Αξιολόγηση Θέματος:
  • 3 Ψήφοι - 4.67 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GrowOS (αυτοματισμός arduino)
γεια χαρά παίδες,

το growos είναι ένα προτζεκτακι αυτοματισμού σε arduino που ελέγχει επίπεδα διοξειδίου του άνθρακα στο χώρο, θερμοκρασία, υγρασία και φως. ελέγχει 4 ρελε τα οποία για τις ανάγκες μου έχουν διαμορφωθεί σε 2 ρελε για απορροφητήρα (off - low - high), 1 ρελέ για τον έλεγχο της ηλεκτροβάνας του co2 και 1 ρελέ για τον inline αφυγραντήρα.

η λειτουργία του είναι η εξής:

γίνεται έλεγχος φωτός, εαν ειναι "νύχτα" η λειτουργία του co2 ειναι απενεργοποιημένη και ο απορροφητήρας δουλεύει στο low. εαν η θερμοκρασία η η υγρασία ξεπεράσουν τα όρια που έχουμε θέσει ο απορροφητήρας μπαίνει σε high μέχρι να πέσουν.

εαν είναι "μέρα" η προτεραιότητα είναι να ανοίξει co2 και να το κρατήσει σε επίπεδα 1300-1500 ppm. εάν η θερμοκρασία η η υγρασία ανέβουν πάνω από το όριο, κλείνει το co2 και ανοίγει ο απορροφητήρας σε high μέχρι να πέσουν οι τιμές στις συνθήκες που έχουμε ορίσει, ώστε να μπορέσει ξανά το σύστημα να διοχετεύσει co2.  

οι ενδείξεις που έχουμε στην οθόνη θα είναι η θερμοκρασία, η υγρασία, τα επίπεδα co2 σε ppm, και η κατάσταση των ρελέ. η οθόνη είναι 2 γραμμών και 16 χαρακτήρων και για κουμπί έχει χρησιμοποιηθεί ενα rotary encoder (γυρνάει και απ τις δυο κατευθύνσεις και πιέζοντας γίνεται η επιλογή). κρατώντας το κουμπί πατημένο για 1.5sec μπαίνουμε στην οθόνη προγραμματισμού, εδω βάζουμε τις εξής τιμές :  max temp, delta temp, max hum, delta hum, max ppm, delta ppm. εαν π.χ βάλουμε max temp 35 βαθμούς και delta temp 10 βαθμούς, όταν φτάσει η θερμοκρασία τους 35 ο απορροφητήρας θα δουλέψει στο high μέχρι να ρίξει τη θερμοκρασία 10 βαθμούς.

η κατασκευή αποτελείται απο το κουτί του arduino uno με την οθόνη/κουμπί, ενα κουτί με τους αισθητήρες και ενα κουτί με τα ρελε και τις πρίζες. προς το παρόν παραθέτω εικόνες του τελειωμένου συστήματος αισθητήρων και μια εικόνες απο το arduino σε debugging mode...και το κουτί των ρελέ σε πολυ αρχικο σταδιο... θα ακολουθήσουν και υπόλοιπες + το πρόγραμμα για οποιον θελήσει να το φτιάξει.

[Εικόνα: img_2326.jpg][Εικόνα: img_2386.jpg][Εικόνα: img_2403.jpg]
[Εικόνα: img_2404.jpg][Εικόνα: img_2405.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

εύγε... παρακολουθώ τις κατασκευές σου! περιμένω τη συνέχεια! Wink
+1
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
πολύ καλό φίλε μου !!!! εύγε
Απάντηση
εισαι πολυ ωραιος εσυ ηθελα να στο πω και σε αλλα νηματα, διδαξε μας arduino να γουσταρουμε Smile
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
καλημερα casabonita.. με το σιτε που μου εστειλες δε πολυ εβγαλα ακρη αλλα ακομα το ψαχνω...

το ξερεις πιστευω οτι με τοση παροχη co2 πρεπει οι θερμοκρασιες να ειναι 30-35!!!!
Απάντηση
γεια σου φιλε πολυ καλο το προτζεκτ ετοιμαζω κ εγω κατι παρομοιο απλα εχε στο νου σου επειδη βλεπω τον dht11 ειναι πολυ φθηνος κ τα output που βγαζει δεν ειναι τοσο πολυαληθινα ισως να χρειαστεις εναν πιο καλο αισθητηρα.

προγραμματιστηκα αν χρειαστεις καποια βοηθεια εδω ειμαι αν μπορω ν σε βοηθησω.

η δικη μ πλακετα μετραει θερμ υγρασια πεχα και τα στελνειν ον λινε στο κινητο.η συσκευη εχει ανεβει cloud δεν εχω φτιαξει server- client. eπισης προειδοποιει αν ξεφυγουν οι τιμες.
Απάντηση
αυτο π προτεινεις εσυ ειναι πιο ολοκληρομενο αλλα δυστηχως δεν ξερω απο αυτοματισμους και οι ανθρωποι π μπορουν να με βοηθησουν δυστηχως εχουν αγνοια περι καλλιεργιας αρα δεν ξερω πως να τους το πλασαρω.

εννοειται πως σε παρακολουθω θα σηκωσω και την δικη μ συσκευη στην συνεχεια εχω ενα προβλημα με την καρτα δικτυου αλλα θα λυθει ευελπιστω συντομα.
Απάντηση
ευχαριστω παιδια!
χανιώτη για τις θερμοκρασιες δεν ανησυχω γιατι τις τελευταιες μερες ανεβηκαν αποτομα αλλα θα μπει και μια hps μαζι με τα led που θα ανεβασει πολυ τη θερμοκρασια.
growcannabis παιζει ναχεις δικιο για τον αισθητηρα, αυτος ειναι ο dht22 βεβαια (ειχε κανα 10ρικο) ...τον εχω συγκρινει μονο με τα κλασσικα κινεζικα θερμομετρακια/υγρασιομετρα που χρησιμοποιουμε ολοι και δειχνει τα ιδια. αν δεις στο πλαι που εχει μπει ομως ειναι με πινοσειρα για να κουμπωνει και να ξεκουμπωνει ...αργοτερα να μπει ενας πιο σοβαρος.
εστιασα πιο πολυ στον αισθητηρα co2 και πηγα στον πιο ακριβο mh-z16 ndir με i2c/uart interface αντι για τον mg811 που εβρισκα στο ebay ..γιατι καπου πηρε το ματι μου οτι ειχε ανυπαρκτο documentation αλλα και προβληματα γιατι λειτουργει διαφορετικα (θερμαινεται συνεχομενα).
ηταν βλακεια μου που απ την αρχη δε πηρα μεγαλυτερο για να εχει και ενα wifi module ωστε να γινει και αυτο που εχεις κανει εσυ με το δυκτιο αλλα ειμαι πολυ νεος στο arduino, ενας φιλος μου το προγραμματιζει, εγω ειμαι πιο πολυ του hardware.
οσο για τον αυτοματισμο που λες ..5 γραμμες κωδικα ειναι με if else και ενα ετοιμο πλακετακι με ρελεδες (δες τη φωτο), δεν ειναι τιποτα. καλη τυχη με το δικο σου περιμενουμε να το δουμε!!
Απάντηση
μαγκες στο τελος του νηματος να κανετε ενα ποστ με ολοκληρομενα λινκ κατασκευων γτ εγω δε καταλαβαινω γρη απο αυτα που λετε.
Απάντηση
καρτα δικτυου μπορεις να βαλεις και στο uno απλα θα ειναι ξεχωριστη.εχω το shield της adafruit cc3300 και δουλευει πολυ καλα.

προγραμματιστηκα το εχω με το hardware και τους αυτοματισμους εχω ενα θεμα.
Απάντηση
αμα μπεις στο ημερολογιο μου στην 3η σελιδα εχω βαλει μια φωτο αλλα ειναι συνδεδεμενο μονο to wifi shield χωρις αισθητηρες. τωρα εχουν μπει και οι αισθητηρες αλλα αντιμετοπιζω κατι προβληματα με disconnects. δεν εχω βρει χρονο θα το λυσω στην πορια ελπιζω.

αυτα τα ρελεδακια πανε και μπαινουν πανω στην παροχη του ανεμιστηρα πχ και λες true αναψε και false σβησε αν η θερμοκρασια ειναι <30 και αυτο ανοιγει και κλεινει απλα το ρελιε;
Απάντηση
για τα disconnects/reset κοιτα να κολλησεις τους αισθητηρες γιατι εμας ενω ηταν συνδεδεμενο με πινακια το dht22 για δοκιμη μαλλον δεν εκανε πολυ καλη επαφη και καποια στιγμη μας εκανε κατι ασχετα reset το arduino.
οσο για τα ρελε, εχει 3 επαφες. common - normally closed - normally open. απο το ρευμα σου (220 η 12) το ενα καλωδιο παει κατευθειαν στη συσκευη (η πριζα) και το αλλο παει στο common του ρελε. μετα τραβας καλωδιο απο το normally open στη συσκευη. οποτε οταν δωσεις digitalwrite high εντολη απο το arduino ενεργοποιει το ρελε κανοντας κλειστο κυκλωμα αναμεσα σε common/normally open...και περναει το ρευμα και ενεργοποιει τη συσκευη σου.
προγραμματιστικα οπως το ειπες ..εαν αληθες digitalwrite(relay1, high); εαν false digitalwrite(relay1, low);

(χανιωτη θα τα συμμαζεψω ολα σε ενα ποστ στο τελος με οδηγιες μην σκας Wink )
Απάντηση
σκαω ρε φιλε γτ προσπαθω πολυ καιρο να το αυτοματοποιησω με χρονοδιακοπτες και αισθητηρε μπριζας και αυτοματα ποτισματα τις πλακας γτ δεν εχω γνωση πανω σε ολο αυτο και οσο και να προσπαθω ... τζαμπα κουραζομαι.
Απάντηση
θα το μελετησω εχει πολυ ενδιαφερον τα ιδια ειχα τραβηξει κ εγω οσο ηταν συνδεδεμενο σε breadboard οσπου τα πηγα σε εναν ηλεκτρονικο και κολλησα την καρτα δικτυου. με τα disconnect το προβλημα ειναι πως αν παει κατι στραβα και αποσυνδεθει απο το μοντεμ θελει restart ειναι θεμα κωδικα.

αμα βαλεις και ενα wifi θα το ελεγχεις απο τις συσκευες σου Wink συνεχισε παρακολουθω μολις βρω χρονο θα παρουσιασω και το δικο μου.

φανταζομαι εχεις δει ποσο πουλανε τους ιδιους αυτοματισμους τα grow shopadika
Απάντηση
χανιωτη τα παντα ειναι ανεβασμενα στα ιντερνετς απλα αν δεν εχει γνωσεις προγραμματισμου ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα τσεκαρε ενα ενδιαφερον πορτζεκτ open source τα παντα ειναι online

https://learn.adafruit.com/wireless-gard...troduction

πολυ καλο για outdoorades και μελισσοκομους.
Απάντηση
mα εσυ τι λες να μη τα χω δει!!! αν δεις ειδικα στα πρωτα μου βηματα στη καλλιεργεια ολα τα εψαχνα να τα αυτοματισω. αλλα εγω ρε φιλε δε ξερω απο πλακετες ιστοριες κλπ κλπ επισης στα 15 μου ειχα κανει ψιλο pascal στο ecdl μεχρι εκει...

αν μου λεγε καποιος οτι με ενα χιλιαρικο θα τα αυτοματιζα ολα εγω προσωπικα θα το εκανα...!!!
Απάντηση
χανιωτη κατι θα κανουμε, φτιαξε εσυ στο μυαλο σου τι ακριβως θελεις να κανει και θα τα πουμε.

λοιπον, μπηκε σημερα το εργαλειο πρωτη μερα και τρεχει μεχρι στιγμης ρολοι. ενα θεματακι μας εκανε με την τροφοδοσια 12v που το ζεσταινε αλλα το γυρισαμε σε ρευμα 5v 1a απ τη θυρα usb και φαινεται να παιζει καλυτερα (το προβλημα ηταν οτι το arduino μετατρεπει τα 12v σε λιγοτερα που θελει και στη μετατροπη ζεσταινεται).

χρειαζεται ακομα λιγος κωδικας για ενα ρελε του αφυγραντηρα και λιγο 'γυαλισμα' στον κωδικα που σβηνει τον αισθητηρα του διοξειδιου το βραδυ για να μην κανει το αυτοματο calibration καθε 24 ωρες που κανει απο μονος του ο αισθητηρας. σκυλεψα και ενα τηλεσκοπικο κονταρι για βαψιμo, το εχωσα σε βαση απο τσιμεντακι για να στερεωνεται το κουτι των αισθητηρων και να ανεβοκατεβαινει αναλογα το υψος του canopy.

[Εικόνα: img_2409.jpg][Εικόνα: img_2410.jpg]

[Εικόνα: img_2411.jpg][Εικόνα: img_2414.jpg]

*οι ενδειξεις στην 2η γραμμη της οθονης ειναι προσωρινες για debugging.
Απάντηση
Lightbulb 
λοιπόν η πρώτη λειτουργική έκδοση είναι έτοιμη: v0.5 beta !
έχω φτιάξει ενα ζιπάκι με τον κώδικα, τις βιβλιοθήκες που χρειάζεται ο κώδικας, το σχεδιάγραμμα συνδέσεων, και μερικές φωτογραφίες κατασκευής.

http://www.mediafire.com/download/d0i74f...growos.zip
Απάντηση
φιλαρακι εισαι ωραιος και μετρας ασε τα growsopadika να ζητανε 300-400 ευρω, το κατεβασα μεσα στο σ_κ θα το μελετησω.
Απάντηση
ωραίος ρε casa
Απάντηση
casabonita για της κατασκευές που έχεις κάνει και τις μοιράζεσαι με τα υπόλοιπα μέλη +1
καλή συνέχεια!!!!
Απάντηση
casabonita θα χρειαστω λιγακι την βοηθεια σου αν θες.

εχω τελειωσει και εγω με το δικο μου ολο το κομματι του κωδικα και εχει τεσταριστει και δουλευει καλα.

το προβλημα μου ειναι πως  ο μικροεπεξεργαστης ειναι συνδεδεμενος με τους αισθητηρες μεσω breadboard το οποιο οπως καταλαβαινεις κανει την συσκευη να μην ειναι σταθερη.

οποτε το επομενο βημα ειναι να απαλαχθω απο το breadboard και να κανω κολλησεις.αυτο που εχεις κανει και εχεις βγαλει αισθητηρες μονους τους και τα βαζεις πανω στην πλακετα πως διαολο το εχεις καταφερει;

εγω δεν εχω βαλει αισθητηρα διοξειδιου. θελω δηλαδη να συνδεσω μονο τον dht11 και τον αισθητηρα φωτος και να απαλαχθω απο το breadboard. eπισης δεν εχω βαλει οθονη τα output θα τα παιρνω απο το πισι(cloud services)  και τα rules θα τα αλλαζω απο τον κωδικα.

h πλακετα που εχεις βαλει στο κουτι με τους αισθητηρες και εχεις κολλησει τις αντιστασεις ειναι εναν απλο pcb boards?

αν βρεις χρονο σε παρακαλω απαντησε!
Απάντηση
εύγε....Smile
Χρόνια προσπαθώ να κόψω τα ναρκωτικά αλλά .......το τσιγάρο δεν κόβεται με τίποτα Smoke20
Απάντηση
ωραίος ο επιστήμων θα έλεγα !
+1
Απάντηση
ενα γρηγορο update... προχωραει το θεμα, αυτη ειναι μια φωτο απο το v2 που εχει wifi support
[Εικόνα: img_2785.jpg]

και αυτο ειναι το v3 που λεμε να παει για commercial
[Εικόνα: almostthere2.jpg]

και μια mockup εικονα του web interface που ανοιγεις στο κινητο/ταμπλετ
[Εικόνα: untitled_1.jpg]
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)