Αξιολόγηση Θέματος:
  • 8 Ψήφοι - 4.5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Λάδι κάνναβης (φτιάξτο μόνος σου)
γεια σας παίδες   Smile

παρακάτω θα σας περιγράψω πως κάνω το λάδι μου...(με την βοήθεια φώτο)
ο τρόπος που έχω καταλήξει (αφού έχω δοκιμασει 1-2)..είναι ένας συνδυασμός από διάφορους τρόπους που έχω βρει στο διαδίκτυο

το πρώτο βήμα είναι να έχω μια ποσότητα καλά ωριμασμένης φου...την οποία πρέπει να στεγνώσω πολύ καλά από την υγρασία της και να τρίψω όσο περισσότερο μπορώ σε τρήμα...χωρίς να είναι σβολιασμένο το τελικό υλικό μου

αν και μπορεί να γίνει και με άλλους τρόπους...εγώ στεγνώνω το υλικό μου με την βοήθεια  silica gel
http://www.abio.gr/index.php/el/proionta...meni-250gr

το παίρνεις μια φορά....και βάζοντας το στο φούρνο 100 βαθμούς κελσίου επί 20 λεπτά περίπου και με την πόρτα λίγο ανοιχτή.....ξανά χρησιμοποιείτε μετά σαν είναι καινούργιο

ο τρόπος μου είναι να καθαρίσω σε πρώτη φάση απο τα κοτσανάκια το υλικό μου...μετά τοποθετώ το υλικό μέσα σε ένα τάπερ μαζί με το silica...μετά μια μέρα.. τρίβω όσο τρίβεται χωρίς να κολλάει..(σαν να καθαρίζω φακές)   :p

..ξανά βάζω στο τάπερ το υλικό και επαναλαμβάνω την επόμενη μέρα το ίδιο..κάθε ημέρα ξανά και ξανά..
....(πλένοντας πριν τα χεράκια κάθε φορά)
σε 2-3-4-5 μέρες ανάλογα την αρχική υγρασία που είχε η φου....έχω το τελικό αποτέλεσμα..
..καλά τριμμένη και αν είναι δυνατόν τελείως στεγνή φου με 0% υγρασία  

τώρα είμαστε έτοιμοι να περάσουμε στο επόμενο βήμα που ειναι η αποκαρβοξυλίωση   :d
https://xn----ylbbafnbqebomc7ba3bp1ds.co...%b7%ce%bd/

συνεχίζεται.....
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση

ads by gr420info

ωραιος ο παιχτης, αναμενουμε τη συνεχεια! Smile
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
ωραίος sig!! Smile
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
μπράβο ρε φιλαράκι επιτέλους το περίμενα σαν τρελός!!!!
Απάντηση
γεια σας και πάλι....συνεχίζουμε με το δεύτερο βήμα που είναι η αποκαρβοξυλίωση  

το βήμα αυτό συχνά το παραλείπω...γιατί εκτός του οτι μου κάνει πιο στεγνό και αφράτο το υλικό μου....στην πράξη δεν έχω δει κάποια διαφορά ..με ή χωρίς

για τον λόγο ότι το λάδι μου το μοιράζομαι με την γυναίκα... που έχει ιστορικό καρκίνου στην οικογένειά της...είπα να μην το παραλείψω... έτσι προληπτικά.... αν και μου αλλοιώνει λίγο γεύση και αρώματα...άσε που βρομάει  όλο το σπίτι    :p

παίρνουμε λοιπόν το υλικό μας...στρώνουμε αντικολλητικό χαρτί σε ενα ταψί...και το απλώνουμε όσο μπορούμε ομοιόμορφα
και το βάζουμε στον φούρνο (αφού τον έχουμε προθερμάνει)  σε 110 βαθμούς κελσίου (όχι στον αέρα) επί 30 λεπτά ακριβώς..
.. και με την πόρτα λίγο ανοιχτή και εδώ όπως με το silica...να φεύγει η υγρασία

σε 30 λεπτά το βγάζουμε και το αφήνουμε να πάρει θερμοκρασια δωματίου ...πριν περάσουμε στο επόμενο βήμα  :d

[Εικόνα: img_1337.jpg]

αφού περάσει κάνα μισάωρο ..περνάμε στο επόμενο βήμα ..που είναι να καταψύξουμε το υλικό μας
το βάζουμε σε ένα καθαρό βάζο...για αυτήν την ποσότητα το μισόλιτρο είναι καλά
παρέα στην κατάψυξη πρέπει να βάλουμε και το μπουκάλι με τον διαλύτη που θα χρησιμοποιήσουμε στο επόμενο βήμα

γίνεται και με καθαρό οινόπνευμα αλλά η ισοπροπυλική αλκοόλη 99.9% είναι πιο καλή..
..200-300ml νομίζω είναι υπέρ αρκετά

[Εικόνα: img_1345.jpg]

έχουμε λοιπόν και τα δυο στην κατάψυξη...και περιμένουμε 12-24 ώρες να τα καταψύξουμε καλά καλά   Shy  

συνεχίζεται.....
Απάντηση
πολυ καλος, μια ερωτηση ωστοσο, ποσο ευκολα βρισκεις την αλκοολη; απο που μπορουμε να βρουμε;
Απάντηση
(21-07-2016, 21:21 )trompetas Έγραψε: πολυ καλος, μια ερωτηση ωστοσο, ποσο ευκολα βρισκεις την αλκοολη; απο που μπορουμε να βρουμε;

σε δυο φαρμακεία που πήγα στην γειτονιά μου...είχαν και τα δυο...το ένα χύμα με 6 ευρα τα 300ml
και το άλλο συσκευασίας με 12 ευρα τα 300ml....το δύσκολο είναι να θυμασαι πως να το ζητήσεις :p :p
Απάντηση
μια χαρά sig, πολύ ωραία διαδικασία τα λάδια.
έχω 4 ερωτήσεις...

1. γιατί τόση επιμονή στο καλό στέγνωμα;
2. το λάδι πως το καταναλώνετε; το τρώτε;
3. γιατί πιστεύεις ότι η ισοπ. αλκοόλη είναι καλύτερη από το καθαρό οινόπνευμα;
4. γιατί τα βάζεις όλα στην κατάψυξη;
SkullnBones
Απάντηση
επίσης να ρωτήσω αυτο/η το silica gel το βάζουμε στην αρχή μόνο του να ζεσταθεί στον φούρνο έτσι? και μετά βάζουμε το ζεσταμενο σακκουλακι μέσα στο τάπερ με την τριμμενη φου ? το σακκουλάκι απλα το ζεσταίνουμε έτσι δεν το ανοίγουμε και το ρίχνουμε μέσα στο τάπερ έτσι? οι ερωτήσεις ισως να είναι βλακώδεις αλλά καλύτερα να εξηγούμαστε keep going my friend!
Απάντηση
(22-07-2016, 09:30 )παναγιωτης Έγραψε: επίσης να ρωτήσω αυτο/η το silica gel  το βάζουμε στην αρχή μόνο του να ζεσταθεί στον φούρνο έτσι? και μετά βάζουμε το ζεσταμενο σακκουλακι μέσα στο τάπερ με την τριμμενη φου ? το σακκουλάκι  απλα το ζεσταίνουμε έτσι δεν το ανοίγουμε και το ρίχνουμε μέσα στο τάπερ έτσι? οι ερωτήσεις ισως να είναι βλακώδεις αλλά καλύτερα να εξηγούμαστε keep going my friend!

οχι παναγιώτη...στο φούρνο το βάζουμε μονο αν έχει κορεστεί απο υγρασία και δεν σχίζουμε την συσκευασία πότε Cool
να διαβασε εδω ...   http://www.abio.gr/index.php/el/proionta...odiagrafes
Απάντηση
Angel οκ απλα το βαζουμε στο ταπερ να τραβηξει την υγρασια ετσι? οπως μας ερχεται συσκεασμενο ? εναλλακτικη αν δεν το εχουμε αυτο εχουμε ? μηπως να χωσουμε σε ενα κυπελλακι αμμο γατας  και μεσα στο ταπερ ?  βλέπουμε και εναλλακτικες .
Απάντηση
(22-07-2016, 01:27 )luke shapiro Έγραψε: μια χαρά sig, πολύ ωραία διαδικασία τα λάδια.
έχω 4 ερωτήσεις...

1. δεν ξέρω...έτσι λένε οι οδηγοί...φαντάζομαι γιατί όταν είναι στεγνή η φυτική ύλη και παγωμένο το thc....διαχωρίζονται πιο εύκολα μεταξύ τους...αυτό που έχω δει εγώ είναι, ότι αν δεν είναι στεγνή δεν τρίβεται σωστά και η υγρασία "κρατάει" μακριά την αλκοόλη όταν αναμιχθεί με την φυτική ύλη.
2. αν.μια δυο σταγόνες στο στόμα θεωρείτε φαγητό..ναι το τρώμε :p...  (μπορείς να το στάξεις και επάνω σε καπνό ή σε bong :d )
3. πιο υγιεινή σίγουρα δεν είναι...πιο δραστική στο να αποκολλήσει-διαλύσει πιο εύκολα και περισσότερο thc είναι.
4. όσο πιο πολύ παγωμένο είναι το thc ..τόσο πιο εύκολα αποσπάτε από την φυτική ύλη.
Απάντηση
ρε συ sig το καθαρό πόσιμο οινόπνευμα είναι το κλασσικό που έχουν τα φαρμακεία στους 95 βαθμούς;
Το χασίς δεν με πρόδωσε ποτέ. Σε αντίθεση με το αλκοόλ (η κάνναβη) δεν με έκανε ποτέ κακό ή βίαιο.
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
(22-07-2016, 11:32 )nimas Έγραψε: ρε συ sig το καθαρό πόσιμο οινόπνευμα είναι το κλασσικό που έχουν τα φαρμακεία στους 95 βαθμούς;

οχι....το πόσιμο είναι και καλά εγκεκριμένο...και πολύ πιο ακριβό...αλλά μπορεί και να μας δουλευουν οι φαρμακοποιοί
το μπουκάλι πάντως έμενα ίδιο μου φαινεται με το κλασικό 95αρι....και δεν γράφει πάνω κάτι διαφορετικό

πάντως οι περισσότεροι έξω δεν βάζουν οινόπνευμα... μόνο ισοπροπυλική αλκοόλη χρησιμοποιούν
Απάντηση
(22-07-2016, 11:53 )sig-p420 Έγραψε:
(22-07-2016, 11:32 )nimas Έγραψε: ρε συ sig το καθαρό πόσιμο οινόπνευμα είναι το κλασσικό που έχουν τα φαρμακεία στους 95 βαθμούς;

οχι....το πόσιμο είναι και καλά εγκεκριμένο...και πολύ πιο ακριβό...αλλά μπορεί και να μας δουλευουν οι φαρμακοποιοί
το μπουκάλι πάντως έμενα  ίδιο μου φαινεται με το κλασικό 95αρι....και δεν γράφει πάνω κάτι διαφορετικό

πάντως οι περισσότεροι έξω δεν βάζουν οινόπνευμα... μόνο ισοπροπυλική αλκοόλη χρησιμοποιούν

εγώ πάντως που πήγα και πήρα όλα όσα ήθελα και ισοπροπυλικη αλκοολη, έδειξε εντυπωσιασμενος ότι θέλω πόσιμη αλκοολη (ίσως δεν του ζητάνε) αλλά σα να μου ήθελε να.δώσει να.καταλάβω ότι πάνω κάτω τα ίδια είναι. 95% αλκοολη 5% νερό.
και όταν ρώτησα ότι γράφει πως είναι ακατάλληλο για πόσιμο, μου είπε "το γράφουν για να μην το πίνουν, και λίγο να πιεις δεν θα πάθεις και κάτι" :p
τι να πω...
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
(22-07-2016, 12:10 )nimas Έγραψε: και όταν ρώτησα ότι γράφει πως είναι ακατάλληλο για πόσιμο, μου είπε "το γράφουν για να μην το πίνουν, και λίγο να πιεις δεν θα πάθεις και κάτι"  :p
τι να πω...

επρεπε να του πεις να πιει αυτος για δοκιμη και περιμενεις κανα μισωρο να δεις τι θα παθει :p :d

σιγκ μου πολυ καλη δουλεια και παλι,γεια στα χερια σου,οτι κανεις ειναι πολυ καλο,ομορφο και τακτοποιημενο Wink Smile
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
(22-07-2016, 13:39 )cataek Έγραψε: [quote='nimas' pid='42230' dateline='1469178623']
και όταν ρώτησα ότι γράφει πως είναι ακατάλληλο για πόσιμο, μου είπε "το γράφουν για να μην το πίνουν, και λίγο να πιεις δεν θα πάθεις και κάτι"  :p
τι να πω...

επρεπε να του πεις να πιει αυτος για δοκιμη και περιμενεις κανα μισωρο να δεις τι θα παθει :p  :d

χαχα ε μα τον μαλακα... :d
- Willie Nelson
  Peace-and-love-033  
Απάντηση
με την ισοπροπυλική αλκοόλη καθαρίζουν κ τις πλακέτες των υπολογιστών κλπ οπότε δεν υπάρχει φόβος όταν το ζητάτε από φαρμακείο. εγώ έτσι της είχα πει της φαρμακοπιέσας κ έδειξε να καταλαβαίνει.

μπράβο ρε sig, μ' αρέσει όταν φτιάχνεις οδηγούς, μένουν
Απάντηση
αφού πέρασαν 12+ ώρες με το υλικό μας στην κατάψυξη....βγάζουμε έξω το βάζο και το γεμίζουμε με την παγωμένη  ισοπ. αλκοόλη μέχρι να καλύψει την φυτική ύλη και λίγο πιο πάνω.

[Εικόνα: img_1354.jpg]

χτυπάμε λίγο σαν σέικερ...και ξαναβάζουμε πάλι το βάζο στην κατάψυξη.....μετά 30 λεπτά το βγάζουμε λίγο χτυπάμε σέικερ...και ξανά μέσα.
όταν έχει κλείσει 1 ώρα από όταν αρχικά βάλαμε την αλκοόλη με το μείγμα στο βάζο....βγάζουμε το βάζο...ξανά χτυπάμε καλά και με ένα σουρωτήρι ψιλό μεταφέρουμε το μείγμα μας σε ένα καινούριο βάζο...διαχωρίζοντας την φυτική ύλη απο την αλκοόλη

(καλό είναι εδώ η περίμετρος αυτού του βάζου να είναι τόση όση η περίμετρος απο το σουρωτήρι...για να μπορούμε να πιέσουμε άνετα με ενα κουτάλι το μείγμα..έτσι ώστε να στραγγίξει καλά καλά)

ξανά βάζουμε την φυτική ύλη που κράτησε το σουρωτήρι στο βάζο που ήταν..και γεμίζουμε με παγωμένη  ισοπ. αλκοόλη ξανά μέχρι να καλύψει την φυτική ύλη και λίγο πιο πάνω....και πάλι κατάψυξη..
..ξανά επαναλαμβάνουμε την πιο προηγούμενη διαδικασία....αφήνοντας το μείγμα 30 λεπτά στην κατάψυξη αυτή την φορά.

επαναλαμβάνουμε και μια τρίτη φορά...(βάζουμε δηλαδή ξανά την φυτική ύλη στο βάζο ξανά αλκοόλη...χτυπάμε.. και τέλος σουρώνουμε ξανά)...αλλά στο καπάκι...χωρίς κατάψυξη αυτήν την φορά.

τώρα μπορούμε να απομακρύνουμε την φυτική ύλη που μένει στο σουρωτήρι σε ενα πιάτο.

αυτό που μας έχει μείνει τώρα είναι ένα βάζο με αλκοόλη.. μπόλικη thc..και ένα μείγμα απο καφέ "λάσπη" που είναι οι τριμένοι ύπεροι του άνθους.

[Εικόνα: img_1361.jpg]

άλλοι στο σημείο αυτό συνεχίζουν με πιο ψιλά σουρωτήρια ή φίλτρα καφέ και αφαιρούν και αυτό το μείγμα
εγώ κρίνω οτι δεν υπάρχει λόγος...(την πράσινη φυτική ύλη δεν θέλω)...τους υπερους τους κρατάω   :d
(άσε που σε αυτό το σημείο θα έχουμε και την πιο μεγάλη φύρα από thc...κρίμα είναι)

σουρώνω λοιπόν άλλη μια φορά με ένα πιο πυκνό σουρωτήρι για τσάι που έχω...να φύγουν τα χοντρά που είχαν ξεφύγει...και τελος ...έξω απο το ψυγείο...και είμαστε έτοιμοι για το επόμενο βήμα....χωρίς να μας βιάζει ο χρόνος τώρα πια.

υγ...όποιος αρχίσει να γλύφει τα σύνεργα της διαδικασίας κατά την διαδικασία...καλό είναι να μην έχει καμιά δουλειά μετά  :d

συνεχίζεται....
Απάντηση
πολυ ωραιος ο οδηγος!

εννοια σου και μολις τον τελειωσεις θα στο κανω ενα ενιαιο mega post στο αρχικο και χαλαρα παει για μονιμο, τα σεβη μου Smile
Απάντηση
(22-07-2016, 11:09 )sig-p420 Έγραψε:
(22-07-2016, 01:27 )luke shapiro Έγραψε: μια χαρά sig, πολύ ωραία διαδικασία τα λάδια.
έχω 4 ερωτήσεις...

1. δεν ξέρω...έτσι λένε οι οδηγοί...φαντάζομαι γιατί όταν είναι στεγνή η φυτική ύλη και παγωμένο το thc....διαχωρίζονται πιο εύκολα μεταξύ τους...αυτό που έχω δει εγώ είναι, ότι αν δεν είναι στεγνή δεν τρίβεται σωστά και η υγρασία "κρατάει" μακριά την αλκοόλη όταν αναμιχθεί με την φυτική ύλη.
2. αν.μια δυο σταγόνες στο στόμα θεωρείτε φαγητό..ναι το τρώμε :p...  (μπορείς να το στάξεις και επάνω σε καπνό ή σε bong :d )
3. πιο υγιεινή σίγουρα δεν είναι...πιο δραστική στο να αποκολλήσει-διαλύσει πιο εύκολα και περισσότερο thc είναι.
4. όσο πιο πολύ παγωμένο είναι το thc ..τόσο πιο εύκολα αποσπάτε από την φυτική ύλη.

sig σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά υπάρχουν αρκετά και σημαντικά κενά στις πληροφορίες. ήθελα λίγο να δω τι θα μου πεις από την πλευρά σου.
αν θέλεις το συζητάμε...
SkullnBones
Απάντηση
η αποκαρβοξυλίωση γίνεται για να τελειώσουμε με την χλωροφύλλη .
η χλωροφύλλη κάνει κακό στο κάπνισμα και είναι ευεργετική σαν βρώσιμη .
εάν το λάδι μας προορίζεται για φάγωμα και εφόσον έχει ξεραθεί το υλικό φυσιολογικά δεν χρειάζεται η αποκαρβοξυλίωση .
Απάντηση
(23-07-2016, 01:04 )luke shapiro Έγραψε:
(22-07-2016, 11:09 )sig-p420 Έγραψε:
(22-07-2016, 01:27 )luke shapiro Έγραψε:

sig σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά υπάρχουν αρκετά και σημαντικά κενά στις πληροφορίες. ήθελα λίγο να δω τι θα μου πεις από την πλευρά σου.
αν θέλεις το συζητάμε...

ότι θες το συζητάμε luke....από θεωρία δεν σκαμπάζω πολλά....ότι έχω δει εμπειρικά λέω και λίγα που έχω διαβάσει Shy
Απάντηση
(23-07-2016, 10:57 )xasikliks Έγραψε: η αποκαρβοξυλίωση  γίνεται για να τελειώσουμε με την χλωροφύλλη .
εάν το λάδι μας προορίζεται για φάγωμα και εφόσον έχει ξεραθεί το υλικό φυσιολογικά δεν χρειάζεται η αποκαρβοξυλίωση  .

και εγώ αυτό πιστεύω xasikliks....τώρα κάτι άλλα που ακούγονται ότι διπλασιάζεται και καλά η ισχύς ...δεν παίζει   :p
ο λόγος που έκανα αυτήν την φορά είναι αυτός https://xn----ylbbafnbqebomc7ba3bp1ds.co...%b7%ce%bd/
..μου φάνηκε οτι μπορεί να στέκει αυτό που λέει εδω..  "αποκαρβοξυλίωση είναι απλά η αφαίρεση μιας καρβοξυλομάδας (co2 + h) από το φυτοκανναβινοειδές τηc-α, ώστε να δημιουργηθεί το ενεργό thc, που θα ταιριάζει πλέον στον υποδοχέα cb-1 ορισμένων κυττάρων."
Απάντηση
(23-07-2016, 12:31 )sig-p420 Έγραψε:
(23-07-2016, 10:57 )xasikliks Έγραψε: η αποκαρβοξυλίωση  γίνεται για να τελειώσουμε με την χλωροφύλλη .
εάν το λάδι μας προορίζεται για φάγωμα και εφόσον έχει ξεραθεί το υλικό φυσιολογικά δεν χρειάζεται η αποκαρβοξυλίωση  .

και εγώ αυτό πιστεύω xasikliks....τώρα κάτι άλλα που ακούγονται ότι διπλασιάζεται και καλά η ισχύς ...δεν παίζει   :p
ο λόγος που έκανα αυτήν την φορά είναι αυτός https://xn----ylbbafnbqebomc7ba3bp1ds.co...%b7%ce%bd/
..μου φάνηκε οτι μπορεί να στέκει αυτό που λέει εδω..  "αποκαρβοξυλίωση είναι απλά η αφαίρεση μιας καρβοξυλομάδας (co2 + h) από το φυτοκανναβινοειδές τηc-α, ώστε να δημιουργηθεί το ενεργό thc, που θα ταιριάζει πλέον στον υποδοχέα cb-1 ορισμένων κυττάρων."
η οποία γίνεται με φυσικό τρόπο εφόσον στεγνώσει σωστά η μάζα . θα το καταλάβαινα εάν το έφτιαχνες από χλωρά φύλλα ή από στεγνωμένα λίγο διάστημα , εκεί δεν θα προλάβαινε να γίνει η μετατροπή ( ζύμωση )
.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)