Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Συμβουλές Ιντερνετικής Ανωνυμίας
(01-18-2017, 05:16 PM)CasaBonita Έγραψε: ρε αολιαν μπορεί η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος σαν τμήμα να μην ασχολείται με ναρκωτικά, αλλά τμήμα δίωξης ναρκωτικών υπάρχει και οι υπηρεσίες δύναται και να συνεργαστούν άμα λάχει.
Nαι.Συνεργασία του τύπου : σε σταμάτησε ο τροχονόμος με το τσιγαριλίκι στο στόμα .
Ε,λοιπόν τότε θα δώσει σήμα να έρθει η Δίωξη .

(01-18-2017, 05:16 PM)CasaBonita Έγραψε: όπως είχε πει και κάποιο αλλού παλικάρι που δε θυμάμαι τώρα το nickname του μπορεί να τους καπνίσει μια μέρα να "εξαρθρώσουν διαδικτυακές σπείρες καλλιέργειας ινδικής κάνναβης" ..έτσι επειδή τους καύλωσε η για να δικαιολογήσουν κάποια κονδύλια η για επικοινωνιακούς και πολιτικούς λόγους. Τι πιο εύκολο ?
Η αγάπη άργησε κάτι χρόνια .Πολύ αργά πλέον για κάτι τέτοιο.
Πιο εύκολο και πιθανό να σε κεράσει ο ΕΤ κανά τσιγάρο.
Αυτό δεν έγινε σε τριτοκοσμικά κράτη όπου η καλλιέργεια,
κατοχή & διακίνηση επισύρουν μέχρι και τη θανατική ποινή .

(01-18-2017, 05:16 PM)CasaBonita Έγραψε: Εδω βλεπουμε να κινητοποιούνται μηχανισμοί και να φιγουράρουν επικεφαλίδες στις ειδήσεις "ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ!" ..μπαίνω να διαβάσω το άρθρο και είχαν πιάσει 350γρ "ακατέργαστης κάνναβης" και δυο αεροβόλα και ενα σπαθί σαμουραί...ρε αεροβόλα σου λεω και ο τίτλος της είδησης έγραφε ΟΠΛΑ και πήγαινε το μυαλό σου σε κιλά ηρωίνης και καλάσνικοφ.
" Βάση του νόμου " τα 350γρ "ακατέργαστης κάνναβης" ο Τύπος έχει κάθε δικαίωμα να τα
ονοματίσει ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ και όχι "αποσπάσματα ευφορικού βοτάνου " ή " παράνομα αντι-καρκινικά φυτικά σκευάσματα " .
Όπως επίσης  " βάση του νόμου " τα αεροβόλα πιστόλια και τυφέκια καθώς και κάθε ξιφίδιο ή ξίφος /σπάθα ,
ο Τύπος έχει κάθε δικαίωμα να τα ονοματίσει ΟΠΛΑ και όχι "αθλητικό εξοπλισμό" ή "παιδικά παιχνίδια ".
Ω εσύ μέγα άστρο! Ποιά θα'ταν η ευτυχία σου ,αν δεν είχες αυτούς που φωτίζεις !

Απάντηση

ads by gr420info

φίλε αεολιαν στα φώτα μπορεί να είσαι αυθεντία, εδώ όμως είσαι φάουλ.
Αν πάρει μπρος το καφκικό ελληνικό κράτος μάλλον δεν ξέρεις ή πιο πιθανό δε θέλεις να πιστέψεις πόσο βαθιά μπορεί να σε χώσει και να πας χαμένος για κάτι που μπορεί εσύ να θεωρείς δικαίωμά σου αλλά νομικά παραμένει αδίκημα.
Αντί να ειρωνεύεστε οι διαχειριστές του φόρουμ τα μέλη που αισθάνονται μια ανασφάλεια, θα έπρεπε να καθησυχάζετε τους χρήστες ότι έχετε πάρει όσα μέτρα είναι εφικτό για την ανωνυμία και την διαφύλαξη του απορρήτου.
Να κάνουμε πλακίτσα για τα κορφολογήματα και για τις κινεζιές είναι ωραίο και ανώδυνο, αλλά σε τέτοια θέματα η ελαφρότητα απ'τη μεριά σας προκαλεί πανικό, δεν χαλαρώνει.
Τα φούμαρα περί ευφορικών αποσπασμάτων και αντικαρκινικών σκευασμάτων περνάνε στο κολοράντο, δυστυχώς όχι στην ελλάδα.
Εδώ μπαίνουμε όλοι με αποκλειστικά δική μας ευθύνη, έστω για τους τύπους θα έπρεπε να είστε σοβαροί σ'αυτά τα ζητήματα και όταν κάποιος προβάλει τις ανησυχίες του, να παραθέτετε από τι μπορείτε να τον προστατεύσετε εδώ μέσα και από τι όχι.
Η πραγματικότητα είναι αυτό που είναι, όχι αυτό που θα θέλαμε να είναι. Και δεν θα πέσουμε όλοι σε ξάδερφο δικαστή από τη λάρισσα αν γίνει το κακό.
grow with the flow
Απάντηση
Η πραγματικότητα είναι ότι κοντά 10 χρόνια τώρα αυτή η κοινότητα δεν έχει κινδυνεύσει από τέτοια πράγματα και κάτω από πολύ χειρότερες συνθήκες μάλιστα.

Είναι θέμα εξοικίωσης βασικά και εν μέρει θέλει και λίγο στομάχι στην αρχή.
Πάντως για τους παλιούς είναι πραγματικά βαρετή αυτή η συζήτηση!
SkullnBones
Απάντηση
(01-18-2017, 05:49 PM)deefun Έγραψε: φίλε αεολιαν στα φώτα μπορεί να είσαι αυθεντία, εδώ όμως είσαι φάουλ.
Αν πάρει μπρος το καφκικό ελληνικό κράτος μάλλον δεν ξέρεις ή πιο πιθανό δε θέλεις να πιστέψεις πόσο βαθιά μπορεί να σε χώσει και να πας χαμένος για κάτι που μπορεί εσύ να θεωρείς δικαίωμά σου αλλά νομικά παραμένει αδίκημα.
Αντί να ειρωνεύεστε οι διαχειριστές του φόρουμ τα μέλη που αισθάνονται μια ανασφάλεια, θα έπρεπε να καθησυχάζετε τους χρήστες ότι έχετε πάρει όσα μέτρα είναι εφικτό για την ανωνυμία και την διαφύλαξη του απορρήτου.
Να κάνουμε πλακίτσα για τα κορφολογήματα και για τις κινεζιές είναι ωραίο και ανώδυνο, αλλά σε τέτοια θέματα η ελαφρότητα απ'τη μεριά σας προκαλεί πανικό, δεν χαλαρώνει.
Τα φούμαρα περί ευφορικών αποσπασμάτων και αντικαρκινικών σκευασμάτων περνάνε στο κολοράντο, δυστυχώς όχι στην ελλάδα.
Εδώ μπαίνουμε όλοι με αποκλειστικά δική μας ευθύνη, έστω για τους τύπους θα έπρεπε να είστε σοβαροί σ'αυτά τα ζητήματα και όταν κάποιος προβάλει τις ανησυχίες του, να παραθέτετε από τι μπορείτε να τον προστατεύσετε εδώ μέσα και από τι όχι.
Η πραγματικότητα είναι αυτό που είναι, όχι αυτό που θα θέλαμε να είναι. Και δεν θα πέσουμε όλοι σε ξάδερφο δικαστή από τη λάρισσα αν γίνει το κακό.

Αγαπητέ μου αν κάποιος είναι "foul" πολύ φοβάμαι πως είσαι εσύ και όχι εγώ.
Το γνωρίζω πολύ καλά -ναι και αυτό -το θέμα σε σημείο που δεν φαντάζεσαι .
Θα σου αναφέρω μάλιστα πως κάποια στιγμή δικός μου άνθρωπος ανάρτησε πριν από δύο χρόνια,
φωτό στο φατσοβιβλίο από βίλα βορείων προαστίων τίγκα στο δέντρο.
Μάλιστα η φωτό είχε και πλήρη στοιχεία γεωγραφικών συντεταγμένων (GPS ).
Kοντά στα 5000 δενδρύλια ,με ακριβή τοποθεσία μάλιστα.
"Έτοιμη δουλειά " λέμε ,για παράσημα ,αύξηση μισθού και προαγωγή.
Ε,ακόμη περιμένει να έρθουν ...

Στο κάτω -κάτω της γραφής η ίδια η ζωή είναι ρίσκο.
Η ασφάλεια ή ελευθερία.
Αν επιζητείς την ασφάλεια δεν χρειάζεται να σου πει κανένας τί να κάνεις .
Σκάβεις μια τρύπα στη γης και χώνεσαι μέσα.
Αλλιώς αναλαμβάνεις υπεύθυνα τα όποια ρίσκα.
Δεν ζητάς και τα ρέστα από αυτούς που σου δώσανε το υπόβαθρο να αισθάνεσαι
και να εκφράζεσαι ελεύθερα.
Πέρα από παράνοια ,είναι και αχαριστία.

"Όποιος φοβάται,το βουλώνει και πέφτει και κοιμάται " ,λένε στο χωριό μου.

Απάντηση
μιλάς για άλλα site εξωτερικού που υπήρχε και ελληνική εκπροσώπηση ? είχε 50 νοματαίους να γράφουν στα ελληνικά για τα grow τους κάθε μέρα και να ποστέρουν ημερολόγια με φωτογραφίες από το σπίτι τους?
εγώ σου λέω η κοινότητα την γλίτωνε γιατί το 97% των μπάτσων δεν ξέρει αγγλικά και που να τρέχεις τώρα με έγγραφα στο εξωτερικό και μεταφράσεις να κηνυγήσεις τον σταρνταστ... τώρα που είναι όλα στα ελληνικά και το κάθε παιδάκι που πρωτομπαίνει στη δίωξη, είτε ηλ.εγκλήματος, είτε ναρκωτικών κυρίως. του μπει στο μυαλό να βγάλει ένα λαβράκι από εδώ μέσα για να πάρει προαγωγή, ή μετάθεση σε καλύτερη θέση ή οτιδήποτε, ποιος σου λέει ότι δεν υπάρχουν τσακαλάκια στο hacking εκεί μέσα με φιλοδοξία να μας πάρει όλους τους άπλυτους εδώ μεσα τους χασικλίδες απ'τον κώλο και να αφήσει ιστορία στην υπηρεσία του;
grow with the flow
Απάντηση
(01-18-2017, 06:06 PM)aeolian Έγραψε: φωτό στο φατσοβιβλίο από βίλα βορείων προαστίων

Αν επιζητείς την ασφάλεια δεν χρειάζεται να σου πει κανένας τί να κάνεις .

Αλλιώς αναλαμβάνεις υπεύθυνα τα όποια ρίσκα.

δε ξέρω τι κάνουν στα βόρεια προάστια και τι χρήμα έχουν και τι συμφωνίες έχουν με τον διοικητή της εκάλης οι φίλοι σου, εγώ είμαι λαϊκό παιδί και οι μπάτσοι και οι βουτυροχλεχλέδες που τους πληρώνει εγγυήσεις ο τατι δεν είναι του συναφιού μου

δεν επιζήτησα καμια ασφάλεια, επιζήτησα σοβαρότητα και όχι ειρωνίες σε σοβαρά θέματα. Είπα να παραθέσετε τι κάνετε, αν κάνετε κάτι για την διαφύλαξη του απορρήτου και μέχρι εκεί. τίποτα άλλο

τα έχω αναλάβει υπεύθυνα τα ρίσκα αλλά αρχίζω να πιστεύω ότι δεν αξίζει τον κόπο, αν απ'την άλλη μεριά υπάρχει αυτή η αντιμετώπιση.
grow with the flow
Απάντηση
(01-18-2017, 06:09 PM)deefun Έγραψε: μιλάς για άλλα site εξωτερικού που υπήρχε και ελληνική εκπροσώπηση ? είχε 50 νοματαίους να γράφουν στα ελληνικά για τα grow τους κάθε μέρα και να ποστέρουν ημερολόγια με φωτογραφίες από το σπίτι τους?
Όχι αδερφέ,Ο Λιουκ αναφέρεται σε παλαιότερα ΕΛΛΗΝΙΚΑ φορα .
Στα οποία δε γράφαμε με γκρικγκλισ -όπως γίνεται σε αντίστοιχο ξένο φορουμ με " ελληνική κοινότητα".

(01-18-2017, 06:09 PM)deefun Έγραψε: εγώ σου λέω η κοινότητα την γλίτωνε γιατί το 97% των μπάτσων δεν ξέρει αγγλικά και που να τρέχεις τώρα με έγγραφα στο εξωτερικό και μεταφράσεις να κηνυγήσεις τον σταρνταστ...
Μάλλον δεν κατέχεις και πολλά περί του θέματος ,έτσι;
Οι αξιωματικοί της ΕΑ δεν είναι "χωροφύλακες -πρώην-τσοπαναραίοι "
Είναι -επί το πλείστον-  άτομα με αρκετά υψηλό επίπεδο μόρφωσης .
Μάλλον έχεις χάσει κάποια επεισόδια ,αδερφέ.

(01-18-2017, 06:09 PM)deefun Έγραψε: τώρα που είναι όλα στα ελληνικά και το κάθε παιδάκι που πρωτομπαίνει στη δίωξη, είτε ηλ.εγκλήματος, είτε ναρκωτικών κυρίως. του μπει στο μυαλό να βγάλει ένα λαβράκι από εδώ μέσα για να πάρει προαγωγή, ή μετάθεση σε καλύτερη θέση ή οτιδήποτε, ποιος σου λέει ότι δεν υπάρχουν τσακαλάκια στο hacking εκεί μέσα με φιλοδοξία να μας πάρει όλους τους άπλυτους εδώ μεσα τους χασικλίδες απ'τον κώλο και να αφήσει ιστορία στην υπηρεσία του;
Ναι ,έχει και τέτοιους .
Θα σου αναφέρω και ονόματα .
Στιβεν Σιγκαλ ,Τζακ Νορις ,Επιθεωρητής Καλαχαν και άλλοι ...

Συγνώμη για τον αστεϊσμό ,αλλά δεν φαίνεται να πολυκατέχεις
πως ακριβώς λειτουργεί το όλο "σύστημα" τους.
Δίχως την ανάλογη εντολή από το "κεφάλι" ,δε κουνιέται φύλλο.
Και τέτοιου είδους εντολές δεν δόθηκαν ποτέ,δε δίνονται και
ούτε πρόκειται να δοθούν.
Δυσανάλογα μεγάλο το "κόστος" ...
Wink

Απάντηση
οκ... σε πιστεύω.. δεν είμαι και πολύ της παράνοιας, αλλά δεν φοβάμαι το οργανωμένο κράτος, το τυχαίο και το από σπόντα φοβάμαι, όπως γίνονται όλα στη χώρα μας.
επέτρεψέ μου να ανησυχώ για το γεγονός ότι ξέρεις όχι από επαγγελματική φαντάζομαι υποχρέωση τι σόι είναι οι αξιωματικοί της αστυνομίας, εγώ επειδή λόγο επαγγέλματος συνεργάζομαι, πρόσφατα ήμουν στο γραφείο διοικητή τμήματος σε περιοχή που υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τα αποσπάσματα του ευφορικού βοτάνου και όχι μόνο.. η τηλεόραση στο γραφείο του έπαιζε μέγκα δυο ξένοι και το κινητό του βαρούσε σε ρινγκ τοουν βασίλης τερλέγκας. ήταν κάτι σαν καρικατούρα του διοικητή από τους δέκα μικρούς μήτσους.
Για το αν δίνονται εντολές, όταν δίνονται δε πιστεύω ότι ανακοινώνονται για να το μάθεις, ούτε παίζουν με τίτλους ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ για φτηνή τύπου esspresso χειραγώγηση της κάθε θείτσας, ούτε γράφονται λεπτομέρειες. Και αυτή θα είναι φαντάζομαι η επιχειρησιακή γραμμή των διοικητών που περιγράφεις παραπάνω ως αξιόλογα στελέχη της ΕΑ.
grow with the flow
Απάντηση
(01-18-2017, 07:07 PM)deefun Έγραψε: οκ... σε πιστεύω.. δεν είμαι και πολύ της παράνοιας, αλλά δεν φοβάμαι το οργανωμένο κράτος, το τυχαίο και το από σπόντα φοβάμαι, όπως γίνονται όλα στη χώρα μας.
επέτρεψέ μου να ανησυχώ για το γεγονός ότι ξέρεις όχι από επαγγελματική φαντάζομαι υποχρέωση τι σόι είναι οι αξιωματικοί της αστυνομίας, εγώ επειδή λόγο επαγγέλματος συνεργάζομαι, πρόσφατα ήμουν στο γραφείο διοικητή τμήματος σε περιοχή που υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τα αποσπάσματα του ευφορικού βοτάνου και όχι μόνο.. η τηλεόραση στο γραφείο του έπαιζε μέγκα δυο ξένοι και το κινητό του βαρούσε σε ρινγκ τοουν βασίλης τερλέγκας. ήταν κάτι σαν καρικατούρα του διοικητή από τους δέκα μικρούς μήτσους.
Για το αν δίνονται εντολές, όταν δίνονται δε πιστεύω ότι ανακοινώνονται για να το μάθεις, ούτε παίζουν με τίτλους ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ για φτηνή τύπου esspresso χειραγώγηση της κάθε θείτσας, ούτε γράφονται λεπτομέρειες. Και αυτή θα είναι φαντάζομαι η επιχειρησιακή γραμμή των διοικητών που περιγράφεις παραπάνω ως αξιόλογα στελέχη της ΕΑ.

Λοιπόν για να υπάρξει πιθανότητα κατάληξης του θέματος.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος παράνοιας.
Στο θέμα καλλιέργεια κάνναβης όσοι άτυχοι ήρθανε σε στενές επαφές τρίτου τύπου με τη
Δίωξη και το Νόμο περί ναρκωτικών ,δεν την "πατήσανε " από το διαδίκτυο.
99% από δική τους αμέλεια,ανευθυνότητα,βλακεία ή όπως θες πες το ..
1% επειδή και πλαστικά λουλούδια να αγοράσουν ,τη τρίτη μέρα τους μαραίνονται.
Τέτοια γκαντεμιά.

Τώρα πώς ξέρω τόσα ;
Μην αφήνεις τη φαντασία σου να καλπάζει ανεξέλεγκτη.
Η απάντηση είναι πάρα πολύ απλή .
Έχω παιδικούς φίλους και συγγενικά πρόσωπα με τις ανάλογες " επαγγελαμτικές θέσεις" ,
από όπου δύναμαι και γνωρίζω κάποιες παραπάνω "λεπτομέρειες " .

Σημασία έχει ,πως ακόμη και στην ακραία περίπτωση πλήρους ανυπαρξίας μέτρων ασφαλείας ,
από τη πλευρά των διαχειριστών του παρόντος φορουμ (προσωπικά δεν έχω ουδεμία σχέση με την όποιας μορφής διαχείριση του φορουμ ,επί της ευκαιρίας ) ,πάλι οι πιθανότητες να συμβεί "στραβή " σε οποιονδήποτε
,λόγω αναρτήσεων του με θέματα σχετικά με τη κάνναβη και τη καλλιέργεια της ,είναι απόλυτα μηδαμινές .

Στον κυβερνοχώρο ,το διωκόμενο έγκλημα έχει συγκεκριμένες μορφές .
Η αγαπημένη μας ασχολία ,δεν αποτελεί μία από αυτές.

Κανένας φόβος.Φτάνει πια με το φόβο.
Δε γίνεται να ζούμε μια τόσο σύντομη ζωή -και τόσο δύσκολη για πλείστους -και να είμαστε
συνάμα βουτηγμένοι στο φόβο.

Θυμήσου τα τελευταία λόγια ενός Κρητικού λεβέντη...
Τη κληρονομιά που άφησε πίσω του σε όλους εμάς τους ζωντανούς .
Και δεν είναι κουλτουριάρικες παπαριές .
Είναι λόγια άφταστης και συμπυκνωμένης σοφίας .

Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, είμαι λέφτερος .

Τόσο απλά.

Απάντηση
όλα υποκειμενικά είναι, όλοι έχουν από μια γνώμη και όσο και να το συζητάμε δεν επηρεάζουμε αν θα συμβεί το "κακό" η όχι. Ο σκοπός του νήματος είναι απλά να πονηρέψει τους λιγότερο σχετικούς με την τεχνολογία/internet χρήστες με κάποιες ρουτίνες που μπορούν να υιοθετήσουν και απλά να έχουν το κεφάλι τους λίγο πιο ήσυχο.

Αντί να εστιάσετε σε αυτό και να προσφέρετε ιδέες και λύσεις προσπαθείτε να επιβάλετε την δική σας οπτική της κατάστασης και στους άλλους. Ξαναδιαβάστε τον τίτλο του νήματος. Έχετε κάτι να συνεισφέρετε πάνω στο θέμα ?

Εγώ θα προσθέσω και άλλο ένα σημείο. Πέρα απο τις IP και τα TOR/VPN κλπ, πρέπει να προσέχουμε και τι αποκαλύπτουμε για τους εαυτούς μας σε ένα φόρουμ, έτσι όπως μας συνεπαίρνει η καθημερινή ασχολία και οι συζητήσεις ασυναίσθητα μπορεί να μας ξεφεύγουν στοιχεία για την τοποθεσία μας, τη δουλειά μας, τις ασχολίες μας κ.ο.κ.
Απάντηση
Ναι, μην ξεχνάτε πως όλοι γεννηθήκαμε νέοι και φοβισμένοι... και όχι μάγκες και στα μπάμπαλα μας! το τι γίνεται ο άλλος με τον καιρό είναι άλλο θέμα!
Όπως τα ίδια λέμε για τα λιπάσματα όταν κάποιος ρωτάει, τα νερά, τα φώτα, τα οξυγόνα και εγώ δεν ξέρω τι, οφείλει αυτός που γνωρίζει (χωρίς να είναι εκ της διαχειρίσεως) να λέει τα ίδια και τα ίδια όταν κάποιος που έχει κάνει εγγραφή πρόσφατα και ρωτάει για την ασφάλεια του, να παίρνεις τις απαντήσεις του όμορφα και ωραία... Αν δεν καταλαβαίνει ή για τους δικούς του λόγους δεν θέλει να μείνει στο φόρουμ είναι άλλο θέμα.
Είναι σα να ρωτήσει αύριο ένας μελλοντικός καλλιεργητής, τι γνώμη έχετε για τις cfl ρε παιδιά?
και να του πω...
Έλεος με τις cfl επιτέλους! Χίλιες φορές έχουμε πει ότι αυτές οι λάμπες δεν λένε και τίποτα!!!!
Και το παλικάρι θα το μπλοκάρω αλλά το πιο βασικό είναι ότι δεν έχει καμία γνώση! Καμία... γι αυτό ρωτάει! Για να μάθει και εγώ δεν ήξερα, όλοι...
Που αυτό (ιδίως ο NL) το κάνουν όλοι με πολύ αγάπη και συμπάθεια...
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
μόνο βελάκι που να αναβοσβήνει πάνω από το κεφάλι μου δεν έχω βάλει .σκέφτομαι να βάλω και φωτογραφία μου πλέον στην θέση της μαϊμούς ,
με ξέρουν και που είμαι και ποιος είμαι .
((εγώ , ακόμα λίγο θέλω για να με γνωρίσω ,)).

δύο τινά συμβαίνουν .

α) ή είμαι μπάτσος της μυστικής υπηρεσίας ( κρυφός πράκτορας ( ή κάτι τέτοιο ))
β) η είμαι ανεύθυνος , χωρίς υποχρεώσεις , που στην χειρότερη θα έχω τσάμπα ζέστη και φαγητό .

Υ.Γ.εάν κανένας συνάδελφος μου μου χαλάσει την δουλειά την γάμησε .

εάν φοβόμουν , θα είχα μπρόκολα . ή ορχιδέες όπως έχουν κάποιοι .
Απάντηση
Να το πω αλλιώς.

Δεν είμαστε σημαντικοί να ασχοληθεί κανένας μαζί μας.

Αυτό. Αν τώρα κάποιος την έχει ακούσει και νομίζει ότι θα του την πέσουν δεν ξέρω κι εγώ τι, να κόψει τις μαλακίες που βλέπει στην τηλεόραση/υπολογιστή βασικά.
Απάντηση
(01-18-2017, 08:51 PM)Blues Έγραψε: Να το πω αλλιώς.

Δεν είμαστε σημαντικοί να ασχοληθεί κανένας μαζί μας.
Αυτό ήταν το ποιο σοφό που διάβασα.
Απάντηση
Να μιλήσει και ένας νέος να πει την γνώμη του.

Για εμένα ο CasaBonita και ο nimas  έχουν πει τα πιο σωστά πράγματα..  το πρωί είπα αντίο γιατί οι απαντήσεις που διάβαζα δεν με καλύπτουν. Ναι είμαι χέστης και κανείς δεν μπορεί να κάνει τίποτα για αυτό. Αποφάσισα να κάνω καλλιέργεια για να μην τραβιέμαι στους δρόμους και τα νταλαβέρια.  Με έχουν μαζέψει μια φορά πριν 15  χρόνια και την σκαπούλαρα από θαύμα, Θα έχανα την δουλειά μου, δεν θα ήθελα να το ξαναπεράσω.
Το ξαναγράφω, είμαι άσχετος με την ασφάλεια στο ίντερνετ, φανταστείτε ότι αυτή την στιγμή μπαίνω από TOR και παράλληλα από ένα free trial VPN.
Και όπως πολύ σωστά ειπώθηκε θα ήθελα πληροφορίες για το πως να κινούμαι με ασφάλεια και φυσικά δεν με καλύπτει το γεγονός ότι κάποιος μπαίνει μπροστά όπως ο xasikliks, ούτε το γεγονός ότι δεν είμαστε σημαντικοί όπως λέει ο Blues... χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν περίμενα άλλες απαντήσεις από ανθρώπους που κάνουν δουλειά εδώ μέσα.

Υ.Γ nimas Το ξέρω ότι δεν αναφερόσουν σε εμένα.
Απάντηση
Πάντως για να λέω και του στραβού το δίκιο τα παιδιά έχουν ένα δίκιο! Ούτε ο κουμπάρος μου δεν ξέρει ότι καλλιεργώ/ούσα και μπαίνω χωρίς καμία ασφάλεια εδώ και 14 σχεδόν μήνες. Ούτε καν από το ανώνυμο Tongue
Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση...
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
NL αυτό έχει ανάγκη ένας νέος, να καταλάβει αυτά που εσύ κατάλαβες και να μάθει να φυλάγεται.
Πίστεψέ με  ό,τι  φωτογραφίες  ανέβασα, τις ανέβασα μόνο και μόνο για εσάς, με φόβο, για να μην νομίζετε ότι είμαι κανένας ρουφιάνος. Το πρωί είχα ανοίξει και το νήμα που σου έλεγα εχθές με το πρόβλημα και το έσβησα...σκεπτόμενος ότι καλύτερα να μην ποιώ και ας χαλάσει το φυτό από το να συμβεί καμιά στραβή.  
Τες πα.. Ελπίζω να καταλαβαίνετε την ψυχολογία μου.
Απάντηση
Ναι ρε φίλε... Γιατί τι νομίζεις ότι όλοι άνετοι και κουλ? Γι αυτό όλοι έχουν νικ και άβαταρ. Ξέρεις τι φρίκες τράβηξα στην αρχή και εγώ, 10 φορές ήθελα να κλείσω τον λογαριασμό. Να σου πω την αλήθεια για μένα? Δεν έχω παρέες που την πίνουν (ξυδάκιδες η παρέα μου) και περισσότερο παρέα είναι εδώ! Για μένα τουλάχιστον...
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
Τι να σου πω... δεν βλέπω και κανέναν να φοβάται. Ούτε και εγώ έχω παρέες που πίνουν, μόνο ο κουμπάρος μου, μόνο με αυτόν πίνω. Γιαυτό και θα ήθελα να γνωρίσω κόσμο όπως γράφω σε άλλο νήμα. Μην νομίζεις ότι είμαι κανένας πιτσιρίκος, έχω καβατζώσει τα 45. Αν ήμουν πιτσιρικάς δεν θα φοβόμουν γιατί θα ήξερα πως λειτουργεί η ιντερνετική ασφάλεια και θα ήξερα πως να καλυφθώ... Όταν μπήκα εδώ μέσα για πρώτη φορά μπήκα από chrome χωρίς καμιά ασφάλεια ... και στην συνέχεια άρχισα να παίρνω τα μέτρα μου.
Οι συμβουλές από αυτούς που γνωρίζουν το θέμα της ασφάλειας για εμένα θα ήταν πιο χρήσιμες από το να μου λένε ότι δεν τρέχει τίποτα.
Απάντηση
(01-18-2017, 06:14 PM)NLfanatic Έγραψε: Κατανοητή η παράνοια για ένα νέο μέλος του Forum, όλοι το περάσαμε λίγο-πολύ.

Άλλο πράγμα όμως το να έχεις στην αρχή έναν φόβο και άλλο πράγμα να νομίζεις πως για μια φωτογραφία θα μπουκάρουν στο σπίτι σου απο ελικόπτερα και θα σου σπάσουν την πόρτα με πολιορκιτικο κριό λες και είσαι ο Al-Capone.

Το Forum έχει SSL, ορίστε και φωτογραφία:
[Εικόνα: emozFNK.jpg]

Απο εκεί και πέρα, ο καθένας πράττει όπως καταλαβαίνει.
Όπως ειπώθηκε πιο πάνω, αν ΔΕΝ πουλάς, ΔΕΝ βρωμάς και ΔΕΝ μιλάς τότε δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι τίποτα και κανέναν.

Θα ήμουν υπόχρεος αν μου εξηγούσες τι είναι αυτό μιας και παρέθεσες το πιο πάνω.

[Εικόνα: image.png]
Απάντηση
έχει ναι απλά χτυπάει το error μάλλον επειδή κάποιες φωτογραφίες είναι σε άλλο server...μικρό το κακό.
μαμμρα μπαίνε με το tor η το vpn σου και μην αγχώνεσαι. Εγώ στο 1ο ποστ γράφω και λίγο θεωρητικά, είναι "τραβηγμένες" προφυλάξεις.
Απάντηση
Casa μην απολογείσαι. Πολύ καλά κάνεις και τα γράφεις τραβηγμένα, δεν είναι κακό, ισα ίσα το αντίθετο. Και πριν το συγκεκριμένο νήμα φοβόμουν. Καλύτερα να το αναλύσουμε παρά να το αφήσουμε να περάσει έτσι. Τουλάχιστον θα μάθω μερικά πράγματα παραπάνω, αν δεν το συζητήσω δεν θα μάθω τίποτα και θα μείνω με τον φόβο.
Απάντηση
(01-19-2017, 12:51 AM)NLfanatic Έγραψε: Όταν ανεβάζεις φωτογραφίες μέσω του Forum, αυτές κρυπτογραφούνται μέσω SSL.
Το imgΒΒ.com που φιλοξενεί τις φωτογραφίες του forum χρησιμοποιεί SSL και έτσι οι φώτο που ανεβάζουν οι χρήστες, είναι ασφαλείς.

Αν η ψηφιακή ή το κινητό σου έχει GPS και είναι μονίμως ανοιχτό, τότε απενεργοποίησε το όταν βγάζεις φωτογραφίες.
Αυτός είναι ο μοναδικός φόβος όταν ανεβάζεις φωτογραφίες στο Ίντερνετ, τίποτα παραπάνω.

Και αυτό λύνεται αν αφαιρέσεις τα στοιχεία EXIF μια φωτογραφίας (αν κατέχεις την Αγγλική θα βγάλεις αμέσως άκρη).
Αν δεν κατέχεις την Αγγλική, μπορείς να διαβάσεις ένα Ελληνικό άρθρο με μερικές λεπτομέρειες για τα EXIF Data).

Ελπίζω να σε κάλυψα κάπως. Για ότι απορία έχεις, ρώτα ελεύθερα.
Όταν βγάζω φωτογραφίες τις κατεβάζω στο PC και στην συνέχεια κάνω δεξί κλικ, ιδιότητες, λεπτομέρειες, στο τέλος γράφει κατάργηση ιδιοτήτων και προσωπικών πληροφοριών... πατάω επάνω και δημιουργώ αντίγραφο με κατάργηση όλων των πιθανών ιδιοτήτων και αυτό ανεβάζω.. είμαι καλυμμένος  έτσι;
Απάντηση
Θα ήθελα να θυμίσω την περίπτωση του συντρόφου Γέροντα Παστίτσιου οπού κ μετά απόλα αυτά που πέρασε τουλάχιστον κατάφερε να αποποινικοποιηθεί η βλασφημία
Απάντηση
Άκυρο.. δεν χρειάζεται να απαντήσεις, διάβασα αυτά που έβαλες και είμαι. Smile
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)