το εκανα flush το οποιο ξερω οτι ειναι καλα. οτι αλλη συμβουλη εχεις πες μου..ωριστε και η ολοσωμη. [Εικόνα: l1040408.jpg] αμα παρατιρεις καπια φυλλα εχουν γαμιθει και κιτανε πανω..αφτα ειναι τελιως ξεραμενα
Απάντηση
gscopolamine να σε ρωτησω , του εχεις κανει κορφολογημα; του εχεις δημιουργησει εσυ παρα πανω κορυφες απ οτι ειχε για να παπαδιασει περισσοτερο??
Απάντηση
αδερφέ το προβλημά σου δεν λύνεται. είναι αρκετά αργά τώρα, έχει χάσει πολλά φυλλα. άστο να τελειώσει χωρίς πολλά-πολλά και ό,τι πάρεις...
τι λιπάσματα έχεις;
SkullnBones
Απάντηση
φιλε μου το φυτο εχει μεινει "φαλακρο" πως περιμενεις να κανει φωτοσυνθεση? να υποθεσω οτι εσυ εκοψες τα φυλλα?
Απάντηση
bocanegra μονο τα κατω φυλλα εκοψα τα ιπολυπα απλα πεθαναν.luke shapiro τωρα ετσι και αλλιως αφτο θα κανω απλα καταλαβα οτι μπορει να εχει calcium def. και θα κανω οτι μπορω μεχρι να τελειωσει.τωρα απλα εκανα flush 2 φορες γιατι και βλεπουμε.εκανα post το προβλημα μου και στο 420 magazine και μπορω να πω ειχα πολυ παραπανω βοηθεια απο τ κοσμο εκει:p και εμαθα καπια πραγματα απο εκει.jah_brain του εχω κανει κορφολογημα 1 φορα το υπολοιπο εινα lst
Απάντηση
jah_brain επισεις για να σου εξηγισω πως εχω κανει μονο μια φορα ειναι κλονος απο φυτο που παλι ειχε βγαλει προβλημα στα φυλλα και ηταν ηδη στην ανθοφορια και γιαφτο εβγαλε τοσες κορυφες
Απάντηση
να σου πω και εγώ τι συμβαίνει και πώς θα το σώσεις .
παρε τους ανεμιστίρεσ απο εκει ,
τα έχει ξεράνει τα φύλλα ο πολύς αέρας , έπαθαν αφυδάτωση . κλείσε τον ένα ανεμιστήρα και τον άλλον βάλτον κάπου ψυλά να μην χτυπάει κατευθείαν το φυτό . χαμήλωσε και θερμοκρασία και ανέβασε και υγρασία . .
Απάντηση
από αφυδάτωση δεν νομίζω να είναι, δεν φαίνονται μαζεμένα τα φύλλα.
έλλειψη ca γιατί να είναι? αν ποτίζεις με νερό βρύσης λίγο δύσκολο μου φαίνεται.

πάντως, αν ειδικά έχει μπλέξει με τα λιπάσματα, πολύ δύσκολο να καταλάβεις ποιο ακριβώς στοιχείο σου κάνει τη ζημιά. επειδή μπορεί να είναι η περίσσεια ενός άλλου στοιχείου που κλειδώνει το στοιχείο και δεν μπορεί το φυτό να το πάρει. η και από λάθος ph.
Απάντηση
άβυσσος!
και δεν έχουμε και καμία πληροφορία για την καλλιέργεια!
άντε μετά να εξηγήσεις στον μαν τι παίζει, που μας την λέει κιόλας...;-p

να μας πει τι αποκόμισε αυτός, μπας και μάθουμε κι εμείς...
SkullnBones
Απάντηση
xasiklis απο αμφιδατωσι ουτε εγω νωμιζα να ειναι αλλα θα το δοκιμασω και αφτο...antibbnos βασικα το ph μου ειναι 6.6-7 γιαφτο θα δοκιμασω αφτο που μου ιπε ο xasiklis επεισης οσο παει και χεροτερευει μαζεβοντε και τα φυλλα αρα θα βασιστω για λιγο στην βοηθεια του.luke shapiro συμβουλες ζητησα απο γενικες γνωσεις. αφτο για το 420 magazine forum το ειπα επειδη πηγα και ειδα ποσα ατομα να μου εχουν κανει ποστ πλυροφοριες απο διαφορα σιτε και ερχομαι εδω και βλεπω "αδερφέ το προβλημά σου δεν λύνεται"το οτι θα το αφισω να βγαλει οτι θα βγαλει ειναι δεδομενο θες να σου πω και ευχαριστω?:p.νταξ.. συγνωμη αν προσβληθικες αλλα εγω ειπα να το ποσταρω και απο εκει και περα δωκιμαζω του καθενως την συμβουλη.να το βοηθισω να καλυτερεψει θελω οχι να το αφισω και να πα να γαμιθει
Απάντηση
έλα, δεν προσβλήθηκα, απλά έχω χάσει κι εγώ μπόλικα φυτά και σου είπα την αλήθεια. όπως και ο bocanegra!
εσύ δε λες να το δεχτείς. και δε σου είπα να το γαμήσεις το φυτό, αλλά βελτίωση μην περιμένεις...
γενικές γνώσεις αφου θέλεις, να σου δώσουμε πολλές...

κι επίσης ρε φίλε συνεχίζεις να μη μας λες τίποτα για την καλλιέργεια. με αυτά τα δεδομένα σου απαντησαν και στο αλλο σαιτ;
θέλω να ξέρω τι σου απάντησαν σαν λύση και συνεχίζεις να περιμένεις βοήθεια απο εδώ. μάλλον τίποτα δεν σου ειπαν κι εκει...
δηλαδή εμείς τα δαχτυλά μας θα μυρίσουμε; απόσο διάβασα το φυτό είναι κλώνος. η προηγούμενη καλλιέργεια πως πήγε;
θα έπρεπε να έχεις σημειώσεις και αυτό να πάει καλύτερα. εσύ είσαι σε θέση να εντοπίσεις τα λάθη σου;

αν θες να κάνεις κάτι για το φυτό σου και για σενα γράψε μας τουλαχιστον μερικά πράγματα, στρώσου στο διάβασμα αν θέλεις γνώσεις και σταμάτα να μας την λες. έχουμε κάνει πολλά φυτά και έχουμε βοηθήσει πολύ κόσμο για να μας την λένε άτομα που το μόνο που τους νοιάζει είναι να σώσουν το φυτό τους και μετά να φεύγουν. λίγο ωριμότητα...
τι χώμα έχεις και σε ποσα λίτρα γλάστρα;
τι νερό ποτίζεις, τι λιπάσματα ρίχνεις και πόσο. ποιο ph μετράς, του νερού ή του χώματος;

μακάρι να ήταν έυκολα τα πραγματα και με ένα κουμπάκι να λύνόντουσαν όλα τα προβλήματα.
το χωμα είναι το πιο δύσκολο υπόστρωμα και οι ζημιές που προκαλεί είναι μη αναστρεψιμες και γι αυτό σου μιλάω απόλυτα.
SkullnBones
Απάντηση
αφου το 3ερω οτι θα το αφισω και οτι βγαλει και δεν απαιτω λυση. αμα δεν το δεχομουν τοτε θα εδεινα παραπανω πλυροφοριες θα σασ ελεγα εκανα αφτο αφτο και αφτο παρτε και λυστε το. απο την στιγμη που δεν απαιτω λυση εψαξα καπια πραγματα και εμαθα καπια πραγματα.ζητισα απλες γενικες συμβουλες.μου λες οτι δεν προσβληθικες κατα τα αλλα προσπαθεις για καποιο λογο να μου πεις τι ειδους ανθρωπος ειμαι. απο την στιγμη που δεν δινω αρκετεσ πληροφοριες και επειδι δεν απαιτω λυση πωσ γινεται να ειμε απο αφτους που με νοιαζει μονο το φυτο μου και σας την λεω?στο αλλο σαιτ μου ειπαν καπια πραγματα εκινη την στιγμη με τα ιδια δεδομενα μου απαντησαν αλλα εδωσα και αλλες πληροφοριες μετα.ψαχτικα και εγω, διαβασα και για αφτο τ λογο δεν απαιτω λυση.ευχαριστω ολοι για την βοηθεια σας και luke shapiro δεν σου την ειπα απο την στιγμη που σου ειπα συγνωμη δεν καταλαβαινω για ποιο λογο εξακολουθεις να τονιζεις οτι σου την λεω νταξι δεν βρισκω λογο μια συγκριση ειδουσ πλακας να την δεχτεις προσβλητικα.και για να σου δωσω τ λογο που εδωσα μονο εκει παραπανω πληροφοριεσ..ηταν καθαρα και μονο επειδι προλαβα να τα βαλλω μονο εκει και εδω η σιζιτιση πηγε αλλιως.
Απάντηση
δεν θέλω να το συνεχίσω και δεν θέλω να τονίσω τι άνρωπος είσαι, δε με νοιάζει. φάνηκες αγενής χωρίς να μας πεις τίποτα και με ενοχλησε. δεν προσβλήθηκα. αν είχα προσβληθεί δεν θα ασχολιόμουν...
πέφτεις σε αντιφάσεις και εξαρχής εσύ ενοχλήθηκες με την απαντηση μου γιατί δεν σου έκανε, ενώ δεν ζητούσες λύση απ' όσο λες.
δεν σε καταλαβαίνω. όλα τα παιδιά που έχουν απορίες πρώτα μας λένε πληροφορίες για την καλλιέργειά τους. είναι το πρώτο πράγμα και λες δικαιολογίες...
τεσπα, καλή τύχη με το φυτό.
αν ποτέ πραγματικά χρειαστείς κάτι συγκεκριμένο πέρα απο συζήτηση να χαμε να λέγαμε και βρεις τα κίνητρα για να έχεις υγειή φυτά έδω είμαστε.
SkullnBones
Απάντηση
τωρα που σου ξεκαθαρισα οτι δεν τραβαω κανενα ζορι να σας πω τις πληροφοριες.το φυτο αφτο ειναι κλονος απο ενα φυτο το οποιο εβγαλε παλι στην ανθοφορια προβλημα στα φυλλα και εβγαλε ελαχιστο παπα.τα φυλλα κιταζαν προς τα κατω δηλαδη επεφταν στην ακρη μονο στην ακρη ομως.εγω πεισμωσα και ειπα θα βγαλω κλονο και θα κανω κατι ορεο αφτη τη φορα.καλα μαγκες το φυτο αφτο ηταν ενος φιλου που ιξερε εναν φιλο που ιξερε εναν φιλο και παει λεγοντας και ο τυπας ειχε βαλει μισο τσιμεντοχωμα μισο κανονικο ουτε lst ουτε κοροφολογημα τιποτα ετσι παρατημενο το ειχε και το πηρα εγω και το εβαλα σε closet grow.το δωματιο ειχε πολυ υγρασια το χωμα δεν στεγνωνε εβαζα μονο νερο και ειχα cfl φωτα.προφανως με ολη αφτην τη κατασταση βγηκε για τον πουτσο και γιαφτο εβγαλα κλονο απο αφτο.πηρα ενα hps 240αρι εναν αφυγραντηρα επειδη ειχε 80%+ υγρασια το δωματιο και πηρα και λιπασματα. http://www.420magazine.com/forums/indoor...-most.html το τεστ 5.αφτα ειναι τα λυπασματα.εβαλα απλο χωμα που βρισκεις παντου δεν θυμαμαι ονομασια αμα τηανε απαρετιτο θα κιταξω και σας πω αβριο.πηρα και ph meter και το ph που λεω οτι ειναι 6.6-7 ειναι το νερο που τρεχει απο κατω οταν κανεις flush με νερο τησ βρισης που το ph ειναι 7+.τα ανοητα λαθει που πιστεβω οτι εκανα..ποτισα με λιπασματα χωρισ να ποτιζω νερο πριν και μετα απο τα λιπασματα.αφτα.
Απάντηση
ρε φιλε δεν ενοχλιθηκα απλα ιθελα παραπανω σιβουλες και θα σινεχιζα με τισ πληροφοριες τεσπα.κακη συνενοηση εγινε ...
Απάντηση
είσαι πεισματάρης τουλάχιστον...
τώρα είμαστε σε καλο δρόμο. αν και τα έριξα μια βιαστική ματιά και δεν μου φαίνεται κάτι πολύ ύποπτο, δώσε μου λίγο χρόνο σε παρακαλώ να τα δω καλύτερα και θα σου έχω έτοιμή την γνώμη μου αυριο που θα ξαναμπείς. Smile
SkullnBones
Απάντηση
και να σου πω και πωσ σινεχιζουν να γινονται τα φυλλα.μαζεβονται προς τα πανω σαν να δημιουργουν μπουκλες και ξερενωνται εχουν σταματισει πρωτα να κιτρινιζουν πεζει πιο πολυ αφτο το καφετι χρωμα πανω στα φυλλα θα ξαναβαλλω φοτογραφια να δεις πως εχει γινει θα παθεις πλακα.εφτυχως τα παπαδακια δεν πεθαινουν ακομα τουλαχιστον.ευχαριστω για την βοιθεια.
Smile
Απάντηση
άσχετο με το τοπικ..

αλλα τα τεστ που χει κάνει ο τύπος στο 420 έξω, είναι απ τα καλύτερα τεστ/συγκριτικά λιπασμάτων που χω πετύχει.. πολύ σωστός ο τυπάς
Απάντηση
αυτο που έχει το φυτό σου είναι κλασική έλλειψη ασβεστίου και διαταραχές απορρόφησης.
οι αιτίες μπορεί να είναι κανα 2-3. το θέμα είναι τι.
πολύ κακό χώμα, με κακής ποιότητας τύρφη που το ph της έγινε όξινο με το πέρασμο των εδβομάδων. αφού μου λες ότι τα απόνερα έχουν λογικό ph όμως. όταν μετράς απόνερα θα ρίχνεις για μισή ώρα με διαλλείματα σιγά σιγά το νερό που πρέπει, για να μείνει μέσα στο χώμα για λίγο, πριν τρέξει απο κάτω, για να εχεις ακριβείς μετρήσεις. και πιάσε το πρώτο νερό που θα βγει.
πολύ κακή χρήση λιπασμάτων και ποτίσματος. αυτό είναι πολύ πιθανο απο αυτά που μας είπες!
για να κάηκε έτσι απο λιπάσματα θα πρέπει να τα έριξες κατευθείαν απο το μπουκαλάκι. είπαμε να το παρακάνεις αλλα δεν νομίζω να είναι αυτο.
τα λιπάσματα που διάλλεξες είναι σύνθετα λιπάσματα και θέλουν εμπειρία. έπρεπε να ξεκινήσεις με κάτι πιο απλό. να προτιμάς να ρίχνεις λίπασμα μια φορά την βδομάδα και όχι συνέχεια. το λίπασμα εννοείται πως το μπερδεύεις με το νερό. δεν θέλει σκέτο νερό πριν και μετα το διάλυμα με το λίπασμα. αυτό που έγραψες δεν ισχύει.
μια φορά την βδομάδα το νεράκι σου με το λίπασμα να τρέξει και λίγο απο κάτω. αυτό, τίποτα αλλο. τις υπόλοιπες μέρες όταν στεγνώνει μόνο νερό με μέτρο!!!!
να υποθέσω ότι είδες κιτρινίλες και έριξες πολλά λιπάσματα για να πρασινίσει; καπου το έγραψες νομίζω..
πόσο λίπασμα ρίχνεις στο λίτρο νερο; στην ανάπτυξη τα φύλλα ήταν πράσινα εντελώς; καμια φώτο έχεις;
πέρα απο τα λιπάσματα που μάλλον δεν πήγε καλα και που θα πρεπει να το μελετήσεις κάπως, θεωρώ πως το χώμα σου έχει το πρόβλημα.
κάνε ακόμα μια γύρα καλές μετρήσεις του ph στο νερό ποτίσματος με και χωρίς λιπάσματα και στα απόνερα και ξαναπες μας και μετά μη ρίχνεις πολύ νερό. πότιζε νορμάλ.
συνέχισε να τους δίνει ελάχιστο λίπασμα στο νερό και όπως πρέπει...
δώσε έμφαση στα μπουκάλια του λιπάσματος που έχουν τα μικροστοιχεία για τώρα, δηλαδή sensi grow b και sensi bloom b.
μην τους δίνεις βαρύ npk
μην περιμένεις πολλά τώρα, το είπαμε αυτό...
SkullnBones
Απάντηση
τι θερμοκρασίες έχεις και τι υγρασία τώρα ? εγώ ακόμα στους ανεμιστήρες έμεινα
Απάντηση
ναι το ξερω ειναι πολυ ψαγμενος ο τυπας
Απάντηση
xasikliks εβαλα τον ενα ανεμηστιρα διπλα στο φως και τον αλλο ε3ω απο το closet να φυσαει μεσα κρυο αερα και την υγρασια την πηγα απο 45-50% στα 60-65%
Απάντηση
luke shapiro.εετσσιι ιδες:d?το ειπα calcium def.νταξ ρε δεν ιμε τοσο μαλακας να βαλω λυπασμα απο το μπουκαλακι:pδεν εβαλα ποτε κατεθειαν απο το μπουκαλακι και το να βαζεισ νερο πριν και μετα εννοουσα να το ταιζεις μια με λιπασμα μετα νερο και μετα παλι με λυπασμα (οταν ξερενεται το χωμα) ετσι δεν πρεπει να γινει?εννω εγω το λαθος μου πιστεβα οτι ηταν να ταισω λιπασμα μετα απο λιπασμα και οταν λεω "λιπασμα" ενωω νερο με λιπασμα ανακατεμμενο χp.αλλα και παλι πιστεβω οτι εβαζα πολυ γιατι εβαζα 1/2 tsp σε 1 λιτρο και θα το κανω 1/2 tsp στα 1.5 λιτρα.τωρα δηλαδη να δωσω μονο sensi grow+bloom part b?
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)