Αξιολόγηση Θέματος:
  • 3 Ψήφοι - 4.67 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GrowOS (αυτοματισμός arduino)
φοβερος!
Απάντηση

ads by gr420info

συγγνώμη που επαναφέρω το θεμα αλλα μηπως το commercial βγηκε στην αγορα ; :d
Απάντηση
πολυ ωραια δουλεια .

ειχα και εγω υποψη μου να κανω κατι αναλογο , και να το φτασω μεχρι τους αισθητηρες ποιοτητας ατμοσφαιρας . αλλα δεν
μεχρι το να στελνω υγρασια - θερμοκρασια σε μια τοπικη database εχω φτασει και εχω σταματησει εκει .
ειχα βαλει και ενα πολλαπλο ρελε να παιρνει εντολες απο το chrontab (προγραμματισμος εργασιων ) ενος λινουξ σερβερ που εχει και την βαση , για το ποτε να αναβει και να κλεινει τα φωτα αλλα επειδη ηταν ασυρματη η συνδεση , καμια φορα μπορει να εχανε την συνδεση οταν επρεπε να παρει εντολη και ετσι προς το παρον το παραμερισα και γυρισα στους τυπικους χρονοδιακοπτες .

εχω βρει κατι πολυ συμπαθητικους κλωνους των arduino , που εχουν και wifi μεσω ενος πολυ ικανου και διακριτικου κυκλωματος που κυκλοφορει , το esp8266 (ειναι το wifi module )

οι συσκευες κλωνοι λεγονται wemos ( κανουν καπου στα 3-4 ευρω )

ηθελα οπως καταφερες εσυ , να ελενχω το κλιμα , και να ανοιγω ανεμιστηρες και εξαεριστηρες αναλογα με τα δεδομενα .
για co2 δεν το ειχα φτασει , αλλα ειχε περασει απο το μυαλο μου .
για αυτοματο ποτισμα πιο πολυ το σκεφτομουν , και .... για ακομη πιο ρομποτικες καταστασεις , να ανεβαζε και το υψος στα φωτα αναλογα με το υψος των φυτων :d

ακομη δεν εχω φτιαξει μια συμπαγη κατασταση στο grow room ,οποτε ολα οσοι αυτοματισμοι σκεφτομουνα , μπορουν να περιμενουν .

χαρηκα που συναντησα το project σου και θα το μελετησω .

ευχαριστω και εσενα feedme για την ανασυρση του θεματος .
Απάντηση
γεια σου casabonita.

αν σε ενδιαφέρει όντως να παιξεις εμπορικά σε παρακαλώ επικοινώνησε μαζί μου με πμ (εγώ είμαι καινούριο μέλος και δεν μπορω)

ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)